
Problém po upgradu CPU a základní desky – zamrzání, pomalý boot, chyba v Event Logu
Ahoj,
jsem tu nový, říkám si Liam Wonka. Nedávno jsem upgradoval PC a od té doby řeším dost zvláštní problémy, se kterými si už fakt nevím rady. Budu moc vděčný za jakýkoliv tip.
Upgradoval jsem základní desku a procesor – ze staršího i5-9600K a MSI Z370 na i7-11700K a ASUS TUF Z590-Plus. Ostatní komponenty zůstaly – RTX 2060, 16 GB DDR4, SSD Samsung 970 EVO. Napájení je Seasonic 650W Gold.
Hned po sestavení jsem si všiml, že boot trvá nezvykle dlouho (někdy i přes 2 minuty). Předtím to bylo bleskové. Po přihlášení se systém občas úplně sekne – hlavně při větší zátěži (hraní, práce s videem atd.). Někdy jen zamrzne, jindy se sám restartuje. V Event Logu mi pořád skáčou hlášky jako “Kernel-PnP” a “DistributedCOM”.
Zkusil jsem:
Update BIOSu (aktuální verze z webu ASUS)
Nové ovladače (Intel chipset, LAN, GPU atd.)
MemTest – RAM v pořádku
Čistou instalaci Windows – žádná změna
Hrál jsem si i s BIOS nastavením (XMP, C-States, vypnutí Fast Boot…)
SSD jsem nechal v M.2 slotu, kde byl původně, a je pořád hlavní disk. Zkoušel jsem jiný slot – stejný výsledek. Teploty jsou OK, napájení taky nevypadá podezřele. Všechno by mělo být kompatibilní.
Napadá vás, co ještě zkontrolovat? Nechce se mi věřit, že by ta deska byla vadná, ale už fakt nevím, co zkusit dál. Díky moc za jakýkoliv nápad nebo zkušenost.
Liam
Tu instalačku Windows 11 (?) jsi vytvořil jak ?
Co se chyb tyče, máš v USB portech nějaké jiné periferie mimo klavesnici a myši ?
Ta druhá vypadá na nějaky problém s přístupovymi párvy asi DCOM a přistupu k síti (zkus odpojit LAN kabel jestli nabootuje rychleji).
Dobré by bylo, kdyby jsi do PC připojil USB klíč, při restartu PC vešel do BIOS a udělal klávesou [F12] screenshot nastavení BOOT/Security/Secure_BOOT, pořadi BOOT, včetně CMS, které by jsi měl mít nastaven na OFF.
(Popřípadě Clear BIOS pro vychozí/tovarní nastavení, címz vynutís i HW přeskenovaní
Pořadi BOOT prvni nastav disk s OS né LAN nebo něco s USB porty, technicky vzato s FastBoot ktery jsi vypl na misto : ON by melo umoznit OS spustit rychleji. IMHO sis v BIOS tam hral vic jak pises, proto bych zacal s CMOS_RESET )
Vetšina uzivatelu se v Logs OS ztráci, v OS (po CMOS_RESET) spust vyhledaní HW nesrovnalosti a chyb, příkazem z terminálu nebo příkazového řadku WIN + R a spust HW diagnostiku :
do cmd.exe nakopírovat a spustit:
pak ve spravci zarizeni -> menu "zobrazit", zatrhnout "skryta" -> dole odstranit zasedle a konfliktni kramy
po restartu zkontrolovat chyby v prohlížeči událostí (eventvwr.msc) -> protokoly windows -> system: tam budou setříděné podle času, čili jsou zajímavé hlavně chyby služeb a ovladačů.
jedna technická: asus míval na webu blbě setříděné ovladače ke stažení. zobrazoval jen jeden ze skupiny, u chipsetu běžně nabízel nesmyslný "intel management engine" místo "intel chipset driver" = je nutné tu nabídku rozbalit.
i ta chyba kernel-pnp by něčemu takovému nasvědčovala.
Jó, to taky není špatný, v teorii by to vlezlo na jeden řádek : devmgmt.msc set DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1
Na mém PC s WIndows 11 (PRO) se musím ale i tak ručně proklikat přes "správce zařízení" → "zobrazení" → "zobrazit skryté zařízení/periferie".
Mám také "skryté podezření", že od uživatele co má "zvláštní problémy" dostaneme stejně jen směs polopravd a žádných informací.. jestli se vůbec ukáže.
nejdřív bych nastavil proměnnou prostředí (lze i trvale přes registry), až potom spouštěl devmgmt
je to fuk, od win10 už lze do příkazového řádku kopírovat klasicky, to už dá i laik.
bohužel v menu "zobrazit skryté..." je furt nutné zvolit ručně, výrobce indického os užije jen na pitomosti.
asus: schválně jsem se díval na stažení ovladačů k té desce a je mi jasné, jakou blbost tazatel stahoval místo chipsetu.
viník je jasný.
Moc děkuji!