Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem excel - kontingenční tabulka

ahoj všem,

rád bych se poradil o něčem v excelu. dost využívám kontingenční tabulky, ale před časem jsem narazil na problém, který mi začíná komplikovat práci čím dál víc. jedná se o řazení v kontingenční tabulce. buď nevím jak na to a nebo to excel (2016) opravdu neumí. mám data v tabulce a jeden ze sloupců obsahuje data ve formátu textu, a data jsou číslo lomítko číslo (272/2, 272/4, 272/36.. atd). pokud jsou ve zdrojové tabulce, jsou seřazena správně, tedy tak jak jsem je uvedl v závorce. pokud ale ze zdrojových dat udělám kontingenční tabulku, tak ta je seřadí jinak (272/2, 272/36, 272/4). bere jako první číslo za lomítkem to nižší, i když je to matematicky špatně. nevíte náhodou, jestli to jde (nějak jednoduše) seřadit tak, aby to bylo jako ve zdrojové tabulce, tedy matematická posloupnost? není problém seřadit to ručně, když jde o pár čísel, ale když je těch dat pak hodně, je to nemyslitelné.

díky moc

díky za typy, jsou to zajímavé nápady. jen když v nich trochu zašťourám, tak..

1. když budu mít 272/36 a pak 273/1 a udělám součty 272+36 a 273+1, tak opět dostanu nesprávné pořadí..

2. když jsou ta data náhodná a můžou být i bez lomítka, šlo by nějak hromadně udělat na sloupec o tisíci takovýchto dat řetězec "111/111"? totiž, vůbec nemusí být lomítko, může tam být jedna, dvě i tři číslice..

Sám si si odpovedal, že bod 1 je nesprávna cesta.
K bodu 2: nejaký zmätočný dotaz, predpokladám, že si mal na mysli, ako hromadne dostať dáta do tvaru 111/111...
Samozrejme, že sa dá, či už vzorcom alebo makrom, záleží od "vstupných" dát, či sú budúci "čitateľ" a "menovateľ" (o rôznych počtoch číslic) v jednom stĺpci (v tom prípade by sa muselo definovať pravidlo, ako rozoznať, čo z toho má byť "čitateľ" a čo "menovateľ") alebo v dvoch stĺpcoch, čo je potom triviálne:
Príklad: do A1 si daj číslo s ľubovoľným počtom číslic (do 3 číslic), do B1 detto a do C1 si daj vzorec:
=REPT(0;3-LEN(A1))&A1&"/"&REPT(0;3-LEN(B1))&B1
Dostaneš tvar 111/111 (t.j. 3 cifry / 3 cifry). Predpokladám, že si vzorec pochopil, potom vieš, že to veľmi ľahko upravíš na ľubovoľný počet číslic (malou úpravou a maticovým vzorcom by si dokonca nemusel zisťovať, aký je najvyšší počet číslic v dielčom stĺpci, aby si vzorec sám vypočítal, koľko bezvýznamových núl má predsadiť, ale to už je také nadbytočné hrajkanie sa)
...No a kontingenčka Ti to pekne zoradí... Viď priložený súbor

pecka, vzorec jsem vyzkoušel, upravil žádaný počet číslic a funguje tak, jak je potřeba!!

rozdělení jsem udělal pomocí funkce "text do sloupců" a pak už s tím umím pracovat. vstupní data jsou maximálně 5 čísel před lomítkem a tři čísla za lomítkem. ale může to být i samotné jeden až pětimístné číslo

děkuji moc!!!

ps: a ukázka mi to všechno potvrdila