Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakým způsobem navýšit RAM?

Zdravím, prosím o radu, do jaké možné nejvyšší míry mohu navýšit RAM? Na renderování a 3D modelování mi při velmi složitých rozsáhlých geometriích přestává stačit. Ve slotu 1 a 3 mám dvě stejné Patriot memory C36 6000 16GB, sloty 2 a 4 volné. Poprosím případně o tipy na konkrétní produkty, které by si s mojí sestavou rozuměly. V příloze jsou informace o HW.

Předmět Autor Datum
Deska dovolí 256 GB (4x64), píší v manuálu k desce. Doporučené typy hledej na stránce Gigabytu. AI…
Kyncl 26.06.2026 15:10
Kyncl
Viz. Kyncl. Pokud Ti bude stačit celkem 64 GB RAM, dokup dva stejné moduly, které už máš a pokud je…
Lukas1982 26.06.2026 15:37
Lukas1982
výpis ze speccy se dá ojet myšem, označený text pak zkopírovat přes schránku, není třeba opisovat ná…
lední brtník 26.06.2026 15:43
lední brtník
Vo vseobecnosti, niekedy byva problem ked sa obsadia 4 RAM sloty. Riesi sa to vypnutim XMP/EXPO, ale… poslední
jjj 27.06.2026 08:03
jjj

Deska dovolí 256 GB (4x64), píší v manuálu k desce. Doporučené typy hledej na stránce Gigabytu.

AI doporučuje
Crucial Pro DDR5 64GB 5200 MT/s (CT64G52C42U5P)
Kingston Fury Beast 64GB DDR5 5200 CL40 (KF552C40BB-64)
G.Skill Flare X5 64GB DDR5 5200 (F5-5200J4040A64GX5-FX5)

Upozorňuje na pravděpodobně nutné nastavení BIOSu: vypnout EXPO, nastavit ručně frekvenci na 4800 MT/s (někdy 4400–4600), nastavit DRAM Voltage na 1.25–1.30 V, případně zvýšit SoC Voltage na ~1.15 V

Levné to nebude...

Viz. Kyncl. Pokud Ti bude stačit celkem 64 GB RAM, dokup dva stejné moduly, které už máš a pokud je to pořád málo, tak kup 4 shodné moduly. Ideálně podporované a otestované výrobcem. Čím rychlejší budou, tím lépe, hlavně pro Ryzen. Ta deska podporuje až DDR5 8000 MT/s o celkové kapacitě všech modulů 256 GB https://www.gigabyte.cz/motherboards/B650M-DS3H-rev-13/Specification

výpis ze speccy se dá ojet myšem, označený text pak zkopírovat přes schránku, není třeba opisovat názvy z obrázků.

a klasicky: při osazení všech 4 slotů, zvláště při nejvyšších taktech ram, je nanejvýš vhodné, aby byly všechny 4 moduly stejné.
jinak se může stát, že se nepodaří dosáhnout vyšších taktů podle xmp, nebo že chod pc nebude stabilní.

Vo vseobecnosti, niekedy byva problem ked sa obsadia 4 RAM sloty. Riesi sa to vypnutim XMP/EXPO, alebo manualnym vyladenim ci znizenim rychlosti RAM. V extremnych pripadoch si to proste nerozumie a je treba laborovat s inou znackou RAM modulov.

Ked to pojde, tak OK, ale netreba sa cudovat ked nastane problem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru