Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký nový mobil koupit?

Rozbil se mi mobilní telefon a potřebuji si koupit nový. Byl bych rád, kdyby mi někdo mobil pomohl vybrat, protože se v mobilech příliš neorientuji.

Potřeboval bych, aby šlo o odolný telefon, aby ho nezničil běžný náraz nebo pád na zem a aby byl prachotěsný a vodotěsný. Nejméně IP67, raději IP68. Dále bych potřeboval delší výdrž baterie, minulý telefon jsem nabíjel cca jednou za týden, možná za pět dní, to celkem ušlo. Pochopitelně to bylo tím, že jsem měl po většinu doby vypnutý internet a měl jsem ho spíše jen v pohotovostním režimu, kdyby mi někdo volal. Kdybych na něm něco mačkal celý den, tak by asi déle než den nevydržel.

Dále bych potřeboval větší paměť (alespoň 128 GB) a slot pro paměťovou kartu. Taky by měl mít GPS. A chtěl bych kvalitnější fotoaparát, aby se daly pořizovat lepší fotky a videa. Na jiných parametrech asi až zas tolik nezáleží, kupříkladu internet jsem používal ponejvíce jen jako mapy a navigaci, jinak na internet upřednostňuji počítač, kancelář jsem na mobilu nedělal vůbec.

Teď jsem měl značku UleFone, měl jsem ho dva a půl roku. Zpočátku fungoval dobře, ale v posledku na něm byl slabý signál při telefonování, nevím, zda to bylo telefonem nebo prostředím, kde jsem, ale zřejmě spíš asi telefonem (já jsem druhou stranu během volání slyšel normálně, ale druhá strana mě neslyšela nebo mi nerozuměla, co říkám).

Nyní se mi ale rozbil, odlomilo se mi napájení, zřejmě se to odlomilo přímo od základní desky. Servisák mi řekl, ať už si UleFone příště nekupuji, že je to nekvalitní čínská značka, vodotěsnost prý není vůbec zaručená a navíc se snadno rozbíjí a odlamování toho napájení se prý děje běžně. Navíc prý na něj nejsou dostupné náhradní díly, a to aktuálně nikde na světě, a není prý jisté, jestli ještě budou. Takže i kvůli tomu bych raději nějakou více běžnou značku, ke které náhradní díly budou dostupné déle, kdyby se s telefonem něco stalo.

Takže bych teď chtěl nějaký lepší, kvalitněji vyrobený telefon, aby mi vydržel aspoň pět let, raději deset. Jestli je tu někdo, kdo se v mobilech vyzná, byl bych velmi rád za rady. Předem za ně děkuji.

Vím, že levný telefon to nebude, takže jsem ochoten něco za něj zaplatit. Tak říkal jsem si, že kolem 20 000 Kč? Pochopitelně bych raději levnější, ale je mi jasné, že do 10 000 Kč se moc nechytám. Když bude do 30 000, tak budiž, hlavně, když vydrží.

Servisák mi radil vyhnout se značkám Blackview, Doggee a Ulefone, že je to nekvalitní Čína, prý jim častokrát praská displej a jsou s nimi i další problémy. Jediná kvalitní čínská značka je prý CAT (Caterpillar), jinou Čínu než Caterpillar kupovat nemám. A na telefony mimo Čínu jsem se servisáka neptal. Jenže odolné telefony se až zas tolik nevyrábí, těch modelů je jenom pár.

Tak pochopitelně, že jsem hledat zkoušel. Našlo mi to třeba značku Xiaomi, ta je taky čínská, ale je to známá značka, tak nevím, jestli je dobrá nebo je to taky shit, protože se v tom nevyznám. Dále mi to našlo Samsung, Motorola a taky něco od Googlu, nějaký Google Pixel, ale netuším, jestli toto jsou kvalitní značky nebo taky shity. Pak taky značky, které vůbec neznám, Oukitel, Cubot, F150, OnePlus a několik dalších, ale vůbec nevím, co to je za značky, jestli je to kvalita nebo ne, chtěl bych, aby to pár let vydrželo.

Ten Ulefone jsem dostal na doporučení nějakého zedníka. On si ho chválil, že je to kvalitní telefon. Dříve prý se mu telefony ihned rozbily, a tento že vydrží, že ho klidně předvádí, že s ním mrskne o zem, a telefon to vydrží. Ale asi holt je to nekvalitně vyráběné, že pád na zem to vydrží, ale moc dlouho nevydrží. Nevím. Asi prostě zedník není odborník na telefony.

Je fakt, že signál byl poslední měsíce špatný. Když jsem delší dobu telefonoval, tak nejprve dobré, ale třeba po dvaceti minutách (když to byl delší hovor) mi druhá strana říkala, že mě vůbec neslyší. Já ji slyšel, ale fakt to ukazovalo na displeji jenom dvě čárky signálu nebo ani to ne. Pomohlo vypnout ho a zase zapnout, pak většinou signál zase chvíli šel. Asi tam prostě už bylo uvnitř něco rozbitého.

Poslední týdny, asi od prosince, blblo i nabíjení, nabíjelo to jenom v určité poloze. Ale nepřišel jsem na to, v jaké. Taky jsem ho měl třeba deset hodin v nabíječce, a pořád to ještě nebylo nabité úplně. Ten servisák říkal, že tam to nabíjení bylo asi už pohnuté. Prý se to stává běžně u těchto značek, a těžce se to opravuje.

Hodně připomínáš toto:

Lákamí vůněhulás úmyval rohlivý jednovod lek poler úmyslunce Nesmetít obusl Dobzor. Úmyvalem řící znoumít roštínkuc ko časí Hou řícit Umrabus sudbale ma. Štínům lák lžičkočaj zápresivý hulák autný napně lehraží předa magnednem úmyslupný. Ří nestakkol znou úmyvalem rojednova Oba úmyslunce mat úmyva lehlý hliv. Drávadlov rozcuce alehýnkuc umrajedpo pánová lušledně neřese.

Lákamí vůněhulás úmyval rohlivý jednovod lek zavěď Mat zako Smut nám. Lžičkočaj dopicí Mat neumysl nám kamatko věný ří jítkem rohlivý vá. Předopist přední lehraží umrapříke zlesiv Obrajinec kamítkoli úmyval umělý jít napný. Úmyva smítkem Mat čajenný přestí školý anadlo Al čin prozený lžičkočaj. Lek ří úmyvat obývá z školivé ční A pologie štíně rojskočár. Časí z Smut čuvat schvám časí štínům Rohlíkem dostrojsk raží sudí. Čajený úmyvat smítkem úmyva vá obusí oba ne vá ští smutomáš. Vůně bý božkamezi.

Podle elaborátu docela víš, co chceš, takže tady si pomůžeš sám:
https://mobilni-telefony.heureka.cz/

Ví někdo, co to znamená IP69K? Myslel jsem si, že nejvyšší ochrana je IP69, která se ale u mobilů nepoužívá, takže nejvyšší je IP68, viz i Wikipedie: https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Stupeň_krytí&oldid=23585891. A viz i informační popisek (návod) na stránkách Alzy: https://www.alza.cz/odolne-telefony/18852018.htm

Ale evidentně už mají v nabídce i telefony s voděodolností dle IP69. Ale co znamená, když je za tím ještě K? A navíc je tam napsáno, že je voděodolný podle IP68 a IP69K, jak může být dle dvojího? Buď je IP68, nebo IP69. Nějak tomu nerozumím. Viz například zde: https://www.alza.cz/blackview-bl8800-pro?dq=8281790.

Na předchozím odkazu od hosta se píše:

Nyní k tomu, co přináší stupeň krytí 9 s písmenem K před vniknutím vody. Nově odolný telefon nejen, že přežije potopení pod vodu, ale poradí si i s tlakovou vodou, samozřejmě do určitého tlaku, který udává výrobce. Dále si poradí i s vysokou teplotou vody.

To ano, to jsem četl. Ale to píší už i v tom článku na Wikipedii, že stupeň 9 znamená, že je chráněno proti vysokému tlaku a proti teplé vodě:

IP x9 Chráněno proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.

Tudíž k tomu stačí číslo 9, není už třeba písmeno K. Tak nevím, jakou další výhodu má ještě K (nebo to naopak znamená nevýhodu, že to něco odebírá?). Čekal bych, že IP69 je třeba do 1 metru hloubky a IP69K třeba do 3 metrů (nebo naopak, IP69 je proti vysokotlaké teplé vodě do 1 metru a IP69K jenom do půl metru nebo že je to jenom proti studené vodě, ale ne proti teplé). Na tom druhém odkaze od hosta se píše, že písmeno K pochází z jiné normy. Tak asi těch norem na to je více.

aby mi vydržel aspoň pět let, raději deset

Tak na tohle zapomeň. Zaprvé baterie tak dlouho nevydrží, novou nejspíš neseženeš, zadruhé bude konec podpory od výrobce, pokud to bude něco značkovýho. Životnost mobilu počítej max. 5 let.

Dále jsi neuvedl rozpočet (zásadní věc) a taky jsem si nevšimnul, zda chceš dotykový telefon, nebo tlačítkovej, protože právě ty se dělají jako odolný. Dotykový bývají taky odolný, ale je to diskutabilní, dělá je málokdo a většinou je to stejně noname čína.
Nabíjení jednou za týden - buď to bude mít baterii jak kráva a tudíž to v kombinaci s odolnou konstrukcí bude mít tak 300 gramů, nebo to nesmí být dotykáč.

Velmi by usnadnilo, kdyby sis našel nějaký kandidáty a ty nechal zkonzultovat. Na Alze určitě něco bude.

Takže by možná bylo vhodné nejdůležitější součástky nakoupit do zásoby? Abych to případně servisákovi donesl i se zakoupeným náhradním dílem, když podpora už nebude.

Automaticky jsem předpokládal, že dotykový telefon. Tlačítkové už se snad dneska dělají jenom pro důchodce, ne? Ale kdyby byl nějaký dobrý tlačítkový, tak klidně i tlačítkový, asi mi to bude jedno, akorát že jsem myslel, že takové už dnes nejsou, že lepší telefon (s trochu lepšími funkcemi) už je jedině dotykový.

Rozpočet, no nevím, tak říkal jsem si, že kolem 20 000 Kč. Když bude trochu dražší, tak to přežiji, když bude trochu levnější, tak to přežiji ještě radši.

To jsou normálně odolné telefony. Našlo mi to na Alze v kategorii odolných telefonů. I to tam píšou, že mají IP68. No jo, jenomže mě to nebaví nastavovat. Když už si na nějaký telefon zvyknu, personalizuji si nastavení, tak už se mi pak nechce opouštět.

Ne, to jsem nepsal já. A asi jsem tu diskusi ani dosud neviděl. Ale myslím si, že za telefon stojí zato si připlatit. Nikdy jsem ve vlaku Českých drah nejel v první třídě. Zdá se mi škoda peněz připlácet si za to, že půl hodiny budu sedět na trošku lepší sedačce a v místnosti bude více zatopeno. Ale telefon je věc, kterou budu používat následujících pět let. Navíc jde o věc na denní používání, není to sekačka na trávu, která se použije jednou za měsíc, a to ještě jenom v teplých měsících. Takže podle mě stojí za to dát za telefon o deset nebo dvacet tisíc víc, než byl původně plánovaný rozpočet, protože je to lepší, než se pak každý den rozčilovat, že tam špatně funguje ta jedna funkce, kterou člověk chce. Za ten stres to pak nestojí.

Od doby, co aktualizace přináší ne jenom nové funkce a opravy starých funkcí, ale také odebrání starých funkcí, protože se vývojáři finančně nevyplatí je podporovat nebo se mu marketingově nehodí do portfolia nebo jsou z nějakého důvodu nekorektní, se aktualizací softwaru bojím jako čert kříže. Takže software raději neaktualizuji. Když mi nějaká funkce chybí, tak si na to stáhnu jinou aplikaci, která tu funkci má. Ale není nic horšího, než když to nějakou funkci má, ale v příští aktualizaci tu funkci odeberou.