Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 128MB/256MB paměť pro grafiku

Ahoj všem, chci si koupit grafiku (konkrétně ATI Saphire Radeon X550), ale nevím, zda je lepší koupit ji se 128MB nebo 256MB. Cenový rozdíl je minimální (cca 50 kč) ale ve všech článcích zabývajících se výběrem grafiky doporučují 128MB verze (obecně). Nevíte někdo, proč by měla být 128MB lepší než 256MB?
Díky Tom

[mod]Opraveny titulok 12MB -> 128MB (MM..)[/mod]

Nejdem sa hádať s nikým, ale ja ti poviem svoje. Skúšal som R 9600 XT 256MB a potom GF 6600 128 MB. Možno sú na tom radeone pomalšie pamäte ale tá vyššia kapacita sa prejavuje niekedy ako výhoda. Odskúšal som Battlefield 2 na high detail 1024x768. Ten radeon to jakš-takš utiahne, ale GF 6600 128MB to už hrabe disk a trhá to. To preto, že mu tá kapacita 128 MB proste nestačí aj keď je tá pamäť rýchla.Disk bude vždy pomalší ako tá najslabšia pamäť. Ale zase je aj asi pravda, že keby som meral FPS na nižších detailoch, tak by bol asi lepší GF 6600 128 MB. Zostava bola:Athlon XP 2400+,RAM 512MB.

většinou když má grafika 256megabajtů tak jsou paměti jinak taktovány -jsou pomalejší než 128megabajtů /aby těch 256mb vyšlo co nejlevněji/ nebo se používají jiné finy - paměti ddr místo ddr2(ddr3) připojení 64bitovou sběrnicí.

výrobci lákají zákazníky na bizardní kombinace - například naprosto nedostačující X550 s 256megabajty paměti - a na této grafice přitom pojedou nové hry velmi pomalu v rozlišeních a s detaily na které stačí 128mb paměti.
koupě x550 je podle mě blbost i s 512mb. nestačí výkonem, zastaralá a pomalá.

Já teď mám Radeon X600Pro taktovaný o 170mhz nahoru 256mb paměti, a nemůžu si stěžovat, FEAR při rozlišení
1152x(teď nevím kolik) na střední detaily uplně plynule.
Známej má 128mb verzi a při stejným nastavení se mu FEAR pokaždejch pár krocích sekne a hdd loaduje, ale dá menší kvalitu textur, a jede to ok a není to skoro poznat.

No já jen že do sestav dávám obvykle Sapphire Radeon 9600 (ovšem to jsou sestavy na velmi příležitostné hraní) a teď potřebuju něco trošku graficky silnějšího, ale s citem. Sestava za 16 bez DPH. Tak mi padl do oka ten Gigabyte Maya, protože je s pasivem. Parametrově se to zdá býti shodné s tím tvým Sapphirem. product.jsp
Jsi spokojenej za ty peníze?

Takže by to asi mohla být rozumná volba do počítače za šestnáctku bez daně, ne? Je to pro mladíka, kterej už ale není v pubertě a ví, co za svoje peníze tak nějak může očekávat. Taky ví, že není třeba mít detaily nutně na high. Je již dnes nějaká hra, která by na X1600 snad nejela vůbec? Já jen aby pak nebyl zklamanej. Sice by se dalo ještě někde ušetřit na lepší grafiku, ale dělal bych to opravdu nerad. Není to můj styl.

pokud se jedná o takovýto čip (X550) bude těch 256MB absolutně zbytečných, ale za příplatek 50Kč je to pravděpodobně jedno. Pokud mají karty shodné frekvence pamětí a rating (v případě taktování) bral bych 256MB.
Co se týče rychlejčích karet jako je už GeForce 6600GT, tak tam se velikost pamětí dost podceňuje. Některé moderní hry při indikaci 128 MB video paměti snižují kvalitu obrazu a jedná se změnu, kterou nelze zrušit/vrátit v jakémkoliv nastavení. Třeba CoD 2 toto dělá a rozdíl v obrazu je znatelný (podle redaktorů Pctuningu). Takováto karta má pak v některých výkonostních testech pochopitelně horší výsledky než 128MB.