Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel - podmínky

Zdravím,

potřeboval bych v excelu naprogramovat tabulku tak, že když vyberu z rozbalovací nabídky například "Podnikatel", tak další rozbalovací nabídka (v další buňce) bude T30, T80, T160 atd, když tam bude "Fyzická osoba", tak Kredit 300, Kredit 500 atd a tak podobně.
Nabídky (T30, T80 atd) budu mít na samostatném listu s názvem Data, abych je mohl operativně změnit.
Rozbalovací nabídky a podobné věci umím, ale netuším, jak provést tu podmínku.

Předem díky za pomoc

Díky za nakopnutí správným směrem, nakonec jsem vyplodil toto:
Kliknout na buňku - Data - Ověření dat - Nastavení - Povolit - Seznam:

=KDYŽ(F3="Aktivace-Fyzická osoba";(K1:K71);KDYŽ(F4="Aktivace-Podnikatel";(L1: L71);KDYŽ(F4="Migrace-Fyzická osoba";(K1:K71);KDYŽ(F4="Migrace-Podnikatel";(L1:L 71);"))))

Jen mě mrzí, že zdroj dat do seznamu nelze umístit na jiný list.

A pokud jde o "F1" tak tu jsem pročetl nahoru, dolů, dopředu i dozadu a moudrý z ní nejsem.

V každém případě díky.

Zdroj dát môžeš umiestniť na iný list, ale musíš tu oblasť potom nejako pomenovať a vo vzorcoch k nej pristupovať len cez jej meno. Meno oblasti má ale nejaké obmedzenia (nemôže napríklad obsahovať medzeru), takže zrejme budeš potrebovať aj jednu tabuľku navyše, v ktorej sa bude mapovať meno oblasti na text, ktorý chceš zobraziť v zozname pri overovaní dát. Na tých odkazoch je podrobný postup, ako toto všetko spraviť tak, aby si zdroj dát mohol mať na samostatnom liste.

Ináč v tom vzorci, ktorý si sem vložil, sa rozhoduješ raz podľa obsahu bunky F3 a druhý raz podľa F4. Je to správne alebo je to len preklep? Ak by si sa rozhodoval len na základe hodnoty v jednej bunke, tak ten vzorec by mohol vyzerať nejako takto (netestované):

=INDIRECT(CHOOSE(MATCH(F3;{"Aktivace-Fyzická osoba";"Aktivace-Podnikatel";"Migrace-Podnikatel"});"K1:K71";"L1:L71";"L1:L71"))

V českom exceli: INDIRECT = NEPŘÍMÝ.ODKAZ, CHOOSE = ZVOLIT, MATCH = POZVYHLEDAT.

Tak přiznávám se že jsme úplně mimo.
Ta chyba - opravdu tam má být F3, ale z toho vzorce nevím nic.
Chybí tam Migrace-Fyzická osoba a pokud umístím ty seznamy na samostatný list s názvem Data tak netuším jak to dostat do toto vzorce, protože věc jako je Data!$C$1:$C$71 nefunguje a i když udělám sloupečku nějaký nadpis nevím jak dál.
Pořád si říkám zlaté PHP a databáze :), na tohle jsme asi tupý.

Aha, áno, v tom vzorci som jednu položku omylom vynechal. V princípe ten vzorec obsahuje najprv všetky možnosti, z ktorých si môže používateľ vybrať, a potom sú v rovnakom poradí jednotlivé oblasti pre každú možnosť:

=INDIRECT(CHOOSE(MATCH(F3;{"Aktivace-Fyzická osoba";"Aktivace-Podnikatel";"Migrace-Fyzická osoba";"Migrace-Podnikatel"});"K1:K71";"L1:L71";"K1:K71";"L1:L71"))

Keď sa odkazuješ na oblasť, ktorá je na inom liste, tak nemôžeš použiť odkaz v tvare Data!$C$1:$C$71, ale musíš si tú oblasť najprv pomenovať a odkazom bude potom to meno. Pre viac informácií o pomenovaných oblastiach viď Definovanie a používanie názvov vo vzorcoch.

Tie dva návody, na ktoré som dal odkaz, obsahujú podrobné inštrukcie krok za krokom, takže stačí len podľa toho postupovať. Napríklad celá prvá časť v prvom návode sa venuje len pomenovaniu oblastí, ktoré obsahujú dáta pre závislé zoznamy.