Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Desktop PC střižna do 80.000 Kč

Ahojte dávám dohromady nový PC (po pěti letech) a protože mě to živí, chci nekompromisní řešení, ovšem nejsem milionář, takže hledím i na rozpočet kolem 70-80k.

Sestavu kterou jsem vybral na základě fóra na redditu, kde lidé přímo řešili PC střižny. Potom jsem dostal feedback i od kluků na FB a teď se ptám i vás. U komponent jsou komentáře, co mi lidi radili.

PC Potřebuju koupit ideálně ještě tento rok. (vím že skrz embargo z číny by bylo lepší si pár měsíců počkat).

Požadavky na střižnu jsou:
1) Střih videa - 4k, 60fps, MP4 (h265).
2) Střihový program Adobe Premiere Pro
Někdo radil Mac, ja jsem odjakživa windows, nechce se mi přecházet.
Chci spíš desktop, protože portabilitu využiju tak v 1% času a ty prachy navíc mi to nestojí, na to mi zůstane stary notebook, co mam ted.

------------------------------------------------------------------------------------------
Procesor
Intel Core i9-14900K
15 990,-
// Intel ma pry o neco lepsi vykon s programy od Adobe
// Nevyhoda je, ze pry tento CPU je asi vrchol v této řadě a pro budouci upgrade, budu muset kupovat i novou desku. Otázka jestli je to opravdu takova nevyhoda.

Chladič CPU
Noctua NH-D15 (vzduch)
2 699,-
// Tady mi kluci doporucovali spis vodní chlazení kvuli lepsimu vykonu a efektivitě - Arctic 420. Na tom reditu zase rikali ze vzduch je spolehlivejsi a kdyz se nahodou vysere je to rychlá oprava oproti vodě, která se navíc musí udržovat/měnit co rok. Druhy kamos zase rekl ze ma stejny CPU i chladič a ze mu to uchladi, ale on na tom hraje jen hry, ktere tolik CPU asi neberou.
+
//chybí mi chladiče do kejsu, klidne bych bral taky ty od arctic - Arctic P14, doporučil Jarda

Základní deska
ASROCK Z790 Steel Legend WiFi
6 149,-
// Jinak pry jestli nechci radsi lepší desku, která by třeba podporovala dvě grafiky (SLI), ale Adobe Premiere s SLI neumí vůbec pracovat
// Další námitka na lepší desku byla aby vhodná na ten CPU 14900K, protože ta napájecí kaskáda pro něj musí být prý fakt robustní.
Nejlepší výkon, chlazení a podporu taktování CPU má prý MSI MPG Z790 CARBON WIFI - Intel Z790, ale je o 4k dražší (podle tohoto testu: https://www.youtube.com/watch?v=nSVZxX70x78)

Grafická karta
MSI GeForce RTX 4070 VENTUS 3X E 12G OC
16 790,-
// RTX 40xx podporuje enkódování do nového kodeku AV1 (pri mensim bitrate lepší kvalita, na socialnich sitich a youtube je to znát) to RTX 30xx neumoznuji.
// Zásadní pro střih je pry velikost VRAM, což si prý někdy bere i 22-24GB, a ta 4070 má jen 12GB a 4080 má 16GB.
// Nejlepsi by bylo jit rovnou do 4090 ale ta stoji snad 50k, no a 4070 Ti, je sice lepší než 4070, ale neni tam tak dobry pomer cena vykon.
// Případně ještě bazarovou grafiku, ale to zas nezískám na splátky.

Paměť RAM
Corsair 96GB KIT DDR5 5600MHz CL40 Vengeance Black
7 489,-
// Tady mi rikali jestli neni lepsi usetrit a vzit jen 64gb RAM, ale za to vetsi propustnost např 6400/6800MHz, která je dulezitejsi.
// Taky jestli pry ty RAM budu taktovat, coz ale neumim, udelat testy stability atd.. ale mozna bych si s tim casem pohrál.

Pevné disky:
Samsung 980 PRO 2TB Heatsink
3 999,-
2× Kingston FURY Renegade NVMe 500GB Heatsink
1 599,-
// Disky pry nepotrebuji s HEATSINKEM, protoze ta zakladovka uz heatsink ma, jale myslel ze kazde chlazeni navic je lepsi, ale prý není potřeba, takže tu bych něco ušetřil za varianty bez heatsinku.
// Disky jsou tři protože: 1x SATA SSD for OS and programs, 1x smaller NVMe SSD for scratch and cache, and 1x larger NVMe SSD for raw footage and proxies

PC Skříň
be quiet! Pure Base 500DX Black
2 499,-
// Skříň potrebuju hlavně vzdušnou ať to dobře chladí a vejít by se tam měla grafika i chlazení co jsem koukal na rozměry.

PC Zdroj
Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
4 399,-
// Bude 1000W stačit?

Cena celkem cca
65 000 Kč
------------------------------------------------------------------------------------------

Předem díky moc za vaše cenné rady a zkušenosti.

S pozdravem
Roman Machanec

Změna trapného předmětu, původně: ***** DESKTOP PC Střižna - Bestie na střih videa ]:) ***** (host)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Upřímnou soustrast za ten Slintel a rovnou dodávám: jestli chceš OPRAVDU využít jeho výkon, pak bude…
touchwood 10.12.2023 09:13
touchwood
Díky moc za odpověď. Chci opravdu rychlý PC na zpracování H264 ze své SONY FX30, a dalších kamer (BM…
RomanMachanec 10.12.2023 16:35
RomanMachanec
Nebylo by lepší to zkusit na nějakém "video" fóru ??? Nebo přímo oslovit nějakého profíka ... Zatím…
dsa 10.12.2023 16:47
dsa
Tak co vím je tu Audax, Lucifer, ti se videu věnují myslím i profesionálně. Já jsem třeba několik PC…
touchwood 10.12.2023 17:10
touchwood
Na profi střih v televizi používáme Silicon Graphics nebo Symbolix s programy od Studera. Dřív se už… poslední
Rce 11.12.2023 22:21
Rce

Upřímnou soustrast za ten Slintel a rovnou dodávám: jestli chceš OPRAVDU využít jeho výkon, pak budeš muset nasadit kvalitního vodníka. A když píšu kvalitního, tak se tím nemyslí nějaký usoplený all-in-one s půl litrem kapaliny (natož jinak kvalitní vzduchovou Noctuu, která má max TDP na hodnotě 200W). Tiché to sice pak nebude, ale nebude to throttlovat. A pokud se ptáš proč, tak plný výkon tohoto CPU znamená 253W tepla, Tau PL2 limit není nastaven. Stejně tak budeš potřebovat velmi kvalitní desku s dobře navrženou napájecí kaskádou, která se ti neprotaví skrz PCB (a věř, že nějaká výbava v podobě WiFi je to poslední)

Dál: SLI je už dávno passé, to ti který šmoula radí takové hovadiny?!

Celkem vzato, tohle skládal někdo, kdo vůbec neví o čem je řeč.

A konečně: kdyby ses raději sám podíval k Pugetovi, který se na testy Adobáčích krtinců specializuje, zjistil bys, že kupovat top CPU nedává moc dobrý smysl.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/adobe-premiere-pro-intel-core-14th-gen-vs-amd-ryzen-7000/

Já bych samozřejmě volil Ryzen 7950X, které je lepší jak z pohledu spotřeby, obecného výkonu a podpory instrukcí, tak pohledu budoucích upgradů, nicméně být tebou a chceš-li zůstat na Intelu (např. kvůli využití akcelerace QuickSync - pak ale zase nechápu moc tu nvidii), velmi dobře si rozmyslím, zda ti nebude stačit výkon např. 14600K, který v Premiere dosahuje obecně jen mírně horšího skore, ale bude ti žrát "jen" 180W a půjde chladit vzduchem, což je sám o sobě velký benefit.

Takže: být tebou si nejprve ujasním, zda se spokojíš s horší kvalitou HW akcelerovaných kodeků, nebo jestli vyžaduješ plnou kvalitu, univerzalitu a optimalizace SW kodeků (např. velikost videa, formát jiný než "standard" h.264/h.265 apod.) Dále si ujasni, jaké efekty budeš obecně využívat, a zda jsou či nejsou HW-akcelerovány a případně jaký HW na to bude třeba. Do té doby tu hraješ jen cvičení "navrhněte mi počál, přesně nevím k čemu."

Díky moc za odpověď. Chci opravdu rychlý PC na zpracování H264 ze své SONY FX30, a dalších kamer (BM, Canon, Panasonic), ze kterých mi chodí materiál na střih. Chci mít možnost pracovat s FULL QUALITY FOOTAGE 4:2:2 10bit 400mbps, bez nutnosti čekat hodiny (většinou přes noc) na vytvoření hnusných, rozmazaných 720p proxyn a pak to mít stejně zalagované při color gradingu, protože ten se na proxynach dělat nedá. Taky ocením abych v noci, když ve tři nebo pět ráno konečně dokončím projekt a chci ho odeslat klientovi, aby ho měl jako ranní překvapení, nemusel čekat ještě 3 hodiny na render a nastavovat si budíka uprostřed spánku. Samozřejmě ocenim když to nebude vysavač (hlučné) ale radši si dam sluchatka, než čekat na počítač. Poživám Adobe Premiere, proto jsem chtěl ten Intel, prý tam má až o 30% větší výkon tady někdo píše. Ano bude to tropit, ano bude spotřeba, ale musí to na sebe vydělat, není to herní věc co by prachy jen žrala.

S tou i5 (pochopil jsem z diskuze níže, že 14600K je i5) by dával smysl, snad by byl i tišší a úspornější, otázka o okolik se to zpomalí. Kdybych bral toto cpu tak ta nocta vzduch mi bude stacit a tebude trotlovat? :D

RAW stříhám málokdy, takže tam bych na to nehleděl. Občas stříhám i materiál z GOPRO, dronu DJI, a taky z mobilů (Samsung, Iphone) takže tam je potřeba i H265/HEVC. Urcite se hodi i podpora AV1 kodeku kterej umoznuje davat na IG fakt krupavy obrazky (videa).

Jinak tu desku jakou bys doporucit? Tu Z790 ale nejakou kolem 10k ne ne za 6100,- jak mám teď?

Co se tyce grafiky tak mi tady doporucuji nejakou studiovou.. ja si pry vybral herni a tam je to pry zbytecne neefektivni. Coz mi dava smysl. Nevedel jsem ze jsou i nejaky special studiovy grafiky. To sem vedel ze jsou jen drivery, ale sw asi moc změn neudela na železe. Takže klidne pujdu do te studiove a priplatim klidne i 10k kdyz budu vedet ze ten vykon bude treba o dalsích 30-40% lepsi. Taky si budu obcas hrat se stable difusion atd takze ocenim ten vykon na algoritmy, o hry mi fakt nejde.

"Takže: být tebou si nejprve ujasním, zda se spokojíš s horší kvalitou HW akcelerovaných kodeků, nebo jestli vyžaduješ plnou kvalitu, univerzalitu a optimalizace SW kodeků (např. velikost videa, formát jiný než "standard" h.264/h.265 apod.)"

Tady nevim ktery efekty jsou a nejsou HW akcelerovany, ale rozhodne myslim ze budu potrebovat i HW akcelerovany, ruzny 3D efekty, stabilizace, warp, denoise, obcas i 3D animace. Predpokladam ze tohle vse je HW akcelerovany, vcetne renderu a prace na timeline.
Jinak tady ctu ze Adobe v 4/2023 doporucuje Intel i5 a i7 max 12 generace.. Tak nevim jestli to neumi vyuzit ten vykon vyssi generace? Nebo do budoucna bude umět? Viz odkaz: https://helpx.adobe.com/x-productkb/multi/gpu-acceleration-and-hardware-encoding.html

Nebylo by lepší to zkusit na nějakém "video" fóru ??? Nebo přímo oslovit nějakého profíka ... Zatím to vypadá, že žádný z přispěvatelů ten střih na takovéto úrovni nedělá a spíš jen teoretizuje. Já taky nějaký obecný "ánung" o tom mám, ale radit konkrétně bych se neodvážil (kdysi jsem stříhal Hi8).

Ono to určitě bude fungovat celkem dobře v kterékoliv navržené konfiguraci (v týhle ceně), ale lítají tady desetitisíce (které lze utratit lépe).

Tak co vím je tu Audax, Lucifer, ti se videu věnují myslím i profesionálně.
Já jsem třeba několik PC pro známého střihače stavěl, sám "amatérsky" stříhám videa pro manželčinu kapelu (5800X + Blackmagic Davinci Resolve a na render fakt nečekám přes noc, protože zcela záměrně nepoužívám kolotočové efekty) a prostě těch informací od tazatele je moc málo a nedává smysl snažit se řešit něco, o čem v podstatě nevím nic jak se bude používat a podle všeho to neví ani sám tazatel, viz ty jeho teorie o notebooku, seznam naprosto podivných komponent apod. A nejhorší je, že to svými odpověďmi moc nevylepšil...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru