Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Server na domácí pokusy

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda se na "domácí" pokusy s www stránkami a podobně vyplatí osobní server pro webhosting, nebo raději webhosting přímo od registrátora. Mám zkusit předělat nějaký starý desktop na "server", nebo je to zbytečná práce?

Předmět Autor Datum
Si udělej nějaký virtuál...
Abox 24.09.2024 13:54
Abox
Na tento typ pokusu dnes běžně stačí průměrná ARM krabička s odběrem 5 W s LAMP a MariaDB, SQLite.…
HPET 24.09.2024 13:58
HPET
Co jsou to "domácí" pokusy? Já doporučuju na domácí pokusy buď web server přítomný v php nebo apach…
kacikac 24.09.2024 15:26
kacikac
Odjakživa používam na domáce pokusy, resp. odladenie webových stránok XAMPP - https://www.apachefrie…
pme 24.09.2024 17:27
pme
Moloch o velikosti 732 834 728 B a s 17 632 soubory na domácí pokusy s www stránkami? Tož jestli to…
kacikac 24.09.2024 18:40
kacikac
Tak ono ten XAMPP je hlavne plnohodnotný webový server, kde môžeš testovať všetko čo budeš potrebova…
pme 24.09.2024 20:24
pme
Ozajstný web??? Tazetel uvedl toto: "domácí pokusy s www stránkami a podobně" Což může být vše od je…
kacikac 24.09.2024 21:26
kacikac
Zdravím, zkusím tedy trochu experimentovat s virtuální m serverem a postupně zkusím i další možnosti…
trtr 24.09.2024 19:58
trtr
A nějaké screeny z tvého experimentování by pak nebyly? Jsem na to docela zvědavý :-) Řešit "domácí…
kacikac 24.09.2024 20:19
kacikac
Zdravím, tak něco přidat časem můžu. Spíš jsem zjišťoval, zda ladění webu (potřebuji ho nahrát někam…
trtr 25.09.2024 10:01
trtr
Pokud řešíš "aby případný zájemce si toto mohl prohlédnout" tak proč jsi to neuvedl v dotazu? Tam ře…
kacikac 25.09.2024 10:58
kacikac
Já na pokusy normálně používal Apache, který jsem si někde rozběhnul a do souboru hosts si zadal jeh…
gilhad 24.09.2024 23:21
gilhad
Jakákoliv doména je celkem nic, to svede skoro každý, správný web admin, který provádí "domácí pokus…
kacikac 24.09.2024 23:47
kacikac
Vlastní certifikáty zase nejsou žádný velký problém, na webu je na to bambilion příkladů, já mám na…
gilhad 25.09.2024 23:45
gilhad
Ano, certifikáty nejsou žádný velký problém. Já ale jednak neuvedl pouze certifikáty, ale i jejich p…
kacikac 26.09.2024 01:24
kacikac
celé se to odvíjí od veřejné adresy a vlastně co tím experimentováním myslíš a taky jak dlouho ti el… poslední
tupolev 30.09.2024 20:48
tupolev

Co jsou to "domácí" pokusy?

Já doporučuju na domácí pokusy buď web server přítomný v php nebo apache (zejména pokud je potřeba https a http/2) s php. Jako databázi pokud možno použít sqlite, pokud je potřeba tak mysql. Vždy použít v nastavení relativní cesty a spouštět jako program (ne službu). Na spouštění si ideálně naprogramovat utilitku na pár řádku kódu (mám), není ale vyloženě potřeba.
Vždy je to použitelné i jako portable, takže to můžeš klidně nosit i na flešce a používat kde chceš a pod uživatelským účtem.

Úplně na tu nejtriviálnější možnost ti stačí pouhé dva soubory: php.exe a php8.dll (dohromady necelých 10 MB) a máš web server na domácí pokusy.

Odjakživa používam na domáce pokusy, resp. odladenie webových stránok XAMPP - https://www.apachefriends.org/

Existuje v portable verzii - netreba nič inštalovať, môžeš si celý server nosiť napr. na USB kľúči a testovať to kde chceš, na akomkoľvek PC (doma, v práci, u kámoša...)

Až si stránky odladíš u seba a všetko bude fungovať ako má, môžeš to skúsiť nasadiť na nejakom free serveri - väčšinou to na testovanie na ostro stačí...

Moloch o velikosti 732 834 728 B a s 17 632 soubory na domácí pokusy s www stránkami? Tož jestli to někomu vyhovuje... 😎
A už XAMPP (to jejich ovládací exe nebo přiložené cmd) umí normálně ukončovat mysql databázi spuštěnou jako program (ne jako službu) nebo ji stále jen násilně shazuje tak, že hrozí trvalé poškození databáze? Přičemž mysql musí databázi i bez trvalého poškození kvůli tomu při každém dalším spuštění kontrolovat a opravovat. 😎

Tak ono ten XAMPP je hlavne plnohodnotný webový server, kde môžeš testovať všetko čo budeš potrebovať po nasadení do ostrej prevádzky niekde na platenom hostingu.
Samozrejme nie sú to iba 2 súbory - *.exe a *.dll kde si nič nenastavíš podľa svojej potreby. Zrejme na nejaké jednoduché domáci pokusy to stačí...
Až vytvoríš nejaký ozajstný web s tými 2 súbormi, môžeš ma prísť znovu poučiť...

Ozajstný web??? Tazetel uvedl toto: "domácí pokusy s www stránkami a podobně"
Což může být vše od jednoduchých věcí jako posílání souborů, zpracování php skriptů... až po složitější věci.
Já nikde nepsal, že na vše stačí ty dva soubory. Psal jsem víc možností, ty dva soubory jsou úplný základ toho, aby za určitých podmínek splňovali to co chce, například pokud chce posílat soubory, spracovávat php a dělat základní věci...
Pokud do toho přidá php.ini a pár extension (sqlite atd.) tak má docela solidní web server s možností nastavování a vhodný na "domácí pokusy s www stránkami a podobně" a to mu zabere pár MB a bude mít jen pár souborů. Já provádím "domácí pokusy s www stránkami a podobně" a víceméně mi tady to na většinu věci stačí. Zkoušel jsi to, o čem píšu? Podle mě ne.
Dál jsem uvedl apache, mysql, vlastní program na spouštění... Prostě použít to, co člověk potřebuje podle potřeby, např. já apache používám kvůli tomu, že tam testuju https, což na serveru v php nejde.
Podle toho, že tu tazatel napsal takový dotaz a že ho vůbec napsal, bych ho tipoval na to, že neumí vůbec nic a vpodstatě ani není schopen napsat, na co to chce. A pokud chce jen něco co by zvládly i dva nebo pár souborů serveru v php, tak je podle mě nesmysl, aby někdo používal XAMPP. To je důvod toho prvního odstavce, co jsem psal jako reakci na tebe.

A důvod toho druhého je ten, že XAMPP má fakt retardované ukončování mysql (vím, že je to myslím maria) když se mysql spouští jako program a ne služba, normálně mysql killne, teda aspoň jak jsem ho posledně testoval kvůli tomu, že ho někdo používal i na důležité věci a pak mu zhavarovala databáze... a zjistil jsem i proč, kvůli tomu, že prostě mysql při ukončování killne. A jako program mysql spouští když se používá jako portable. A ty jsi zmínil použití jako portable, tak jsem jen chtěl upozornit, že tvůrci XAMPPu jsou hloupí a neumí ani normálně ukončit mysql, tak aby zase někoho nenapadlo používat XAMPP při spouštění mysql jako program na něco důležitého. Ještě dodám, že mám svou utilitku a ta mysql spuštěný jako program ukončuje správně tak jak se má.

A ještě chci dodat, že jsem aspoň trošku v obraze při ručním používání a nastavování php, apache, mysql, debianu jako web serveru ve virtuálce nebo VPS... a i XAMPP jsem měl kvůli zjišťování problému pod rukama...

Ty aspoň trošku v obraze těch věcí z předchozího odstavce nejsi a ani nevíš nedostatky toho tvého XAMMPu, jinak bys podle mě nezmínil jeho použití jako portable bez toho, aniž bys upozornil na to jak ukončuje mysql a že může vzniknout problém.

A nějaké screeny z tvého experimentování by pak nebyly? Jsem na to docela zvědavý :-) Řešit "domácí pokusy s www stránkami" tak, že člověk bude řešit virtuálku s web serverem, předpokládám něco jako linux bez gui... a navíc když se ptá tak jak se ptá... mně to přijde docela srandovní :-)

Poznámka: nebo místo screenů můžeš udělat i video, ve Win 11 se dělá jednoduše pomocí Win + Alt + r

Zdravím, tak něco přidat časem můžu. Spíš jsem zjišťoval, zda ladění webu (potřebuji ho nahrát někam, třeba i virtuálně pod smyšlenou adresou), aby případný zájemce si toto mohl prohlédnout i na dálku, bez mé přítomnosti (kontrola efektů, responsivity,...). Jasně, můžu rovnou poslat kódy, ať si to otevře v prohlížeči a pohrabe se v tom, ale jednak to není úplně userFriendly a jednak pošlu kódy a nějakou kačku už třeba neuvidím. To, že jsem začátečník jako prase nepopírám, ale při práci se snažím o nové věci.:-)

Pokud to nepůjde jednoduše vyřešit, tak koupím nějakou levnou doménu a hosting třeba i s nesmyslnou koncovkou na pokusy a bude, akorát to budu muset vždycky přehrát.

Pokud řešíš "aby případný zájemce si toto mohl prohlédnout" tak proč jsi to neuvedl v dotazu? Tam řešíš server na domácí pokusy.

Stále jsi nenapsal co je to za web, co vyžaduje a ani co řešíš a s čím chceš poradit, jestli chceš psát nesmysly jako doposud, tak si posluž, ale nečekej, že tu přijde nějaká rada a lidi budou psát co je napadne.

Víš co máš za web, víš jaké jsou možnosti, víš co řešíš, tak s čím tu chceš poradit???

Takže ty řešíš aby ti někdo nešlohl/zaplatil ty tvé efekty (javascript) a responzivitu (css)? 😁
Zajeď za zákazníkem, ukaž mu to, jestli to chce, dá ti prachy, pokud ne, tak tu responzivitu a efekty mít nebude. 😎
Nebo mu to nahraj na video (Win + Alt + r ve Win 11) a pošli mu video, pořešené za pár minut...
Protože když ty efekty a responzivitu dáš do serveru ve virtuálce, serveru na hardwaru, VPS, webhosting... tak zákazník bude mít možnost si tu responzivitu a efekty šlohnout. Ale to ty víš, takže si děláš zadek? 🐓

Já na pokusy normálně používal Apache, který jsem si někde rozběhnul a do souboru hosts si zadal jeho IP a jméno, jaké se mi zachtělo. (testovací stránky na http://web.cydonia.mars/alien_base/index.html a podobně)

Buď jsem ho měl přímo na tom počítači, kde jsem ten web psal, nebo někde ve vnitřní síti, nebo někde venku (zvlášť když jsem zkoušel nasazování a update těch stránek), ono je to v podstatě skoro jedno, ale pro testy je šikovné, když stroj pro testování má nastavení a programy co nejbližší ke stroji, kde to má finálně běžet. A pro nastavení toho cílového se to stejně musíš naučit, takže nejsnáz právě na tom testovacím.

A jinak výkonově stačí v podstatě cokoli - Rapsberry Pi mi fungovalo, 486 fungovala, notebookový/netbookový Atom fungoval, prostě cokoli :)

Vlastní certifikáty zase nejsou žádný velký problém, na webu je na to bambilion příkladů, já mám na to vlastní skript, takže na certifikátu pro další doménu je nejsložitější vymyslet to další jméno :)

Ano, certifikáty nejsou žádný velký problém.
Já ale jednak neuvedl pouze certifikáty, ale i jejich použití na web serveru, jednak jsem tu náročnost uvedl v porovnání s nastavováním vlastní domény v hosts a apache a jednak jsem to bral z pohledu web admina, který provádí "domácí pokusy s www stránkami a podobně". Já jsem měl teda parádní pocit jak jsem docílil toho jak mi běžel https s vlastním certifikátem podepsaným vlastní CA tak jak jsem chtěl, větší než když jsem kdysi rozchodil vlastní doménu v hosts a apache.

Co se týče bambilionu příkladů, jo, když je člověk proleze tak třeba z nich vytvoří návod jaký jsi vytvořil ty:
http://cobra-mk3.gilhad.cz/SW/2023.03.19-SSL-SAN-certifikat.html
Zvláštní, že když jsem tu zmínil můj návod:
https://pc.poradna.net/questions/3185807-webhosting-shared-vs-dedicated-ip#r3185922
tak z těch bambilionu příkladů jsi přidal ke svému návodu odkaz na ten můj návod a najednou jsi chtěl něco přepisovat 😎. Ony ty příklady na netu jsou většinou děsně složitý a dá to čas než se tím člověk prodere, než zjistí jak to jde jednoduše, i to okolo (pochopení nastavení apache, přidávání certifikátu do Windows a prohlížeče...).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru