Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čistění CRT monitoru s antireflexní vrstvou

Prosím o radu čím čistit plochý monitor s antireflexem.Četl jsem o problémech s poškrábaným antireflexem a chtěl bych tomu předejít.Mám IIYAMU, a vím že tyto jinak dobré monitory mají na skle velmi zranitelnou vrstvu. Čím to čistit ? Na jednom fóru jsem zahlédnul doporučení použít tzv.švédskou utěrku, ale nevím - to mikrovlákno musí škrábat,ne ?Co se má používat, aby se na monitoru neobjevily škrábance ?

Dík za rychlou reakci.Nepoškrábu to s ní ? Mám z toho fakt obavu, už se mi to jednou přes veškerou opatrnost podařilo :-(
Ten švédský zázrak přece čistí tím způsobem, že vlastně "dře" povrch.Normální sklo je určitě v poho (i obrazovka), ale čistíš s tím i obrazovky s "plastovým" antireflexem ?
(diamondtrony ?)/fakt jsou snadno zranitelné...Nechci být paranoik, ale už jsem jednu podřel-a to jsem dával fakt veliký pozor.

"S antireflexem? No, ty čistím normálním hadrem, ale moc jim to neprospívá!"

NO PRÁVĚ !!!!
PROTO TO ŘEŠÍM. Hm, takže taky používáš normální hadr...ale s tím mám pocit, že každé čistění=nové (i když malé) škrábance.Proto zjišťuji, co dělám špatně.Nebo jsme na tom všichni s tímto typem obrazovek stejně a se škrábanci je nutné se smiřovat :.( ?

Hmmm, tak konkrétně o prontu jsem četl -myslím že dokonce na zive-že si právě tímto někdo antireflex sedřel.A papírové kapesníky určitě nejsou dobrý tip.Na skleněný moňas možná, ale znovu píšu: ty ploché diamondtrony (nevím jak ostatní trinitrony) od IIYAMY mají NA SKLE tenkou vrstvu, které je snadno zranitelná.Prontem a papírovým kapesníkem ji určitě čistit nebudu, takový hrdina teda nejsem.

"Prontem a papírovým kapesníkem ji určitě čistit nebudu, takový hrdina teda nejsem."

A souhlasim s tebou - Pronto je takovy maly vrah antireflexnich vrstev. Onehdy jeden muj user podlehl doporuceni (nekde) z Netu a tuto s*acku aplikoval. Dopadlo to tak, ze jsme museli ty vznikle fleky (aka zbytky AR vrstvy) "dorazit" pastou na zuby. A papirove kapesniky? Neni nic horsiho - "šípe" se z toho celuloza a obrazovka pak vypada jak po najezdu filcek...

Doplneno: nejlepsi je fakt ta svedska uterka...

Tak když už tady vystupuju jako expert na švédksý utěrky, tak ještě jedna rada: na monitoru bez antireflexu to po setření navlhčenou utěrkou vezmu ještě druhou, tentokrát suchou. Tím ty kapičky utřu. U monitoru s antireflexem bych tohle neriskoval, ony ty kapičky se po čase "ztratí".

Onehdá, když (opět) mif usnul v práci, udeřil hlavou do monitoru. Po probuzení zjistil, že právě tam, kde došlo ke kontaktu lebky se sklem obrazovky, je toto výrazně čistší! :-) Protože byla ta hlava umyta právě březovým šamponem, byl recept na účinné čištění na světě!:-D

no taky jsem o tom dost přemýšlel. Švédskou utěrkou doma čistím TV obrazovky i LCD (ale bez přítlaku)a starší monitory. Na novýho 997MB jsem si ještě netroufl tam jen normální lněné plátno. Samozřejmě bez jakýchkoliv chemických přísad vlažná voda. Pronto nééé to je takovej krám že to dělá i fleky na nábytku :x:. Existuje nějaký "Prokouk" ale není to volně v prodeji jen přes cesťáky příští týden mi to dovezou tak to vyzkouším co to umí. Ale dle informací tak na jedný škole (děcka jsou "prasátka") už to používají přes rok na CRT i LCD a ok.

Není tady někdo, kdo by měl zkušenost (myslím pozitivní) konkrétně s čistěním té IIYAMY ?
Myslím, že každý výrobce řeší ten antireflex tak trochu po svém, a co vydrží jeden antireflex, zlikviduje druhý.

V návodu to naopak doporučují čistit výhradně nasucho:.(
ale jinak s tebou souhlasím, čistit nasucho je asi riskatnější (ale návod fakt doporučuje výhradně suché čistění)
Vyznat se v tom je fakt těžké - u docela drahé periferie bych očekával jednoznačné pravidla, doporučené výrobcem a ověřené spokojenými uživateli.Ale dělat experimenty s tím, že pokud to nevyjde tak se budu pár let dívat na vydřené fleky - to je fakt síla...

Pokud ti tolik lidí řeklo že "Na minitory je nejlepší na monitory je tzv Švédská útěrka a to jedna vlhká a jedna suchá. Napřed použij vlhkou a potom suchou. Přechovávej to v sáčku kvůli prachu." a ty po pořád nechápeš, tak nad tím nemedituj, nebo zblázníš a dělej to jak ti radí.:-D Já tento postup používám na optiku, monitor, notebook, dalekohled a žádný problém.Musíš to stírat, ne zdírat.

Možná čtu špatně, ale padly tady rady a)švádská suchá b)švédská s vodou c)pronto d)armor.Kdybych si nezlikvidoval už takhle jeden monitor, nemám co řešit.Měl jsem možnost používat (a čistit) víc monitorů, a nikdy nebyl problém.Až ten nejlepší (a nejdražší) jsem zlikvidoval.Protože měl bezkonkurenční obraz, sehnal jsem druhý se stejnou obrazovkou, a nechtěl bych ho znovu zlikvidovat.Proto zjišťuju, jestli někdo nemá zkušenost NEJLÍP s tou stejnou obrazovkou (daimondtron od IIYAMY).A ptám se možná blbě, ale ty monitory jsou fakt pro mne docela drahé.Určitě je švédský zázrak super na Tvůj notebook, dalekohled a všechny možné SKLENĚNÉ věci a LCD. Jenže ten anireflex je tenká plastová vrstva...

Mám toto CRTčko IiYama HM204DT 22"Vision Master Pro514,zhruba dva a půl roku a po všech pokusech s různými prostředky na čistění se mi nejlépe osvědčil obyčejný Iron a staré seprané bavlněné tričko.Vyčístím a na závěr případné šmouhy odstraním dýchnutím na monitor a doleštím.

Nedokázal jsem to přečíst všechno, ale koupil jsem jsem si v běžném
PC obchodě sprej za 179Kč, který vydrží nejmíň 2 roky a kus hadříku,
kterého mi dodali k monitoru, taky mám k dispozici.
Nejspíše je z látky hodně podobné flanelu.
Pazoury urazit každému, kdo šahá na obrazovku monitoru, fuj :-|

My jsme dřív měli v práci takovou jednu hodnou, snaživou, snad 70ti letou uklízečku. A ta vzala hadr, utřela stoly, prach na skříních, monitory...

A druhý den ráno bylo vidět i to, že to všechno vzala hadrem z jedný vody :-)

Tak jsem to rozleštil zmačkanou A4 - ale je pravda, že tam už vrstva není žádná :))

No já dal hned Hiteko.cz do Gůglu a pročetl si, jak se mají švédské utěrky prát. Doporučuji trochu pročíst diskusi na stránce- to jak se řeší, jestli se má záchodová štětka spolu s hřebeny a botami a jánevímco ještě hodit do pračky. Ta diskuse je fakt výživná! Jo a jedna dáma tam použila termín HYPové- to si musím zapamatovat, to jsem neznal :-)
http://forum.living.cz/read.php?151,911440,911460, quote=1

Hlavne prilis netlacit, aby jste si antireflexivni vrstvu nesestreli.

Ja jsem si namocil svedskou uterku a drhnul, drhnul a drhnul a najednou antireflexivni vrstva pryc. (Tyka se jen plochych FLAT monitoru NEC a podobne)

včera mi donesli toho Prokouka je to s mechanickým rozprašovašem a je cítit nějaká disinfekce ale nemohu to jaksi identifikovat. Tak jsem zkusil napřed obyčejnou crt TV (tedy klasik sklo) pak na jedno starší LCD (přežilo) ale na SM997MB jsem si netroufl. Je to antistatické dobře to odstraní každou nečistotu ale vzhledem k tomu, že je v tom nějaký líh či jiné rozpouštědlo, tak to asi na antireflexní vrstvu moc ok nebude.