Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nízké využití procesoru, permanentních 40 FPS

Dobrý den,

mám už delší dobu problém s využití procesoru na mém notebooku ACER nitro 5 (AN515-55). Z dat od NVIDIA geforce jsem zjistil, že notebook je zaseknutý konstantně na 40 FPS a z této hodnoty se nehýbe, přičemž využití CPU je na 10 - 30 %. Nevím jestli je problém v nastavení, vše mám doufám aktualizovaný, mám nainstalovaný Windows 11, notebook má dostatečně výkonný procesor na to aby hry utáhl na více FPS (Intel(R) Core(TM) i7-10750H CPU @ 2.60GHz 2.59 GHz).

Prosím teda o pomoc, kdyby jste potřebovali nějaké doplňující informace, klidně doplním.

Děkuju

Kde máš využití 40FPS? v nějaké hře nebo ti to hlásí nějaký software? Nemáš zapnutý V-Sync?
Vůbec nepíšeš jakou máš grafiku ani jak je vytížená... Ono můžeš mít Procesor klidně z NASA kompu ale jestli tam máš staré GPU tak to stejně nepojede, ty hry neběží jen na procesoru.
Máš HDD nebo SSD? Notebook z téhle řady mám taky a než jsem vyhodil HDD a dal SSD tak byl nepoužitelný. Kolik máš RAM?

Aktualizuj všechny ovladače, stáhni Nvidia experience a zkontroluj vytížení paměti.

40 FPS mám v jakékoliv hře a hlásí mi to analýza od NVIDIA experience, V synch nemám.
Grafiku mám NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU, ta je vytížená při hraní na klidně 100%, není s ní problém, 16 GB RAM a SSD disk.
Nvidia experience mám stažený, ovladače aktualizovaný

No právě, Grafika funguje v klasickým rozmezí 0-100% v závislosti na obtížnosti hry, zároveň ale procesor jede tak, abych ve hře měl stálých 40FPS, někdy je vytížen na 10%, někdy "jen" 40%, ale stále jenom tolik abych měl 40 FPS.
Zkoušel jsem to u více her, všude se stejným výsledkem.
Hodnoty z procesoru mám ze 2 programů - Geforce experience a Nitrosense.

Kdy sis toho všimnul? běželo to předtím v pořádku a najednou ti hry capujou na rovných 40? Jestli chápu správně tak máš konstatních 40 FPS které ani nedropujou?

1) ještě jednou zkontroluj ovladače od procesoru
2) projeď PC na škodnou, já používám Malvare Bytes
3) zkontroluj chyby v registrech
4) notebooky mají něco jako úsporný režim když se podíváš do napájení ne? mrkni se jestli se tam něco nepřeplo

A našel jsem toto

Open Nvidia GeForce experience, go to settings and disable whisper mode and battery boost.

Zkus

Upřímně si nemyslím že by to bylo procesorem, ten procesor nemusí běžet na 100 % aby ti hra šlapala.

Když vše selže tak je tu ještě evergreen
Tovární nastavení

hehe, nic vtipnějšího jsem letos ještě nečet. takže za zaseknutí ntb na 40fps můžou nevyčištěné registry? nechceš tuto skoro nobelovskou myšlenku více rozvinout?

jen 1x v životě jsem slyšel tvrdit kolegu z práce, že mu pucování registrů k něčemu pomohlo. (bohužel ho znám velmi dobře, je mi jasné že zamlčel co všechno s tím dělal. v práci jsem po něm tak asi 50x obnovoval jeho počítače ze zálohy, to se tam kupodivu nikomu jinému nestává.)
od dalších uživatelů čističů, kteří nechápou co a proč dělají, jsem naopak asi 1000x četl, že sice čistili, ale vůbec v ničem jim to nepomohlo. což se samozřejmě dalo čekat.

možná nevíš jak registry fungují, proto papouškuješ dětské nesmysly léta tradované na živě nebo v chipu, které mají z podobných článků reklamu.
windows nepotřebují procházet celý registr a řešit, který záznam je dobře nebo prý špatně nebo neodstraněný/zbytečný. to je sice oblíbenou náplní různých tuničů a čističů, ale nemá to žádný význam.
registry mají stromovou strukturu. když jde uživatel/systém po nějaké konkrétní větvi až ke konkrétnímu záznamu, nezajímá ho, že s pravděpodobností 0.01% je nějaká sousední větev poškozená nebo přebytečná, protože se k ní nikdy nedostane, nemá důvod číst záznamy nepoužívaných aplikací.

přitom hlavní větve registrů leží na disku jako běžné binární soubory, může u nich dojít k poškození, stejně jako když máš v paměti otevřený pracovní dokument a např. násilně vypneš napájení bez korektního ukončení windows. takové chyby ovšem neřeší žádný z čističů, ale kontrola disku - protože jde o poškození souborového systému.

pucování registrů nemá žádný přínos a proto není potřeba.
v malém procentu případů mohou i škodit: "čistí" a neznají všechny souvislosti, proč některý záznam vznikl, třeba kvůli momentálně odpojenému hw nebo jiných prostředků, nebo kvůli divně napsané aplikaci která umístí záznamy na neobvyklé místo. taky neumí řešit případ, kdy škodlivá aplikace změní oprávnění k nějaké podvětvi registrů, k tomu nemají dost ay.

pokud sem chceš psát nesmysly, jednak ukazuješ sám na sebe, a potom dost otrávíš i tazatele, který potřebuje poradit k věci a ne se zdržovat nefunčními hloupostmi.

Já netvrdím že čištění registrů je nějaké kouzlo které zrychlí počítač ani jsem si nevšiml že bych to naznačoval, jen to že tazatel klidně mohl použít nějaký pofiderní software který v registrech mohl udělat bordel což je u gamerů docela časté, že?

Jako příklad, když takový program špatně upraví klíče v registru, které se týkají správy energie nebo plánování procesoru, může to vést k tomu, že CPU nebude běžet na plný výkon, když to budeš potřebovat, což může způsobit pád fps ve hrách nebo zpomalení aplikací. NAPŘÍKLAD...

Netvrdím ani že jeho problém spočívá v tomhle jen že se hodí zkontrolovat každou možnost... kdyby tady tazatelé uměli číst tak si všimnou že jsem kromě toho uvedl ještě další 4 možnosti co může zkusit.. .což je pořád o 4 víc než co by uvedl někdo jiný.

Kromě všeho ostatního tak tazatel ani nedal vědět kdy se to začlo projevovat ani při jakých hrách takže jen hádám na slepo kde je problém. Moje chyba že jsem zvážil každou variantu :)