Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Současná móda vadných zdrojů na poradna.net

Je pěkný, když někomu něco blbne tak v odpovědích hodně lidí ptá na to, jakej má dotyčnej zdroj a případně rovnou radíte jeho výměnu za něco pořádného a značkového.

V praxi /14let/ se setkávám doslova s nejhrůznějšími zdroji a závady přesto bývají pestré...Kolikrát si už říkám je to touhle profláklou blafací modrou sračkou 300w a ono není.

Takže závady počítače nezpůsobuje vždy neznačkový, poddimenzovaný nebo starý zdroj.

Vemte to v odpovědích v potaz a nebuďte si tak jistí tím, že je to zdrojem. Děkuji za pochopení.

Na škodu mít kvalitní zdroj určitě není ale pokud problém zdrojem nebude bude majitel pc celý štastný když vyplázne 1500 za zdroj a ono to nepomůže.

Ten by problem spravil za nejaky cas tak ci tak.

I mizerné zdroje dokážou táhnout pc pět i více let do jeho morální smrti. Nevím jestli jich přežije půlka z původního vyrobeného počtu nebo třetina...ale když takový už vlastně starý počítač vidím, tak doporučit majiteli vyměnit zdroj za 1200+ se mi zdá přehnané.A ty levnější za moc nestojí.Jediné co doporučuji vždy je zálohovat data.

ano - je třeba vždy zvážit, zda sestava je pro zdroj "hratelná", tj. 400W EC zdroj by např. neměl mít problémy s běžnou kancelářskou sestavou s "malou" grafikou. Ale pokud je v PC něco "většího", tak zdroj to sice může ustát, ale jeho napětí může být zvlněno tak, že PC bude nestabilní.

Navíc se domnívám, že dobrý zdroj může "přežít" i 2-3 sestavy..

Jen mala statistika, poskladal jsem okolo 50-60 pocitacu (nejakych 20 prekopaval) a pouze jednou odesel zdroj (muj jeden z prvnich - EC) zato asi 5x zakladni deska (sama VIA s AMD, kupodivu) a na vsech to byly nafouknute kondiky, jednou dokonce vybouchly. Jeden pocitac (poucen a proto cisty Intel) mi jede uz nekolik let (temer 24/7) totalne zapraseny s idle teplotou P4 CPU 75 stupnu! Funguje bez problemu a jen cekam, jak dlouho to jeste vydrzi (takove mucenicko). Ale rekl bych, ze nejcastejsi poruchou vsech komponentu v PC jsou prave elektrolyticke kondenzatory (klasicke, ty s pevnym dielektrikem by na tom mely byt lepe). Nicmene ani takovy solidni vyrobce jako Seasonic nema ve svych zdrojich vsechny elyty na 105 stupnu...

Moje vlastni PC mi teda nikdy 5 let nevydrzelo, ja tak kazdy rok upgraduju a stare komponenty prodam dal. Je mozne (nejspis i jiste), ze ty nejstarsi PC co jsem spachal uz to maji za sebou, protoze nejdriv jsem se nezdrahal pouzivat EC, ale po te afere, jak vyhorel kazdy druhy uz dusledne davam Fortrony... Ted mam v PC Seasonica uz asi treti rok a furt v poho (s lepsim ventasem na 500rpm) a ten menit rozhodne nebudu, pokud neshori :-) Asi polovina mnou poskladanych PC je v praci a jedou vicemene nepretrzite (24/7) a zatim zadny problem, nechci flame, ale vsechno jsou cistokrevne Intely (po drivejsich zkusenostech...)

Jisteze staci, spravne naddimenzovany i do herni sestavy, jen je otazka jak dlouho a jak spolehlive. Staci se podivat na vnitrni usporadani, velikost chladicu a kvalitu soucastek, levni vyrobci si z toho hlavu nedelaji (teda delaji, ale v ramci nejnizzsi ceny jde vsechno stranou) a takove zdroje (i zakladni desky) pak po roce odejdou...

Ale to je prave ono. EC (i kdyz shit) dokaze tahnout kancelarskou sestavu az do jejiho totalniho moralniho upadku. Nechtej ale po nem, aby krmil herni sestavu - pri vyssich odberech tyto skvosty hnijou rychlosti vpravde relativistickou. Budiz mu k dobru, ze pri svem odkraceni ke svym predkum nevezme s sebou pulku pajslu (jako jine levne hruzy, napr. LC Power). Ja vlastne proti EC ani tak moc nemam, ale do vykonnejsiho stroje bych jej nestrcil.

Jo jo, staci se podivat na starsi prispevky nekterych clenu poradny a clovek se nestaci divit, jak se ty nazory meni a zjisti se tak, ze nejvetsi vtip je uplne jinde. Predpokladam brzke smazani, ale snad si to par lidi precte a udela si obrazek. Cemu pak ma BFU verit, kdyz menite nazory jak stara baba?

- Eurocase... néééééééééé!!!!

edit: no jo.. case + "400W zdroj" za cenu průměrného 350W zdroje Fortron (PNF).. LOL!!!

- příčinou může být vadný zdroj - nemáš ani náhodou shit eurocase, že ne?
- To je nějaký Eurocase ne? Vyhodit a koupit 400W Corsair, Enermax, Fortron nebo Seasonic.
- .. aneb převlečený Eurocase (respektive zdroj podobných "kvalit" )
-Nekupujte EuroCase, jejich zdroje jsou opravdu velmi podřadné. Kupte Seasonic nebo alespoň Fortron. EuroCase je časovaná bomba.
- Takže ve skutečnosti 250W, rychle vyměň ten krám než ti vyhoří PC / barák.
-edit: předpoklad je samozřejmě dostatečně výkonný a kvalitní zdroj, tedy žádný eurocase, xilence, redstar a podobné šity.

Dal ani nema cenu hledat. Vsechno jsou to vyroky par stejnych lidi a nekteri v tomto tematu zdatne otocili kabatek.

Nikdo ti to mazat nebude. Pravda je kruta: lidi strkaji levne (chapej - podradne, nevykonne) zdroje do sestav, jejichz spotreba je tristni. Zlob se na me nebo ne, ale takovy stroj pak dela naprosto nesmyslne chyby a mysky, jejichz pricinou je prave PSU. Nechci byt za mravokarce, ale zopakuju to, co tu pisu furt: zdroj je srdcem a tou nejdulezitejsi komponentou celeho PC. Nesetri se na nem.

Nevim jestli nejdulezitejsi (nadupany zdroj je ti k nicemu, kdyz nemas poradny CPU, MB, RAM a ostatni), ale jako jediny komponent PC dokaze znicit uplne vsechny ostatni soucasti (v tom nejhorsim pripade, vetsinou scipne jen sam). Takze je rozhodne jedna z nejdulezitejsich veci. A prave proto na nem vetsina lidi setri (proc kupovat zdroj za 1500-2000, kdyz za polovic maji "vykonnejsi" i s case...). V dobe prelomu P3/P4 jsem tez pouzival EC, zasmradl a zcernal maly odpurek, nahradil jsem vykonnejsim, po urcite dobe zdroj opet zasmradil a uz letel. Od te doby uz radsi zadny EC. Ted mam Seasonic a po vymene, zpomaleni lufteru a odebrani mrizky na nej nedam dopustit.

Nejdulezitejsi, a na tom trvam. Je uplne jedno, jake komponenty s jakym odberem v pajslu mas, nekvalitnim zdrojem je ovsem degradujes na padajici listi. Nemusis hned kupovat kilovy Enermax, ale vhodnym vyberem PSU eliminujes potencialni nechutnosti, ktere muze PC provadet. Zdroj - deska - pameti. Tot svata trojice. Ostatni je bizuterie.

Jo, to je hned :x:. S tema choryma diskama mam ale spis zkusenost pred vanoci. S byvalym kolegou jsme i "slozili" na toto tema parafrazi zname pisnicky:

"Hárddisky hárddisky odcházejí,
zpívejme přátelé"

Pak jsme to notovali zakaznikum. Ti, prekvapive, veseli nejevili...

Ani mi o tom nemluv. V noci ze včerejška na dnešek mi doslova shořel na stole zákazníkův disk i s daty. 3,5" disk v notebooku-to není překlep, je to zrůda Aspire 1700. NB najednouu přestal startovat, když jsem odpojil disk, naběhl. Nenapadlo mě nic chytřejšího, než disk zapojit do PC, načež 400W Fortron se s ním nemazal a jedna součástka se rozsvítila jasným plamenem. Moc jsem se nevyspal. Výměna elektroniky nepomohla, bohužel to šlehlo i dovnitř. Naštěstí je zákazník zálohující bílá vrána a pohodář. Takže ráno byl ukončen rozhovor závěrem, že vlastně o nic nejde. Uff.

V roce 2002 si koupil do firmy můj předchůdce 80 PC značky BRAVE, se základními deskami Soltec. U všech umřely zdroje, a pokud zdroj neumřel první rok, vzal sebou i základní desku. No a u 2/3 desek se nafoukly kondíky... Kámoš co mi jě na živnostňák měnil se pěkně napakoval :-) Bylo i pár PC kde se kondíky nenafoukly... empiricky odhaduji že to bylo lepším zdrojem (desky byly stejné) (no třeba se v dnešní době vyrábějí kvalitnější Pécéčka) :-D

Vlada

Len netreba zabudnúť na jednu vec,kompletné zostavy spred viacerých rokov žrali menej ako súčasné moderné grafiky samostatne a zdroj,ktorý dokázal roky ťahať bez problémov už nemusí stíhať utiahnuť modernú grafiku na úrovni ati hd4xxx/nv gf 88xx a novšie.A je trošku rozdiel zásobovať energiou zostavu s ati rage 128/ati R7000/8500/integrovaný intelX3100 a ati hd3200 a rozdiel živiť ati HD4890/nv gtx285/ati hd4870x2/ati hd5xxx s eurocase/kme/chill/redstar/trust/mercury 350/400W a čakať od toho dlhodobú stabilitu a bezproblémový chod

Ale ked ma niekto sracku zdroj tak je dobre ked ho vymeni, ci je vadny alebo nie. Ptz
a) taky zdroj je proste riziko, ako jazdit na tak zodratych pneumatikach ktore boli zodrate uz ked boli nove a este sa na nich 3roky jazdilo :-)
b) teoreticky moze svojou srackoidnostou a nevyrovanaostou napatia pretazovat vyhladzovacie kondenzatory ostatnych dosiek a potom odidu po case tie kondenzatory na doskach alebo DC-DC menice a vyzera to potom ze zdroj za to nemoze, a on pritom za to moze :) Teoreticky, prakticky som nerobil ziadnu studiu ze kolko % takych pripadov je (mozno 0%, mozno vela).

BTW. ja vzdy radim ked je podozrenie tak len si pozicat na skusku z ineho PC (od suseda, manzela, milenca, deda, martanov, podla toho kto je zrovna nablizku), a nie utekat kupit. Urcite to robis aj ty ze ako prvy test to napojis na iny zdroj, ked je podozrenie ze by to mohol byt zdroj.

Taky nechápu módu blbých zdrojů.
Osobně mám doma z roku 2001 Pentium 4 1,6GHz GeForce 4 s původnim EC 350W a drží suprově.
Pak mám Pentium 4 3Ghz HT, GeForce 7600GT pasiv s EC 450W (rok 2004) a drží taky.
A nakonec Core 2 Duo E8400,GeForce 9800, EC 500W (2007 myslim, nejsem si jistej) a taky nepozoruju problémy, přitom třeba v tý 350 mám 3 disky, v prostřednim 2 disky a bezkonkurenčně nenažraný Pentium 4.
Určitě bude pod timhle příspěvek ve stylu "tak dej radši do každýho novej zdroj", ale EC mi nikdy ještě nic neodpálil a to na nich běží 80% počítačů co mi projde rukama.
Většinou když už sestavuju počítač, tak to na čem si dovolim šetřit je EC zdroj, nikdy nikomu v mym okolí nic neodpálil, přitom se mnohdy jedná o hrůzy jako 300W EC, odběr 270W, case od toho doslova topí. Až mi to někdy dá šlupku, tak změnim názor, ale zatim neni důvod.

Za moju karieru som postavil cca 700 skladanych PC, v drvivej vacsine so skrinkami EC. Poruchovost zdrojov v zarucnej dobe je napriek tomu viac ako prijatelna...na urovni 2-5%.
Viem, ze ma tu za tieto cisla niektori zozeru, ale toto su moje cisla a za nimi si stojim.
Ovela viac sa kazia ramky, disky a napalovacky. Procesor som mal pokazeny len jeden (aj o urvana nozicka) a dosiek odislo len cca 5ks zatedy (robim vacsinou asusy, kedysi aj msi a gigabyte).
Na lacnych zdrojoch pri vacsej prevadzke odchadzaju pomaly loziska co zvysuje ich uz beztak vysoku hlucnost pri 8cm vetrakoch. Po 2 rokoch su to uz riadne hucaky, co je najcastejsi dovod vymeny.
Samozrejme uz vacsinou neviem, co sa deje po 2 rokoch, ale do 2 rokov je moja vzorka asi takato.
V kazdom pripade mam vzdy v zalohe par zdrojov a ked niekto pride s nejakym problemom ak prva vec, ktoru spravim je vymena zdroja, pretoze sa mi pomerne casto stavalo, ze som to uz vzdaval, nakoniec vymenil zdroj a problem bol vyrieseny.

Kazivos EC je nieco v style rumors kazivosti napr takych Asusov.
Ano 90% mnou reklamovanych nb su Asusy, ale to bude asi tym, ze 90% mnou predanych nb tvoria Asusy.
Cize ak sa preda mnoho EC zdrojov isto bude na nich aj vela staznosti.
V tomo pripade nerozhoduje absolutne cisla, ale percentualne pomery.

Sorry ja som tam videl len diskusiu ten rate som si nevsimol;o).
Inak zaujimave, ze zrovna tieto 400W s 12cm vetrakmi davam do zostav, kde je pozadovana nizsia hlucnost a zatial mam 0% failure rate;o).
Na druhej strane je pravda, ze je vonku asi cca len 15ks a ze este ziadnemu neskoncila 2 rocna zaruka, mozno mam len stastie;o).

Ono to může být klidně i tak, že je to sice uděláno ve fabrice FSP, ale podle požadavků, který dodal EuroCase, obvykle jsou ty požadavky svatá trojice marketingu - levnější, levnější, levnější. Takže nápis FSP tam je, ale může to taky stát za prdlačku. Možná o něco lepší prdlačku, než z noname fabriky.

No to zcela chápu. Asi bych to zkusil vrátit dodavateli s tím, že je to sporné co ti to vlastně dodal. Měl by mít u zboží minimálně napsané fortron oem jako mají některé eshopy.

Popravdě mě už Fortrony lezou krkem, pokud si člověk nekoupí v krabici za 1500 tak to vesměs stojí zaprd co se týče kabelů, ignorace pcie konektorů a většinou to má jen dvě sata.

Uprimne receno, pokud si nekdo objedna zdroj Fortron 400PNF a dostane misto toho FSP​-EC AX400​-PNF je to trochu zarazejici. Pokud to v nem "vrta" a porovna parametry od vyrobce na netu... Pak se jedna jednoznacne o klamani zakaznika. :!:

parametry: Fortron 400PNF X FSP ​- EC AX400​-PNF
+3.3V: 30A X 22A ​(​-26%​)
+5V: 28A X 21A ​(​-25%​)
+12V1: 18A X 18A ​(stejne​)
+12V2: 18A X 16A ​(​-11%​)
-12V: 0,5A X 0,3A ​(​-40%​)
3,3V+5V: 150W X 130W ​(​-14%​)
12V1 + 12V2: 348W X 300X ​(​-14%​)

Připomnělo mi to dobu před pár lety, kdy hrozně frčely zdroje Chill, drahé byly jak dneska třeba lepší Seasonicy, tak jsem si taky jeden koupil. Po roce se začaly rojit články, jak jsou to shitové zdroje a děsně rychle odcházejí. Tak jsem si spokojeně myslel, jak mám jeden z prvních sérií, které tyto problémy neměly a jak jsem to vychytal.

Za měsíc, když jsem vyhazoval desku znefunkčněnou shořelým zdrojem, jsem si to již nemyslel.

Takže shořet může i supy dupy zdroj s já nevím jakejma ochranama. Stejně jako může dlouho vydržet Eurocase. Obojí má stejnou pravděpodobnost.