Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Istalacia 2 HDD

Dobry den dnes som sa snazil naistalovat 2 harddisk k tomu ktori tam je a nejak mi nechelo ho nacitat spojil som ho s CDrom a Matricnov ten harddisk ktori tam bol tak je nejako divne napojdeny len na matricnu dosku a nejde ani spojit s tim co som ho tam dnes dal tak nvm . Ak by niekto vedel poradit bol by som rad

Nevie nikto poradit ptz pises totalne nezrozumitelne a evidentne nemas ani paru o tom co to je PATA alebo SATA a teda vobec by si na to nemal sahat.

Popis presne podrobne ze co je zapojene kam je zapojene, jakym kablom, a jaku to ma presne znacku+typ. Aj disky a aj maticna doska.
P.S. vseobecne ak pripajas PATA disk tak musis spravne nastavit prepojky na nom (CDROM ak je master tak disk bude slave. POlohy prepojok mas nakreslene na nalepke na disku)

a chem to dat nejako dokopi

1) dohromady nic dávat nepotřebuješ.
2) i kdyby to ovladač chipsetu dovoloval, je "dokopy" blbost.

prostě potřebuješ současný disk, na kterém je nainstalovaný systém, mít v biosu nastavený jako primární.
nový z obchodu nenaformátovaný disk bude až jako druhý.
v xp se nikdy nesmí špatným nastavením biosu jevit nový disk jako primární: jde to zabezpečit tak, že na novém disku necháš vytvořit rozšířený/extended oddíl, a v něm logický disk.

Pripojis PATA disk na PATA kabel a SATA disk na SATA kabel. U PATA spravne nastavis prepojky, a skontrolujes ze je spravny konektor v zakl.doske (u 80ziloveho kabla to neni jedno, oznaceny konektor musi byt v doske). To je cele. Vo Win si v sprave diskov vytvoris oddiel na tom novom disku a priradis nove pismeno

P.S. a ak nieco nejde tak popises presne jak sa to "nejde" prejavuje.

"nechelo ho nacitat " znamená co? Že nebyl vidět v BIOSu nebo že nebyl vidět v Tento počítač?
pokud není vidět v BIOSu, máš něco blbě zapojené. Pokud je vidět v BIOSu ale není vidět v Tento počítač, nemáš vytvořen oddíl a disk není naformátovaný.

jestli máš systém nainstalovaný na pata disku a nechceš o něj přijít, nesmíš řadič se sata diskem nastavit jako primární.

ke správnému označení: primární a sekundární kanál znal bios pro bývalé ide řadiče, na kabelu pak byly disky master a slave, v tom pořadí windows přiděloval písmena disků - což je dost zásadní, protože to se u xp nesmí změnit.
stejně tak u pata + sata disku bios nabízí volbu který řadič je primární, jeho disk pak preferuje při startu.
a nakonec - oddíly na disku mohou být taky primární (postaru jakože bootovací, hlavně se však při písmenkování disků bere první v pořadí), z více primárních oddílů se jeden ten správný zaváděcí označí jako active. pro zbylé logické disky a pro rozšíření jejich počtu se vytváří rozšířená/extended oblast - na ně zbudou písmena vždy jako poslední.
co je důležité - jakmile si xp jednou označí nějaký disk se sytémem jako c:, nesmí se už jeho písmeno změnit - třeba tím že mu zapojením kabelu nebo nastavevením v biosu předsunu jiný disk. jinak během startu změní písmeno svého systémového disku, a nevratně havaruje.
dovolil jsem si to zjednodušit a označit původní správný disk jako primární.

nezáleží totiž na tom co ty chceš nastavit, ale co ten systém přežije (pokud máš starší systém s xp). od visty už si systém hlídá své písmeno, bez ohledu na pořadí disků.

Bios neprideluje ziadne pismena, ani nic nenastavuje na primarne. BIOS nabootuje (nacita bootsektor a spusti ho) z nejakeho disku X, a ten disk X sa vybere v BIOSe v poradi bootovania. Suvisi s tym trochu aj int13h ktore pouziva ale len bootsektor a BIOS mu da data zo spravneho disku, tym sa netreba zaoberat. Jedine cim sa treba zaoberat je poradie bootovania v BIOSe.

Cislovanie radicov a pismenkovanie diskov potom zavisi od Win (ptz to si cisluju sami) a BIOS to nema jak ovplyvnit a ani to neovplyvni (na niektorych intel chipsetoch sa trochu dala ovplyvnit organizacia radicov combined modom, ale to uz asi tak 3roky neexistuje a ani netreba nic ovplyvnovat, Windows od 2000 vyssie prideli pismena spravne tak ako boli predtym, nezavisle od noveho disku).

.. to co pises platilo pre DOS a Win9x, co by som uz dnes nevytahoval, je to irelevantne.

Samo sa nic nevymaze, jak si na to prisiel ze sa nieco vymazalo? (ked ti nebootuje Win tak mas asi blbo poradie bootovania v BIOSe)

V tentopocitac disk uvidis az potom ako si v sprave diskov (pravy klik na tentopocitac - spravovat - disky) priradis oddielu pismeno (resp. vytvoris oddiel a naformatujes ak na novom disku ziaden oddiel neni)

kde píšu že dos přiděluje písmeno disku?
ale pořadí připojení k řadiči - i preference kanálů řadiče v biosu - pak mohou za to, zda si po přidání nového disku s viditelnou primary partition windows samy přepíšou písmeno svého systému, což je jejich známá vada (chceš-li, feature) a tím prakticky zkrachuje jejich funkčnost.
právě že xp ještě stále drží starý dosový model pojmenování disků: pořadí kanálů, master-slave, pořadí partition, nakonec extended. od dosu se liší tím že funguje s více primárními oddíly, jejich systém může běžet i z extended partition, písmena disků u nich nemusí ležet za sebou (a jen toto už i w9x).

pokud měl tazatel systém ještě na pata disku, nejde zrovna o nejnovější bios, klidně je možné že díky combined mode si nastaví sata řadič jako primární. (my kupujem průmyslové pc ještě dnes s takovým biosem, ale ipc jsou trochu konzervativnější).
podobný případ by nastal, pokud by byl pata disk zapojený jako slave nebo na sekundárním kanálu u staršího typu s 2x ide, a já mu najednou připojím disk s primary oddílem jako master primárního řadiče.

to znamená že až tazatel zapojí svůj datový disk s primární partition a jeho xp při bootu uvidí v "dosovém" pořadí před svým diskem nový oddíl, mohou použít svou přepísmenkovací feature a byl by to prakticky konec jejich funkčnosti. windows poběží jen napůl, aplikace zapsané v registrech pak vůbec - opakuju, jedná se o známou "feature".

nakonec: tazatel myslím nepíše zda provozuje xp, je to jen pravděpodobné. proto se mi zdálo užitečné ho varovat před možnou samolikvidací systému.

edit: aha, než jsem se rozklofal, jde o vistu. ta už aspoň v označování disků funguje normálně.

XP nedrzi stary model a nikdy nemeni uz pridelene pismeno disku. Mam to overene asi tak 100milion krat. Stary model bol naposledy vo WinMe.

P.S. Ked pridas novy disk ku WinXP tak zvycajne nema pismeno ziadne. A system ma svoje povodne pismeno. Je mozne ze vo WinXP na niektorych chipsetoch nieco super Billgatesovske pri boote neklapne a nenabootuje, ale to je potom specialna zalezitost resp. bug BIOSu alebo Win v nejakej specialnej situacii.