Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pevný internet od O2 si nerozumí s FritzBox 7170 ani NB s WXP

Minulý týden mi v kanceláři O2 zavedlo pevný internet přes telefonní linky, který připojili do modemu s nadpisem Cetin, který si ale nějak nerozumí s mým routerem FritzBox 7170 ani s ASUS WL-500g Premium s DD-WRT a nepřipojím k němu ani NB s Windows XP.

Jedná se o kancelářskou budovu, kde první technik konstatoval, že potřebné zásuvky sice v kanceláři mám, ale on potřebuje přístup do ústředny, která byla zamknuta. Mé routery shlédl a konstatoval, že je to sice pravěk a on má v tašce terminátor na bonding, ale že to půjde i tak, akorát mám při instalaci říct, že mi mají pustit 20Mbit a bude to fungovat. Na další termín, kdy jsem zajistil přístup do ústředny dorazil jiný technik, konstatoval, že máme v kanceláři datové rozvody, moc se nebavil, něco štípnul, propojil, zavěsil do rozvodů krabičku - terminátor, na zeď pověsil modem od Cetinu, ASUS zabrakoval, že ten fungovat nebude, Fritzbox 7170 by prý fungovat mohl, ale potřebují 6 žilový síťový kabel a šel pryč. A prý nebude fungovat ani přímé připojení PC anebo NB. A tak to i dopadlo.

Modem na zdi se tváří, že funguje, O2 tvrdí, že u nich je všech v pořádku, ale ani FritzBox, ani ASUS a ani NB nemají přístup na Internet. Co to O2 používá za systém a v čem je problém? Nový router kupovat nechci, mám 3 (_!_) různých starších routerů, deklarovaná rychlost Internetu je směšná a mám to zatím na zkoušku v 1/2 roční akci za 150 Kč/měsíčně, takže do toho nechci zbytečně investovat.

Potřebuješ router, který umí VLAN a PPPoE. Ty tvé prastaré sráče hoď do kontejneru, ačkoliv s DD-WRT by to fungovat mohlo, ale musel bys do shellu a nahodit ručně vlan 848. Přímé propojení s PC samozřejmě funguje, jen je potřeba opět nastavit VLAN.

Běž do obchodu a kup Mikrotik hap AX lite (nebo jakýkoli jiný Mikrotik, ale toto je jasný vítěz soutěže poměru výkon/cena)

Konfigurace čistě jen pro VLANu s PPPoE je níže (stačí naflákat ctrl+c ctrl+v do terminálu), je to nádavek k defaultní konfiguraci routeru:

/interface vlan
add interface=ether1 name=e1_vlan848 vlan-id=848
/interface pppoe-client
add add-default-route=yes disabled=no interface=e1_vlan848 max-mru=1492 max-mtu=1492 name=pppoe-DSL password=adsl user=adsl
/interface list member
add interface=pppoe-DSL list=WAN
/ip dns
set allow-remote-requests=yes servers=8.8.8.8

WAN port je defaultně port1. Jak vidíš, je to naprosto triviální.

Super, takže jsem si pořídil levný internet, ke kterému potřebuji nový router za 1.200 Kč, a když mi po 1/2 roce neprodlouží akční cenu, tak jej mohu zase strčit do šuplíku. Tomu se říká nechci slevu zadarmo! Buďto mi O2 nahodí normální klasický VDSL Internet anebo si mohou svůj Cetin zase vzít zpět!

Mimochodem, ten FritzBox PPPoE přes LAN port umí a umí zadat i heslo O2/O2, ale 848 lze zadat jenom jako VPI=8 a VCI=48, když je zapnutý vstup přes DSL. Nešlo by to nějak obejít?

PS: Jak nahodit VLAN na DD-WRT?

Nezapomeň u nich zrušit TV, pokud ji nepoužíváš. A nenech si namluvit, že to nejde! Od 3. měsíce ti začnou účtovat placenou TV, pokud nezměnili podmínky.
A dej si místo Cetinu nějaký svůj modem. Mně to chodilo půl roku s nějakým obyč., pak jsem to zrušil.

jedna technická:

mám 3 (_!_) různých starších routerů

a k čemu? lan 100mbit, wifi 54mbit? throughput stejně směšný? půljádrový procesor utáhne jednotky klientů? neřešené zranitelnosti kvůli dávno nepodporovanému firmware?
všechno hoď do kontejneru, je to jen smetí.

Už tehdy jsem ti napsal, že DD-WRT má své limity. A že jsi něco "rozchodil" neznamená, že to je dobře/spolehlivé/nejlepší řešení.

Docela mě fascinuje, že na jednu stranu tady tvrdíš, že máš 1x PC a 1x tiskárnu, a přitom řešíš, že nový router "nemá 5GHz rádio." No a nakonec: za 6 měsíců utratíš 6x150 Kč za připojení které podle vlastních slov vůbec nepotřebuješ, tj. 900 Kč, a přitom ti dělá problém koupit router za 500 Kč, který nahradí tu síťovou geriatrii co máš v šuplíku teď.

Ber to tak, že buďto chci vyjít s tím, co mám a nekupovat nic nového, ale když už si něco nového pořizují, tak už beru v rámci možnosti to nejlepší, co mohu mít, samozřejmě, že za rozumnou cenu. Pokud se dané připojení osvědčí a O2 mi ponechá trvalou cenu do 200 Kč měsíčně, tak se přes WiFi budu připojovat i s mobilem a tabletem, tak proč bych se měl spokojit jenom s 2.4 GHz, když normou je 2.4/5 GHz?

Takže jak jsem psal, do nového HW budu investovat jenom v případě, že to za danou cenu budu moci používat i v nadále. Kromě toho, je to i určitá výzva, rozchodit to na původním HW, jelikož na novém HW to dokáže rozchodit každý blbec a není v tom žádné potěšení, že jsem dokázal něco, co se původně zdalo nemožné. 8-)

Na Mobilmánii někdo psal, že dostal 149 Kč/měsíčně natrvalo a když jsem si to objednával ja, tak mi operátorka řekla, že si to po 1/2 roce mám vyřídit na retenčním, ovšem neslibovala, že to dopadne. Pokud by to fakt mělo platit jenom 1/2 roku a pak za standardní cenu, tak je to na hraně, ale beru to tak, že je to slibná výchozí pozice k dalšímu vyjednávání. Ovšem s investicí do nového routeru to už tak slibná výchozí pozice není, protože když to nevyjde, tak jsem zbytečně utratil za nový router, který mi bude k ničemu ...

PS: Existuje v současné době nějaký router, který by fungoval i jako VDSL modem/router, 5G/LTE modem/router a AP, takže bych jej využil v každé situaci?

Na DSL modemy zapomeň, žiješ v minulosti. Ta technologie je z pohledu koncáka mrtvá. ADSL dožívá na nejvzdálenějších bodech sítě kde VDSL nic nepřináší a je částečně nahrazováno vysunutými DSLAMy, částečně pak optikou. Navíc zbytek stávající DSL infrastruktury je migrován právě na Cetiňácké Terminátory, tedy předávácí port pro zákoše už nebude telefonní linka (a tedy nutnost modemu), ale právě naprosto standardní ethernet (akorát s VLANou.)

Takže nějaký ADSL/VDSL modem můžeš s klidem přestat řešit, nedává to do budoucna smysl. Laciné a naprosto univerzální řešení pro LTE/routing/AP se dá pořídit okolo 2000 Kč (https://www.i4wifi.cz/cs/293186-mikrotik-hap-ax-lite-lte6) - tedy můžeš z něj udělat LTE router, ethernet router, APčko, router pro DSL s terminátorem, VPN server/klient atd. (protože ROS je naprosto univerzální). Na 5G zatím zapomeň, je to drahé.

OMG... takže kolenovrt na jedné straně a na druhé straně musíš mít 5GHz rádio, které ti bude úplně k ničemu? No.. dobře ty. Dal jsem ti odkazy na kvalitní zařízení, to jsi označil jako příliš drahé, na levném ti zase vadí, že je levné a "postrádá" víceméně nadbytečnou funkcionalitu. Mikrotik však nestojí jen na těchto dvou modelech, dá se najít vhodné zařízení pro prakticky každou příležitost a z pohledu výkon/cena a schopnosti/cena je Mikrotik jasný vítěz.

Jinak jen tak BTW: Já jsem zatím nezaznamenal nic, co bys "dokázal" a dalo se to označit za "nemožné" - to se zdálo jen tobě. ]:)

No, myslím, že se z této marné diskuse o kvadratuře kruhu odpojím, na tohle nemám čas a ani nervy.