Lokalizace závady počítače
Dobrý den.
Prosím o pomoc s lokalizací problému (dokud počítač jede a mám na čem psát ).
V lednu 2022 jsem poskládal počítač této konfigurace:
Procesor AMD Ryzen 7 5700G,
Základní deska ASUS TUF GAMING B550M-E,
Operační paměť Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast Black, SSD
Seagate FireCuda 520, M.2 - 500GB
S BIOSem, tak jak byl, jsem nainstaloval Windows 11 Home a do října 22 jsem byl velmi spokojen. V říjnu dorazila aktualizace Windows 22h2 a kromě toho, že po instalaci začala blbnout myš a tisk na tiskárně proběhl vždy až po spuštění poradce při potížích, počítač naběhl jen do obrazovky, kde se vstupuje do BIOS a dál se nic nedělo. PC jsem musel několik krát restartovat a když jsem se dostal do BIOS, tak jsem dal default a po uložení počítač naběhl. Toto se stávalo tak zhruba v polovině zapnutí PC. Po nějaké době jsem náhodou zjistil, že po cca 10 minutách, kdy to takto stálo, počítač naběhl sám. Ta doba nebyla vždy stejná, bylo to od minuty do 10 a někdy to nenaběhlo vůbec. Pokud počítač najel, tak nikdy žádný další problém nebyl a i výpočetně náročnější záležitosti (Lightroom, Topaz, střih a export videa) fungovaly bez problému.
bios-start.jpg
Po nějaké době jsem našel informaci, že Windows 11 je "moderní OS kde už standardním způsobem nabootovat nejde a vyžaduje Secure boot, kde EFI je schopné kontrolovat zda image, který chceme nabootovat je podepsán". Na základě tohoto jsem pak našel video se změnou v BIOS u Secure Boot na Windows UEFI mode a TPM na Enable firmware TPM. A podle toho jsem to nastavil.
boot.jpg a tpm.jpg
Četnost nenaběhnutí se výrazně zmenšila, ale občas se to znovu stávalo. V té době jsem také někde viděl doporučení přehodit mezi sebou paměti ve slotech, ale po přehození jsem nezaznamenal změnu. Paměti také bez chyby prošly Mem testem, který je součástí Windows. Paměti jsou vložené ve správných slotech.
pameti.png
Cca před 14 dny už mě to přestalo bavit a tak jsem Windows nainstaloval znovu na čistý disk a systém opět nabíhal bez problému a to i s aktivovaným D.O.C.P. pro paměti, které tak běžely v nativní frekvenci místo 2400MHz. Včera se "něco" stalo (vliv přetaktované paměti, další aktualizace Windows ???) a systém opět nenaběhl a po několika vypnutích a několika minutách se objevila výzva (uvod-err) k nouzovému vstupu do BIOS. Po této výzvě jsem nechal BIOS beze změny jen uložit a PC naběhl.
uvod-err.jpg
Po dalším vypnutí dnes už ale nenaběhl i při opakovaných restartech a čekání zda se něco nestane. Musel jsem vytáhnout záložní baterii CR-2032. Změřil jsem napětí na ni a měla 3,62V, dal jsem proto raději novou, která má 3,84V. Po resetu vytažením baterky jsem po vstupu do BIOS (uvod-reset) už změnil jen Secure boot a TPM a paměti nechávám na 2400MHz.
uvod-reset.jpg a bios1.jpg.
Omlouvám se za dlouhý popis, ale kratší by asi nebyl vypovídající.
Jsem už v penzi a doba kdy jsem v práci šáhnul do skladu a vytáhl pro otestování jiný zdroj, paměti a kdoví co ještě je pryč a tak tápu, v čem je problém. Druhý počítač, který bych kanibalizoval také nemám.
Je třeba ještě něco dalšího nastavit v BIOS? Nebo hledat problém v HW v základní desce, pamětech, zdroji (a případně reklamace, ale čeho?) nebo to má na vině jen ta slabší baterie (i když 3,6V není obvykle málo)?
Díky předem za nasměrování. Mi už možnosti jak to řešit došly.
Obrázky sem přeložil do češtiny.
Jen doplním. Ta nepřipojená klávesnice nebyla a není problém. Jen zrovna v té době nebyla připojená.
1. Je to aušus, máš aktuální verzi BIOSu?
2. Koukal ses po zdraví disku? Je to sice SSD, ale to neznamená, že bude OK
3. Paměti otestuj memtestem, ale nemyslím si že to bude tím.
4. Osobně bych šel po eventlogu. Ten prostoj na login screenu implikuje nějaký problém se službami.
Jako první bych vypnul hybridní vypínání (tzv. "rychlé spuštění").
Díky za odvahu to celé přečíst i za reakci.
1. Ano, mám poslední dostupnou verzi. Jen abych věděl, to aušus je vyjádření despektu k asus nebo jen hovorový výraz?
2. Má 99% (a to měl snad už týden po zprovoznění) při teplotě 45°C. Dodatečný chladič na to moc dát nejde protože port pro SSD je umístěn docela nesmyslně pod grafikou a žebra by se dotýkaly karty.
3. Psal jsem že Memtest prošel bez chyby.
4. V Event logu červené chyby nejsou. Díval jsem se na to už dříve a nic tam nebylo. Teď po tom, co se mi to podařilo spustit, tam jsou nově upozornění (viz příklad), ale netuším, jak by s tím mohly souviset. Neumím si to přeložit do lidštiny. sfc /scannow ale teď prošel bez chyby. Windows Resource Protection did not find any integrity violations.
Rychlé spuštění mám vypnuté.
Aušus je výraz despektu. Jsou to lepší patlalové než GB, ale stále jsou to takoví Taiwanští Compaqové - jejich "řešení" je vždy jiné.
Memtest jsem asi minul...
Pokud je SSD v pořádku, tak se obávám, že tě jako další krok nemine reinstalace. Pokud trváš na W11, pak bych stáhnul poslední build, abys nemusel aplikovat rollupy.
Díky. Dnes to kupodivu najelo a tak uvidím co bude dál.
Když to bude pořád blbnout, tak zkusím jak doporučuješ ty i brtník ty desítky. Downgrade snad u MS funguje. Jinak instaluji vždy fleškou stažený poslední build. Časově se to rozhodně vyplatí.
Mimo poradnu jsem ještě dostal radu koupit nové paměti a v rámci 14 dnů je vyzkoušet jestli to není pamětma, že se nekamarádí se základní deskou. Ale to se mi nezdá moc fér.
Pokud ti proběhl memtest několik koleček (např. přes noc), tak to pamětmi nebude na tuty. Memtest odhalí chyby, které normálně nezaznamenáš a PC se jeví jako naprosto stabilní.
Já použil memtest mdsched, co je součástí Windows Memory Diagnostics Tool. Ale jen v default Standard režimu. Zkusím to podle odkazu přes noc v Extended režimu. Dík za tip.
spíše toto:
https://www.memtest86.com/
Dík, mám staženo.
Vypadá to, že jsou paměti v pořádku viz memtest.html
Ty Americké megatrendy jsou boží!
smysl překladu sice nechápu, ale za ty humory máš bod.
to vypadá, že ten krám při zapnutí náhodně nedetekuje klávesnici a touchpad a kvůli chybové hlášce se zastaví. nějaký ten fastboot bych zkontroloval v biosu, jestli je opravdu vypnut.
možná tam jde vypnout i "halt on error".
příčinou může být jak vadný kontakt na usb sběrnici, tak ten fastboot.
Dík, zkusím pohledat jestli tam něco takového není. Faktem ale je, že těch nabídek je v BIOSu na mě až přespříliš.
S tou klávesnicí to je jinak. Měl jsem ji odpojenou protože když jsem počítač potřeboval položit pod stolem na bok, tak nedosáhl kabel a při focení jsem si toho nevšiml a zjistil jsem to až když nereagoval na stisknutí F1. Po jejím připojení to do BIOSu naběhlo.
Veru nemas to lehke : hodne periferii (1x SSD a 2x HDD), 2 x RAM modul (take byl pretaktovany),
ty hratky s legacy/secure bootem.
Uprimne nechtel bych to resit.
Jedine co poradim : updatuj bios.
P.S. dekuju Hoste za historii tazatele
Doporucuju
1) cistou instalaci OS pouze na SSD + pouzit 1x modul ram
Tyden zkouset
2) Pak pridat 2.HDD
Tyden zkouset
3) Pak pridat 3.HDD
Tyden zkouset
4) Pak pridat 2.ram
Tyden zkouset
Davat pozor na verze ovladacu grafiky AMD. Jsou s tim v posledni dobe zname problemy.
Dík za účast. Skoro si připadám jak by to byla upřímná soustrast.
BIOS je poslední dostupné verze.
To doporučení má hlavu a patu. Otázkou je, nakolik to to věc náhodná a nebo je to věc, která se projeví vždy.
Je cosi shnilého ve státě dánském...
https://pc.poradna.net/questions/3165830-tuhne-pocitac-s-windows-11
Vím, psal jsem to.
Postupně jsem hledal o co jde a nakonec to časově vyšlo po instalaci 22h2. Což jsem tehdy asi ještě nevěděl.
V první řadě je potřeba zjistit, jestli to je HW nebo SW závada. A v tom si podle mě tak trochu odporuješ.
Já bych řekl, že si neodporuji. Spíše to sám hledám, kde je ten zakopaný pes. Jestli v HW nebo v SW nebo ve spolupráci HW a SW.
Co je jisté je, že to souviselo s 22h2 (to jsem dohledal a předtím to fungovalo) a po zapnutí secure boot se výskyt "zatuhnutí" výrazně omezil. Dál je pak jisté, že po čisté instalaci, kdy už byl secure boot aktivní, to 14 dnů fungovalo. A včera se to posralo. Tady jsem začal po resetu BIOSu tím, že jsem nechal frekvenci paměti na hodnotě, kterou deska umožňuje bez D.O.C.P.
No, zrovna jakékoli "vychytávky" mě nechávají chladným. Většinou RAMky nastavuju ručně, maximálně nechám načíst XMP/EXPO profil a ručně (vždy ručně) nastavím voltáž podle datašitu RAMek. Následuje vždy tutus-brutus memtest (u PC pro zákazníky 24 hodin, u PC pro mou osobu 48 hodin) a musí projít bez chyby.
spolehlivě nastavené paměti jsou základ. Je to mj. i důvod, proč nemám rád Asus.
To platí za předpokladu, že se v tom vyznáš. Já byl ale ve své pracovní kariéře zaměřen na OS a SW a HW končilo tak výměnou RAMek nebo disků kus za kus.
Ja mel s W11 22H2 problem na virtualu. Tu lo to. W10 bez problemu, W11 21H2 taky bez problemu.
Neco se zrejme chlapcum nepodarilo
Taky mi to tak připadá. Ale spíše si myslím (vím, myslet znamená prd vědět), že se u mě nějak potkal BIOS asusu s W11 a spolu si moc nerozumí.
Proto hledám odpověď od znalců ASUS, jestli není třeba ještě v BIOS něco změnit. Zkoušel jsem to na google, ale asi se neumím správně zeptat.
že se unavuješ s nekompatibilními patlaly od m$.
dej tam novou instalaci w10 a užívej si funkční pc. pochopitelně zakaž automatickou aktualizaci ovladačů.
mrchosoftu dej 2-3 roky než se naučí programovat, pak přejdi na w11 sp4, w12 sp2 a podobně.
Svatá pravda (*tfujtajxl!*) - pokud to není něco s Intelem a jejich big-little procesory, není ŽÁDNÝ důvod tam cpát W11, určité bych nainstaloval W10 a byl spokojený jako želva...
Sice ti to s problémem nepomůže, ale ověř si svůj multimetr. To co měříš na CMOS baterii je neobvykle vysoké napětí.
Je možné, že tam dochází interní 9V baterie. Používám to spíše jako zkoušečku je/není.
Nedotýkáš se při měření prsty baterie? To zkresluje hodnoty...
Ano, držím ji v prstech. Ale tady to bude spíše tím měřákem. Je to hračka za 2 stovky a větší a přesný se mi nechce vytahovat.
Výsledkem je, že jsem dal do MB novou baterku s vyšším napětím a to by nemělo ničemu uškodit.
jinak 3.6v mivaji dobijeci verze 2032, donedavna jsem netusil, ze neco takoveho existuje.
toto napeti mivaji vyrazene i na pouzdru + modifikovany nazev toho 2032.
Dnes další pokračování nekonečného příběhu. Vyskytla další varianta, jak se to chová. Po nějaké době, kdy to "na něco" čeká, se nespustily Windows, ale zobrazila se tato hláška a po zadání N, Windows najely. Je to projev chyby HW? V tom případě co reklamovat?
Začínám mít pocit, že je pravdivá hláška, která na mě nedávno ve spojení s AMD vyskočila: "Přejděte na AMD a staňte se nepřetržitým nekonečným BETA testerem. To také zní velmi povědomě uživatelům Linuxu, kteří se snaží uvést věci do pořádku." Všechny mé předchozí počítače byly na Intelu. Toto je první AMD.
ta chybova hlaska ovsem pochazi od nezvladnute obsluhy tpm zakladni deskou, vynucovane ze strany win11.
podobne napisy jsem videl nekolikrat na firemnich notebucich hp - ty jsou osazovane vyhradne intelem.
cili nechapes ani pricinu zavady.
Kdybych příčinu závady chápal, tak se tady neptám. Tady je to AMD.
Jinak tmp.msc včera informoval o existenci a dnes je tam po nastartování Windows po té mé ofocené hlášce informace "V tomto počítači nelze najít kompatibilní čip TPM ...". Že by ten čip nadobro umřel?
Odkud máš ten Windows? Na zkoušku bych zkusil spustit nainstalovat nějaký Live Linux, jestli se to bude chovat stejně.
Windows je řádně koupené. Linux spíše ne. Jednak asi nepotřebuje TPM ani Secure boot, takže bych nic neotestoval, a pak i z dřívějška jsme nebyli zrovna kamarádi a přiznám se, že s ním neumím.
Však ho instalovat nemusíš, stačí nabootovat live verzi z flešky.
To, ale co dál? Já s tím neumím a učit se to ani nechci.
A jak píšu výš, mám za to, že Secure boot ani TPM to nijak neotestuje. Pokud vím, tak Linux to k provozu nepotřebuje. A windows, když se je podaří nabootovat, tak jsem stabilní a nevykazují žádný problém.
Není to nic složitého, dneska je to intuitivní jako WIN a některé verze jsou podle mě i lepší. Mrkni https://learn.microsoft.com/cs-cz/azure/iot-edge/how-to-provision-devices-at-scale-linux-tpm?view=iotedge-1.4&tabs=physical-device%2Cubuntu
Když ale píšeš, že když Win nabootuje a je stabilní, bude problém asi někde v instalaci nebo v ovladačích. Instaluješ všechny ovladače ze stránek výrobce desky?
Pokud to necháváš na WIN Update, tak je to špatně. Podívej se na stránky výrobce desky, stáhni si všechny ovladače pro desku a postupně nainstaluj, nenechávej to na Windows. Jako první klasicky chipset, potom restart PC a zbytek ovladačů a zase restart PC.
Na článek se podívám. Všechny ovladače mám stažené a nainstalované od ASUS k dané základní desce postupem jak píšeš. BIOS je také poslední verze.
Jinak jak píšu výše, hledám příčinu problému a to tak, že už od října 22 a stále ji nemám i když se ptám, kde to jen jde.
Odpověď je možná tady, ale kdo ví co za tím je. Zatím jsem odpověď žádnou, která by vedla jednoznačně k cíli, neviděl.
když deska nedokáže spolehlivě detekovat své součásti, updatnul bych bios. (předpokládám, že nepoužíváš bitlocker)
BIOS je tam poslední verze., ale flešnout ho znovu můžu. Mám Home verzi, takže bitlocker ne.
Ještě mě napadlo zagooglit, jestli nemá ASUS českou podporu. Zdá se že má https://www.asus.com/cz/support/service-center/czech/
Paměti jsi otestoval, takže chyba bude někde jinde. Hláška ohledně fTPM znamená, že deska "detekovala" nový CPU. To mě vede k názoru, že vadná bude deska, případně bude nekompatibilita s něčím, co je v desce zastrčeno.
Jinak co se AMD platformy týká, já ji beru jako vysvobození od intelovských desek, kde byly problémy se spoustou věcí typu málo PCIe linek/jejich sdílení, užranost procesorů apod. Naopak bych řekl, že s platformou AMD mám nyní daleko menší problémy při stavbě PC. Má sice taky své pastičky, ale nic zásadně závažného.
Kromě pamětí a SSD je tam jen grafika. Díky za názor, že by to mohl být problém s HW. Myslím si to už delší dobu, ale vidle mi do toho háže to, že byl nějakou dobu vždy klid, pak přišla další větší aktualizace 22h2 a začalo to znovu. Zkusím zítra https://www.asus.com/cz/support/service-center/czech/, snad se se mnou budou ochotni bavit.
Volal jsem na technickou podporu ASUS a dozvěděl jsem se, že když to po instalaci W11 chvíli funguje a pak ne, tak je záležitost SW tedy W11. Namítl jsem, že se tím zabývám od října 22 a že by to v MS neřešili je divné. Mimo to v tmp.msc TMP není i když je v BIOS povolený. Dále, abych se dostal do BIOS, musel jsem opakovaně resetovat BIOS vytažením baterie. Na to mi odpověděl, že TPM čip je součástí procesoru a mám zkusit jiný procesor. Nemůže to být záležitost základní desky protože v BIOS se pouze povoluje použití TPM.
Jenže, kde vzít další procesor pro vyzkoušení a nekrást. Další rada byla poslat prodejci základní desku i procesor ať to otestují. Jenže já koupil procesor v Alze a základní desku v Suntech (a ušetřil jsem 50Kč ). Takže tudy cesta nevede.
Všiml jsem si, že ASUS prodává externí TPM čip ASUS TPM-M R2.0. Konektor se 14 piny na základní desce pro to je. Nemá s tím někdo zkušenost? Nahradí to TPM potřebný pro w11?
ano, to je ta věc.
přesto bych odložil disk s w11 a dal tam systém, který funguje. čili menší zlo je w10.
Díky za potvrzení externího TPM čipu.
Že je w10 menší zlo, to souhlasím. Jenže mi je 65 a počítač mám na doživotí a w10 končí pokud si dobře pamatuji 2025 podpora. A co pak dál ... Tiše doufám, že tady budu déle.
dál to pojede normálně dál, stejně jako mi dál fungují W7(a dál se mi na nich aktualizuje Defender).
Ono když odchází SSD v nvme tak je to taky paráda, třeba mě notebook psal ve win že nvidia driver přestal odpovídat. Takže bych koupil za 4kila nvme disk, odpojil vše ostatní. Nahrál tam windows 10 nejlépe očesanou verzi bez aktualizací. A dlouhodobě to zkoušel. Pokud to bude blbnout dál tak zřejmě deska.
viz https://www.youtube.com/watch?v=B-P1u2LmShc&t=91s
viz popisek co je pod videem