Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Digifoťák: které parametry jsou důležité?

Byl na mě učiněn dotaz, jaký digitální foťák, řekněme do 10 tisíc i s příslušenstvím (karta, čtečka, náhradní aku). Protože tomu houby rozumím, potřeboval bych poradit.

Jedná se o foťák pro normální použití, žádný extra požadavky, žádný extra způsoby focení, prostě pro normálního amatéra (takže s automatikou). Co je kromě snímače (5 Mpx) ještě důležitý?

Pavel

1. a nejdůležitější: kvalitní optika!
2. dobrý firmware schopný práce ve špatných světelných podmínkách
3. dostatek režimů snímání (noční, rychlý pohyb, krajinky apod.)
4. ideální je možnost přepnou na poloautomat nebo kompletní manuál -- pokročilý uživatel to docení až třeba po roce uživání, kdy se foťákem naučí fotit.
5. kompatibilní a levný formát karty s dostupnými většími kapacitami
6. dostupnost náhradních akumulátorů
7. spousta lidí oceňuje optický hledáček, obzvláště za slunečných dní, kdy na LCD displeji je vidět kulové s přehazovačkou

S kvalitní optikou souhlasím, doporučuju i zavedenou firmu z foto oboru, radši než firmu od scanerů nebo tiskáren.
Já fotím většinou potmě v hospodě, tak je pro mne důležitej optickej hledáček - víc vidím a nežeru zbytečně baterky displejem. Ad baterky - jesli nosit po kapsách ssebou nebo dobíjet? U nás nebo v cizině? Dobíjet obyč.AA nebo nejaký spešl foťákový?
Na focení mám poloautomat, chlastat se mnou po kapsách chodí postupně Olympus C110, C120, C1 a teď C300. Počet pixelů nebyl rozhodující. Rozhodovala světelnost objektivu a rychlost foťáku (reakční doba závěrky?).

hceš-li vrazit 10 tis. do foťáku můžeš mít už něco lepšího. Nevěř.
, že nebudeš mít extra požadavky. Po několika měsících zjistíš, že potřebuješ víc. Za uvedenou částku to ale budeš mít v ceně.
1. 5 Mpx je dostačující i na výřezy. Více by mělo již vliv na velikost ukládáných dat a tím i karty.
2. Na digitální Zoom se nedívej, ale musí mít aspoň 3x optický.
3. Je dobré, ba nutné aby měl nějakou prioritu
- času, nebo clony. U Rychlých snímků je to nezbytné.,
4. Režim Makro. Nejen na kytičky a broučky, ale třeba ofocení textu. V dané cenové relaci bude dostatečné.
5. Rychlost náběhu foťáku a ukládání fotek. Čím rychlejší, tím pohotovější.
6. Použité baterie - výdrž a cena.
7. Použité karty - cena.
8. Velikost foťáku. Velký foťák vypadá dobře na krku (kočkolap), ale nemáš jej vždy u sebe a o mnoho momentek přideš.
9. Další funkce jsou pro amatéra oželitelné.Dobrý program v PC nahradí vše. U momentek jsem se nesetkal s tím, že by někdo stihl nastavit teplotu barvy vyvážení bílé, studovat histogram.....Stejně to tam budš mít.
Podívej se sem . index.html
10. Značku preferuje každý jinou. Dobrá značka, dva roky garance a trocha štěstí je podmínkou.
11. Čím víc informací získáš, tím víc budeš na rozpacích, co koupit.:))

Jejda, tolik info, díky. Ono to není pro mě, ale taky si možná pořídím, zatím odolávám.

1. OK, tak teda 5Mpx.
2. Optický zoom 3* versus 6*: je to citelnej rozdíl? Jedná se o přiblížení obrazu, pro postihnutí detailů? Něco jako lupa, laicky řečeno?
3. Tomuhle nerozumím, co je tím myšleno?
4. -7. OK.
8. Tohle snad není tak důležitý; snad jen jak padne do ruky, ne?
9. - 11. Tak jo.

Pavel

2. Optický zoom čím větší, tím větší "lupa", jak píšeš. Příliš velké zoomy (12x) zase vyžadují stativ, nebo foťák se stabilizátorem (Panasonic - myslím...), protože při tak velkém přiblížení je znatelný každý nepatrný třes rukou. Já mám foťák z 8x optickým zoomem, využití - cokoliv vzdáleného, třeba lebka krávy i s rohama zavěšená na vrcholu štítu domu.
Lepší je koupit větší zoom, než menší, zase to obnáší větší velikost přístroje, protože musí být větší optika, tedy nevejde do kapsy.
3. Aby nefotil šmouhy místo jedoucích aut...
8. menší foťák se líp nosí, vejde se do kapsy, člověk si ho častěji vezme na výlet, protože velký foťáky se obvykle nosí ve spec. brašnách a ne každýmu se s tím chce tahat (zase malý fotáky nemaj obvykle velkej optickej zoom, je třeba zvolit co vlastně chceš)

Osvit světlocitlivé vrstvy, lhostejno zda film, nebo čip musí být idealní. Rozhodují o tom tři veličiny. Citlivost, clona (t.j. velikost díry kterou protéká světlo do foťáku a čas po jakou protéká.Čím větší citlivost, tím je třeba méně světla, ale zvyšuje se šum.Čím je větší díra, tím je menší hloubka ostrosti.Čím je kratší čas, tím zaznamenáš rychlejší pohyb bez rozmazání. Tyto veličiny se dají navzájem kombinovat. V automatických aparátech jsou vytvořeny režimy, které zhruba tyto poměry nastavují. (sport, ktrajina, portrét, noc...) Pokud máš ale aparát u kterého si můžeš nastavit třeba čas, tak ti automaticky nastaví k tomu odpovídající clonu.Chceš-li např. udělat portret s ostrým obličejem a rozmazaným pozadím, Nastavíš si co nějvětší díru a aparát ti k tomu dodá patřičně krátky čas- čímž budeš mít malou hloubku ostrost adosáhneš uvedeného efektu. To, že můžeš sám nastavit některou z uvedených veličin znamená že určíš prioritu.
Optický Zoom funguje jako dalekohled, to znamená že obraz přiblíží bez degradace. Digitální Zoom vlastně dělá výřez z fotky který zvětší (roztáhne) a tím zhorší kvalitu (v extrému rozloží na kostičky). Toto můžeš udělat doma v PC. Přiblížení Zoomu využiješ např. na koupališti, na sousedku v okně, v lese na srnky a ptáčky. Použití tohoto přiblížení je ale háklivé na klepavé ruce a 10. bez stativu je pro amatéry. Profík by viděl třes.

Se vším co už zde bylo napsáno souhlasím, jen malé doplnění: Bude-li zoom objektivu větší než 3x (samozřejmě optický!), vol optickou stabilizaci obrazu - má jí na př. PANASONIC řady DMC-FZ. Některé levnější typy mají jen t.zv elektronickou, a to vetšinou není nic jiného než zkrácení času uzávěrky a nastavení maximální citlivosti. Výsledek je velký šum v obraze.

Jojo, souhlasím, šikovný foťáček :-) Jediné, co na něm postrádám, je chybějící odolnost proti vlhkosti a prachu... v tomhle jsou lepší "mjučka" od Olympusu. Jenže ty zase mají jiné nabíjení (zatímco AA seženeš všude), nemívají lepší optický zoom než 3x, nemívají moc dobré supermakro atd.

Jen mě napadá, jestli ten SP-500 nebude moc složitý, pokud to je pro začátečníka. Má dost různých nastavení... pro nezkušeného je možná lepší nějaký Olympus C-...
Ale je to věc názoru... a pokud člověk propadne focení, tak brzy ty pokročilé funkce začne využívat.

Mně nikdy nechyběl a to desetinásobnej opt. zoom mám a hodně ho využívám. Ale tím neříkám, že by byl optický stabilizátor k ničemu, to ne. Ale zkrátka pro mě není požadovanou funkcí u foťáku. Jiné už je to u videokamery, tam je jeho přínos neoddiskutovatelný.
/edit: Zkrátka je to věc názoru, nechci se o to přít. Každopádně u foťáku to zcela jistě není nic, bez čeho by se nedalo žít.

Jak již bylo zmíněno výše, tak především kvalitní optika... Takže pokud budeš mít 10x zoom a vejde se ti do kapsy, tak bych si o kvalitu optiky dělal docela obavu. Podívej se na nějakém wwebu zabývajícím se fotografováním. Třeba www.dpreview.com . Já řeším totéž, ale jelikož již mám něco nafotografováno tak chci více, tudíž přichází v úvahu bazar. Navíc - nevím jak kdo, ale za "filmových" dob jsem používal ohniska asi tak takto:
24 - 35mm 30%
35 - 70mm 50%
70 - 135mm 15%
135mm+ 5%
takže já třeba superzoom nevyužiji. Prosmýčil jsem bazary a asi půjdu do Sony DSC F 717. Kvalitní optika (Zeiss) atd.

Já jsem také brunet (bývalý) a u digitálních foťáků preferuji to samé kritérium, tj. aby byly co nejmenší. Nejsem ale umělecký fotograf a foťák používám jenom na momentky. Kdyby se mě někdo ptal, co je kompozice, tak bych mu odpověděl, že nějaký pojem z metalurgie. Rovněž tak předpokládám, že vyvážení bílé se zřejmě nedělá za pomoci decimálky, ale to je asi tak všechno, co k tomu vím.

Tím jsem chtěl jenom říci, že u každého nákupu by mělo být jako významné hledisko bráno v potaz i účelové určení kupované věci.

Jako vtip je to dobrý a doufám, že tak jsi to i psal...

Problémy se týkají fotoaparátů prodávaných hlavně na území Spojených států. Jde o modely vyrobené mezi léty 1989 až 1995, patří mezi ně modely Infinity Twin, AF-1 Twin, Infinity Zoom 200 series, AZ 200 series a Quantary Infinity Zoom 222.

Já na to mám vlastní názor - na takovémhle serveru zdrbnou všechno. Podle mě za ty peníze jde o velmi dobrý foťák. Vycházím ze zkušenosti se svým modelem. Samozřejmě máš právo na svůj názor. Ale vybírej s rozmyslem.
/edit: Tak jsem se koukal na recenzi a jediné, co trochu nechápu, je vypuštění korekce oční vady u elektronického hledáčku. Ale to nemusí vadit každému, je třeba si to před koupí zkusit.

1. kvalitná optika - už viem prečo:-D

2. Možnosť nastavenia času uzávierky - inak v noci nič neodfotíš z ruky bez blesku a vo veľkých tmavých miestnostiach ti pri použitý blesku ostane tmavá fotka, bez blesku by bola pre zmenu rozmazaná svetlá fotka

3. Aká karta - SD, MMC - rýchle, lacné, staršie, xD - rýchle, drahé, nové

4. rozlíšenie - 3 MP a viac sú už vcelku dobré

5. zoom - digitálny je zbytočnosť, to isté ti spraví akýkoľvek grafický editor, 256x dig. zoom je blbosť, reálne použiteľný je tak do 5.

6. použitie - veľký foťák je nepríjemný pri nosení, hlavne ak chceš fotiť obyčajné fotky, lenže ak chceš malý, tak nebudeš mať optický zoom viac ako 3x, takže je to dvojsečná zbraň

7. doplnkové funkcie - napr. proti otrasom, ak má 8x optický zoom a viac, vtedy je to veľmi dobrá vec

Ďalšie ma nenapadá...

prostě se musíš rozhodnout na co ten foťák ccheš mít. malý do kapsy se hodí na ksichty při oslavách a podobně ale mají malý zoom a malý objektiv. Větší sou dobré na lepší focení krajin díky většímu optickému zoomu a obecně se mi zdá že dávají lepší fotky, ale zase se blbě nosí. nakonec skončíš jak já že budeš mít dva, jeden do hospody a jeden lepší.

Zkus zagooglit. Nekde jsem videl anglicky psanou stranku, kde se dost podrobne zabyvali srovnanim jednotlivych pristroju. Proste zvolil sis 2 pristroje a zobrazilo se asi 10 testovacich fotek (za velmi vyrovnanych foto podminek).
Ja zase, jako majitel 2 Canonu, doporucuji Canon. Vyhoda-beha i na AA baterie. Praxe naucila ze kdyz chci nafotit zrovna neco zajimaveho, zablika indikator, zajede objektiv a finito. Taky mam rad naklapeci display, ale je zase mensi.

Co CANON A610 ma kvalitni otiku,kvalitni a hlavne VELKY CHIP(uhlopricka 1/1,8) diky nemuz relativne malo sumi a ma lepsi dinamicky rozsah. Je na 4 baterka diky nim ma spickovou vydrz a rychleji se nabiji blesk. Ma velmi dobrou ergonomii. A je relativne maly tak se da nosit v pouzdre za opaskem. Ma jak automat tak hodne predvolenych rezimu(sport,krajina,portret.....) a jak poloautomaticke rezimi tak i plny manual. Dalsi vyhodou je i vyklopnej displej, levne SD karty a dobra ergonomie.

Asi pred týdnem tu byla podobná diskuse kde Honza Fiala doporučoval Panasonic FZ5. Dal sem na jeho moudra a jsem pár dní šťastným majitelem sice FZ7 (product.jsp). I když nejsem žádnej profesionál spíš naopak, tak tahle věcička mi sedí. Taková třešnička na dortu je kompletní počeštění coš ocení hlavně fotozačátečníci.

Téměř všechny názory zde jsou správné. Ber foťák s českým menu (když ho nabízí):
Olympus, Panasonic, SONY a hlavně s antishock funkcí při zoomování.
Hlavně se nenechej nachytat laciným šmejdem z TV reklam.

Dost se hodí možnost nahrání nového firmware.

Zeptám se: Co přesně znamená ta vysouvací optika? Většina foťáku má ten objektiv vysouvací, že se po zapnutí vysune z těla přístroje. Ty nejlevnější šmejdy to ale nemají. Ty co to nemají tak znamená to, že nemají optický zoom nebo zaostřování? Nebo oboje?

Niesom si isty, ci som ta dost pochopil... a najme neviem co znamenala tak odborna veta:

Většina foťáku má ten objektiv vysouvací, že se po zapnutí vysune z těla přístroje. Ty nejlevnější šmejdy to ale nemají.

Ak som teda dobre pochopil co chces vediet, tak toto je prvy link co mi vypadol z google...

050520nikon.html

Ty, co vzdy kazdemu vravis, ze ma googlovat :-p hehe

LucKobRa

Ja mam Kyoceru Finecam M410R a ta ma objektiv uz vysunuty, vsetko sa hybe vnutri. Ale ak ste si pozreli ten link co som vam poslal, tak tam je ten fotak a ma 3x zoom a vsetko sa hybe vnutri, priblizovanie, zaostrovanie, vsetko. Je pravda ze vacsina fotak ma vysuvaci objektiv, ale niektore kompakty (alebo extreeemne kompakty :-) ) to maju vnutri. Ale to je len ficurka kvoli zmenseniu fotaku. 8-)

LucKobRa

Tak zatím jsem nedostal vynadáno, takže foťák je OK. Musím pochválit infolinku Olympusu: chtěl jsem stáhnout český menu do foťáku (přes internet) a v přiloženým programu jsem nenašel kde to udělat. Chlapík na infolince si nehrál na frajera, řekl mi přesný postup a ještě dodal, ať klidně zavolám znovu, kdybych potřeboval. Teda už jsem volal na několik infolinek (zejména mobilním operátorům), ale tenhle přístup byl fakt nejlepší.

Pavel