Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externí HDD se změnil v PC na SSD

Help! 😎
Posral se mi půl roku starý HDD externí disk. Přesunul jsem soubory z disku na disk a ten debil se začal tvářit, že je SSD. Nechápu nic.
Soubory jsem zachránil, disk je v Pc vidět, jen nechápu, proč je teď "SSD"?
Mám strach na něj něco dát.
Možná, že jedna z možností toho problému je i to, že jsem to vytáhnul z Tv a nedal předtím odebrat zařízení.

Externí HDD Adata 2T se mi v programu O&O začal tvářit, jako SSD disk a nelze ho defragmentovat.
V Pc je vidět, soubory jsem z něj v pohodě přesunul, ale nic víc s ním neudělám.
Je půl roku starý a neupadnul mi! 😎
Zformátovat šel.
Problém zůstal.
Vyzkoušen i v jiném noťasu - problém taky.

Oslovení ajťáci nechápali.
AOMEI i správa disků ve Win potvrdili, že disk je v pohodě.
Setkal jste se s tím někdo?

Změna předmětu, původně: EXTERNÍ HDD, se změnil v Pc na SSD (host)

Skúsil by som na tvojom mieste v príkazovom riadku príkaz clean pre dané úložisko. Zopár krát to mne pomohlo ak bol problém s nejakým úložiskom. Je to rýchle, jednoduché... daj WIN+R, zadaj cmd, potom zadaj diskpart, list disk, select disk a musíš tam zadať správne číslo a nakoniec clean. Len pozor aby si fakt zadal správne číslo inak môžeš omylom vynulovať iné úložisko. Neviem čo presne všetko robí ten príkaz ale ono to narozdiel od formátu v prieskumníku navyše aj odinicializuje dané úložisko čiže ho takpoveciac vynuluje do "nového" stavu čo môže pomôcť ak niekde je chyba.

Ak nič nepomôže tak nespoľahlivý HDD vyhodiť alebo reklamovať... Nestojí to za tie nervy že stratíš data.

HDD mám od května 2023 a zatím jen ležel v šuplíku s jedním souborem videí a fotek - cca 14 Gb dat.
Včera jsem na něj přesunul cca 1T dat a vyskytl se ten problém.
Data jsem z něj zase úspěšně přesunul jinam.

Externí HDD Adata 2T se mi v programu O&O začal tvářit, jako SSD disk a nelze ho defragmentovat.
V Pc je vidět, soubory jsem z něj v pohodě přesunul, ale nic víc s ním neudělám.
Je půl roku starý a neupadnul mi! 😎
Zformátovat šel.
Problém zůstal.

Pokud jsi ho zformátoval a dal tam data znova, co na něm chceš defragmentovat? A před defragmentací by se stejně měl napřed zkontrolovat na chyby.

Jasně, ale když tam nasypu 1T muziky, tak bych třeba chtěl, aby byl disk v pohodě a já za půl roku nemusel řešit nějaký průser.
Tohle je prostě divné.
Druhý disk s filmy průběžně defragmentuji, protože něco tam přidám, něco odeberu.
S diskem na muziku je to podobné.
Kdybych měl přijít o hafo koncertů (video) a balík mp3 muziky, tak by mi jeblo.
Disk jsem kontrolou prohnal a vše je prý Ok.
Tak fakt newim.:-)

... Kdybych měl přijít o hafo koncertů (video) a balík mp3 muziky ...

Ááá, že by další milovník adrenalinových sportů? To jako fakt nemáš od toho ani jednu kopii?? :-?
Nauč se pravidelně a správně zálohovat (tj. originál + 2 kopie na fyzicky různých místech) a nemusíš se bát, že o něco přijdeš.

Hele stačí úplná blbost, vyndaváš disk ze skríně a sdadne na zem a je po něm. A co teď. No já měl druhou kopi, tak jsem koupil nový disk (radši dva) a zkopíroval (teda hned po té události, jsem zkopíroval druhou kopii do PC, aby ta kopie nebyla jediná). Stálo to měsíc času to kopírování a ověřování, ale data jsou zachráněná.
Opravdu je potřeba mít minimálně jednu zálohu. Nemusí disk odejít fyzicky, můžou se na něm jen data zbláznit. Minimálně dva exempláře na geogaficky odlehlých místech jsou základ.

Zálohy jsou jen jedna polovina problému.

Druhou je nutnost nacvičit si a čas od času reálnou akcí ověřovat způsob rekonstrukce dat ze zálohy.
Vedle toho je nutné periodickou kontrolou hashe ověřovat, že jsou zálohy nepoškozené.
Zálohy musí být samozřejmě datově sekvenční a na různých místech mimo budovu, čili dvě zálohovací zařízení jsou naprosté minimum.

Není to úplně jednoduché, musí se udělat plán, ověřit simulací poruchy a dodržovat ho. Zkrátka je to jedna další poměrně obtěžující rutina navíc.

Rozumím.
Já to už tak nehrotím.
Mám už 65 křížků na hrbu. :))
Za ta léta mám velkou sbírku 4K koncertů, mp3 hudby, klipů, serálú a filmů, o které kdybych přišel, tak mě klepne. :-)
Teď jsem na ten SSD disk překopíroval všechno ze dvou HDD a jsem spokojenej, že ten 4 terrovej bazmek Tv v pohodě dala a já už nemusím přehazovat kabely.
Teď mám všechno v kupě. 👍
Fotky a home videa jsou ve dvou Pc a na externím disku.
Pohoda jazz. :-)
Jen mi vrtá hlavou, proč se zbláznil ten externí HDD a začal si říkat SSD. 🤣🤣🤣

Ta fragmentace ti disk ani sektory nezničí, jen se soubory při ukládání mohou rozdělit na více částí podle volného místa a tak zápis i čtení může být o trochu pomalejší, což ale asi ani nepoznáš. A pokud to tam zůstane od začátku nahrané a nebudeš soubory pořád měnit, nic se nezhorší. Defragmentace je vhodná až při skoro zaplněném disku, jinak nemá smysl. Ale bez záloh můžeš o všechno přijít i pouhým chybným odpojením od PC nebo TV. No tvoje volba, že nechceš kupovat disk na zálohy, tak se boj dál. CrystalDiskInfo říká o disku co?

Mám pocit, že posledních mnoho let je defragmentace zbytečná. To by opravdu musela být neobvyklá situace (nějaká čistka na disku a ukládání velkých souborů po ní), aby byla potřeba. Moderní systémy prý hledají primárně blok volných sektorů, aby se do nich soubor vešel. Dřívější strategie byla taková, že se začlo clusterem 2 (menší neexistovaly, prostě od začátku) a hledal se první volný a do něj se uložilo a to se opakovalo, dokud se soubor neuložil celý. Takže nové soubory vyplňovaly díry, ale byly fragmentované. Navíc disky byly pomalé, takže se ta fragmentace poznala i na rychlosti čtení, nic z toho dneska neplatí a defragmentace je zbytečná.

Nejsi první, většinou se to stává u W10.
Nejlépe hodnocená odpověď je tato:

I found a fix to the mistaken SSD issue:
Windows relies on a registry value as an indicator that the drive is a normal hard drive or an SSD.
In Regedit, have a look at the key of:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WinSAT

The Defragmenter will think the device is a SSD when the value is of RandomReadDiskScore is above a specific value.
Running the Command line of "winsat formal" will recalculate the value for the drive and in my case, the new value became RandomReadDiskScore = hex 65c (1628). The Defragmenter now runs on the drive which is no longer identified as an SSD !

oo defrag odinstaluj, na ssd je ti k nicemu.

da se na ssd zapsat? jestli ne, tak je vadny - muze to byt nasledek vadneho odpojeni od nahravaci tv.

jestli jo, tak zrus stare oddily na ssd a vytvor novy.

jestli jeste neco nefunguje, dej sem bud screen ze spravy disku diskmgmt.msc, nebo lepe si stahni nejaky free partition manager.

Mě ve windows se třeba disky na USB redukci, ale klidně i na SATA tváří jako SCSI. Ale to ještě pochopim, ale fleška se mi ve windows tváří taky jako SCSI. Ono to ničemu nevadí, jen to vypadá divně. V linuxu teď koukám a tam je to normálně /dev/sdb takže v pohodě. Jen nevím, co si mám představit pod pojmem thumb device, měl jsem za to (hlavně z haloweenských hodin angličtiny), že thumb je hrobka. Ten exfat mě taky zrovna blahem nenaplňuje, ale uvidim, je to fleška, na externím disku bych ho už přeformátoval na něco spolehlivějšího (exfat ve windows přecejenom dost blbne).
Asi prostě disky do nějaké velikosti systém tak bere. Podobně jako kdysi bral opravdu malé disky jako diskety (třeba 3 MB úložný prostor v GPS rekordéru byl disketa).

Zásadní otázka: Jakým mechanismem rozlišují windows ssd od hdd?
IMHO jedna z možností by byla, že se dotáží na podporu funkce TRIM. Pokud je trim podporován, jedná se o SSD, jinak HDD. Kdysi kdesi na internetu jsem našel debatu týkající se harddisku, který v nějaké diagnostice vykazoval podporu TRIM. Pokud se nemýlím, závěr byl takový, že na vině je firmware disku. Zda HDD podporuje - i když by z principu neměl - funkci TRIM, by snad mohl indikovat výpis CrystalDiskInfo, položka "Features" ["Podporované funkce"].
Jelikož S. M. A. R. T. info často není dostupné z externích disků, dal by se takto vysvětlit přerod HDD na SSD.

tady by mohl být zakopaný bill: smr disky předstírají, že mají trim. taky tomu odpovídá, že všechny 2.5" hdd nad 1tb jsou smr.
a protože z nepochopitelných důvodů windows dodnes nedokážou spolehlivě rozlišit usb disky, považují je za interní (a roztahují na ně koš a body obnovení), výsledek je tento.
ms už zase dělá něco, co neumí a co po něm nikdo nechce.

trim neuvádí, ale zvýšená cache je typická pro smr.
vliv na dojivost to nemá, ať už si nechápavé windows malují do ikony co chcou.

ostatně jestli se místo místo správce souborů řídíš poloneschopným průzkumníkem, pak doporučuju si zavést vlastní ikonu pro extení disky pomocí (třeba skrytého) souboru autorun.inf na disku a nějaké vybrané ikony:

[autorun]
icon=ikona.ico
action="TOTO OKNO SE NESMI OBJEVIT"
label="usb disk 2TB"

jen jemné vysvětlení toho action: windows nesmí reagovat vyskočením okna autoplay - to znamená, že jsou ochotné se automaticky zavirovat

soubor autorun.inf (i se svou případnou ikonou) leží na tom externím disku. je to rozlišení pro všechny pc, ke kterým se připojí.
není to žádný zásah do windows.

jinak souhlas, že je to ztráta času: defragmentovat externí disk s malými změnami (mazáním) obsahu nemá žádný smysl. přidáváním souborů fragmentace nevzniká.
u omezených rychlostí přes usb je ostatně lhostejné, jestli tam nějaká běžná fragmentace je.

Zajímavý vývoj...
Protože jsem ty disky Adata tenkrát koupil dva a jeden dal ségře, tak ta mi ho dnes přivezla na "test".
Po připojení k noťasu se v O&O hlásil taky jako SSD!
Ségra ho ještě ani nepoužila!
Tak to mi poser paty.

defragmentuješ externí desk s minimem mazání (možný zdroj fragmentace), kam jen přisypáváš - to je naprosto absurdní činnost.
pouze teoretický přínos defragmentace pak spolehlivě zabíjí pomalejší usb připojení.
a ty řešíš ikonu, kterou ani nevidíš jinde v prostředí windows, ale pouze v tom zbytečném defragmentátoru.

lidé mají nezadatelné právo dělat tupé, nesmyslné věci, toto právo jim nikdo nemůže vzít.
ale když už se s tím veřejně chlubí, pak mohou k tupému počínání očekávat komentáře.

Tobě to prostě nedá, viď? :-)
Na disku 2T jsem měl 1,5T dat, která jsem pak přesunul jinam.
Fakt ti to připadá jako blbost, ten disk potom defragmentovat?
Nikdo se ničím nechlubil, jen jsem hledal vysvětlení toho, proč se HDD disk tváří jako SSD.
Každý není genius.
Mám ještě dva externi HDD disky (Samsung, Toshiba) a oba v O&O v pohodě.
Proč zrovna Adata ne, to jsem chtěl zjistit.
Čekal jsem radu, ne výsměch.
Ale co už... 😎

Na disku 2T jsem měl 1,5T dat, která jsem pak přesunul jinam.

takže nebylo co defragmentovat.
jestli jsi jiná data přihrnul zpět, zase nevznikla fragmentace a opět ten defragmentátor spouštíš zbytečně.
a ty místo pochopení celého svého nesmyslného počínání řešíš ikonu ve zbytečném programu.

Mám ještě dva externi HDD disky (Samsung, Toshiba) a oba v O&O v pohodě.

takže to není výjimka? skutečně poštváváš zbytečný defragmentátor na externí disky?
veřejně předváděná omezenost není výsměch, to je smutná diagnóza.

oo byl slavný v dobách winxp, ale to je už 20 let. možná by stálo za to začít konečně chápat, jak věci fungují a proč jsou některé staré návyky k ničemu.

když ti záleží na rychlosti (co jiného má ta upocená onanie s defragmentací znamenat), pořiď si externí ssd. jsou zásadně rychlejší, lehčí, s nvme i menší, tupé windows s nimi nerozeznají typ úplně stejně.
a na zbytečný defragmentátor můžeš u ssd úplně zapomenout.

Zase jsem se dozvěděl, že jsem debil. :-):-):-)
Ok, pokud tě seru, nereaguj.
Uleví se i tobě.
Nikdy jsem nepsal, že chci dělat defrag u SSD.
Nikdy jsem nepsal, že dělám často defrag u externích HDD.
Je to jen po přesunech velkych souborů, cca 2 - 3x za rok.
V Pc O&0 spouštím jen po analýze, pokud je to doporučeno
Ano, kvůli zrychlení HDD.
A tobě to vadí?
Fakt?
Pak vyhledej odbornou pomoc, protože tvoje činnost u tvého Pc, je treba mně, úplně šumák, ty diagnózo. 🤣

A vypadá to, že nejsem sám, kdo je omezený. ⬇️⬇️⬇️

https://www.cnews.cz/clanky/defragmentace-disku-programy/

Je to jen po přesunech velkych souborů, cca 2 - 3x za rok.

nečteš chápavě, protože jsi dopředu zaujatý až nenávistný, tvoje chyba. protože ti údajně jde o rychlost, proto na usb disky spouštíš oo defrag, což je nesmysl a stále jsi ho nevyvrátil.
zkus někomu vysvětlit, jak může po jednorázovém odebrání nebo přidání velkých souborů vzniknou fragmentace: 1) která by stála za řeč, 2) která by brzdila rychost disku přes usb.

fragmentace, kterou by snad mělo smysl řešit, vzniká na pracovním disku. ne na disku se zálohami měněnými 2-3x za rok. sám jsi líčil co tam máš za poklady, tak je jistě nemažeš a neměníš každý týden.
poslední návrh použít ssd usb byl pochopitelně žert, určený pro nechápavé typy jako ty. je ekonomický nesmysl mít velký ssd disk na zálohy, který právě u nich nevyužije výhody ssd kromě jediné - zbaví tě obsese defragmentovat (ano, jde o psychiatrickou poruchu).

defragmentátory jsou slavné z dob winxp, od win7 se o to stará sám systém. u médií založených na ssd je už úplně lhostejná - čteš libovolné pole adres a je ti zcela jedno, kolik cylindrů jsou vzdálené od začátku, žádné mechanické hlavičky nevystavuješ.
proto je defragmentace zajímavá jen u mechanických disků - ale jen tam, kde jde o maximální rychlost. ta u čtení videa nebo 2-3 kopírování ročně (přes cache disku) je lhostejná, disk se nudí, při připojení přes zpomalující usb nikdy nepoznáš rozdíl. to jsem si naivně myslel, že bys mohl pochopit, přecenil jsem tě.
no a ty ani tu rychlost neřešíš. ty řešíš ikonu, to je na tom to smutné.

ad tvůj odkaz:
že ty jsi pacient co věří taky na prodeje hrnců a zázračných dek? stejně tak na čističe a optimalizátory systému a automatické stahovače ovladačů?
redakce všech pc plátků žijí z reklamy (živě, chip, cnews,...), tomu odpovídají jimi doporučované produkty, normálními uživateli označované jako kriplware.
a hlavně ti unikla pointa právě pro tvůj případ: obhajují tam fragmentaci pro interní disky. můžeme se o tom dejme tomu přít (viz w7 výše), ale každopádně to nemá s tvým případem nic společného - ty si zakládáš na defragmentaci usb disků, to je ta pitomost.
výsledkem však není pocit(tm) sucha a bezpečí, ale ikona disku.
neztrácej příště nit, s čím jsi tu přišel. jen se příště zamysli, proč 20 let děláš to co děláš.