Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Samsung 2243BW vs MSI K9GM4

Nemali v sklade moju oblubenu dosku od Asusu tak som zobral nudzovo tuto od MSI. Bohuzial doska nechce spolupracovat s uvedenym monitorom resp ccc poskytuje rozlisenie max 1280x1024. Povodna verzia ccc z cd k doske sice ponukala aj rozlisenie 1680x1050, ale obraz bol aj mimo okrajov monitora a posuval si pri prechode s mysou. Instaloval som novsie ccc ovladace zo stranky vyrobcu dosky a tu mi uz neposkytuje tieto rozlisenia, ale len max 1280x1024. Nejakym zazrakom som mu nanutil 1600x1200 a monitor zobrazuje lahko deformovany obraz, co si dost dobre neviem vysvetlit kedze nativne rozlisenie 22" je 1680x1050.
Pozeral som google nic sa nehlasi. Nejake napady?

MSI neriskujem ani ja, ale proste najblizsi volny Asus bol o 600SK drahsi a slo o kancelarsky stroj pre drzgros firmu. Je to analog, doska ma bohuzial len analog a auto som samozrejme skusil, dokonca instalaciu ovladacov monitora z cd a aj najnovsie zo stranky Samsungu.

Skus sa s tym pohrat v CCC, mas tam u kazdeho asi aj nejake volby ze ci ma povolit aj ine rozlisenia ako detekovane, prip. ten nepouzity vystup/monitor nejak deaktivovat apod. Ake monitory to zdetekovalo?

Ak je obraz roztiahnuty aj mimo obrazovku a mozes si ho scrollovat ked prides na okraj tak to znamena ze grafika zdetekovala mensi LCD panel ako je nastavene rozlisenie. Je to ale zvycajne len u LCD panelov pripojenych cez LVDS (nevyskytuje sa na desktopoch), tam sa musi poslat presne to rozlisenie ktore zvlada panel tak preto to potom takto scrolluje ked je nastavene vacsie rozlisenie. To iste plati aj pre TV-out takze skontroluj ze je deaktivovany TVout a ze v nom nemas fyzicky strcenu ziadnu TV. Skontroluj v CCC ze je detekovany display s takym rozlisenim ako ocakavas, prip. tam nejak nastav rucne to tvoje rozlisenie pre vsetky displaye ktore tam su. Skontroluj ze ci ten tvoj monitor ma naozaj take nativne rozlisenie ako predpokladas (resp. ze mas naozaj ten 2243BW a nie nejaky iny :) Skus monitor na inom PC a kontroluj rozlisenie.

Obraz by sa vlnit nemal neviem co tym myslis (deformovany obraz alebo co si pisal), moze byt zavada v kabli alebo nahovno monitor, ale pozri sa aj do BIOSu a ak tam najdes nejake polozky "spread spectrum" (moze byt ich aj viac) tak daj disabled.

Skus sa s tym pohrat v CCC, mas tam u kazdeho asi aj nejake volby ze ci ma povolit aj ine rozlisenia ako detekovane, prip. ten nepouzity vystup/monitor nejak deaktivovat apod. Ake monitory to zdetekovalo?

To je to, ze monitor je zdetekovany len jeden ale pri volbe rozlisenia mi ponuka 2. Takisto ccc mi ukazuje 2 atiny 1250. Pritom na doske je len 1 vga vystup (hoci 690 chipsety mavaju aj dvi, ale msi su zebraci a setrili).

Ak je obraz roztiahnuty aj mimo obrazovku a mozes si ho scrollovat ked prides na okraj tak to znamena ze grafika zdetekovala mensi LCD panel ako je nastavene rozlisenie.

Toto napadlo aj mna...akoby sa monitor detekoval ako 20 a nie 22. Ide o jednoznacne o 22 ako velkostou tak aj napisom;o). Tv out tam nie je, tv karta ziadna, ccc mi ponukne rozlisenie do 1280x1024 a ako bonus 1600x1200...ziadne sirokouhle lcd rozlisenia nie.
Poslednu nadej davam, ze sa pozriem do biosu, co tam maju aku ficurku smejdi. Zajtra skusim vymenit kabel, btw pikoska...na starsom pc ten isty typ monitora ponukol divne rozlisenie 1600x1024 a bezi na takom, na 1680x1050 sa vykaslal, ale tam to pripisujem aj tomu, ze to pc ma asi 6-7 rokov a mozno dane rozlisenie nepodporuje grafika.
Deformaciou obrazu som myslel deformacie pri nenativnom rozliseni. Inak mam zle skusenosti s vga pripojenim od 22"+, a preto vsade kde chcu 22 davam dvi a nie vga. Dost casto sa pri vga vyskytuje vlnenie alebo rusenie od externych zariadeni, hlavne tlaciarni.

A zvlada ta onboard grafika vobec take rozlisenie? Ja neviem ja ATi grafiky moc nemusim a onboard uz vobec nie. Onboard grafiky su dost nahovno v tomto. Prinajhorsom tam vrazis nejaku externu grafiku za par korun ale najprv si over ze to ona bude zvladat, tie najlacnejsie ATi s tym mozno maju problem.
Ale over si ten monitor (ten konkretny kus) na inom PC, je mozne ze blbne monitor.

skus sem opisat ze co mas v CCC
Ja tu mam nejaky CCC spred roka a 2monitory (jeden VGA a jeden DVI) a je tam kopec nastaveni ktore priamo ovplyvnuju rozlisenia.
Napr. v sekcii "Monitor Properties 1" (to je pre analog) su informacie a tam je aj ze "maximum detected resolution: ...". Kolko tam mas? Je tam zdetekovany spravne nazov toho monitora?
Tam mam az sakrtavatko "Use Extended Identification (EDID)" to mozes zrusit a nastavit si sam max. rozlisenie monitora, su tam snad vsetky kombinacie. Ale ak ti uz zdetekoval zle monitor tak je niekde chyba (grafika alebo kabel alebo monitor, aj ked rucne sa tam da vnutit cokolvek, ak to nejde automaticky tak by som nieco urcite reklamoval).

Dalsia sekcia "Digital Panel (DVI)" je o DVI, tam mam zdetekovany druhy monitor a tiez "maximum detected resolution: ". Tam mas nieco zdetekovane? S akym nazvom a akym max.resolution?

P:S. ten CCC mam prepnuty na "advanced", to si asi musis prepnut (ja mam na to tusim tlacitko dole), v Basic nastaveniach pre BFU asi nic neni.

Sak ked vypnes edid, tak tam je pod tym EDID zaskrtavatkom combobox kde su uplne vsetky rozlisenia ake existuju, a mozes si nastavit rucne ze co ma akoze hlasit monitor ako svoje "maximalne rozlisenie", to uz potom nema zavisiet od monitora (ptz detekciu monitora si vypol) ale len od grafiky. Ja tam mam aj 1680x1050 na nejakej ATI 1950 Pro.
Ked vypnes EDID tak to musis zmenit, lebo defaultne tam je 800x600 a tym padom (ked to nezmenis) nastavis ze mas monitor len 800x600 a bude ti to potom scrollovat.

P.S. ale malo by to ist automaticky so zapnutym EDID musi monitor hlasit ze ma maximum 1680x1050 (mas to tam vypisane nad tym EDID zaskrtavatkom ze co hlasi monitor), ked nie tak to je nejake divne.

Uz asi 3/4 roka robim skladacky pre kancelarske, ale aj stroje strednej triedy a davam tam Asusy 690G (napr ASUS M2A-VM) a nebol s nimi doteraz ziaden problem. Len bohuzial teraz som musel spravit vynimku a siahnut po blbom MSI s rovnakym chipsetom a uz su problemy. Na druhej strane mozno je aj problem s monitormi, pretoze zase neboli moju oblubene HP a musel som ako nahradu zobrat tieto Samsungy, ktore som este nemal.
Zajtra sa ozvem ak si s tym nebudem vediet dat rady.

Je to konkretny problem dosky som nakoniec zistil. Na inom pc siel monitor ok s rovnakym kablom. Nepomohli ani najnovsie ovladace od ATI. V ccc sice vidim rozlisenie 1680x1050 aj ho navolim, ale monitor sa prepne na 1440x900 a tak aj zostane (preto tie okraje).
Akoby grafika informovala nespravne monitor o velkosti rozlisenia.