Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozkoztičkovan obraz na dálku ve hrách

Zdravím

Mám jeden problém ktery se tyka her
A to že v každé hře kterou hraji mám na dálku špatně vykreslené obrysy, textury a vše splívá do sebe
Velmi mně to rozčiluje protože mi to dost kazí zážitek ze hry
Všechny ovladače mám aktualizované
Nevíte jak bych to mohl opravit ?
Děkuji.

V příloze hra Divinity Original Sin 2

PC Sestava :

CPU : Ryzen 5 3600
GPU : Radeon RX 6650 XT
RAM : Kingston Fury 2x8GB 3200mhz CL16
PSU : SilentiumPC Vero L3 - 500W
Základní Deska : Gigabyte B550M Aorus Elite

Dobře Dekuji vyzkouším ráno .
Problém je u všeho i treba v league of legends když je obraz na dálku tak jsou postavy trošku rozkostickovaný ale když to přiblížím tak to je krásně vyhlazený.
Starší ovladače jsem nezkoušel protože tuto GPU mám asi jen 2 měsíce
A kdyžtak jak stáhnu starší ovladače ?

Nemyslim, ze bude problem v nastaveni monitoru nebo monitoru obecne. Pise, ze to dela jen ve hrach v dalce. Problem bude spis na strane grafiky nebo jejich ovladacu.

Samozrejme za pokus nic neda a zkusit poladit monitor muze, aspon se to nauci pouzivat.

Pak bych zkusil reinstalovat ovladace.

Poriadne to prejdi, zatiaľ som sa nestretol s tým žeby nebola voľba nastavenia pre ostrosť. Je to bežná vec že je to obsiahnuté ale nevylučujem že môže byť bez toho. Zároveň ber do úvahy že nastavenia obrazu sú zvlášť a na sebe nezávislé v rámci monitora a potom samostatne v nastavení grafiky.

Tu som ti v rýchlosti niečo našiel: https://www.amd.com/en/technologies/radeon-image-sharpening skús to pozrieť...
Nastavenie obrazu je celá veda a odporúčam ti pozrieť nejaké odporúčané nastavenia napríklad v nejakom video na YTB. Pozor ale na jednu vec, nenechaj si vnucovať za každú cenu názor iného. Ak sa ti niečo nepáči kašli na to že on tvrdí že je to správne! Ja som sa takto nechal odrbať a prvý rok som mal OLED TV nastavenú podľa názoru "odborníka" lenže som nakoniec pochopil že to takto nechcem. Odborníci zvyčajne odporúčajú sharpness na nulu a vypnúť všetky postprocesing lenže niektoré funkcie sú fajn a ostrosť ja osobne dávam niekam uprostred rozsahu. Nechcem príliš ostrý ale zase ani rozmazaný obraz. Rozdiel krásne vidieť hlavne na pozadí v čom tkvie tvoj problém. Hlavne ak sú zobrazené napríklad konáre stromov v diaľke tak je to krajšie ak je to ostré. Takže nastav si obraz aby hlavne tebe vyhovoval.
Nakoniec ti dám ešte jednu radu, keď už to budeš nastavovať tak je dobré ak to budeš testovať na vhodnom obsahu. Ja používam vždy demo videá na YTB, napríklad https://www.youtube.com/watch?v=LXb3EKWsInQ to je taká klasika a máš tam výborný základ na nastavenie všetkých parametrov. Chýba tam akurát nejaká scenéria snehu/hôr, odporúčam ti napríklad toto: https://www.youtube.com/watch?v=-W_nFlIAWFM to som pozeral na 65" OLED TV, neskutočne dobre natočené...

Vyzkoušel jsem ten image sharpenning v AMD Softwaru a přijde mi že to je lepši ale jen o malinko
Zjistil jsem že v grafice problém není protože i u té starší to blblo
Nemůže to byt buď mym kancelárskym monitorem a nebo mym špatnym kabelem ktery je trošku rozbity ( je ohly HDMI port ) ?

Aký monitor a kábel HDMI verzia? Môže byť problém v oboch. K tvojmu PC je adekvátny monitor aspoň niekde 150-250€ a odporučil by som využiť DP(displayport). DP hraje vyššie husle v oblasti monitorov a HDMI zase v prípade TV. Môžeš samozrejme použiť čo chceš len DP dáva väčší zmysel a tiež záleží od verzie. Na určité rozlíšenie a freq potrebuješ požadovanú verziu portu a kábla.

Máš všetko zapojené správne a nastavené správne výstupy? Skontroluj zapojenie a pre istotu či máš HDMI kábel zapojený do GPU a nie do MB. Mohol si ju skúsiť vybrať von zo slotu, prefúknuť od prachu zapojiť znova. Pozri potom či ju vidí BIOS. Ten monitor je veľká bieda, je to typ panelu TN, keď to postavíš vedľa IPS tak sa z toho TNka povraciaš. Ostatné parametre sú základ ale stačilo by to aj na dnešnú dobu ale to TNko vyhoď. Ak ti nevadí investícia do nové monitora tak určite to zváž pretože lepší obraz od tohto dosiahneš už za 100-150€. Daj požiadavky na monitor ak chceš kupovať. Hlavne je podstatné vedieť cenu a uhlopriečku aby bolo možné dobre poradiť. Kábel ak ti mám poradiť tak ber to najlepšie a v budúcnosti nebudeš musieť riešiť výmenu. Mám výbornú skúsenosť s týmto od Vention https://www.alza.sk/vention-displayport-dp-1-4-cable-8k-1m-black-d5858281.htm veľmi dobrý kábel a robia ho aj pre HDMI. Má výborné vlastnosti a parametre. Totiž niektoré tie najnovšie káble zvyknú byť ako struny strašne tuhé a už sa mi stalo že zalomilo port v počítači/TV. Tento je výborne ohybný. Možno si povieš že zbytočne drahý ale ver tomu že sa oplatí. Aktuálne to máš síce overkill pretože to potiahne ďaleko viac ako potrebuješ ale prejdú roky a s týmto káblom si stále vystačíš.

https://www.alza.cz/24-5-iiyama-g-master-gb2570hsu-b1-d7122367.htm
https://www.alza.cz/25-iiyama-g-master-gb2590hsu-b1-d7007952.htm

Lacnejší a drahší variant s takmer identickými parametrami a rozdiel máš freq 165Hz vs 240Hz. Ak hrávaš kompetitívne hry tak zváž ten 240Hz ale ak nie a chceš ušetriť tak neurobíš chybu s 165Hz. Plynulosť obrazu bude v oboch prípadoch niekde inde proti bežnému 60-75Hz. Ten výrobca je možno pre teba neznámy pojem ale iiyama robí dobré monitory čiže nemáš dôvod toto riešiť.

Já mám už roky monitor Dell a je super, hlavně má výborné pozorovací úhly. Výše doporučený Iiyama je ale vzhledem k ceně asi nejlepší volba. Není moc drahý, ale za to je hodně kvalitní. Už několik let si říkám, že to bude následovník mého stávajícího Dellu, ale ten pořád drží jak má, takže nemám důvod měnit :-) Myslím, že ani s jednou z těch dvou značek neuděláš chybu. Ideální stav by byl přímé porovnání v prodejně, ale málokterý prodejce má na skladě obě značky nebo je ochotný to zapojit vedle sebe, aby mohl zákazník porovnat barvy, jas a kontrast. Jsou to fakt výborné monitory.
Osobně bych se ale vyhnul značkám jako je Asus, Philips nebo Acer.