Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HDD porucha (plotny OK, elektronika KO) - jde to opravit?

Prosím o radu,
zjistil jsem, že můj porouchaný napájecí zdroj u externího disku s sebou vzal i harddisk. Nicméně samotný řadič externího disku to přežil. Zajímavé, ale jde mi hlavně o ten hard-disk.

Na HDD by měla být data nepoškozena, alespoň doufám. Pokud nyní připojím disk k normálnímu napájení, tak ani náznak rozběhu. Jen spodní deska s integrovanými obvody začně čoudit v místě viz. obrázek. A cín se v tom místě snad i rozteče.

1) Ptám se tedy, jaká je šance, že disk půjde opravit.

2) Nerad bych při reklamaci riskoval, že mi disk někdo při řízení vymění za nový a tento zahodí. Doufám, že to nehrozí, pokud se o tom zmíní, že chci disk určitě nazpět.

3) Může být obsahem reklamace i záchrana dat?

4) Ta deska vypadá, že by šla snadno vyměnit? Dá se sehnat jinak, než koupí nového disku.

5) Nebo to není tak jednoduché a je to lepší dát nějaké spec. firmě? Na kolik by to vyšlo?

[561-ip1010892-jpg]

Jak jednoduše na záchranu smazaných souborů z harddisku? (reklamní článek) (los)

1.) šance je velká, ale drahá
2.) pochybuji, že při reklamaci vrátí vadný disk
3.) záchrana dat není součástí reklamace
4.) většinou se to řeší výměnou desky ze stejného typu disku, samostatně se nesežene
5.) specializované firmě ano, ale jen v případě velmi cenných dat, za jejichž záchranu jsi ochoten dát cenu v řádu tisíců kč

Některé firmy udělají odhad úspěšnosti záchrany zdarma, některé si účtují posouzení.
Nejsem z oboru, jen laik s trochou přehledu, ale snad se nepletu, kdyžtak mě někdo opravte.
www.tdp-ontrack.cz

Dobrá zpráva!

Po ověření, co tím vlastně udělám, jsem transil diodu odstranil a disk opět FUNGUJE!!!

Jestli to tedy chápu dobře, tak transil je tam proto, aby se při přepětí prorazil a tak proud odklonil od elektroniky, kterou tím má ochránit. Proměřil jsem ho a byl opravdu ve zkratu. Já měl HDD v externím boxu, který nemá takový výkon, a taky jsem to hned odpojil, takže to odnesl jen transil. Kdybych ale měl disk v bedně a stala by se třeba porucha na zdroji, která by transil prorazila, tak by zkratový proud protékal až by nepřeškvařil ten Jumper (ozn. číslem 0 na původním obrázku), pak by to vypadalo asi takhle:

[file.php?id=965&t=1]

Nový disk jsem naštěstí nekoupil. To by totiž u těchto nejnovějších Samsungů nemuselo zapůsobit (viz. můj příspěvek výše, ale nemám ověřeno).

Jen bych teď měl sehnat nějaký nový ekvivalentní transil, aby disk nezůstal nechráněn proti přepětím.

Transil nese označení: ]¦¦740 HE

Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli na českém internetu neexistuje podobné fórum, jako je forum.hddguru.com - je to nekomerční fórum, kde se řeší výhradně disky a záchrana dat.

Kdyby se náhodou někdo zde rozhodl začít tento boj proti komerčním vyděračům, tak to jen uvítám. Jinak bych za čas něco podobného založil asi sám. Myslím, že fórum tohoto typu zatím na českém internetu chybí a je mi jasné, proč.

Díky radám od Vás a z dalších fór mě bude stát oprava tak 20,-. Ale věřím, že v některých firmách by mi za mou závadu vykasírovali třeba i 20 000,- podle toho, jak bych si těch dat na disku cenil a ještě by ten disk hodili pro jistotu do šrotu.

Na závěr bych přidal nostalgický obrázek z doby, kdy harddisky ještě byly spolehlivé a něco vydržely. :-D

Díky všem za rady! :-)

[file.php?id=855&t=1]

Tehdy jsem podnikl ještě menší studii.

Kontaktoval jsem firmy na záchranu dat. Dotaz jsem formuloval obdobně, jako je můj úvodní příspěvek výše. Obrázek jsem též připojil.

Odpovědi byly následující:

LAMA EXPERT, spol. s r.o.

Těžko se vyjádřit na základě vašich informací co se s diskem dá či nedá
dělat, v jakém stavu
jsou data , atd...

Doporučuji-pokud potřebujete zachránit data z disku - disk zaslat, donést k
nám.
My provedeme diagnostiku a budeme vám moci přesně říci, zda jdou data
zachránit a
kolik to bude stát. Disk opravovat nebudeme, nemá to význam....

TDP-Ontrack Data Recovery

Dobry den,

velmi nas tesi, ze jste se obratil na nasi spolecnost. Vas dotaz jsem konzultoval s kolegou z nasi laboratore. Urcite by nedoporucoval vymenu elektroniky, protoze u podobnych typu HDD by samotna vymena nepomohla. Na HDD muze byt pry poskozena jak vnejsi elektronika, tak popripade vnitrni integrovana elektronika s tim, ze tam navic mohou byt nezaparkovane cteci hlavy. Abychom mohli presnou pricinu urcit s naprostou presnosti, bude nejlepsim resenim zaslat HDD do nasi laboratore na posouzeni, ktere je zdarma.

Diagnostika medii je ve vetsine pripadech provedena jeste tyz den, kdy zakazku prevezmeme, pripadne je mozne domluvit se predem a posouzeni si nechat udelat na pockani. Na zaklade teto analyzy stanovime uspesnost a cenu pripadne zachrany, pote se muzete rozhodnout, zda budete chtit ve zpracovani zakazky pokracovat.

Pro zaslani media do nasi laboratore mame na nasich internetovych strankach pripraveny formular pro zaslani poskozeneho media (zachrana-dat-form.shtml), ktery staci vyplnit, vytisknout a prilozit do balicku, nic vic neni potreba. Standardni doba na vypracovani zakazky jsou 2-4 prac. dny. Nabizime i zpracovani zakazky v tzv. EKO rezimu, kdy je vypracovani zhruba mesic od objednani a mohli bychom Vam poskytnout 25% slevu. V pripade, ze by zachrana dat nebyla uspesna, nic bychom Vam neuctovali.

Pokud budete potrebovat jakoukoli dalsi informaci, kdykoli se na nas, prosim, obratte. Velmi nas potesi, kdyz Vam pomuzeme ziskat dulezita data zpet.

Atyp - C, s.r.o.

Závadu kterou popisujete neopravujeme pochybuji, že Vám ten disk někdo opraví. Náklady spojené s opravou disku by byly větší než cena nového disku. Pokud Vám nezáleží na datech tak si kupte nový disk. Přijde Vás to levněji.

Tímto firmu Atyp - C, s.r.o. zařazuji na svůj osobní black-list.