Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vybitá baterka v biosu

Zdravím
Mám takovou potencionální otázku.Nemám možnost už delší dobu (4 měsíce) zapnout desktop který jen starý 10 let, baterka nebyla měněna, co mohu očekávat když se baterka vybije a vymizí údaje nastavené v Biosu? díky

Nejspíš že budeš muset koupit novou baterku a údaje znovu nastavit - 10 let není zas tak dávno, takže disky by to mělo zdetekovat samo a správně (aspoň původní), možná u nich budeš nastavovat režim a pořadí.
Datum a čas, rychlý/důkladný boot, hesla (pokud je chceš), ...
Přetaktování a další pokročilá nastavení asi nebudeš chtít měnit ... no uvidíš sám ... Do nějak funčního stavu by to mělo jít (skoro) samo na defaulty a ani když to budeš ždímat jak tatramatka, tak to nebude žádná vášeň (10 let je v počítačích docela dost)

Podle mě vůbec nic, prostě počítač naběhne s defaultním nastavením. Některé biosy mají nastavení zálohované ve flešce, takže stačí dát last known good a je vše jako při starém.
Bývalo dobrým zvykem si změny nastavení v biosu poznamenávat právě pro tyhle případy. Ale je málo pravděpodobné, že by počítač s defaultním nastavením ani nenaběhnul.
Pak stačí jen nastavit hodiny (ve windows), na to se hodí libovolný počítač, který hodiny zná (net \\počítač /set /yes), windows si je pak dorovná podle internetu (ale neudělá to, pokud se hodiny moc liší). Linux si je srovná vždycky bez ohledu na rozdíl času. Já třeba na takovém počítači nastavuju hodiny podle GPS, mám to někde ve startupu windows XP (windows 2000 mě šokoval, že si hodiny z GPS převezme sám, aniž by bylo potřeba něco instalovat (teda ovladač PL230x (usb sériový port) se nainstalovat musel, ten nativně umí až desítky), zjistil jsem to náhodou, když jsem tam ten program pro nastavení hodin chtěl přenést; v životě jsem o této fičuře neslyšel a s ohledem na to, jak rozšířené tehdy byly přijímače GPS, tak mě to velice překvapilo).
Taky při špatně nastaveném času můžete čekat různé chyby certifikátů a licencí, které třeba ještě neplatí.

Jinak co brání tomu provést výměnu baterky. (Mě třeba to, že tam ta baterka je zapájená a nechce se mi v tom vrtat, ale pokud je tam normální knoflík, tak je to otázka pár korun, a je na 10 let pokoj, jen je potřeba koukat na exspiraci, jsou obchody, kde mají baterky, co projdou za rok a jinde mají na 10 let dopředu).

melo by to jit zapnout.

kdyby to hned hlasilo chybu cmos, nebo jsi musel bios resetovat, muzes zkontrolovat:
- datum, cas
- rezim sata radice: ide/ahci
- stav zdroje po vypadku: vypnuto

starsi biosy budou mit boot takto:
- boot: legacy (typicky) / uefi
- poradi bootovani: hdd0 (typicky) / windows manager pro uefi
- secure boot, fast boot: off

mene zajimava nastaveni:
- fdd off
- rezim lpt portu

Ohledně vybité baterky CMOS není možné napsat jednoznačně, co deska udělá. Některé desky se zapnou s náhodným nastavením BIOSu, jiné se zapnou s defaultním nastavením BIOSu a jiné desky se prostě nezapnou. Všechny tyto případy jsem zažil. V každém případě nelze počítat se zachováním původního nastavení.
10 let je dostatečná doba na vybití baterky. Některé baterky to sice vydrží, ale mnoho jiných ne. Nemudruj tedy a prostě baterku vyměň a máš to.

Jen doplním HOSTa, ikdyž Ti na otázku odpověděl správně a stručně. "Když přestane fungovat baterie, ztratíš po takové době nejspíš původní nastavení BIOSu/UEFI..." Kup novou a vyměň ji. Je to otázka pár korun, nastav správně BIOS/UEFI a máš hotovo.

I s baterkou chcíplou do mrtě by to mělo naběhnout, možná nahlásit chyby CMOS CHECKSUM, ale nastartovat by se to mělo. Snad kdyby byl v baterce zkrat - vyndej jí. IMHO CR2035 stojí cca 50 Kč. I když v prastarých dřevěných MB bývaly baterky v takovém prezervativu, tuším tři malé. Jestli to nejde vůbec, podívej, zdali se nanafučely nějaké kondenzátory. Jestli počítač v zimě vymrznul, mohou být kondenzátory v čudu.