Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pevný internet od O2 si nerozumí s FritzBox 7170 ani NB s WXP

Minulý týden mi v kanceláři O2 zavedlo pevný internet přes telefonní linky, který připojili do modemu s nadpisem Cetin, který si ale nějak nerozumí s mým routerem FritzBox 7170 ani s ASUS WL-500g Premium s DD-WRT a nepřipojím k němu ani NB s Windows XP.

Jedná se o kancelářskou budovu, kde první technik konstatoval, že potřebné zásuvky sice v kanceláři mám, ale on potřebuje přístup do ústředny, která byla zamknuta. Mé routery shlédl a konstatoval, že je to sice pravěk a on má v tašce terminátor na bonding, ale že to půjde i tak, akorát mám při instalaci říct, že mi mají pustit 20Mbit a bude to fungovat. Na další termín, kdy jsem zajistil přístup do ústředny dorazil jiný technik, konstatoval, že máme v kanceláři datové rozvody, moc se nebavil, něco štípnul, propojil, zavěsil do rozvodů krabičku - terminátor, na zeď pověsil modem od Cetinu, ASUS zabrakoval, že ten fungovat nebude, Fritzbox 7170 by prý fungovat mohl, ale potřebují 6 žilový síťový kabel a šel pryč. A prý nebude fungovat ani přímé připojení PC anebo NB. A tak to i dopadlo.

Modem na zdi se tváří, že funguje, O2 tvrdí, že u nich je všech v pořádku, ale ani FritzBox, ani ASUS a ani NB nemají přístup na Internet. Co to O2 používá za systém a v čem je problém? Nový router kupovat nechci, mám 3 (_!_) různých starších routerů, deklarovaná rychlost Internetu je směšná a mám to zatím na zkoušku v 1/2 roční akci za 150 Kč/měsíčně, takže do toho nechci zbytečně investovat.

Potřebuješ router, který umí VLAN a PPPoE. Ty tvé prastaré sráče hoď do kontejneru, ačkoliv s DD-WRT by to fungovat mohlo, ale musel bys do shellu a nahodit ručně vlan 848. Přímé propojení s PC samozřejmě funguje, jen je potřeba opět nastavit VLAN.

Běž do obchodu a kup Mikrotik hap AX lite (nebo jakýkoli jiný Mikrotik, ale toto je jasný vítěz soutěže poměru výkon/cena)

Konfigurace čistě jen pro VLANu s PPPoE je níže (stačí naflákat ctrl+c ctrl+v do terminálu), je to nádavek k defaultní konfiguraci routeru:

/interface vlan
add interface=ether1 name=e1_vlan848 vlan-id=848
/interface pppoe-client
add add-default-route=yes disabled=no interface=e1_vlan848 max-mru=1492 max-mtu=1492 name=pppoe-DSL password=adsl user=adsl
/interface list member
add interface=pppoe-DSL list=WAN
/ip dns
set allow-remote-requests=yes servers=8.8.8.8

WAN port je defaultně port1. Jak vidíš, je to naprosto triviální.

Super, takže jsem si pořídil levný internet, ke kterému potřebuji nový router za 1.200 Kč, a když mi po 1/2 roce neprodlouží akční cenu, tak jej mohu zase strčit do šuplíku. Tomu se říká nechci slevu zadarmo! Buďto mi O2 nahodí normální klasický VDSL Internet anebo si mohou svůj Cetin zase vzít zpět!

Mimochodem, ten FritzBox PPPoE přes LAN port umí a umí zadat i heslo O2/O2, ale 848 lze zadat jenom jako VPI=8 a VCI=48, když je zapnutý vstup přes DSL. Nešlo by to nějak obejít?

PS: Jak nahodit VLAN na DD-WRT?

Nezapomeň u nich zrušit TV, pokud ji nepoužíváš. A nenech si namluvit, že to nejde! Od 3. měsíce ti začnou účtovat placenou TV, pokud nezměnili podmínky.
A dej si místo Cetinu nějaký svůj modem. Mně to chodilo půl roku s nějakým obyč., pak jsem to zrušil.

Určitě si rozumíme? Já tam mám totiž nějakou krabičku na kabelech pod falešným stropem, o kterém jsem si myslel, že to je Terminátor a pak mám na zdi přímo modem od Cetinu. Krabička pod stropem propojuje nějaké dráty na stávajících datových rozvodech, modem je pak přímo nad zásuvkou datového rozvodu. Z toho návodu na TP-Link jsem pochopil, že ten TP-Link umožňuje ten modem od Cetinu obejít a připojit se přímo do datové zástrčky, tj. k Terminátoru.

Tak na zdi mám přesně tenhle tohle zařízení od Cetin, které je v článku na https://www.appleking.cz/blog/terminator-zrychli-dsl-pripojeni-zakonceni-site-cetin i na obrázku, ale v kabeláži pod falešným stropem je ještě nějaká blikající krabička, která spojuje nejaké linky dohromady. V článku je přesně popsáno, co musí router umět, aby to celé fungovalo, takže nechápu, proč mi to takhle ten technik nevysvětlil a mohli jsme si to celé odpustit.

Pokud chcete použít vlastní router, je potřeba, aby podporoval tagovanou VLAN na WAN rozhraní a PPPoE vytáčení spojení. VLAN ID pro Internet na síti CETINu je 848. PPPoE uživatelé jméno i heslo můžete použít cetin.

[terminator-cetin-palackeho-768x576.jpg]

Ten tvůj Fritzl z minulého století to umí jen na komutované lince, a ještě nejspíše jen na ADSL, nikoli na VDSL. A tu WL-500g snad ani komentovat nebudu, to je 20 let stará mašinka, ve své době docela super, dnes naprosto, ale naprosto mimo. Takže když vyhodíš ty své routerové dědoušky, zbude ti v šuplíku jen ten Mikrotik, který toho navíc umí daleko víc.

Ty vlastně ani nevíš co se děje, že? Teoreticky bys mohl odpojit Terminátor a místo něj nahodit ten svůj VDSL router, ale tím přijdeš o bonding, ale fungovat by to mohlo - za předpokladu, že to nemá Cetin na těch linkách vyblokováno.

Jelikož na 1/2 roku kupovat další router, který pak zase skončí v šuplíku, se mi nevyplatí, tak to vidím tak, že buďto nějak zprovozním ten ASUS s DD-WRT, anebo dám O2 na výběr - buďto trvalá sleva na Internet a nový router, oprava připojení na klasické VDSL a nahození mého VDSL modem/routeru Huawei HG622u, zrušení služby a demontáž svých Terminátorů a Cetinů!

Ještě tu mám LTE Huawei B890, tak mohou nabídnout nějaký Air Internet do 200 Kč!

Tak to vsetko zrus a chod do nich prec. Urobis im sluzbu. Spekulujuceho zakaznika tvojho typu, co si necha kvoli 500kc koleno vrtat, snaziaceho sa pouzivat srajdy pametajuce este prvu republiku, nechce nik. Tymi WinXP si to dorazil uz uplne. OS z 2001, vela rokov bez akejkolvek podpory, weby ti nepojdu kvoli certifikatom a chybajucej podpore milion roznych veci v OS.

Kup si normalny HW platny roku 2023 a nebudes mat problemy. Alebo tu nevyplakavaj kvoli vlastnym hlupym "dovodom" a neschopnosti.

Na 5-6 měsíců je i 500 Kč moc a na trvalý provoz je to zas žebrák, co neumí ani 5 GHz. Navíc Mikrotiky toho sice hodně umí, ale nastavit je prý také porod, navíc ten VLAN 848 je nutno tam nejdřív doprogramovat, takže zas takový rozdíl oproti zprovoznění DD-WRT to není.

Jestli je pro nějakou firmu nebo OSVČ 100 Kč měsíčně moc, tak na tom moc dobře nejsi. Tak to raději měsíc zkoušej nějak připojit a nastavit a pak si spočítej promarněný čas a nervování, jestli jsi ušetřil. A další roky budeš mít dál ty historické křápy.

Asi mě fanoušci Mikrotiku nebudou mít rádi, ale já bych doporučil TP-Link. Sám jej používám, nastavení je přehledné a jednoduché. I když na první konfiguraci jsem si radši sehnal "přítele na telefonu".

Ale s návodem to zvládneš.
https://www.tp-link.com/cz/support/faq/3584/
https://naklavesnici.cz/propojeni-routeru-tp-links-pripojenim-o2-s-terminatorem/

Hlavně nebrblej, že musíš vyhodit Fritz a Asus, to jsou fakt vykopávky, ty v dnešní síti nemají co dělat.

Už tehdy jsem ti napsal, že DD-WRT má své limity. A že jsi něco "rozchodil" neznamená, že to je dobře/spolehlivé/nejlepší řešení.

Docela mě fascinuje, že na jednu stranu tady tvrdíš, že máš 1x PC a 1x tiskárnu, a přitom řešíš, že nový router "nemá 5GHz rádio." No a nakonec: za 6 měsíců utratíš 6x150 Kč za připojení které podle vlastních slov vůbec nepotřebuješ, tj. 900 Kč, a přitom ti dělá problém koupit router za 500 Kč, který nahradí tu síťovou geriatrii co máš v šuplíku teď.

Ber to tak, že buďto chci vyjít s tím, co mám a nekupovat nic nového, ale když už si něco nového pořizují, tak už beru v rámci možnosti to nejlepší, co mohu mít, samozřejmě, že za rozumnou cenu. Pokud se dané připojení osvědčí a O2 mi ponechá trvalou cenu do 200 Kč měsíčně, tak se přes WiFi budu připojovat i s mobilem a tabletem, tak proč bych se měl spokojit jenom s 2.4 GHz, když normou je 2.4/5 GHz?

Takže jak jsem psal, do nového HW budu investovat jenom v případě, že to za danou cenu budu moci používat i v nadále. Kromě toho, je to i určitá výzva, rozchodit to na původním HW, jelikož na novém HW to dokáže rozchodit každý blbec a není v tom žádné potěšení, že jsem dokázal něco, co se původně zdalo nemožné. 8-)

Na Mobilmánii někdo psal, že dostal 149 Kč/měsíčně natrvalo a když jsem si to objednával ja, tak mi operátorka řekla, že si to po 1/2 roce mám vyřídit na retenčním, ovšem neslibovala, že to dopadne. Pokud by to fakt mělo platit jenom 1/2 roku a pak za standardní cenu, tak je to na hraně, ale beru to tak, že je to slibná výchozí pozice k dalšímu vyjednávání. Ovšem s investicí do nového routeru to už tak slibná výchozí pozice není, protože když to nevyjde, tak jsem zbytečně utratil za nový router, který mi bude k ničemu ...

PS: Existuje v současné době nějaký router, který by fungoval i jako VDSL modem/router, 5G/LTE modem/router a AP, takže bych jej využil v každé situaci?

Jo, hned v pondělí to pořeším!

Teď jsem pro jistotu zprovoznil jednu TescoMobile SIM s 15 GB Internetu, kterých mám asi 10 ks v rezervě, jelikož jsem zjistil, že měly platnost jenom do 31.12.2022, ale naštěstí stále fungují a navíc je na nich už 20 GB + 20 GB za Clubcard, takže celkem 40 GB za 199 Kč, takže náhradní Internet mám zajištěn i bez pevné linky O2!

Na DSL modemy zapomeň, žiješ v minulosti. Ta technologie je z pohledu koncáka mrtvá. ADSL dožívá na nejvzdálenějších bodech sítě kde VDSL nic nepřináší a je částečně nahrazováno vysunutými DSLAMy, částečně pak optikou. Navíc zbytek stávající DSL infrastruktury je migrován právě na Cetiňácké Terminátory, tedy předávácí port pro zákoše už nebude telefonní linka (a tedy nutnost modemu), ale právě naprosto standardní ethernet (akorát s VLANou.)

Takže nějaký ADSL/VDSL modem můžeš s klidem přestat řešit, nedává to do budoucna smysl. Laciné a naprosto univerzální řešení pro LTE/routing/AP se dá pořídit okolo 2000 Kč (https://www.i4wifi.cz/cs/293186-mikrotik-hap-ax-lite-lte6) - tedy můžeš z něj udělat LTE router, ethernet router, APčko, router pro DSL s terminátorem, VPN server/klient atd. (protože ROS je naprosto univerzální). Na 5G zatím zapomeň, je to drahé.

OMG... takže kolenovrt na jedné straně a na druhé straně musíš mít 5GHz rádio, které ti bude úplně k ničemu? No.. dobře ty. Dal jsem ti odkazy na kvalitní zařízení, to jsi označil jako příliš drahé, na levném ti zase vadí, že je levné a "postrádá" víceméně nadbytečnou funkcionalitu. Mikrotik však nestojí jen na těchto dvou modelech, dá se najít vhodné zařízení pro prakticky každou příležitost a z pohledu výkon/cena a schopnosti/cena je Mikrotik jasný vítěz.

Jinak jen tak BTW: Já jsem zatím nezaznamenal nic, co bys "dokázal" a dalo se to označit za "nemožné" - to se zdálo jen tobě. ]:)

No, myslím, že se z této marné diskuse o kvadratuře kruhu odpojím, na tohle nemám čas a ani nervy.

člověk si furt myslí, že mu to pro 1 zařízení stačí. časem mu dojde, že má šuplíky plné odpadu.
tu potřebuje normální router pro rodinu s mnohem více krámy než kdysi, tu rychlejší wifi, vyšší wan průchodnost, funkční firewall, poloviční spotřebu při 24h/365.

...ani NB s Windows XP

moje řeč. 5 let se loučím s xp, jako že už zbývám poslední.

Nějak jsme se nepochopili. Ten pevný Internet od O2 chci vyzkoušet jenom kvůli extra výhodné ceně, jinak připojení k Internetu tam mám vyřešeno přes automatický hotspot na iPhone, který se sám zapne i sám vypne na základě polohy. V kanceláři bývám 1-3x do týdně na 2-5 hodin a na mobilu mám 6 - 10 GB mobilního Internetu, který mi takové občasné využití celkem postačuje. Doma, kde jsem většinu času, mám kabelové připojení od UPC/VF s rychlostí 300 Mb a bez FUPu. Jako náhradní řešení do kanceláře i domova mám několik SIM od TescoMobile s 20-40 GB Internetu a LTE modem/router Huawei B890 + intertní LTE modem v NB.

Když jsem slyšel reklamu od O2 na pevný Internet za 149 Kč/měsíčně, tak jsem si řekl, že 150 Kč měsíčně mě nezabije, ADSL i VDSL modemy mám vlastní, tak to vyzkouším a pokud to bude dobře fungovat, tak to v budoucnu využiji jako hlavní trvalé připojení a třeba si tam dám i nějaký server anebo NAS, plus on-line kameru. Pokud ale budou zapotřebí další investice, tak buďto musím mít garantovanou stálou výhodnou cenu anebo to rovnou mohu zrušit a fungovat tak, jak jsem dosud fungoval.

Tak pokud máš ten slabší motor k dispozici, chceš jenom vyzkoušet letové vlastnosti a ten silnejší motor musíš koupit a víš, že s ním to fungovat bude, ale nevíš, jestli se ti provoz daného letadla vůbec vyplatí anebo Ti jej následně výrobce 2.5x zdraží, tak to smysl má!

Kamo, neber to jako hate proti O2, ale
v roce 2011 jsem dostal nabidku O2 - net za 400kc mesicne, vzal jsem to,
Po 12 mesicich navyseni ceny (cca 650 ?), zkusil jsem odstoupit,
tak mi nabidli 500kc.
Po dalsich 12 mesicich dalsi zvyseni ceny, a to uz jsem nechtel,
tak jsem podepsal vypoved, zaplatil 3 x 850 (zvysena cena ve vypovedni lhute) + smluvni pokuta 1000 kc a
O2 nazdar sbohem, uz nikdy vice. Cokoliv je lepsi nez O2.
Pak jsem platil u mistniho poskytovatele wifi 250kc mesicne...