Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kontrola sestavy pro seniora

Zdravím chci nechat poskládat sestavu pro tchýni a občasné použití pro děti na školní práce. Na sestavě se nebudou hrát hry, hlavní priorita je velké množství místa, vytíženost cca 15h denně a slušná rychlost pro neprofesionální úpravu fotek v Picase na dvouch monitorech a pár stovek otevřených nepotřebných oken, prostě senior co neví že to jde i zavřít.
Můj návrh je na tuto sestavu v czc v max rozmezí 15-20tisic.
Děkuji za případné návrhy
https://www.czc.cz/324260,329078,312909,349138,323879,265059,279050/kody

Senior nejvic oceni ty RGB ramky. :-D

Osobne bych to dal do nejakeho microATX case, kdyz uz je to microATX deska a neni tam dedikovana grafika, takze https://www.czc.cz/fractal-design-pop-mini-silent-black-tg-clear-tint/349151/produkt , taky o chlup lepsi zdro atd...

Hele 20k a 4 stovky navic, a vyjde to i bez rotacniho pevneho disku na uhli a paru, v slusnem microATX, se slusnym zdrojem atd. -

https://www.czc.cz/fractal-design-pop-mini-silent-black-tg-clear-tint/349151/produkt

No právě je potřeba hodně místa na ty její fotky 1tb je v podstatě na systém atd a plotna na fotky teď v počítači má 6x500gb a pak pár TB externích tak chci dát alespoň 4-6Tb dovnitř nějaký nejlépe Nas disk co snese obrovské přesuny a mazání a skoro nonstop provoz což si myslím že M2 nebo ssd nedá asi dlouhodobě
Myslíš že ta 400w na to nebude stačit že tam dát 500/550w 450 tam teď rozumnou nemají skladem co by nestála ranec

400W je předimenzovaný zdroj na takovou konfiguraci.
Pokud jde o úložiště, tak osobně bych už dnes, pokud je požadavek na opravdu takové velké objemy dat, řešil už domácím NASem (ideálně s TrueNAS OS) Odpadá tím nutnost mít disky v PC, dostaneš možnost redundance disků, pravidelné snapshoty (nejlepší obrana před kryptoviry) a obecně další výhody ZFS. Zejména pokud máš starý HW, který se na to dá použít a pokud to PC i tak běží 15 hodin denně. Jen těch 6x500GB disků bych udělal třeba 4x4TB Z1 RAID - to je necelých 12TB použitelné kapacity.

Jediná podmínka je gigabitový switch a místo na ten NAS, kde nebude vadit jeho provoz.

400W je az nekam, s obri rezervou. Ta sestava nesezere ani 150W. Nebojte se zivotnosti SSD, upsat SSD je fakt problem. A to dokonce i ty nejhorsi QLC shity - tam je jen problem s "rychlosti" u zapisu. Leta pane 2023 uz proste do desktopu zadny plotnovy disk nepatri, doba je jinde. Pokud bude stacit 4TB, dal bych tam SSD. A az stacit nebude, pridal bych dalsi. Jen bych vybiral neco s TLC chipy.

Jen do kontextu - SSD pouzivame na ukladani tydenniho archivu u IPTV. Ty SSD se kazdy tyden kompletne prepisou. Ani ty nejstarsi co mame (5-6 let nonstop provozu) nejsou "upsane", nic neumrelo na umrti flash chipu. A to na tyhle veci pouzivame obycejne levne desktopove SSD, zadne "server grade". Historicky - Samsungy 840EVO, 850EVO. Crucial MX300, MX400. WD Blue. Vse to jede 5+ let s trvalym zapisem a kompletnim prepisem co tyden. To normalnim pouzivanim neudelate (myslite ze tydne zapise 4TB dat?).

Ups - vcera jsem tam kopnul blby odkaz. Moje predstava pro takove neco:

https://www.czc.cz/5mkc1oi44ii6vbc5s5cv4oukia/seznam

Děkuju.
Mám ten disk na chalupě, ale stáhl jsem si programy od Samsungu, WD a Crucialu a zkontroloval SSD doma, vše aktuální.

Jinak ale musim se pozastavit nad tím, že jediný WD Dashboard přeložen do češtiny. Nevyžaduju to, obzvlášť u spešl softwaru, angličtina mi nevadí, ale je to prostě pro WD plus, když vidím, že to přeložené narozdíl od ostatních mají.
Minimálně je to dobrý marketing, abych si příště koupil zase WD SSD. :-)

Externí USB mechanika, když ji nechceš přenášet je dobrá k čemu? A to jenom proto, že tu vládne pochybná móda miliónu větráků, díky kterým se do skříně ani jedno 5,25" zařízení většinou nedá dát. :-/
Já jsem teda také jednoznačně pro skříň s 5,25" a klasickou interní DVD mechanikou a klidně ještě nějakým tím rámečkem na 3,5" disky.

Vypadá to ovšem, že v jeho případě bude háček ve vybrané skříni. Sice tam 5,25" otvory jsou, ale jsou krátké. Pokud ty interní pozice nepůjdou jednoduše odendat, asi tam ani jedno z toho nedostane. Nakonec i výrobce to inzeruje jako pozice na USB hub nebo sd-karty, mechanika se tam nemusí vejít na délku.

Jinak si koupí ATX skříň a pak to osadí mATX deskou se zbytečně ošizeným zvukovým kodekem. :-/

treba ma vyhlednutou nejakou skrin, co mu vyhovuje (ne nam, ale jemu), ale mel problem s malym poctem 5" pozic.
anebo jak pises, tupa moda prednich cel osazenych komplet vetraky, jakoby kazdy musel mit primotop intel.
me osobne se atx towery hnusi, pc s vice nez 2 vetraky povazuju za vadny. logicky predpokladam, ze to tak ma kazdy.

Poznámka k vybrané základní desce. Doporučuji mrknout na zkušenost se stejným MB, pamětmi a stejným procesorem na https://pc.poradna.net/questions/3186614-lokalizace-zavady-pocitace
Mělo to docela dost dalších kroků (které už tady nechci rozepisovat) a nakonec to skončilo reklamací, kterou jsem naštěstí "vyhrál" tím, že prodejce nestihl reklamaci včas vyřídit a i když se snažil mě pak opít rohlíkem, tak jsme se nedal a zvítězil. :-)
Nakonec jsem také pro sebe coby důchodce vybral poněkud dražší, ale funkční MB GIGABYTE B550 AORUS ELITE AX V2 a mám i pod w11 pokoj. Ostatní komponenty viz odkaz. ASUS, jak tady někdo poznamenal aušus bych už nechtěl.

Edit:
Ještě 2 poznámky k MB,
- MB gigabyte je plnoformátový ATX a tak je třeba mít case odpovídající velikosti.
- tato deska má několik revizí a tak je třeba při instalaci ovladačů a BIOS vybrat ty správné.

Asus má úplně nejlepší desky, nikdy už si nekoupim desku od nikoho jiného než od nejlepší deskové firmy v celém vesmíru - ASUSu. Je to prostě skvělá firma, která dělá naprosto fantastické desky.

Akorát je třeba si umět vybrat. Například pro B550 nejlepší deska, která kdy vznikla a je naprosto nekompromisně nejlepšejší je:

https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b550-plus-amd-b550/289971/produkt

Uživatel tam má ale mATX a ty Asus šidí, škoda no.

Proč ne, ale mi poslední zkušenost z odkazu stačila a už snad s tím posledním počítačem vydržím až do futrálu a už nebudu potřebovat znovu vybírat. :-)

A kupodivu jak jsem se díval do historie, tak předchozí počítač byl postaven na ASUS konkrétně P7P55D-E. A i tady byl MB reklamován a vyměněn za stejný typ a ten už pak fungoval 10 let bez problému. Takže možná jen problém s opakovatelností výroby. Kdo ví? Možná jsem měl jen smůlu na to že se robot před osazování součástek do plošňáku jen špatně vyspal a já to odnes. ;-)

Prostě si ten malej číňánek, kterýho nutěj k obsluze stroje na výrobu desek, zrovna odplivnul, nic víc v tom nehledej.

Naopak Gigabyte má na svých deskách designové problémy, špatně navržené plošňáky, které pak nabírají signály do audio čipu a podobné věci. Osobně jsem dřív propagoval MSI, ale co jsem měl doma nebo v práci od nich, tak začalo umírat - jednou USB řadič, podruhé SATA, potřetí konektor na větrák, furt něco. U Asusu problémy nemám, ale to neznamená, že nejsou. U příští desky budu vybírat z trojice MSI, Asus, AS Rock, hlavně podle ceny. Samozřejmě bych raději desku vybíral podle kvality, ale žádnému výrobci dnes po stránce kvality nelze věřit, bohužel. A nejhorší je, že dražší desky mají navíc světýlka, nikoli vyšší kvalitu. :-/

To uz davno neplati, to bylo tak mozna pred 10-15 lety. Asrock je samostatna firma ktera uz s Asusem nema dlouho nic spolecneho. Jen puvod, ale uz davno "vyletela z hnizda".

Jinak z mych zkusenosti - Asus, Asrock vse vzdy slusne funkcni, MSI taky ale serou me jejich setupem/biosem (nema vliv na funkci rostlinare). Gigabyte pokud mozno tak radeji nebrat.