Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sdílení souborů na síti

Dobrý den.
Již delsí dobu řeším využití starého, ale plně funkčního serveru Fujitsu Celsius R920.
Rád bych jej využil neco na způsob NAS, kde by bylo možné pod přihlášením spravovat soubory, ale bez jakehokoliv přihlašování ty soubory vidět, stahovat, ale nemazat nebo jinak upravovat.
Server nemusí být přístupný z internetu.
v síti je cca 15 strojů s OS Android Win10 Win11 a LinuxMint. Androidi server videt nemusí.
Zkoušel jsem TrueNAS OMW i win server 2019 standart.
v linuxech to nevidi, ale Win ano radic pcie dell SAS 6 host bus raid s 2 disky SAS Dell 500GB ( oželím ) RAID 0
Další řadič pcie je LSI MegaRAID SAS-MFI se 4x 1TB diskem Dell SAS na portu 1 a 2x 1TB disk SATA WD RED na portu 2 Ty vidí všechny OS. 2x Raid 0.
Server osazen 2x Xeon cpu a 128 GB ram. 1x DVD rom a 1x 250 GB sata ssd.
Prosím o radu co za OS nasadit, jak nejlépe nastavit.
v linuxu nepolíben.
vždy zatím narážím na přidělení práv a nutnosti přihlašování.

Předem děkuji za případnou trpělivoost semnou.

No ale jakou službu používáš už nepíšeš.
Jestli OMV nebo Debian server je jedno, nastav si třeba Samba (SMBV4) bez hesla kdyz potřebuješ. V OMV to uděláš na 4 kliky tak jako v /etc/samba/smb.conf. Popřípade pouzij FTP.
Jestli jsou všechny zařízení v jednom node, síti, tak by jsi problém pristupovat k souborum na určitém HDD z Windows či Android mít neměl.
Uprednosnil bych Debian server, ale v tvém pripade bych radeji zustal u OpenMediaVault kere ma spravcovské graficke rozhrani.

Nastaveni SAMBA bez hesla :

[SDILENI]
path = /mnt/cesta_k_HDD/
guest ok = no
guest only = yes
writable = yes
force create mode = 0666
force directory mode = 0777
browseable = yes
create mask = 777

u windows wks by te asi rozcilovalo omezeni prihlaseni na 10 soucasnych pripojeni (jestli to trapaci nezvedli).
takze nezbyva nez naklikat tam nejaky linux, se sambou.
smbv3 pro win10 snad podporuje prazdna hesla, samozrejme neni problem je automaticky primapovat s heslem.

Obecně:

1. Linux s MegaRAID řadiči nemá vůbec žádný problém.
2. Problém bude mít TrueNAS (ať už BSDčkový nebo Linuxový), protože potřebuje "vidět" disky přímo bez RAIDu - vytváří sí "RAID" v rámci ZFS (což je to nejlepší, co dnes existuje a nic jiného se tomu rovnat nemůže). Můžeš se zkusit podívat do BIOSu řadiče, zda se umí přepnout do HBA mode.
3. Všechny zmíněné OS nemají problém nastavit sdílení na anonymní s přístupem read-only plus přístup pod účtem s právy RW. Stačí to umět. :-)

Ahoj.
TrueNas jsem taky zkousel. i s OMW vidi radic LSI s disky jak s raidem tak i bez nej.
Ten dell ignorujou vseobecne. Ale to neresim. Zkousel jsem najit ovladac ale koncilo to padem nebo dalsi ignoraci.
A ano neni to chyba OS ale moje. nedokazu radne identifikovat tu kartu. Mozna casem nekde na netu sezenu kabel pro sas na ten LSI.
Mam jen jeden. Ale kdo vi jak dlouho ten dedek pojede. :-)

Pred lety jsem si s necim podobnym hral - po vyzkouseni ruznych "predpripravenych" OS jsem zustal u sice u placeneho, ale jinak pro me ucely domaciho skladiste dat plne vyhovujiciho unRaid. Instalace i konfigurace je jednoducha i pro linuxem nepolibeneho, alespon trosku zkusenejsiho uzivatele
Serverove zelezo na kterem vse bezelo jsem po nejake dobe vymenil za podstatne uspornejsi x86 hardware na kterem funguji doted.

Jasne chapu... po case jsem vyhodnotil ze serverove zelezo je sice hezeke, ale pro 24/7 beh v domacich podminkach trosku nenazrane. Puvodne jsem to porizovlal s vidinou provozu nektereho ze systemu pouzivajici ZFS (takze registred ECC pameti a dalsi ryze serverovy hardware), ale opet jsem dospel k nazrou ze na domaci datove skladiste je to kanon na vrabce.
Co se software stranky tyce, postupne jsem vyzkousel vsechno mozne a nakonec zakotvil u zminovaneho unRaid, ten lze vyzkouset pod dobu 30(60) dni a pak bud zaplatit (nastesti) jednorazovou licenci, nebo vymenit flashdisk ze ktereho system bootuje a k jehoz UID je licence vazana.