Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Zvýšení jasu, jak to dopadlo

Napsal bych to do původního threadu jak jsem dopadnul, ale ten je uzamčen, tak si dovolím nové vlákno.

Mám 4 roky starý monitor Belinea, který obraz neměl moc ideálně, už od novoty to nebyla žádná sláva. S postupem času se to ještě zhoršilo, už měl nízký jas, tak jsem si řekl, že by to chtělo trošku poladit. A přidat jas.
Tak jsem se jal, monitor rozšrouboval a doladil ostrost a jas, a hle - monitor má lepší obraz než když byl nový! Dobrá ostrost a i jas už je OK.. Prostě super.
Původně jsem se obával jestli to mým vrtáním se v něm ještě nezhorším, ale jsem velmi příjemně překvapen.
Byly tam 4 trimry tak jsem je zkoušel ladit a zjistil, že 2 jsou na ostrost, třetí na jas a čtvrtý ani nevím na co a monitor hnedka ukazuje obraz brilantně.

Z toho vyplývá, že pokud máte monitor u kterého máte pocit, že už je u konce životnosti, tak se ještě dá jeho obraz vyspravit.
------
Varování: Můj postup nikomu nedoporučuju, pokud nemá patřičné elektrotechnické vzdělání a výhlášku 50. Protože pro laika může být takové vrtání se v monitoru životu nebezpečné.

No nic jen jsem to tu musel napsat, protože mám radost, že monitor má náhle o 2 třídy lepší obraz.

S trochou nadsázky řeknu, že můžu přelepit nápis Belinea na EIZO a monitor prodat za 5 tisíc :-D
[mod]Zamykám, aby Mirka nemohl nikdo urážet. (Zarniwúp)[/mod]

Trimr je pasivní eletronická součástka - proměnný odpor. Konstrukčně se snažíme o co nejmenší velikost trimru a v obvodech se umísťuje do problematických míst. Jeho úkolem je při oživování umožnit regulaci (doladění). Regulace se provádí šroubováčkem při otevřeném krytu. Pro uživatele nebývají tyto regulační prvky přístupné. Konstrukčně trimr vypadá tak, že uhlíková vrstvička je na keramické nebo pertinaxové destičce nanesena do půlkruhu, kde kolem ní jezdí kovový jezdec s vyvedeným kontaktem. Dříve se používal jezdec jezdící přes cívkově namotaný odporový drát. Použití této formy v méně častém protáčení jezdce způsoboval oxidační problémy.
Obrázek zde: trimr.jpg

Já jsem koupil za 800 a zvládne i 100Hz v 1024x768. A je to Siemens. Belineu tak za max 1200Kč.

Ale jinak blahopřeju ke konečně užitečnému příspěvku i k odladěnému monitoru.

// Edit: 1800 a 1200 není podobná cena, je to třetinový rozdíl. 600Kč není zrovna málo, když kupuješ starej křáp.//

A ještě jsem se nedověděl důvod, proč to smazali.
Musel jsem to tam napsat, protože jsem z toho prostě hotový - monitor který už patřil do šrotu se po mém zásahu uvedl do stavu kdy je lepší, než když byl nový. Mám fakt radost, jak mi to teď pěkně kreslí. S takovým monitorem klidně ještě rok, dva vydržím a nemusím se za něho stydět, když si tu třeba někoho pozvu.

Tím focusem se doladil ostrost, protože soušasné nastavení neposkytovalo moc ostrý obraz a špatně se na to koukalo. Teď je ten obraz fakt jak víno, jasný a ostrý že mám z toho radost.
Dříve jsem měl brightness v OSD na 100% nyní na 25% tak ještě jsem si udělal rezervu :-)
Myslíš, že je možné že teď tam je moc velké VN? A že se to může šasem spálit?

Ja neviem cim si tam tocil, pises ze si tocil vsetkym moznym ani nevies cim, v takom pripade to samozrejme moze dopadnut vselijako (bolo ti pisane toc len s tymi pri ktorych je napisane brigtness a focus).
Expert na VN cast monitorov nie som, mari sa mi ze na focus byva len jedno "tocitko", ale neviem mozno ti napise niceco k tomu Cody.

Ještě si dovolím dotaz:
Když je na monitoru nějaká normalní www stránka tak je obraz krásně ostrý, ale když najedu na www.zpovednice.cz kde je hodně tmavé pozadí, tak je to nějaké trošku rozmazané, a jde to vidět třeba v panelu adresa, kdy ty písmenka jdou hůře číst - je to asi stejně ostré jako před mojím zásahem.

Jakto? Před mým zásahem nekolísala ostrost podle toho jak byl obraz tmavý nebo světlý :?:

Ja neviem, ten tvoj monitor je asi nejaky srot uz od vyroby, to si ho kupoval so zaviazanymi ocami ? :-)
Ja tu mam 5rokov stary monitor 17", a zobrazuje presne tak isto ako ked bol novy, v praci mam asi tak 8rokov stary 21" trinitron NEC, denne zapnuty vyse 8hodin, a jas/kontrast mam nastaveny asi tak na 20-30%, ostrost slusna.

Tak skus ten focus nastavit este raz, ale nastavuj to pri zapnutom nokia monitor teste, a prepinaj si tam rozne obrazce, samozrejme aj stranku spovednice vyskusaj.
Predtym ako cokolvek tocis si zapamataj (nakresli na papier) ako to bolo, ak sa to da tocit o viac otacok tak si zapis o kolko ktorym smerom to tocis.

Jas by som trochu ubral preistotu, neviem ako to ovplyvnuje VN tak to moc neprehanaj (nemusis mat nastavenie jasu v OSD na 25%).

/// edit: focus nastavuj pri obraze tenkej mriezky, je mozne ze jeden trimer je na horizontalnu a jeden na vertikalnu ostrost, ale zhlavy neviem.

V každom prípade je jasné že si to prežhavil.Nastavenie bolo dobré a svojim zásahom si skratil životnosť monitora min o 50%.Táto úprava sa robila na starých typoch tv,no životnosť obrazovky išla rapídne dolu.Veď to zistíš.

Potřebuju pomoc: Po 3 týdnech se náhle zhoršily parametry monitoru. Před mou úpravou měl monitor velké změny rozměru obrazu při změně jasu. Jak jsem ho vyladil tak to bylo mnohem lepší, ale od dnešního rána, obraz z ničeho nic začal při změně jasu dost skákat. V "odborném" časopise by napsali, že obraz "pumpuje". Čím to?

"V každom prípade je jasné že si to prežhavil.Nastavenie bolo dobré a svojim zásahom si skratil životnosť monitora min o 50%.Táto úprava sa robila na starých typoch tv,no životnosť obrazovky išla rapídne dolu.Veď to zistíš."
Pastuji příspěvek o pár řádků výš, jestli's ho nečetl :-(

Pravda že mamince, komu by jinému? Sám to nezaplatím :-(:-/:.(

Jak jsem byl v neděli u kamaráda tak jsem koukal na LCD 3 hodiny a únava očí absolutně žádná. To znamená, že LCD se fakt vyplatí. Hmm a ten obraz, někdo řekne že na hry to moc není, hlavní ale je že Need For Speed Most Wanted nebo jiné hry na tom vypadaly geniálně.

Mirku vyborne,
az si koupim LCDecko, tak ti poslu svuj CRT NEC 17", aby jsi se mohl vyradit.

Jinak nemas nejaky CRT s FLAT obrazovkou, ten muj NEC ji ma a na ty obrazovce byla antireflexni folie, kterou jsem strhnul (taky jsem pred tim musel ten svuj monitor rozsroubovat) a nahradil ji kourovym sklem a obraz je od ty doby skvostny.

P.S. pro ostatni - nejsem takovej magor, abych se sel hrabat do monitoru, kdyz mu nic neni, ale tu antireflexni folii jsem ponicil pri cisteni monitoru, tak jsem musel.

Dobře, NEC mi pošli.

CRT s flat obrazovkou ani nemám, nemám ani prasárny typu NaturalFLAT aneb ošizený flat.

To s tím kouřovým sklem to mi spíš příjde jako sranda, než jako fakt.

To já hrabu do všeho i když to funguje, klidně když to je ještě v záruce, např. TV jsem musel rozdělat, video, věž atd.

"To s tím kouřovým sklem to mi spíš příjde jako sranda, než jako fakt."

Proc ?

Kdyz se oddela ta folie, tak ten monitor hrozne sviti a ikdyz jsem jas uplne ztlumil, tak to bylo stale moc jasny a cerna byla seda. Proto to sklo. Obraz je fakt super, ta ostrost, skoda, ze jsem z Praglu a ty z Ostravy, to stoji za to videt.