Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Desktop PC střižna do 80.000 Kč

Ahojte dávám dohromady nový PC (po pěti letech) a protože mě to živí, chci nekompromisní řešení, ovšem nejsem milionář, takže hledím i na rozpočet kolem 70-80k.

Sestavu kterou jsem vybral na základě fóra na redditu, kde lidé přímo řešili PC střižny. Potom jsem dostal feedback i od kluků na FB a teď se ptám i vás. U komponent jsou komentáře, co mi lidi radili.

PC Potřebuju koupit ideálně ještě tento rok. (vím že skrz embargo z číny by bylo lepší si pár měsíců počkat).

Požadavky na střižnu jsou:
1) Střih videa - 4k, 60fps, MP4 (h265).
2) Střihový program Adobe Premiere Pro
Někdo radil Mac, ja jsem odjakživa windows, nechce se mi přecházet.
Chci spíš desktop, protože portabilitu využiju tak v 1% času a ty prachy navíc mi to nestojí, na to mi zůstane stary notebook, co mam ted.

------------------------------------------------------------------------------------------
Procesor
Intel Core i9-14900K
// Intel ma pry o neco lepsi vykon s programy od Adobe
// Nevyhoda je, ze pry tento CPU je asi vrchol v této řadě a pro budouci upgrade, budu muset kupovat i novou desku. Otázka jestli je to opravdu takova nevyhoda.

Chladič CPU
Noctua NH-D15 (vzduch)
2 699,-
// Tady mi kluci doporucovali spis vodní chlazení kvuli lepsimu vykonu a efektivitě - Arctic 420. Na tom reditu zase rikali ze vzduch je spolehlivejsi a kdyz se nahodou vysere je to rychlá oprava oproti vodě, která se navíc musí udržovat/měnit co rok. Druhy kamos zase rekl ze ma stejny CPU i chladič a ze mu to uchladi, ale on na tom hraje jen hry, ktere tolik CPU asi neberou.
+
//chybí mi chladiče do kejsu, klidne bych bral taky ty od arctic - Arctic P14, doporučil Jarda

Základní deska
ASROCK Z790 Steel Legend WiFi
6 149,-
// Jinak pry jestli nechci radsi lepší desku, která by třeba podporovala dvě grafiky (SLI), ale Adobe Premiere s SLI neumí vůbec pracovat
// Další námitka na lepší desku byla aby vhodná na ten CPU 14900K, protože ta napájecí kaskáda pro něj musí být prý fakt robustní.
Nejlepší výkon, chlazení a podporu taktování CPU má prý MSI MPG Z790 CARBON WIFI - Intel Z790, ale je o 4k dražší (podle tohoto testu: https://www.youtube.com/watch?v=nSVZxX70x78)

Grafická karta
MSI GeForce RTX 4070 VENTUS 3X E 12G OC
// RTX 40xx podporuje enkódování do nového kodeku AV1 (pri mensim bitrate lepší kvalita, na socialnich sitich a youtube je to znát) to RTX 30xx neumoznuji.
// Zásadní pro střih je pry velikost VRAM, což si prý někdy bere i 22-24GB, a ta 4070 má jen 12GB a 4080 má 16GB.
// Nejlepsi by bylo jit rovnou do 4090 ale ta stoji snad 50k, no a 4070 Ti, je sice lepší než 4070, ale neni tam tak dobry pomer cena vykon.
// Případně ještě bazarovou grafiku, ale to zas nezískám na splátky.

Paměť RAM
Corsair 96GB KIT DDR5 5600MHz CL40 Vengeance Black
7 489,-
// Tady mi rikali jestli neni lepsi usetrit a vzit jen 64gb RAM, ale za to vetsi propustnost např 6400/6800MHz, která je dulezitejsi.
// Taky jestli pry ty RAM budu taktovat, coz ale neumim, udelat testy stability atd.. ale mozna bych si s tim casem pohrál.

Pevné disky:
Samsung 980 PRO 2TB Heatsink
3 999,-
2× Kingston FURY Renegade NVMe 500GB Heatsink
1 599,-
// Disky pry nepotrebuji s HEATSINKEM, protoze ta zakladovka uz heatsink ma, jale myslel ze kazde chlazeni navic je lepsi, ale prý není potřeba, takže tu bych něco ušetřil za varianty bez heatsinku.
// Disky jsou tři protože: 1x SATA SSD for OS and programs, 1x smaller NVMe SSD for scratch and cache, and 1x larger NVMe SSD for raw footage and proxies

PC Skříň
be quiet! Pure Base 500DX Black
2 499,-
// Skříň potrebuju hlavně vzdušnou ať to dobře chladí a vejít by se tam měla grafika i chlazení co jsem koukal na rozměry.

PC Zdroj
Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
4 399,-
// Bude 1000W stačit?

Cena celkem cca
65 000 Kč
------------------------------------------------------------------------------------------

Předem díky moc za vaše cenné rady a zkušenosti.

S pozdravem
Roman Machanec

Změna trapného předmětu, původně: ***** DESKTOP PC Střižna - Bestie na střih videa ]:) ***** (host)

na Adobe Premiere by som bral osvedčené quadro z výpredaja,keď potrebuješ šetriť alebo nejakú internú/externú BlackMagic Intensity/declink prídavnú strihovú kartu s hw kodekmi,hlavne pokial Ťa to živí,na hernej grafike sa to dá tiež,ale čas sú peniaze,quadro/fire GL/fire Pro,/fire MV má odladené ovládače pre takéto programy a dnes stojí minimum peňazí a neboj sa,nezostarla ani jedna,čo vedela predtým,vie aj dnes,herná grafika nie,na hernej grafike budeš dni a týždne riešiť stabilitu a kompatibilitu ovládačov.....ideálna by bola novšia náhrada quadra nejaké nvidia RTX Studio,ale to je zasa cenovo niekde inde.......

Upřímnou soustrast za ten Slintel a rovnou dodávám: jestli chceš OPRAVDU využít jeho výkon, pak budeš muset nasadit kvalitního vodníka. A když píšu kvalitního, tak se tím nemyslí nějaký usoplený all-in-one s půl litrem kapaliny (natož jinak kvalitní vzduchovou Noctuu, která má max TDP na hodnotě 200W). Tiché to sice pak nebude, ale nebude to throttlovat. A pokud se ptáš proč, tak plný výkon tohoto CPU znamená 253W tepla, Tau PL2 limit není nastaven. Stejně tak budeš potřebovat velmi kvalitní desku s dobře navrženou napájecí kaskádou, která se ti neprotaví skrz PCB (a věř, že nějaká výbava v podobě WiFi je to poslední)

Dál: SLI je už dávno passé, to ti který šmoula radí takové hovadiny?!

Celkem vzato, tohle skládal někdo, kdo vůbec neví o čem je řeč.

A konečně: kdyby ses raději sám podíval k Pugetovi, který se na testy Adobáčích krtinců specializuje, zjistil bys, že kupovat top CPU nedává moc dobrý smysl.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/adobe-premiere-pro-intel-core-14th-gen-vs-amd-ryzen-7000/

Já bych samozřejmě volil Ryzen 7950X, které je lepší jak z pohledu spotřeby, obecného výkonu a podpory instrukcí, tak pohledu budoucích upgradů, nicméně být tebou a chceš-li zůstat na Intelu (např. kvůli využití akcelerace QuickSync - pak ale zase nechápu moc tu nvidii), velmi dobře si rozmyslím, zda ti nebude stačit výkon např. 14600K, který v Premiere dosahuje obecně jen mírně horšího skore, ale bude ti žrát "jen" 180W a půjde chladit vzduchem, což je sám o sobě velký benefit.

Takže: být tebou si nejprve ujasním, zda se spokojíš s horší kvalitou HW akcelerovaných kodeků, nebo jestli vyžaduješ plnou kvalitu, univerzalitu a optimalizace SW kodeků (např. velikost videa, formát jiný než "standard" h.264/h.265 apod.) Dále si ujasni, jaké efekty budeš obecně využívat, a zda jsou či nejsou HW-akcelerovány a případně jaký HW na to bude třeba. Do té doby tu hraješ jen cvičení "navrhněte mi počál, přesně nevím k čemu."

Intel Core i9-14900K je naopak dobrá volba, snad jedine co talm zvolil spravne. 14900K jsem osazoval do stejné sestavy pro stejné pozadavky chlazeny pasivne, s mensim nastavenim BIOS nema problem se drzet okolo 90-120W. cenove jsou o proti Ryzen 7950X (TDP 170W) velmi blyzko pro lepsi vykon Intelu ve vetsine pripadu mimo RAW kde jasne vde AMD.
Co se tyče vykonu viz AR:

Celkově jsou procesory Intel Core 14th Gen před procesory AMD Ryzen řady 7000, a to zhruba o 10–11 %.
Náskok Intelu větší u kodeků LongGOP jako H.264 a HEVC. 14th Gen je u těchto specifických kodeků o 30 % rychlejší (z velké části díky Quick Sync), což z nich dělá jasnou volbu, pokud ve svém pracovním postupu používáte tento typ média.

Mezi novými procesory Intel Core 14th Gen a AMD Ryzen řady 7000 je Intel na vrcholu téměř ve všech případech. Intel je obzvláště silný ve specifických pracovních zátěžích, kde do hry vstupuje Quick Sync (LongGOP kodeky jako H.264/HEVC), čímž poráží AMD až o 30 %. Nicméně i v oblastech, kde Intel nemá podstatnou výhodu, stále vedou zhruba o 10 %.

AMD Ryzen 7000 vynikají (s RAW záběry), většina uživatelů, kteří hledají CPU v této cenové kategorii, bude pracovat se spoustou médií H.264 nebo HEVC. A bohužel pro AMD budou procesory Intel Core 12th Gen s technologií Quick Sync silnější volbou pro tyto druhy pracovních postupů. Ve skutečnosti, i když je Ryzen 7950X až o 40 % rychlejší než Core i9 12900KS s RED záběry, procesor Intel je pro H.264 a HEVC o tolik rychlejší, že 12900KS skončil v našem benchmarku celkově o 18 % vyšší. .

Výběr mezi AMD Ryzen a Intel Core se z velké části dělí do tří kategorií na základě kodeků, které budete s největší pravděpodobností používat:

LongGOP (H.264/HEVC) – Intel Core s rychlou synchronizací (pokud nepoužíváte verzi bez podpory hardwarového dekódování v Premiere Pro, v takovém případě to bude často špatné bez ohledu na to, jaký hardware máte).
Intraframe (ProRes, DNx atd.) – AMD Ryzen a Intel Core by měly být v podobných cenových relacích velmi srovnatelné.
RAW (RED, atd.) – AMD má silný 20-40% výkonnostní náskok s Ryzen 7900X, respektive 7950X. Modely nižší třídy budou srovnatelné mezi Intelem a AMD.

Takže jsi to podtaktoval a podvoltoval? No, proč ne, ale pak jsi toho člověka zbytečně připravil o peníze, protože ten procesor vůbec nevyužije a ten Řízek ho výkonnostně přejede. Jak jsem už psal, pokud ten procesor reálně nevyužiješ na 100%, nedává moc smysl jej pořizovat, protože stejnou službu odvedou procesory nižších řad za daleko méně peněz.

Ani né, delal jsem jen vse dle pozadavku kupujiciho, zde davam osobni preference bokem. Ale chapu ze papirove TDP vypadaji vysoke.
Podtaktovani jsem nedelal, v BIOS jen mensi optimizaci VCore ktere je v default docela vysoke (IMHO projistotu kvuli stablite) u Z* desky ktera byla s CPU umoznuje hlubsi nastaveni funkci, kuprikladu profil Turba, C*; E-C* etc ktere ma na TDP nejvesi dopad, jinak CPU nepresahuje 120W.

V tom tvem odkazu jasne uvadi ze je Intel vyhodnejsi (mimo zmineny RAW) a dle porovnavacich testu to i9 v podstate ve vsech testech vede.

[PPro_1_2-1.png]

Osobne bych sice zvolil levnejsi Ryzen 7 a jsem presvedcem ze by tazateli na domaci uziti uricte stacil ,ale jak rikam, jen jsem plnil pozadavky kupujiciho.
Co se tyce tazatele, s 14900 chybu opravdu neudela ale opakuji se, slo by to podstatne levnejsi a bezpotreby osazovat i9 (kdyz na to prijde zaklad na i5 14600 je take obsotojny)

U kazdeho odstavce pise jak mu kde poradili koupit to a to, tak nechapu proc zaklada dalsi vlakno na dalsim foru. neprekvapilo by me, kdyby to byl jen snilek co v realite nic kupovat nebude.
Ten kit 96GB bych zcela vynechal a osadil 64GB DDR5-5600 (2x32GB).

Prosím vás, opravdu ten počítač kupuji a potřebuji ho koupit už před vánocema, vím že to řeším dost narychlo, měl jsem si dělal výzkum aspoň pár měsíců předem, ale jsem připraven do toho těch 80k investovat. Proto bych ideálně potřeboval, aby mi někdo, idálně kdo už KONKRÉTNĚ STŘIŽNU skládal a řekne mi nejakou definitivní sestavu. Zatím dostávám jen vypíchlé proc onen CPU či GPU ano či ne, ano pomůže mi to, ale jen v tom, vybrat to nejdražší a nejvýkonější abych náhodou něco nepodcenil. Chci opravdu rychlý PC na zpracování H264 ze své SONY FX30, a dalších kamer (BM, Canon, Panasonic), ze kterých mi chodí materiál na střih. Chci mít možnost pracovat s FULL QUALITY FOOTAGE, bez nutnosti čekat hodiny (většinou přes noc) na vytvoření hnusných 720p proxyn a pak to mít stejně zalagované při color gradingu, protože ten se na proxynach dělat nedá. Taky ocením abych v noci, když ve tři nebo pět ráno konečně dokončím projekt a chci ho odeslat klientovi, aby ho měl jako ranní překvapení, nemusel čekat ještě 3 hodiny na render a nastavovat si budíka uprostřed spánku. Samozřejmě ocenim když to nebude vysavač (hlučné) ale radši si dam sluchatka, než čekat na počítač. Poživám Adobe Premiere, proto jsem chtěl ten Intel, prý tam má až o 30% větší výkon tady někdo píše. Ano bude to tropit, ano bude spotřeba, ale musí to na sebe vydělat, není to herní věc co by prachy jen žrala. Takže jsem ochotný dát i pár stovek na kafe/oběd, pokud mi napíšete seznam kde do sebe za tu částku všechny komponenty zapadají a já si budu moct být jistý, že jsem nevyhodil třeba v součtu 10 000 kč za něco co ten výkon dohromady nedá, protože to není kompatibilní a nefunguje to spolu na maximální výkon. Ostatních se ptám, protože jsou lidi, kteří čtou novinky a testy denně, já teď posledních 5 let PC neřešil, takže jediné co vím, že grafiky atd jsou drahe kvuli kryptu, covidu, a ted i nejakemu embargu z ciny... Vim ze nejlepsi modely jsou nejvykonejsi, ale taky se da dosahnout treba 90% toho vykonu za 30% usporu peněz a to si myslim se vyplati. Samozřejmě pocitam ze za dalsi 3-4 roky udelam upgrade na nový stroj. A tam uz budou komplet nove komponenty. Ano prvni PC mi vydrzel od 2012 do 2018 ale ke konci to bylo peklo a pokud to myslim profesionalne, je PC věc kde nemohu šetřit.

PS: S tim RAM kitem mate pravdu a asi do 64GB pujdu, jen zkusim najit jeste rychlejsi MHz

Preco namiesto skladacky, kde je vzdy iste riziko, ze si nieco nebude rozumiet s niecim nekupis uz hotovu masinu od vyrobcu?
Vyhoda je, ze testy uz za teba spravil vyrobca, takze sanca na nekompatibilitu, ci nejake padanie systemu bude vyrazne mensia ako u skladacky.

https://www.swsi.sk/hp-z2-g9-twr-i7-13700k-32gb-1-1t-rtx4070-12gb-w11p_d464361.html#
alebo
https://www.swsi.sk/hp-elite-800-g9-tower-i9-13900-32gb-1tb-ssd-rtx-3070-w11p-3rnbd_d469405.html

Co sa tyka vyberu karty tak uz tu spominany Puget pise o medzigeneracnych rozdieloch toto:

Overall, the NVIDIA GeForce RTX 40 Series GPUs do very well in Premiere Pro, but in most cases are an incremental improvement over the previous generation. High-end users are the ones who would benefit the most from an upgrade, as the new RTX 4090 can give you up to a 20% performance increase over the RTX 3090 in some workloads. But for the RTX 4080 and 4070 Ti, you are usually only looking at a 5-10% increase in performance.

The area where the 40-Series showed the most performance gain was when working with H.264 and HEVC media, but that is also the main area where AMD has the biggest lead over NVIDIA with their Radeon 7900 XTX. And in fact, we would argue that if performance for these types of media is critical for your workflow, more important than what GPU you use is to utilize an Intel CPU that supports Quick Sync. Not only is Quick Sync typically faster than using either NVIDIA or AMD GPUs, but it also supports a broader range of HEVC variations.

In terms of NVIDIA vs AMD, we would say that NVIDIA holds the lead over AMD at the moment, although choosing between the two brands isn’t always going to be completely straightforward. The main advantages of the AMD Radeon RX 7900 XTX is its stronger performance with H.264/HEVC media (if you can’t take advantage of an Intel CPU with Quick Sync), and the fact that it has 24GB of VRAM. If neither of those is a requirement for your workflow, however, we would give the edge to NVIDIA based not only on performance but also on less tangible things like application support and stability.

What this all means is that for most Premiere Pro users, the RTX 40 Series GPUs are going to be our primary recommendation going forward. They are not massively faster than the previous generation, but they are a better value simply from a price-to-performance standpoint than older GeForce cards. If your budget isn’t quite up to an RTX 4070 Ti, the RTX 3070 and below are still solid cards, but if you are looking for something in the $800+ range, the RTX 40 Series is going to be our go-to choice.

Díky moc za odpověď. Chci opravdu rychlý PC na zpracování H264 ze své SONY FX30, a dalších kamer (BM, Canon, Panasonic), ze kterých mi chodí materiál na střih. Chci mít možnost pracovat s FULL QUALITY FOOTAGE 4:2:2 10bit 400mbps, bez nutnosti čekat hodiny (většinou přes noc) na vytvoření hnusných, rozmazaných 720p proxyn a pak to mít stejně zalagované při color gradingu, protože ten se na proxynach dělat nedá. Taky ocením abych v noci, když ve tři nebo pět ráno konečně dokončím projekt a chci ho odeslat klientovi, aby ho měl jako ranní překvapení, nemusel čekat ještě 3 hodiny na render a nastavovat si budíka uprostřed spánku. Samozřejmě ocenim když to nebude vysavač (hlučné) ale radši si dam sluchatka, než čekat na počítač. Poživám Adobe Premiere, proto jsem chtěl ten Intel, prý tam má až o 30% větší výkon tady někdo píše. Ano bude to tropit, ano bude spotřeba, ale musí to na sebe vydělat, není to herní věc co by prachy jen žrala.

S tou i5 (pochopil jsem z diskuze níže, že 14600K je i5) by dával smysl, snad by byl i tišší a úspornější, otázka o okolik se to zpomalí. Kdybych bral toto cpu tak ta nocta vzduch mi bude stacit a tebude trotlovat? :D

RAW stříhám málokdy, takže tam bych na to nehleděl. Občas stříhám i materiál z GOPRO, dronu DJI, a taky z mobilů (Samsung, Iphone) takže tam je potřeba i H265/HEVC. Urcite se hodi i podpora AV1 kodeku kterej umoznuje davat na IG fakt krupavy obrazky (videa).

Jinak tu desku jakou bys doporucit? Tu Z790 ale nejakou kolem 10k ne ne za 6100,- jak mám teď?

Co se tyce grafiky tak mi tady doporucuji nejakou studiovou.. ja si pry vybral herni a tam je to pry zbytecne neefektivni. Coz mi dava smysl. Nevedel jsem ze jsou i nejaky special studiovy grafiky. To sem vedel ze jsou jen drivery, ale sw asi moc změn neudela na železe. Takže klidne pujdu do te studiove a priplatim klidne i 10k kdyz budu vedet ze ten vykon bude treba o dalsích 30-40% lepsi. Taky si budu obcas hrat se stable difusion atd takze ocenim ten vykon na algoritmy, o hry mi fakt nejde.

"Takže: být tebou si nejprve ujasním, zda se spokojíš s horší kvalitou HW akcelerovaných kodeků, nebo jestli vyžaduješ plnou kvalitu, univerzalitu a optimalizace SW kodeků (např. velikost videa, formát jiný než "standard" h.264/h.265 apod.)"

Tady nevim ktery efekty jsou a nejsou HW akcelerovany, ale rozhodne myslim ze budu potrebovat i HW akcelerovany, ruzny 3D efekty, stabilizace, warp, denoise, obcas i 3D animace. Predpokladam ze tohle vse je HW akcelerovany, vcetne renderu a prace na timeline.
Jinak tady ctu ze Adobe v 4/2023 doporucuje Intel i5 a i7 max 12 generace.. Tak nevim jestli to neumi vyuzit ten vykon vyssi generace? Nebo do budoucna bude umět? Viz odkaz: https://helpx.adobe.com/x-productkb/multi/gpu-acceleration-and-hardware-encoding.html

Nebylo by lepší to zkusit na nějakém "video" fóru ??? Nebo přímo oslovit nějakého profíka ... Zatím to vypadá, že žádný z přispěvatelů ten střih na takovéto úrovni nedělá a spíš jen teoretizuje. Já taky nějaký obecný "ánung" o tom mám, ale radit konkrétně bych se neodvážil (kdysi jsem stříhal Hi8).

Ono to určitě bude fungovat celkem dobře v kterékoliv navržené konfiguraci (v týhle ceně), ale lítají tady desetitisíce (které lze utratit lépe).

Tak co vím je tu Audax, Lucifer, ti se videu věnují myslím i profesionálně.
Já jsem třeba několik PC pro známého střihače stavěl, sám "amatérsky" stříhám videa pro manželčinu kapelu (5800X + Blackmagic Davinci Resolve a na render fakt nečekám přes noc, protože zcela záměrně nepoužívám kolotočové efekty) a prostě těch informací od tazatele je moc málo a nedává smysl snažit se řešit něco, o čem v podstatě nevím nic jak se bude používat a podle všeho to neví ani sám tazatel, viz ty jeho teorie o notebooku, seznam naprosto podivných komponent apod. A nejhorší je, že to svými odpověďmi moc nevylepšil...

Hele, jestli to chceš fakt řešit, tak začni systematicky:

1. vstupy jsou v h.264 (či ještě něčem jiném)
2. výstup je (psal jsi) také h.264
3. co si představuješ pod pojmem "zpracování"? Běžné ostříhání + ten color grading, nebo ještě + klíčování proti greenscreen, nebo + nějaké krutohustěpřísné efekty?
4. pokud chceš efekty, jakou akceleraci podporují?

Teď neřeš hardware, dej do kupy SW požadavky, HW z toho vypadne následně.

A proc je tam nejvyssi podporova GPU NVIDIA GeForce RTX 3090 ? To jako s 4090 mi Adobe Premiere nepoběží? Nebo se bude lagovat? Někde jsem to už čet, že borcovi lagovala novější grafika oproti staršímu kompu s 3090, ale to měl asi špatně něco nastavené. No nevim. Měli by ty sestavy mít už hotové a pravidelně to aktualizovat aby clovek nemusel nic hledat :D Je to jen marketing jak z lidi vytahnout vic penez asi :D

Pretoze tieto karty ma Adobe otestovane a maju odladene ovladace.
Je to nieco ako ked ti vyrobca dosk napise zoznam kompatibilnych ram, ci HDD. To neznamena, ze ram, ci HDD, ktore nie su v zozname nepojdu, ale len to, ze vyrobca s tymito ramkami a diskami danu dosku testoval.
Samozrejme, ze 4090 na 99% pojde bez problemov.

Kedze trosku striham dovolim si jednu poznamku. Kedy pouziva strihaci program grafiku a procesor na plny vykon? V drvivej vacsine pripadov pri exporte, respektive renderingu, efekty moc nespominas, AI asi nepouzivas.
A teraz si dovolim (naozaj len hruby) odhad....ma 2 pc, jeden za 1500 a druhy za 3000 eur s patricnou vybavou.
Ako sa mi bude strihat na oboch pc?
Podla mna rovnako pohodlne a rozdiel bude v zaverecnom renderovani videa a tam je kludne mozne, ze 2x drahsi pocitac bude len o 10% rychlejsi, co imho nema moc zmysel lebo ci sa video renderuje 60 min alebo 66min je asi jedno.
A jedno je to aj v pripade ak sa renderuje 10h vs 11h.

Děkuji, máš dobrý point. Můžeš teda říct návrh na sestavu, minimálně aspoň CPU + GPU A RAM takovou pod kterou bys už nešel, abys měl opravdu svižné stříhání?

Ber prosím v potaz že chci ať mi pc vydrží třeba 4 roky. A s AI si chci hrát i s 3D a after effects, i když to nevyužívám denně. Rád si TROCHU připlatím, než abych někde trochu čekal. U těch renderu máš jinak pravdu. Jde mi taky o to ať za dva roky nevyjde ve standart nový kodek nebo něco a mě to začne lagovat. Řekl bych ze v tom horizontu 4 let už 10-20k plus či minus moc neznamená.

Do 60k při těch požadavcích - nějak takhle bych to složil: https://www.czc.cz/924sfrse52geb9q12gfcrtjt07/seznam

- Jsem přesvědčený ze i7 13700 v pohodě stačí, má iGPU = možnost využít QSV encoding, to je co Intel umí a důvod proč ne AMD
- 128GB neb paměť je levná = proč ne (i když upřímně by stačilo 64GB)
- SSD 3x NVMe, menší na odkládání něčeho bokem, větší na SW a systém + na práci
- zvážil bych přidání jednoho velkého (8TB+) jako cold storage pro zdrojové videa
- Nvidia grafiku protože Nvenc - hodí se, akcelerace zpracování, a pak AI, proto i 16GB, RAM je pro hrátky s AI důležitá
- 750W zdroj stačí s dostatečnou rezervou
- Fortis 5 ten CPU zvládne v pohodě, mám ho na i7 13700 u celkem 8 sestav na encoding videa v nonstop provozu.
- Case levný s dobrým airflow, ale výběr dle vlastních představ, já jsem s tímhle typem vcelku spokojený

Slusny, v podstate jsem mu chtel nabidnout podobnou sestavu jen s i5-14600K ve verzi s RTX@3060ti nebo s i7 ale osazenou GPU RTX@4070ti jelikoz to chce na par let dopredu:
(disky dle potreby zvlast OS + pracovni)

CPU: Intel Core i7-14700K 11 490,-
MB : ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI 5 999,-
GPU : ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti 12GB 25 990,-
RAM: 2X32GB (DDR5-5600) Kingston FURY 64GB KIT DDR5 5 069,-
CPU Cooler : Noctua NH-U12A 2 999 Kč (popripade Noctua NH-D15)
Disk : Kingston FURY Renegade NVMe 2TB nebo Kingston KC3000 2TB 2 999,-
Zdroj : Be quiet! Pure Power 12 M - 1000W 3 690Kč nebo ekivalent (ale tech 750W by nemel byt problem).
PC Case: bych zvazil Fractal
~ 60 000Kc ,-
Intel Core i5-14600K + RTX 3060Ti
~ 50 000Kc ,-

[97910-pr-raw-png]