Asus WL-500g Premium jako AP klient?
Lze z Asuse WL-500g Premium udělat AP klient? Pokud ano, to jak jej nastavit? Mám asi v1 (anténa vlevo).
Lze z Asuse WL-500g Premium udělat AP klient? Pokud ano, to jak jej nastavit? Mám asi v1 (anténa vlevo).
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Podle tohodle by to měl umět i se standardním FW, podle jiných informací jenom s alternativním. Má s tím někdo praktické zkušenosti?
Zrovna tady mám jeden Asus wl-500gp připojený. Klienta to v základu neumí.
Firmware Koppel
To jsem včera viděl také, ale podle odkazu, který jsem uváděl hned na začátku, by to měl umět:
Také jsem si říkal, že pokud se zapne AP režim a WAN přepne na LAN, tak odněkud to připojení k Internetu přece brát musí, jinak je takové zařízení k ničemu. Teď jsem si pro jistotu přepsal text do Google Translatoru a zjistil jsem, že asi nemusí ...
To je přece základní princip APčka a tvrdit že je "k ničemu" je hodně silné kafe.
Tak v dnešní době je lokální síť bez možnosti připojení k Internetu opravdu k ničemu. Samozřejmě, že AP může být jenom částí lokální sítě, u které je přístup k Internetu realizován jiným způsobem, ale pochybuji, že takovéhle SOHO zařízení by se u nějakých větších lokálních sítí používaly ve velkém měřítku. Pro domácí využití je takový režim prakticky nepoužitelný.
Právě do domácích podmínek je AP nejtypičtější "multi" aktivní prvek. Jak jinak bys asi řešil pokrytí baráku wifinou? To jako fakt si myslíš, že je vhodné každý bezdrátový přístupový bod vyřešit routerem? Je přece logické mít jen jeden router a patra/místnosti pokrýt APčky.
edit: že jelita neznají AP (a naopak operují jen pojmy "router" a "modem"), to je takový mudlovský folklor.
Operuji spíše pojmy z 2D oblasti, jelikož většinou všude řeším byty/kanceláře na stejném patře a kde je spojení kabely spíše nevhodné nebo dokonce nemožné. V nejbližší době budu řešit připojení TV v obýváku a ložnici, kde je preferované přípojení přes kabel, ale také nehodlám vrtat zdi a tahat kabely, takže buďto přesně opačné zapojení, t.j. AP klient na příjmu a z něho LAN výstupy, nebo WDS , popřípadě přes el. síť.
Stejně je to divné, že WDS to prý umí a výstup z LAN již ne? Vždyť při WDS to musí fungovat jak přijímač i vysílač současně, t.j. vlastně jako repeater a pustit data do LAN portů to už by neměl být takový problém, když i jednoúčelový reapeater to umí.
PS: Po celém bytě mám natahané koaxial a dvoulinku pro kamerový systém, který se nikdy nerealizoval, ale na LAN kabely jsem při rekonstrukci nemyslel ...
uvědom si, co je to WDS, a pak od toho utečeš, co ti nohy budou stačit.
Pravdu říct, WDS chápu spíše jako funkci repeateru na běžném routeru, t.j. přijmout WiFi signál, zesílit a dále jej šířit přes WiFi a možná i přes LAN.
A chápeš co je to CSMA/CA?
Ne, je to důležité?
Aha, takže to vůbec nechápeš. CSMA je totiž úhelný kámen běžných wifi sítí. "Lepší" bezdráty právě z tohoto důvodu zavádějí TDM a jeho odvozeniny.
Was ist das?
Das ist Sparta.
Nemaj boja, za niekolko malo rokov budes tie zdi prevrtatvat inak sa s rychlostami wifi nad 1 Gbps mozes rozlucit a to nehovorim este ani o tom, ze wifi je potrebne nakrmit potrebnym LAN-om na rychlostiach nad 1 Gbps (nove 11ax bude mat max.rychlost az takmer 10 Gbps!). Uz len chvilu bude stacit zakaznikom susnacke 11bgn.
potřebuješ do něj nahrát dd-wrt, pak to půjde. Stock FW to neuměl.
dd-wrt, Koppel nebo Oleg? Který z nich je nejlepší a nejpřívětivější? dd-wrt vypadá hodně profesionálně a stránka je dosud funkční a podporována http://www.dd-wrt.com/site/support/router-database , Koppel již nikdo dále nerozvíjí a nepodporuje, ale zase je česky AsusAsClient a Olegův FW dost chválí, ale podpora již také nic moc, i když je v ruštině, kterou umím celkem slušně.
jednoznačně DD-WRT, Oleg a ostatní jen látali Asusácký firmware.
Také jej ale nelze jednoduše nahrát do routeru přes web rozhraní. Z http://www.copyrunstart.net/installing-dd-wrt-firm ware-on-asus-wl-500gp-v2/ a http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Asus_WL-520GU #Asus_Firmware_Restoration_Utility moc chytrý nejsem, chce to nějaké Asus Firmware Restoration Utility a i přes ně to není žádná brnkačka. Jeden doporučuje nahrát bin soubor, další zase trx a pak nějaké sestavení (jaké?), na downloadu http://www.dd-wrt.com/site/support/router-database je 1 trx soubor a 8 bin, tak se v tom vyznej ... nějaký jednoduchý návod a nejlépe v češtině by nebyl?
Tak už jsem to trochu pochopil a podle těchto návodů bych to měl zvládnout, akorát bin soubor musím mít pro v1:
http://www.copyrunstart.net/installing-dd-wrt-firm ware-on-asus-wl-500gp-v2/
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Asus_WL-500g_ Premium_V2
Další možností je přes klienta TFTP, ale je to trochu delší, složitější a vícestupňový proces - podrobný návod s obrázky v ruštině. Pochopil jsem, že se nejdříve musí něco vymazat, pak nahrát recovery, dále minimální konfigurace a pak se už přes web rozhraní dají nahrávat další konfigurace.
http://pc.poradna.net/a/view/369468-dd-wrt-asus-wl -520gc-hodne-muziky-za-malo-penez
postup je shodný.
Hm, ale jaký FW vybrat, když budu potřebovat připojit USB modem AnyDATA ADU-510L?
Zdroj www.dd-wrt.com
_3.5G
jinak nejnovější bety najdeš na betas (u WL-500gP budeš mít asi už smůlu)
Aha, takže pokud tomu rozumím, každý FW od 4/2009 ten modem podporuje?
Díky.
Ještě jedna otázka. Který z těch FW na obrázku vybrat? Jen stručně, jaký je tam rozdíl?
Standard
Mega
Mini
Micro
každý asi ne, mikro verze téměř určitě ne. Začal bych se standardem.
jinak: wiki je tvůj přítel!
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/What_is_DD-WR T%3F#File_Versions
Čirou náhodou jsem právě řešil problém se samovolným odpojováním modemu u FW od Koppela, tak se tohle téma hodí.
Osobní zkušenost FW vs modem tedy nemáš?
Jinak díky.
Je nějaký důvod, proč tam nenahrát přímo mega sestavení, které má 7,1 MB a dostupná FLASH paměť je 8 MB? RAM je dokonce 32 MB, ale nevím, do které se nahrává FW, ovšem tuším, že to bude FLASH. Sestavení s novějším jádrem K2.6 není pro daný model k dispozici?
Obávám se, aby bylo místo pro server IPkamery, lépe řečeno Webkamery připojené přes USB který se tam musí nainstalovat.
Mimochodem, jak jsi na tom ty?
Tak možná je v mega sestavě ten server kamery již obsažen nebo se instaluje do RAM. Touchwood bude vědět víc ...
Večer jsem si to nachystal, že to ráno flashnu, ale ráno jsem musel odjet a teď budu až do večera implementovat EET, takže asi až večer.
V základu tam je podpora pro webkamery, ovšem seznam podporovaných kamer je zúžený. Musí se doinstalovat driver a server. Server pak využívá k ukládání záznamu USB flash disk.
A proč, když ty démony nevyužiješ? "Zacpat" flashku nepotřebným balastem není samozřejmě problém, ale taky to postrádá smysl. Daleko lepší je použít standard a doinstalovat optware, pokud z toho teda už chceš dělat formuli1. Mé zkušenosti jsou ale takové, že WL500 na to výkonově nemá a nemá ani potřebnou stabilitu; stabilní je jen pokud se nepřetěžuje.
Stejně tak zapomeň na novější buildy a K26 tuplem.
Také si myslím, dám tam Standard.
Když já jsem takový maximalista a nikdy nevím, co budu v budoucnu potřebovat ... Třeba takové VPN v routeru by se někdy hodilo, např. na poštu u Seznamu nebo nastavení 802.cz ze zahraničí.
Na VPN nemá ta krabička výkon.
A co IPv6, které ve standardu chybí? Také zbytečné? STD NoKaid a STD NoKaid USB jej podporuje, ale tyto sestavy pro WL-500gP nejsou k dispozici ...
IPv6 je na takto starý router opravdu zbytečné. Kromě otázek bezpečnosti u IPv6 je tu taky otázka výkonu, který není dobrý ani u STD.
OK, takže ať to moc nekomplikuji, tvůj tip?
Kluci, tak jsem tam zkusil Standard. Dobrý, najelo to, IP z DHCP to po kabelu načítalo neskutečně dlouho, wifi klienty nebylo možné připojit vůbec (WPA2-Personal, AES, kanál 5)hlásilo to chybné heslo (bylo správně), Odmítalo to heslo pro přístup do routeru, pomohl až třetí restart. Neviděl jsem nikde zprávu CDMA modemu ani SAMBU (možná jsem se špatně koukal). Nešlo také připojení k internetu, WAN nastavení správně, chytlo se to až po cca. 10-ti minutách neustálého požadavku na obnovení spojení. GUI dobrý, líbilo by se mi to, ovšem oproti Asus firmware kdy vše najede hned a rychle docela zklamání.
Režim klient tam je.
To není moc potěšující zpráva ...
Jiné sestavení nebo FW z jiného zdroje (Oleg, Koppel) jsi nezkoušel?
Původně tam byl Koppel. Zatím jsem nic jiného nezkoušel, pokračování zítra.
A Koppel neuměl klienta? Nebo jenom byl nestabilní?
Já jsem nepotřeboval klienta, Koppel odpojoval CDMA modem třeba 3x za den, proto jsem to chtěl řešit.
Potřebuji to jen na chatě, ale i tak to bylo protivné.
Co za modem k tomu používáš?
Jo ještě jeden poznatek, Asus recovery fungoval jen ten z tohoto odkazu, původní z CD Asusu router nenašel!
update jsi provedl správně, tedy s resetem 30-30-30?
Jo, nechal jsem to proběhnout.
V Tvém návodu ale žádný reset 30-30-30 není: http://pc.poradna.net/a/view/369468-dd-wrt-asus-wl -520gc-hodne-muziky-za-malo-penez!
Taky jsem zaregistroval, že při flashováni přes TFTP se reset 30-30-30 doporučuje, maže se paměť, nahrává recovery, pak minimální sestava a až pak vyšší sestavy a pořád se mezi tím router resetuje 30-30-30, kdežto v návodech s ASUS Firmware Restoration tool nic takového není a hned se nahrává libovolná sestava, ale bral jsem to tak, že tohle zajišťuje právě ASUS Firmware Restoration tool...
Tak jsem raději zvolil delší, ale jistější flashování přes tftp a byť to bylo zdlouhavější, mám dojem, že proběhlo v naprostém pořádku a router funguje.
Pro jistotu jsem cmd spustil jako správce a vyplnil i výchozí bránu na 192.168.1.1. Také jsem pro jistotu předtím vypnul firewal a IP síťové karty přiřadil přes DHCP a pak stejnou adresu zadal ručně. Nechtěl mi totiž fungovat ping, ale pak zjistil, že jsem zadal 192.198.1.1 namísto 192.168.1.1, takže to asi byla jenom zbytečná komplikace. Již základní mini sestava byla velice slušná a funkční, ale nevydržel jsem to a nahrál tam standard. Je tam toho kvantum, ale horko těžko jsem nějak nastavil AP Client Bridge a po různých resetech adaptéru se to nějak chytlo.
Nemám pocit, že by to nějak drhlo nebo něco nefungovalo a i rychlost se mi zdá celkem v pořádku.
Edit: A je tam aspoň ruština, když už ne čeština.
Asus FW restoration je TFTP klient...
30-30-30 se dělá, pokud nemáš router ve výchozím stavu. A smysl to má ten, aby se vyčistila NVRAM.
Tak DD-WRT v routeru mám, ale nemohu přijít na to, jak v něm nastavit režim Client do funkčního stavu. Cient Bridge jsem nějak nastavil a dokonce i fungoval, ale jednak kvůli síťovým tiskárnám potřebuji síť s určitým číslováním, které na mobilu nenastavím a jednak jsem se pak nedostal do administrace Asusu, ale do mateřského routeru (teď to testuji na domácí síti, v ostrém provozu to poběží z mobilního hotspotu). Není někde přesné nastavení DD-WRT pro režim Client s vlastním číslováním sítě?
Edit: Zkouším to podle návodu na DD-WRT, nastaveno to mám dobře a stále to nefunguje. V Statusu nějaké WiFi připojení, které reaguje na polohu mobilu s hotspotem vidím, takže spojení asi funguje, ale na Internet se nepřipojím, vždy to zahlásí nějakou chybu DNS. V čem by mohl být problém?
K WiFi jsem zjevně připojen, ale na Internet se nedostanu. Kdo vidí na screenshotu nějakou chybu?
Nikdo nic? Proč do klienta netečou data, byť jsou obě zařízení propojena?
sice nechápu co to tam motáš, ale ty dva screenshoty se navzájem totálně popírají.
edit:
síť 192.168.178.0/24 a GW z úplně jiného rozsahu je taky mňamka.
DHCP server zapnutý a zároveň nezkonfigurovaný.
Jak se mohou popírat screenshoty z jednoho a toho samé nastavení, které jsem navíc nastavil podle wiki návodu, případně mírně modifikoval podle dalších návodů na Internetu? Pokud FW dovolí nastavit vzájemně se vylučující varianty, tak je to spíše chyba FW než uživatele. GW a DNS jsem tam doplnil až z 440518 a až chvíli po tomhle nastavení začal WL-500gP fungovat jak má, ale po pár hodinách fungovat přestal.
DHCP server jsem nechal jak byl v původním stavu a změnil jsem tam jenom to, co doporučoval wiki návod, ale i při vypnutém DHCP serveru a IP LAN natvrdo to stejně nefungovalo. Přitom LAN funguje, jak při zapnutém, tak při vypnutém DHCP (tiskárny mají pevné IP a PC je to jedno, připojí se vždy bez problému), nefunguje přístup do WAN přes WiFi. Nejdříve se to ani nechtělo připojit, ukazovalo IP WAN o.0.0.0, pak se to po psích kusech chytlo a dovolilo skoro libovolně měnit parametry, aby po pár hodinách fungování bez dalších zásahů znovu ztratilo připojení k Internetu.
PS: Místo kritiky poraď, co tam je špatně a jak to má být správně.
A tady se opět vracíme k tomu, že "FW dovolí", protože umožňuje různé varianty, nikoli jen modelové příklady. Např. i probridgovaný AP může mít DHCP server.
A jinak bych ti rád poradil, ale jaksi jsi nenapsal co vlastně chceš docílit, tudíž nevím co přesně chceš řešit.
BTW: DDWRT má svá omezení a já jsem ti už jednou psal, že optimální řešení je Mikrotik, který nemá limity hardwaru laciných routerů.
Někde jsem tu viděl postup přidání oddělené WiFi sítě pro návštěvníky u Mikrotiku a nezdálo se mi to ani trochu jednoduché a user-friendly. V porovnání s tím je DD-WRT jednoduchý a FW od Asusu primitivní.
Můj požadavek je velice jednoduchý, potřebují ASUS WL-500gP v1 připojit na mobil v režimu HotSpotu, který má IP 192.168.43.1 a přes kabelové LAN výstupy připojit PC (192.168.178.2) a 2 multifunkce (192.168.178.2, 192.168.178.3). LAN musí mít IP 192.168.178.1 kvůli nainstalovaným ovládačům multifunkcí, které mají pevné IP a které se mi nechce zbytečně přeinstalovat.
Dnes jsem si s tím zase hrál, zkusil jsem to od začátku a přes nezajištěnou síť, kterou jsem zajistil až po nalezení vhodné funkční konfigurace. Screenshoty přikládám a poprosím o komentář, co je dobře, co špatně a co nadbytečné.
Tipuji, že "Use DNSMasq for DHCP, Use DNSMasq for DNS, DHCP-Authoritative" mohu klidně vypnout. Co ten server DNS 8.8.8.8 na PC LAN kartě? Dal jsem to tam pro každý případ, ale myslím, že je to zbytečné. Proč mám RX bez chyb, ale u TX je chyb celkem dost?
Edit: Podle _3.5G by přes DD-WRT měl jít připojit i nějaký LTE modem, např.: Huawei E3372.
no vidíš, a mně naopak připadne GUI Mikrotiku naprosto skvělé, přehledné a přímočaré. Opustil jsem DD-WRT ve prospěch MKT právě z důvodu větší přehlednosti a konfigurovatelnosti (např. valná většina SOHO routerů má problém pod DDWRT s bridgingem, VLANy jsou rovněž dosti omezené).
Co se týká tvé konfigurace, proč máš vypnutý DHCP server? V takovém případě samozřejmě v PC musíš uvést ručně IP adresu i DNS server. Jinak tam chyby nejsou, ale pofidernější důvod než tiskárny bych asi hledal marně.
Na co je mi DHCP, když tam mám 2 multifunkce, které musí mít pevnou IP, jinak pořádně nefungují? Není pak jednodušší přidělit pevnou IP i PC a jelikož tam WiFi funguje jenom na příjem, žádné další IP přidělovat nepotřebuji? S připojením LTE modemu Huawei E3372 k zařízení s DD-WRT nemáš zkušenosti?
Edit: Tak Huawei E3372 na DD-WRT asi nefunguje: http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=27726 2&postdays=0&postorder=asc&start=0.
Takže nakonec vyřešeno, byť sám nevím jak. Chvilku jsem si s tím hrál, zapínal a vypínal různé funkce, až najednou tam naskočila WAN IP adresa a pak už to fungovalo, i když jsem všechno vrátil zpět a dělal s tím psí kusy včetně zapnutí FW. Jak kdyby se to prostě zaseklo a pak najednou povolilo ...
Teda moc user-friendly ten DD-WRT není, byť u něj lze nastavit hromada věcí, ovšem některé věci jsou zmatené, zdvojené až ztrojené a nemají žádnou vnitřní logiku, např. Client vs. Client Bridge vs. nastavování rozsahů LAN. Hodně mi pomohly ruské stránky, u angličtiny zvládám jenom light PC version a v češtině o DD-WRT skoro nic není. A když se k tomu občas zachová neočekávaně, tak je o "zábavu" postaráno. Připomíná mi to Xiaomi, všechno tam jde nastavit, ale občas pořádně nefungují základní věci a telefon se chová nevypočitatelně.
Client vs. Client Bridge je přece naprosto jasný rozdíl. Zřejmě sítím vůbec nerozumíš... (edit: což se ani nedivím, když ani neznáš CSMA)
Já jsem ale nepsal jenom "Client vs. Client Bridge", ale "Client vs. Client Bridge vs. nastavování rozsahů LAN". Nechápu, proč jsou tam možnosti Client, Client Bridge a současně u obou nastavení je Bridge/noBridge s možností nastavění IP u LAN + další nastavení IP v základním nastavení a mám dojem, že jsem tam nastavení LAN viděl ještě někde potřetí. Nemám teď zařízení u sebe, takže píšu zpaměti a přibližně, ale přece když vyberu Client Bridge, tak jaké pak DHCP a vlastní LAN adresy? A pokud tam ta možnost je, tak je zbytečné mít rržim Client a Client Bridge, stačí Client a přepínač Bridge/Router. A když LAN nastavím u Clienta, proč je nastavení LAN i u základního nastavení?
Sítím opravdu moc nerozumím a co je CSMA neznám, ale zatím jsem nastavil a rozběhal všechno, co jsem potřeboval, včetně různých VOIP zařízení, což občas byla opravdu fuška, např. skryté ALG SIP, mobilní klienti a pod.
Souhlasím s tím, že se to chová jak zrovna uzná za vhodné bez nějaké logiky. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč to WAN načte až po nějakých 10-ti minutách a například WiFi klienty nedokáže připojit. Ovládání zmatené
Touchwood nám dá jistě odpověď...
Fakt to není první router který jsem nastavoval, mám jich za sebou desítky (ty možná stovky, touchwoode) ale takhle blbě se nechová žádný router s původním FW!
Vrátil jsem tam původní FW Asus Koppel a už se s tím nebudu zabývat.
Hoši, vy nechápete jednu věc: Cisco IOS, DDWRT nebo MKT jsou nástroje pro síťaře, tam musíte PŘESNĚ VĚDĚT, čeho chcete dosáhnout, musíte znát sítě a postupy konfigurace. Důvod je prostý - právě velká volnost konfigurace, která umožní nastavit téměř cokoli sebou zároveň nese riziko, že to nastavíte blbě, nebo ve špatném pořadí. Když jsem viděl Jegeho screenshoty, bylo jasně vidět, že neví a nerozumí tomu co dělá. Oproti tomu FW běžných routerů jsou automaty, kde jedním kliknutím proběhne několik úkonů a vše se chová tak, jak to vývojáři nastavili. Což taky znamená, že to umí jen něco, leckdy vůbec nic.
Neznat rozdíl mezi režimy client/client bridge/WDS je třeba úplně zásadní neznalost.
Ale chápeme, jen to pomlouváme.
Je fakt, že tam má divné nastavení které vidím i já Já jsem s tím žádné psí kusy nedělal a přesto to nefungovalo. Je by mně zajímalo, kde mohla být chyba v nastavení wifi, když mi to odmítalo heslo. MAC filtr nebyl.
A teď další level, v novém kanclu mám PC o par metru dál než původně a kabel od routeru by musel jít po zemi a časem by o něj někdo určitě zakopl. Na PC mám i USB WiFi adaptér, takže bych se mohl připojit i přes WiFi, ale momentálně router funguje v režimu AP klient a LAN router. Jedná se o Asus WL-500g Premium s DD-WRT v24-sp2 (08/07/10)std v režimu AP klient. Jak na něm zapnout WiFi a připojit PC bezdrátově?
nijak, pokud se oprostíme od prasečiny jménem WDS.
Jak nijak? Tady tam přidal nějaký virtuální interface a už to měl: https://forum.antichat.ru/threads/440518/
* (Внимание! Я добавил виртуальный интерфейс Wi-Fi так как у меня отсутствовал режим Репитера, если этого не делать то мы сможем получать инет только по LAN портам!)
.... (připojení jako AP klient)
Отлично мы криконектились к соседскому роутеру и получаем нет по LAN... не совсем айс...
сейчас это исправим.
Wireless -> Basic Settings -> Virtual Interfaces -> Add
Wireless Mode -> AP
Wireless Network Name (SSID) -> DD-WRT (указываем имя своей сети)
Wireless SSID Broadcast -> Broadcast -> Enable (тут можно указать будет ли сеть скрытая)
Нажимаем Save и идём дальше.
Wireless -> Wireless Security -> Virtual Interfaces
Security Mode -> WPA2 (указываем тип ключа нашей сети)*
WPA Algorithms -> AES
WPA Shared Key -> 1122334455 (указываем ключ своей сети)
* Если указать тип шифрования отличный от основного роутера то может не пустить по вафле в нашу сеть.
а вот теперь можно нажать APPLY.
Ну вот и всё! Мы получили весь профит!
- Роутер раздаёт инет по LAN и Wi-Fi.
A to prý jenom proto, že tam neměl režim Repeatoru. Já jej mám a potřebuji jenom z PC tisknout faktury na síťové tiskárně.
Tak jsem to asi rozběhal, stačilo zapnout režim Repeater, přidat nový virtuální interface, zadat název sítě, šifrování a heslo, na mobilu nastavit statickou adresu (WiFi USB adapter zůstal doma) a už to funguje.