Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna disku v notebooku

Ahojte,

plánuji na svém notebooku (HP Probook 450 g5) vyměnit disk. Momentálně by tam měl být "wdc pc sn520 sdapnuw-256g-1006", jestli jsem to v nastavení dobře našel. Chtěl bych se zeptat, jestli byste mi mohli poradit, jaký disk vybrat. Vyměnit si to zvládnu, ale nějak nesleduji momentální trendy a nevím jestli bych si dobře vybral. Ještě mě napadá otázka, po výměně disku budu muset nainstalovat windows a začít na notebooku "od znova"? Nemám na notebooku skoro žádné data, takže by mi ani nevadilo začít s čistým štítem, aspoň by tam nebyl odpad :D

Předem díky

disk jde naklonovat na novy ssd, pomoci redukce i v ntb.
bohuzel hned vedle je vlakno jisteho truhlika, ktery se s tim babra uz 24h a vypada to, ze se tim bude drbat i zitra.

stejne tak jde system nainstalovat znovu. jen kdyz clovek nema o instalaci ovladacu ani paru, dost se to protahne.

tvuj puvodni disk je nejspis miniaturni hodne osizeny m.2 (nvme).
jestli je v tom hp kramu misto na standardni velikost 2280, sel by nahradit necim normalnim, napr. sx8200. musis se podivat do parametru, jakou velikost vezme.

V notebooku jsem se nikdy předtím nehrabal, takže upřímně nevím jestli je tam místo na standardní velikost, ale tuším že jo. Radši posílám foto.
Na to klonování se asi vykašlu. Mám na ntb jen pár souborů, všechno mám hlavně na pc. Nainstalovat ovladače by už neměl být takový problém ne? Né že bych to někdy dělal, ale zjistím co je v ntb za komponenty, stáhnu na flashku drivers a pak už jen instaluji, ne?

Tak já mám v noťasu 500GB + 2TB SSD a nestěžuju si. ;-)

Jinak . je tam vidět běžný 2280 m.2, takže by tam měl jít libovolný (pokud tam není nějaký dementní vendor lock, jak to HP rádo dělá - nevím jestli i u disků). Z toho co mi prošlo rukama tak jsem nejspokojenější s WD - sem bych dal klidně WD Blue SN570.

Já bych tam dal spíš něco pomalejšího kvůli zahřívání. 980 pro se pokud si pamatuju zahřívá dost.Ten crucial nevím neznám protože je to QLC sračka.
To sx8200 jsem v notebooku měl a ok, teď jsem před týdnem objednal 970 evo plus to jsem ještě nějak nezkoumal jak se zahřeje.

Dneska do notebooku asi nemá cenu nic jiného než SSD. Snad jen při požadavku na větší velikost (>1TB) by mělo smysl uvažovat o klasickém.
SSD se pozná hlavně na výdrži baterky, jinak ostatní se moc nezmění. (Když jsem v letitém notebooku vyměnil pomalu umírající disk, nezměnilo se skoro nic, jen baterka vydržela dýl a zmizel hluk a vibrace od rotujícího disku.) Reinstal windowsu samozřejmě znamená zrychlení - nové koště dobře mete - ale ono se to po krátké době vrátí k původní pomalosti.

Disk se dá naklonovat, z menšího na větší stačí normální kopie 1:1 (prostě něco jako sudo cp /dev/sda /dev/sdb (windowsáci nechť si patřičný způsob najdou, je na to spousta programů třetích stran) jen je potřeba si ověřit označení jednotek; osobně to dělám s mezikrokem přes soubor, mám tak k dispozici zálohu a taky tolik nehrozí, že bych přepsal disk, který přepisovat nechci (no už se mi to v minulosti stalo, naštěstí to byla jen fleška s tím souborem ke zkopírování)).

Ono nejde jen o data. Mám vypozorováno, že mi trvá zhruba měsíc, než počítač uvedu do používatelného stavu (zejm. než nainstaluju všechen potřebný sw), proto pokud systém neni nijak nakopnutý, zkusil bych nejdřív to klonování.