Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna disku v notebooku

Ahojte,

plánuji na svém notebooku (HP Probook 450 g5) vyměnit disk. Momentálně by tam měl být "wdc pc sn520 sdapnuw-256g-1006", jestli jsem to v nastavení dobře našel. Chtěl bych se zeptat, jestli byste mi mohli poradit, jaký disk vybrat. Vyměnit si to zvládnu, ale nějak nesleduji momentální trendy a nevím jestli bych si dobře vybral. Ještě mě napadá otázka, po výměně disku budu muset nainstalovat windows a začít na notebooku "od znova"? Nemám na notebooku skoro žádné data, takže by mi ani nevadilo začít s čistým štítem, aspoň by tam nebyl odpad :D

Předem díky

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Dneska do notebooku asi nemá cenu nic jiného než SSD. Snad jen při požadavku na větší velikost (>1TB… poslední
ml1 23.05.2023 11:51
ml1

Dneska do notebooku asi nemá cenu nic jiného než SSD. Snad jen při požadavku na větší velikost (>1TB) by mělo smysl uvažovat o klasickém.
SSD se pozná hlavně na výdrži baterky, jinak ostatní se moc nezmění. (Když jsem v letitém notebooku vyměnil pomalu umírající disk, nezměnilo se skoro nic, jen baterka vydržela dýl a zmizel hluk a vibrace od rotujícího disku.) Reinstal windowsu samozřejmě znamená zrychlení - nové koště dobře mete - ale ono se to po krátké době vrátí k původní pomalosti.

Disk se dá naklonovat, z menšího na větší stačí normální kopie 1:1 (prostě něco jako sudo cp /dev/sda /dev/sdb (windowsáci nechť si patřičný způsob najdou, je na to spousta programů třetích stran) jen je potřeba si ověřit označení jednotek; osobně to dělám s mezikrokem přes soubor, mám tak k dispozici zálohu a taky tolik nehrozí, že bych přepsal disk, který přepisovat nechci (no už se mi to v minulosti stalo, naštěstí to byla jen fleška s tím souborem ke zkopírování)).

Ono nejde jen o data. Mám vypozorováno, že mi trvá zhruba měsíc, než počítač uvedu do používatelného stavu (zejm. než nainstaluju všechen potřebný sw), proto pokud systém neni nijak nakopnutý, zkusil bych nejdřív to klonování.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru