Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Excel, suma s podmínkou

Dobrý den,
v excelu 2007 mám vzorec =(SUMA(C3:AB3))/AC3
Vypočítává mě to průměr ze zadaných hodnot.
Ale pokud jsou včechny buňky prázdné, napíše to #DIV/0!
Je možné vytvořit k tomu podmínku, že když v buňkách nebude číslo, tak bude nula?

A druhá prosba, je možné za hodnotu nechat zobrazit slovo?

Děkuji

Chcelo by to trocha vlastnej iniciatívy v základoch matematiky a excelu.
Čo tak si to odskúšať:

a) spočítaj pár buniek, medzi ktorými bude aj text. Čo zistíš?
b) súčet takýchto buniek vydeľ bunkou v ktorej bude číslo. Čo zistíš?
c) súčet takýchto buniek vydeľ bunkou v ktorej bude text. Čo zistíš?

Z toho vyplýva, že v sčítavaných bunkách môžeš mať aj texty ale text nemôže byť v menovateli.
No a z matematiky je jasné, že ani nula nesmie byť v menovateli.
Z toho vyplýva, že tá chybová hláška nie je dôsledkom sčítavaných buniek, ale menovateľa.
Z toho vyplýva, že treba skúmať len to, či je v menovateli číslo.

Dá sa to aj vzorcom, ktorý preverí, či je v menovateli skutočne číslo (funkcia JE.ČISLO v kombinácii s funkciou KDYŽ), ale jednoduchšie je to pomerne novou funkciou IFERROR, ktorá ti vráti výsledok výpočtu, pokiaľ výsledok nie je nezmyslom, v opačnom prípade vráti to, čo mu zadáš, čo má vrátiť v prípade, že výsledok nezmyslom je.
=IFERROR(SUMA(C3:AB3)/AC3;"chyba") t.j. v prípade nezmyslu (menovateľ je text alebo nula alebo prázdna bunka) bude výsledkom text: "chyba"
alebo ako ty chceš:
=IFERROR(SUMA(C3:AB3)/AC3;0) t.j. v prípade nezmyslu bude výsledkom nula,
čo však nie je správne, pretože zlomok sa rovná nule len keď je čitateľ rovný nule a nie keď je zlomok nezmyslom...

Okrem toho, Tvoj výpočet je výpočtom priemeru len v prípade, že AC=26.
Ono totiž priemer sa počíta ako súčet hodnôt/počet hodnôt. Počet hodnôt = počet buniek C3 až AB3 = 26. Takže nechápem zmysel obsahu bunky AC3, ak teda skutočne chceš počítať priemer (keďže je jedno, či bunky C3 až AB3 obsahujú čísla, texty, nuly alebo sú prázdne).
A ešte jedna poznámka: na výpočet priemeru existuje vzorec: PRŮMĚR
Takže ak chceš počítať priemer buniek C3 až AB3, tak proste zadaj:
=PRŮMĚR(C3:AB3) čím sa automaticky vyhneš nezmyselnému menovateľu.

Ach jo. Rozumieme sa?

Dodatočne sa opravujem, SUMA(C3:AB3)/AC3 môže byť výpočtom priemeru, pokiaľ AC3 obsahuje počet číselných hodnôt v rozsahu C3:AB3 (nemusi to byť mnou spomenutých 26, pokiaľ sa v tomto rozsahu nachádzajú aj bunky s textami), čiže ak je v AC3 vzorec: =POČET(C3:AB3).
Každopádne vyššie uvedený vzorec =PRŮMĚR(C3:AB3) to vyrieši najjednoduchšie.