Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik jste utratili za počítače v životě?

Při úklidu sklepa jsem narazil na počítačový šrot a tak mě napadlo kolik v tom můžu mít peněz. Vzal jsem tužku do ruky a počínaje Didaktikem, tiskárnama, vypalovačkama jsem to sepsal a spočítal. Vyšlo mi neuvěřitelných 150 000. A pak se divím kde ty peníze jsou:-D:-D:-D Za to jsem mohl mít auto a nebo hafo :beer::beer::beer::beer::beer::beer:
Tak by mě zajímalo jestli jste na tom taky tak nebo mám přibrzdit:?: a peníze radši vrážet do něčeho rozumnějšího?

No, zkusim to spocitat, takze: v 1993 jsem od rodicu dostal Didatikt M, ten stal v tedobe kolem 3000. V 1996 jsem odrodicu dostal prvni PC 486 DX4/100 4 MB Ram :-), tohle stalo 25 000. Pak nekdy kolem roku 2000 prisel upgrade na Celerona 500Mhz - 20000 Kc. No a pred rokem jsem si poridl AMD Athlon 64+ 2800 tohle stalo 15 000 bez monitoru. Btw, jeste pred 10 mesisci jsem pouzival 14" palcovy monitor, ktery jsem dostal kte prvni 486 :-D. Ted uz mam LCD takze puls jeste 7000.

Podtrzeno secteno:
                   3 000
                  25 000
                  20 000
                  15 000
                   7 000
                  70 000

Wow, to je penez....:-/

Taky jsem začínal s Didaktik M ( brána do sveta poloprofesionálných PC ),
objednal jsem si ho od výrobce z Bratislavy za 2700 Kčs, takže jsem
ušetřil 450 Kčs, protože jinak byl tenkrát v obchodě za 3200.
Pak jsem měl PP06 XT s 20Mb HDD ( ten lepší typ ), takže jsem se
perfektně naučil DOS příkazy, které se hodí i teď.
Následoval procesor 486DLC, což byla slabota. Pak následovalo Pentium 75,
pak 166MMX, což byla špica a když to přestalo stačit, tak jsem najel
na "dietní" Celeron 300 bez L2 cache, který se dal přetaktovat na 450.
Pak už to není zajímavé : Celer 466, Duron 850, Athlon 1.2 atd ...

Jste asi všichni moc mladí (nebo já už jsem moc starej?)
Můj první PC:
PC386/33(64) 4MB RAM, FDD 2x (5 1/4", 3 1/2"), 125MB HDD, VGA 512MB, ADI 14"
50.899,- Kč

Když jsem to onehdá od tohoto prvního všechno sečetl, vyšlo mi hrubo přes 200.000Kč :-(

Jsem z Didaktikem Gama model 1988 vydržel až do roku 1994. Pořizovací cena 6600,-Kč (pro mě 4 výplaty). Můj první doopravděnský počítač byl 386 DX na krutých 40MHZ od AMD-Intel měl pouhých 33MHz, RAM 4MB, grafika Trident s oslnivými 512KB a HD v tu dobu standartem 260MB. Tenkrát to stálo s ČB monitorem 24 000,-. Pamatujete někdo tehdejší ceny? Třeba počítač s P166 za mizerných 120 tisíc?:x:

Tehdejší ceny si pamatuju dost dobře.
Kámošův tatík si do firmy pořídil komp
286 se 4Mb RAM za 86.000 korun. Za pár měsíců
jsem kámošovi těžce záviděl VGA kartu, když jsem měl
jen CGA na PP06. Ale i tak to bylo prima.
Jako DOS manažer jsem používal XTree Gold, který
zabíral neskutečných 2Mb na 20Mb HDD, pak jsem objevil
Volkova, což byla špica. Taky jsem používal M602
a dokonce jsem v interní kompresi M602 přenášel soubory.
Tenkrát ARJ byla naprostá pakárna a DOSRAR se teprve
objevoval, dodnes ho mám vypálený včetně příkazů.

pkzip a pkunzip se mi nelíbily hned zkraje. No ale systém
příkazů v ARJ, to jsem dodnes nerozchodil. Se mi zdá,
že RAR v DOSu byl celkem přítulnější.
Nikdy nezapomenu, jak jsem kámošce přenášel 27 disket
se spakovaným NFS1 v M602 a disketa č.23 byla vadná.
To prostě bylo na mašlu.

Rok 1995 a muj prvni pc. 486DX2-66,4MB RAM, 650 MB HDD, VGA Trident 512KB, 14 SVGA monitor. Cena 22.000 Kc.
Od te doby tipuji ze jsem do pc dal takovych 80.000. Ale je fakt ze postupne do nich davam cim dal min, proste dneska ty komponenty pomaleji zastaravaji.

1. CPU: AMD K5-133 MHz, 32MB RAM, 2GB disk
=> K6-233 => Duron 800 => XP 1700+ => Barton 2500@3200+
2. MB: Asus => Asus => Asus ... ted jedu na A7N8X Deluxe
3. Case: Miditower AT => ATX se zdrojem polozenym smerem dolu (pekne to pak topilo) => Chieftec bigtower
4. VGA: S3 Virge => 3Dfx => GF4mx => ATI R9500 => GF 6600GT
Monitor => 14ka AOC (K.O.) => 15ka pujcena od kamose => 17ka Hyundai F790D => FS P19-2
no a pak blbost jako novejsi disky, par odpalenejch sitovek :), volant, mx mysi, nejaky ty progamer podlozky .. no par tisic to bude :)

První moje sestava v roce 1998 Pentium 150MHz,RAM 64MB,VGA 8MB, HDD 2GB, monitor 15" Peacock, externi modem 14KBbs. Další v roce 2003 AMD Athlon TB 1,3GHz,256MB RAM,40GB HDD, VGA RIVA TNT2 32 MB. Od roku 2005 P4 3GHz Prescott,1GB RAM MB INTEL D865PERL,HDD Samsung 160GB SATA HDD Seagate 120GB SATA,DVD-RW Samsung/TS-H552U/ ATI Radeon X1600Pro 256MB. Celkem asi tak kolem 55 000,-

Ani jsem se to nesnazil pocitat. Muj soucasnej pocitac me zatim stal rekneme 30K, predchozi rekneme dvacet, dva nahradni tak po deseti, dva pro dcerku taky tak po dvaceti, takze to je odhadem neco pres sto za poslednich pet let. Predtim to asi uz nespocitam.

Bol to darcek asi pred styrmi, piatimi rokmi... (nepamatam si uz) na novy nemam, tento staci 8-) zatial (kupim novy asi az ked pojdem na VS a to uz rovno kupim NB :-) )

60 000 pocitac
20 000 monitor
15 000 multifunkcne zariadenie
2 000 posledne repro :-)
+ cca 5 000 opravy, novy chladic, sw...

Ceny su iba orientacne :-)

LucKobRa

edit: ako tak pozeram diskusiu tak niektori pisu aj konfiguraciu :-)

Intel P 4 1,5 GHz
2x 128MB RAM
40GB HDD
GeForce MX440 64Mb

dalej si nepamatam (ak som nieco napisal zle tak sorry, vtedy som sa este o compiky nezaujimal a krabice od toho nemam :-) )

1. PC: notebook Panasonic CF 45 - Pentium 200MHz MMX, 32MB RAM, 2 GB HDD... 10.000,- Kč (2002/03) prodán za 6.000,- Kč
2. PC: notebook Toshiba Satellite A10 - Celeron 2,20 GHz, 256 MB RAM, 30 GB HDD... 25.000,- Kč (2003) mám jej dosud
3. PC: stolní AMD Athlon 1000 MHz, 640 MB RAM, 40 GB HDD... 5.000,- Kč (2004) mám jej dosud.
Za periferie jsem moc nedal, spíš nic. K stolnímu PC jsem měl monitor Samsung 15" CRT (zdarma, vyřazený z podniku), teď mám LG Flatron půjčený od bratra, tiskárnu HP DJ690C mám také zdarma, vyřazenou z podniku. Takže suma sumárum max. 40.000,- Kč.

Jen taková filozofická vsuvka, sorry za OT:

Celkem je překvapivé, jak většina lidí se nebojí a investuje desítky tisíc do počítačů, které mají životnost jen pár let. Ale málokdo je ochoten investovat do nějakého Hi-Fi zařízení třeba 30-60 tisíc. Přitom investice do této komodity zboží vydrží mnohém déle. Životnost takovéhoto zařízení je řádově vyšší a taky mnohem méně u něj klesá cena.

Tady nejde o uložení peněz, na to jsou jiný komodity, třeba obrazy...
A na HiFi se nedají hrát hry a vést učetnictví.

Jinak...

reciver nový 8500Kč na akci
Front repro 2500Kč - sloupové, použité, od kolegy
Subwoofer 3500Kč - rok starý, cena poloviční
CD player za nějakej tisíc z bazaru, momentálně žádnej nemám.

Takže na HiFi nepotřebuješ horentní sumy. (TV nepočítám)

Ale jsu strašně zvědavej, kam investuješ ty, až začneš vydělávat a nebudeš jen o všem blbě kecat, když zatím jen taháš prachy z mátiny.

Prvni Atari 800 XL - tehda 1050 bonu (tzn.x 6 KC) + kazetak (200 - 300 bonu?? uz nevim)
Prvni PC P90, 8MB, 1G HDD, 15" monitor - 55.000 Kc
a pak uz skladacky - Cel566, Cel 2.4 atd.

Jinak co se tyce HiFi, to jsem menil vzdy co cca. 2 roky.
Prvni vez Technics 404 - 20.400 Kc a dalsi uz opet jenom skladacky (ty v celku se spatne prodavaji).
Pak uz receiver Technics 580?? cca. 10.000, deck Technics 474 cca. 7.400, CD Technics 570A cca. 5.500, bedny Tannoye 631, Yamahy a Pioneery (ceny uz nevim).
A ted receiver Technics SA-AX 6 - 19.700, CD + deck zustal, video Panasonic 630? cca. 7.000, DVD Pioneer 575A 7.000??, TV Panasonic (typ ted nevim) cca. 17.000.

No jak tak koukam, je v tym utopeno hrubo chechtaku.