Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost zobrazení při vysokém rozlišení

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na nastavení velikosti písma v aplikaci "Outlook Express".
Operační systém je Windows XP Home. Koupil jsem si nový širokoúhlý monitor LG W2234S. Předtím jsem používat 19" monitor 4:3, u kterého jsem měl nastavené rozlišení 800 x 600. Písmo bylo velké a vše bylo v pohodě. Nyní mám tento problém: Jediné rozlišení u nového monitoru, kdy obraz není zkreslený a písmo je ostré, je 1680 x 1050 (přijatelné je ještě rozlišení 1440 x 900. Ostatní rozlišení jsou buď pro formát 4:3 nebo nějaký podobný a ani písmo není kvalitní. Bohužel, ikony, písmo, pracovní lišty jsou při rozlišení 1680 x 1050 tak malé, že s nimi nemohu pracovat. Nastavil jsem tedy velikost dpi na 150% (Start - Ovládací panely - Zobrazení - Nastavení - Upřesnit - Nastavení dpi). Velikost zobrazení je již přijatelná i při rozlišení 1680 x 1050 ( to se týká i aplikací (Word, IE7, slovníky...). Jako poštovní program používám Outlook Express. I tam je velikost písma již přijatelná, ale ne v okně, kde se zobrazují příchozí zprávy. Zde musím kliknout na Zobrazit - Velikost písma - Největší. Potom je to celkem OK. Jenže tato velikost po zavření Outlook Expresu tam nezůstane a při jeho opětovném otevření je tam zase velikst Střední. Jak lze zařídit, aby velikost Největší zůstala velikostí defaultní a nezměnila se ani při otevření programu nebo zapnutí počítače? Tak by to asi mělo být, ale bohužel není.
Také možnost u aplikace Outlook Express: Nástroje - Možnosti - Čtení - Písma - jaksi nefunguje, nepozoruji žádný rozdíl mezi nastavením Largest nebo Smallest (Největší, nejmenší).
Dělám něco špatně?

Ano, špatně děláš to, že u LCD nepoužíváš nativní rozlišení. Jakékoliv jiné rozlišení se musí interpolovat a obraz nebude kvalitní. Pokud se s tím nechceš smířit, měl sis to uvědomit před nákupem LCD a používat CRT monitor.

Ale tak to prostě je - je to jediný rozlišení, při němž je obraz ostrej, ale holt titěrnej. To je prostě vlastnost LCD, umí zobrazovat hezky jen jedno rozlišení, na něž je konkrétní monitor vyroben. Není to jak na starých CRT monitorech, kde si každej nastavil co chtěl. Buď se s tím smíříš, nebo si seženeš jinej monitor. Zkus sehnat 19" LCD v poměru 4:3, kterej má rozlišení 1280x1024, to by ti mohlo vyhovovat.
Nebo si kup monitor se stejným rozlišením, jako teď máš, ale s větší úhlopříčkou 21, nebo 22".

Ted to mozna tazateli trochu zamotam, ale 19" LCD a myslim i CRT nejsou 4:3. Je to jediny typ monitoru, ktery ma pomer stran 5:4 (1280x1024).
Takze pokud mel nastaveno 800x600, tak si mirne deformoval obraz.
4:3 jsou 17" (1024x768) a 20" (1600x1200) monitory.

njn, ale nekoho by to mohlo zmast.

--

Jinak s lidma jako je tazatel mam svy zkusenosti, jsem delal uz je to nejaky rok v praci, kde meli vsichni 19" a nastaveno 800x600, aby na to videli. A pak to prislo, reditel dostal LCD, ty pod nim ho chteli taky, jak je dostali, tak ty pod nima taky, ... Hura LCD a druhy den uz volali, co ze jsme jim to koupili za krapy, ze na to neni vubec videt - musim rict, ze vysvetlit si to dal pan reditel a mladsi rocniky, ostatni jsme proste jednou pro vzdy podvedli. Smejdi z IT. ]:):-D

Ty jsi neviděl ten monitor zapnutý před tím, než jsi ho loupil? Nevyzkoušel sis ho, jestli ti bude vyhovovat? Asi máš opravdu něco se zrakem, když jsi na 19" monitoru používal "kravské" rozlišení 800x600. To jsem používal na svém 15" monitoru asi před 15-ti lety.

Písmo většinou zvětši jde, ale např. nástrojové lišty, ikony a podobně nejdou zvětšit buď vůbec, nebo to může mít negativní následky.

Již jsem to tu na poradně jednou úspěšně řešil - monitor totiž nemá trimry :-). Je nutno vyměnit jeden odpor a snížit tak napětí na mřížce. Jak monitor stárne, tak firmware monitoru automaticky přidává jas, ale je to nějakej "psí" monitor, protože stárne asi 6x rychleji, než by měl. Co jsem vyčetl na netu, není to vada kusu, ale vlastnot monitoru (not bug, but feature :-) ).

Jako nevýhodu bych to určitě nenazval. Na CRT většina lidí taky používá jedno rozlišení a nemění ho každý den. Jen si každý musí vybrat takovou úhlopříčku a rozlišení, aby mu to vyhovovalo. Já dám radši přednost velké pracovní ploše a vysokému rozlišení, než abych musel v každém programu scrollovat nebo si nemohl otevřít třeba dvě okna vedle sebe a podobně...

Já právě nevím, jak by na LCD vypadalo třeba Diablo2, který jede v rozlišení 800x600. Taky některý hry hraji kvůli výkonu GK v nižším rozlišení a ačkoliv monitor je 21" a zvládne vysoký rozlišení, tak běžně používám 1280x1024 - taky nemám rád titěrný písmo, nemusím tolik namáhat oči.

Hry nehraju, takže v tom ti bohužel neporadím.

Ale konkrétně můj LCD umožňuje při nastavení nižšího než nativního rozlišení černý rámeček okolo, takže vidíš obraz 1:1, není roztažený.

Píšeš, že nemáš rád titěrný písmo - co ti brání si jej zvětšit? Mluvíš o nějakém konkrétním speciálním programu? Protože nejpoužívanější programy (internetový prohlížeč a textový editor) mají samozřejmě možnost nastavení měřítka - velikosti písma - dle libosti.

Já ti rozumím, ale je to asi otázka zvyku. Na LCD je všechno sice (relativně) malé, ale zato ostré. A jak jsem už psal, pro mě je důležitá velká pracovní plocha - nyní mám 1600x1200 a jsou situace, kdy mi nestačí. Takže můj příští monitor bude 30".

Na hry nebo pro lidi s horším zrakem je možná vhodnější zůstat u CRT.

Přidám se k Prasakovi, také udržuji při životě CRT (NEC, 22" diamondtron), mám na něm 1600×1200 při 100Hz a obraz si nemůžu vynachválit. Má dle servisního menu nasvíceno cca 8 tis hodin, co myslíte, je to hodně? Jas mám na cca 35%, navíc nepoužívám režimy super bright, ty jsou naopak dobré na filmy.

Ja Outlok Express nepouzivam, tudiz az tak neznam, ale u vetsiny programu se velikost pisma, aby byla vzdy takova, jakou pozadujes, da nastavit. Obvykle zalozka Nastaveni nebo Moznosti (Options), zkus pohledat.

---

Jinak jak pise host, u LCD je potreba nastavit nativni rozliseni, to znamena u 22" sirokouhlyho to je v naproste vetsine pripadu 1680x1050. (Rozumim tomu, ze je to pro mnoho lidi problem, ale je to tak a neda se s tim nic delat, protoze pokud interpolujes, tak zhorsujes (rozostrujes) obraz a ikdyz to mas o neco vetsi, diky ztrate ostrosti svym ocim nepomuzes.)

při obvyklé debilitě ms předpokládám, že ouou express používá něco jako průnik nastavení "systémový font" * "velikost písma v internet exploreru" - tímto směrem bych nechal tazatele experimentovat.
nakoukal jsem teď do registrů, ve větvi [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Outlook Express] je prd, čili vypadalo by to na převzaté systémové nastavení viz výš.

tazatele bych za jeho volbu úhlopříčky a rozlišení nekritizoval, až budete mít nějaké dioptrie přestanete konečně blábolit nesmysly a bude vám celkem jedno jaké je nativní rozlišení, protože jakékoli zobrazení uvidíte rozmazaně.
správný postřeh a pochopení pro tazatele měl ten příspěvek o celočíselném násobku zobrazení, ale dosáhne se poměrně nepříjemné zubatosti.
u dnešních wide-screen úhlopříček může být trvání na přesně polovičním rozlišení spíš k zlosti, prostě bych tam nastavil něco co přečtu a zároveň ještě odpovídá obvyklému rozmazání na které jsem zvyklý - ostatně sračka typu "clear type" není o mnoho menší zlo, jakkoli blbě vidím toto nemůžu vystát a vadí mi.

jen poznámka: kdo se děsí přechodu crt -> lcd má asi zbytečné obavy, stačí když si uvědomí že na crt vlastně není dokonale ostré žádné rozlišení, tam nic jako nativní rozlišení neexistuje.