Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno INTEL D201GLY2 nechce bootovať z CF-karty vloženej v CF to IDE adaptéri

Zdravím všetkých,

netuší niekto náhdou, ako by som mohol rozbehať bootovanie z 4Gb CF karty vloženej do IDE slotu cez CF to IDE adaptér?

- Bios túto kartu bez problémov rozpozná aj so správnou veľkosťou.
- Kartu som vyskúšal bez problémov na inom stroji
- počítač bez problémov nabehne z USB Flash disku odkiaľ aj inštalujem (nemám inú mechaniku)
- Nahodil som najnovší BIOS
- Podarilo sa mi na tú kartu dokonca nainštalovať OS (ale dosť zákerným spôsobom, keď som napájanie karte pripojil až po nabootovaní :-[)

Hľadal som na nete, ale nič použiteľné som nenašiel. Boli články v ktorých sa hovorilo, že fungujú z karty a aj články, že to proste takto nešlo.

Vopred vďaka za každú radu.

A CO chces bootovat? Niekedy je nutne zrusit particiu a vytvorit nanovo na tom konkretnom PC a adapteri (kvoli moznemu rozdielnemu CHS preratavaniu v tom BIOSe), urobit ju aktivnu a zapisat aj bootovatelny MBR, to vsetko zavisi od toho co tam chces vlastne nainstalovat / bootovat.
A uistit sa aj ze mas tu kartu najumprovanu ako master (na adapteri).

A napisat co to presne u teba znamena "nejde bootovat"

Tá karta - tak ako je - bootovala na inej doske - z toho usudzujem, že má active flag a myslím si, že by sa to malo dostať troška ďalej - aspoň k nejakej hláške, že to či ino chýba...

Na tejto doske mi to "skape" už na tom "krásnom]:(" Inteláckom logu, pre ktoré nevidno ani klasický POST test.

Ako píšem - nabootoval som z USB Flash disku, zapol tej karte šťavu a nainštaloval na ňu OS (IPCOP).

Tá doska sa so zapnutou CF kartou nedostane ďalej ako na to úvodné logo za ktorým beží POST.

Nevypneš - ak tak kladivom!!
Tá karta je na MASTER.

Čo som pochopil z netu je, že práve CF karty sú na toto veľmi vhodné, lebo sú vraj "veľmi podobné" pevným diskom a na ich pripojenie treba takmer len 1:1 spojiť s doskou. Netreba žiadnu ďalšiu elektroniku.

Ten BIOS má ZERO možností. Žiadna taká voľba tam nie je.

CF je pripojená cez Ribon kábel z dosky priamo na adaptér a je na tom kábli ešte 5V napájanie. Kábel má len 2 konce!
Adaptér je dačo takéto - presný obrázok nemám, ale na farbe PCB hádam nezáleží :)

[5440.jpg]

Na tom adapteri je urcite napisane aj nieco dalsie. Aj posledna cinska pivnica si na to napise aspon nieco ako AD-001 apod

KURVADRAT ALE NEPISAL SI CI JE KABEL 80ZILOVY a JAKE PRESNE KONCE MA.

DMA sa da v BIOSe urcite vypnut. Jaky presne tam je BIOS? Mas tam kolonku kde je ta karta zdetekovana? Neda sa na nej zmacknut Enter? atd
Mozes skusit aj updatovat BIOS ak mas starsi ako je na webe intelu.

Uz si skusil vytvorit novy oddiel na tom PC? Nabootujes z USB (v BIOSe nastavit spravne poradie bootovania), a napr. v DOSe ranishom zrusit oddiel, vytvorit novy, nastavit ako aktivny, naformatovat na DOS (format PISMENO: /s) restart, bootuje?

Na adaptéri ešte je:

MADE IN TAIWAN
Jumper close = MASTER open = SLAVE

Kábel - nepočítal som žily ale jeden koniec má klasický konektor ako na 3.5" Disk a druhý koniec 2.5" Disk + napájanie.

BIOS nie je označený žiadnym výrobcom. Ani AMI ani AWARD ani Phoenix.

Je tam kolonka kde je karta zdetekovaná a tak isto je tá karta vybratá aby bola bootovaná ako prvá v poradí.

Na to, kde je napísané, že je karta zdetekovaná sa NEDA prejsť kurzorom a niečo tam nastavovať.

Ten nový oddiel som ešte neskúšal - musím zohnať dajaké utility ktoré vedia bootovať z USB.

Z USB vie snad bootovat samotny BIOS, nainstaluj si na ten USB stick nejaky DOS a na pracu s particiami pouzi ranish.

P.S. problem bude tipujem bud chyba v tom BIOSe (skusit update), alebo je tam nejaky problem s UDMA (nove CF vedia UDMA4 a ked BIOS blbo zdetekoval kabel tak nastavi UDMA4 ale to nejde s 40zil kablom), alebo je problem s particiou ako som uz pisal (vytvorenie novej na tom PC potom pomoze).
Mozes skusit prepnut to aj na slave (vybrat jumper) to moze trochu ovplyvnit detekciu 40zil.kabla.

Partícia (sk) = oddíl (cz). Máš fakt kliku, protože MM.. je jeden z těch, kteří se v téhle oblasti hodně orientují a hodně vyznají.

Já kdysi taky laboroval trochu s CF v notebooku a občas je to divočina. Někdy je prostě inicializace (či kýho šlaka) pomalá a PC nezvládá. Pak to může být nestandardní BIOS, chybná redukce a tisíc dalších příčin.

Pavel

Takže čo som vyskúšal:

- vytiahol som znova CF a dal ju do druhého PC. Zrušil všetky partície a potom vytvoril novú exFat - proste dačo iné. Nepomohlo.
- Spomenul som si, že mám doma ešte jeden adaptér, ktorý predávam ale zatiaľ ho nik nekúpil, tak som to zapojil do neho. To isté.

Ten počítač proste "zamrzne". Dá sa len tvrdo zresetovať.
Nedostane sa ďalej v spúšťaní pokiaľ je tam strčená tá CF.
A je jedno v akom poradí je nastavené bootovanie.
Ak ju odpojím, po krátkom zobrazení loga príde info, že nenašiel nič z čoho by nabootoval.. To je v poriadku.

Ako som spomínal, jediné ako som dosiahol, že som na tú CF na tejto doske dačo nainštaloval bolo to, že som CF odpojil štavu a pripojil ju hneď ako nabootovalo z USB.
Nepomáha ani dlhé čakanie - ak by mu to dlhšie trvalo.

Ten Ranish som zatiaľ neskúsil len kvôli tomu, že fakticky s tou CF nenabootujem. To je ešte to, čo mi ostalo vyskúšať na koniec.

Jednoducho som zatiaľ po dvoch dňoch laborovania dospel k rovnakému záveru ako pán tu:
http://www.abclinuxu.cz/blog/linux/2008/5/domaci-m iniserver-na-platforme-intel-little-valley-2

Mission impossible.

Keď to zhrniem:
- dva rôzne adaptéry
- starý (0122) a aj najnovší BIOS (0149)
- funguje to na inej doske bez problémov.

A co ještě vyzkoušet odstranit a vytvořit oddíl (partíciu) na tom konkrétním PC, ve kterým to chceš rozchodit?

Co přesně myslíš tou exFAT? To je ten extra novej vynález rozšíření FAT?

Pavel

Na tej CF bol linuxový filesystem. Tak som to v inom PC proste celé preformátoval na dačo iné - Vybral som exfat - ale to len náhodne. Išlo mi o to zrušiť všetko pôvodné.
Na tom druhom návrhu momentálne pracujem - ale myslím, že som to už aj tak urobil - nainštaloval som na tom cieľovom pc IPCOP z USB na tú CF.

Vytvoril som si UltimateBoodCD na USB. Všetko v pohode.

Zapichol som ho do USB portu, nastavil bootovanie primárne z USB. Nastavil ako primárne zariadenie USB Flash disk na ktorom je UBCD 4.1.1

Pokiaľ som mal zapnutú aj CF Kartu, počítač vôbec nenabootoval - zamrzol na obvyklom mieste - na tej krásnej Intel obrazovke (Len na doplnenie - pomačkal som všetky klávesy aby som sa pozrel čo je ZA logom - bez šance).

Keď som odpojil CF - nabehol bez problémov a spustilo sa menu UBCD.

Trik so zapojením CF až po nabootovaní do menu UBCD nefunguje, lebo aplikácie na UBCD pri spúšťatní buď vôbec nenabehnú, alebo ak nabehnú, CF ako disk vôbec nevidia. Okrem Ranish som skúšal aj iné.

Potom som skúšal pomocou triku - odpojiť - nabootovať - pripojiť - nainštalovať opať IPCop. Všetko v pohode pretože on si vie - tak sa zdá - nájsť aj zariadenia pripojené dodatočne.

Mohol som niečo urobiť inak?

Ked sa ten BIOS zasekne s tou CF tak to mas smolu, bud je nahovno BIOS alebo je problem v tej redukcii+kabli a UDMA4 ako som uz pisal, alebo v tej redukcii ked neni zadratovane DMA, chcelo by to skusit aj inu redukciu s normalnym 40pin konektorom a 80zil kabel.
Ako Slave si uz tu CF skusil (jumper von)?
Ine CF mozu bezat vpohode to by si musel skusit ze s ktorou ten BIOS nema problem. Zvycajne napr. so SanDisk nie su problemy, ale zarucit sa to neda, ked je BIOS nahovno. Chod tu dosku reklamovat a kup nieco ine.

TAk ako to je to môžem v pohode pripojiť na VIA EPIA M10000G a rozbehne sa to ako nič. Odskúšané.
Tá doska nie je nová - kúpil som sekáč. Ale keď si pospočítavam, čo všetko som už do toho dal, tak som si mohol kúpiť riadnu mašinu za tie peniaze - ale nebola by zasa sranda - :-D
Skúsil som aj SLAVE.
Okrem toho som z tej CF urobil bootovateľné UBCD - presne tak isto ako som to kvôli tomu Ranish-u robil z Flash Disku - ten bootuje v pohode.

Idem sa na to vyspať. Hodím to do krabice a počkám na novú redukciu... :-(

Tak ked je ta redukcia DMA tak ti druha asi nepomoze, ale skor ten BIOS ma problem s tou CF (transcend su lacne hovadiny). CF specifikacia je trochu odlisna od ATA specifikacie prave v identifikacii (a BIOS je robeny na ATA a nie na CF specifikaciu). Ked vyrobca CF na to nemysli tak s tym nejaky nahouby BIOS moze mat problem. Ako som pisal sandisky su zvycajne v tomto lepsie.

Ten Intel Bios je fakt o ničom. Na tom sa zhodneme. Tiež si myslím, že keď to ide na inej - o dosť staršej doske, tak by to mohlo ísť aj na tejto. Možno je to aj problém chipsetu a nie len toho biosu. Kto vie. Inú kartu na odskúšanie bohužiaľ nemám.

Každopádne som objednal nový adaptér - tentokrát SATA. Doteraz som razil myšlienku - čím menej elektroniky na tom bude, tým lepšie. Na tom SATA je jej viac, ale uvidíme.

Takže ak už nikoho nič nenapadá, ja skontrolujem ešte to prepojene pinov, ako bolo uvedené v tom odkaze a počkám s ďalším laborovaním na príchod adaptéra. Potom tú tému buď uzavriem, alebo sa začne ďalšia kapitola :D

Zatiaľ vďaka všetkým čo prispeli.

Podla mna, mas na 80% problem ten, ze mas spatnu redukciu ktora nepodporuje DMA. Nasvedcuje tomu i fakt, ze to tam nikde neni napisane. Ja ma doma hned niekolko takych redukcii roznych typov a vsetky ktore DMA podporuju to maju na PCB napisane (a zatial mi v nich fungovali vsetky CF co sa mi dostali do ruky) a tie dve co mam a DMA nepodporuju to tam ani napisane nemaju. Tie symptomy co popisujes tomu presne nasvedcuju. Ked som si kupil prvu takuto redukciu a experimentoval s nou, narazil som presne na tento problem. V jednom pc mi ju ani nezdetekovalo a pc nebol schopny ani prejst postom, vzdy sa to seklo. Na druhom pc co som to skusal mi sice postom presla aj ju zdetekoval ale dlho to trvalo, vo win sa mi podarilo dokonca na nu kopirovat a tak, ale botovat sa mi aj tak nepodarilo. To som vtedy este nevedel ze nemam tu spravnu redukciu. To ci mas tu spravnu alebo nespravnu redukciu zistis tak ze overis multimetrom ci su pripojene piny IDE konektora 29 na 44 CF konektora a 21 IDE konektora na 43 CF konektora. Viac info sa dozvies tuna: Various CF Card errors when installing/upgrading

Takže, konečne mi dorazil spomínaný SATA to CF adaptér a mal som ho už aj možnosť dostatočne vyskúšať.

Doska a karta s týmto adaptérom nabootuje a funguje. Hoci funguje nie je ten správny výraz, lebo funguje na náhodnom princípe. Niekedy nabootuje bez problémov, inokedy po reštarte alebo vypnutí CF Disk nájsť nedokáže.
Mám podozrenie na to, že BIOS si občas nadetekuje klávesnicu ako zariadenie, z ktorého sa chystá bootovať..

Inými slovami teda, SATA to CF adaptér môj problém čiastočne vyriešil - teda až na to občasné zlyhanie aj tohto zariadenia.

Čo som sa okrem toho dočítal - a čo mi vyplynulo z niektorých diskusií:

- mohlo by fungovať riešenie vymeniť CF kartu za iný typ. Podľa všetkého, CF karty sa vyrábajú v dvoch prevedeniach - jedny sa správajú ako Removable Storage a druhé zasa ako Fixed Drive. Ja mám Transcend a ten sa tvári podľa všetkého ako Fixed Drive. V diskusiách ako riešenie spomínaný Sandisk CF by sa mal tváriť ako Removable Storage.

právě jsem dělal něco podobného pro můj stařičký noťas. Kvůli diagnostice a zastaralému hardware potřebuji i v dnešní době používat W98. Stále se to bránilo až jsem to konečně vychytal. Je potřeba zrušit a znovu nastavit oddíly a naformátovat. Pozor, ale toto je potřeba provést na stroji, ve kterém bude nainstalována. Kupodivu noťas, který měl problémy s detekcí větších disků, kartu detekoval jako O.K. Po naformátování jsem přenesl už nainstalovaný systém z původního disku. Např pomocí Acronis. Původně jsem kartu formátoval s příkazem /s (přenesení systémových souborů) a vše bylo O.K., karta bootovala. Po přenesení obrazu však tvrdošíjně odmítala. Toto se mi podařilo odstranit příkazem sys a bootovací obalast vlastně natvrdo znovu zprovoznit. Potom bylo vše v pořádku a užívám stroje, který je sice zastaralý, nevhodný na jinou než používanou činnost, ale zase na druhou stranu absolutně tichý. Jinak pokud dpotřebuješ redukce, tak mohu doporučit prošmejdit www.dealextreme.com. Mají tam veliký výběr, neskutečné ceny a doprava je zdarma. Akorát musíš zaplatit přes kartu.