Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vývoj her

Zdravím všechny, hezkej večír.
Je mi 17 let, studuji na gymnáziu - všeobecné zaměření. Plánuji jít na technickou univerzitu - programátor v Olomouci. Chci se stát programátorem. Nějaké ty zkušenosti už mám, něco málo jsem už zkoušel v Pythonu a C++, také jsem zkoušel weby v HTML s použitím CSS a PHP.
Chtěl jsem si odzkoušet jak se s čím dělá. Ale ze základů se tohle nedá zjistit, proto píšu sem: v čem se mám učit, když chci v kariéře programátora pracovat v firmě (zřejmě v Německu), zaměřující se na vývoj her?
V čem se novodobé hry vytvářejí? Pokud to jsou nějaké expertní jazyky, v čem bych tedy měl pořádně začít a v jakém jazyku se "usadit"? Chci se naučit v něčem, co se mi bude hodit do budoucna, ptám se vás jako dospělých lidí, kteří mají v IT průmyslu zkušenosti. Chci mít pevný základ, na kterém můžu stavět.
Děkuji

Pokial chces robit webovky, tak tie su robene vacsinou v kombinacii Ajaxu, php, html a flashu. Pokial myslis klasicke hry, tak vacsina hier je robena na nejakom komplentom vyvojom prostredi...tzv engine...napr Unreal engine. Mozes ist este viac k hardcore a robit na vyvoji takehoto prostredia (enginu) tak to moze byt robene v hocicom, pokial viem napr spominany Unreal engine bol robeny v C++ (jadro), v com sa robil zvysok netusim.
Otazka nie je moc dobre postavena, ono ked vies programovat v hocicom a si dobry zoberu ta vsade, na jazyku nezalezi. Ziaden idealny jazyk buducnosti totizto neexistuje.

Ak chceš byť programátorom, tak sa uč informatiku. České vysoké školy nepoznám, ale malo by stačiť, že to má v názve "fakulta informačných technológií" a nepletie sa tam nejaké nesúvisiace slovo typu "hospodárska", "manažérska" a pod. :-)

Pri vývoji hier sa dá pracovať na rôznych častiach, ktoré sú dosť výrazne odlišné. Takže pre začiatok by malo stačiť, že vieš algoritmizovať a budeš mať aj teoretické znalosti. Na záver si to možno aj rozmyslíš a budeš tvoriť aj užitočnejšie veci ako hry.

Děkuji oběma za vaše odpovědi.
Chci tvořit klasické hry, optimalizace na windows a linux (má totiž velikou budoucnost-tedy alespoň podle mě).
Pokud to tedy chápu správně, větší firmy mají týmy o cca desítkách až stovkách programátorů, kteří si rozdělují práci podle svého zaměření a celkový koncept - projekt té hry je stavěn na enginu - čili nějakém vnitřním systému, který si ti programátoři uzpůsobí (vytvoří) tak, aby vyhovoval jejim potřebám, aby ta hra obsahovala technologie které budou potřebovat, atd...

Určitě v tom případě bude důležitá týmová spolupráce.

Unreal byl v c++? Takže bych měl začít tam? Co jsem právě slyšel a dočetl se, c++ je jazyk, který by měli povinně zvládnout všichni programátoři. Já jsem právě v něm chtěl dělat, ale ještě pořád si nedokážu představit, jak od počátků (vypisování textů, základní 2d operace s tvary) se dokážu s pomoci c++ a dalších dodatečných knihoven prokousat až k tvorbě právě enginu do her, nebyl jsem si jist, zda se ubírám správným směrem.

Chci být univerzální, chci se naučit co největší spektrum jazyků a poznat toho co nejvíce. Život je ale krátký, proto se chci na jeden jazyk zaměřit (c++ mi poskytuje široké spektrum zkušeností a znalostí, od kterých si zbytek budu moci odvodit) a jak budu zaměřen, tak chci si rozšířit obzory i na další jazyky a technologie, které by se mi mohly hodit.

Co se týče škol, v tom jsem udělal chybu, tedy - myslím. Gymnázium jsem začal ve tuším 12 letech, tehdy jsem ještě ani nevěděl co budu dělat, čím se budu živit. Byl jsem bezstarostné dítě a tak kvůli tomu že jsem byl nadaný, dali mě rodiče na gympl.

Já bych teď radši byl někde na průmyslovce na programátorovi a pak bych šel na vysokou, ale protože jsem na gymnázium a ještě k tomu všeobecným, budu muset absenci znalostí potřebných na vysokou dohnat samostudiem.

Takže c++?

Co jsem právě slyšel a dočetl se, c++ je jazyk, který by měli povinně zvládnout všichni programátoři.

Začal bych tím, že bych knihu kde jsem se toto dočetl vzal a vyhodil 8-)

Jinak jazyk jako takovy je celkem jednoduchy, vlastne je dost trivialni. Co se ale uci a cim se vzdelava, je znalost KNIHOVEN, znalost FUNKCI, ZKUSENOSTI apod. Konstrukce jazyka C++, PHP, Javy jsou naucitelne velmi rychle, co je ale nutne mit i knowhow ohledne toho v kterem package co je, kde to asi hledat atd.
Clovek nemusi umet vse, ale musi nejake fce v rozumnem rozsahu znat nazpamet. Tzn, datove strktury, prace ze soubory apod. A to uz neni o konstrukci jazyka, ci vyberu jazyka to je o tom kterym smerem a jake knihovny...

Přímo v knize kterou jsem si nedávno objednal :D
Ale je to myšleno tak, že od C++ se dá odvozovat... je to takový ten základ...
Kniha je: mistrovství v c++ (říkám tomu bible :D )

Kde se takovéto zkušenosti dají sehnat? Na nějaké "brigádě" na volné noze? Práce při studiu na VŠ a zároveň si tak člověk vydělá např. na kolej?

Kdekoliv, od opensource projektu až po práci a VŠ dálkově (jako já)
Ohledně brigád jsem absolutně proti nim, brigáda = pracovat za pár korun o proti normální práci,.. Nevidim duvod davat nekomu sve znalosti za almužnu.
Moznosti je spousta od cteni knih az po programovani pro kamarady, opensource, na zakazky, jentak, efektivne se to ucit a zkoust si to... na to prijdes sam.

ale ještě pořád si nedokážu představit, jak od počátků (vypisování textů, základní 2d operace s tvary) se dokážu s pomoci c++ a dalších dodatečných knihoven prokousat až k tvorbě právě enginu do her, nebyl jsem si jist, zda se ubírám správným směrem.

Tohle nemá s programováním nic společného, to je čistá matematika. Algebra a matematická geometrie bude muset být tvůj kamarád největší, abys mohl být programátor her.

Abys to chápal správně: umět programovat = umět algoritmizovat; ale abys uměl algoritmizovat, budeš se muset velmi dobře ohánět matematikou, protože veškeré "3D" je "prostá" matematická geometrie, počítaná algebraickými nástroji (hlavně matice, výpočty vektorů aj.)

Matematika mi NAŠTĚSTÍ nedělá potíže...
Ale napadla mě myšlenka, doufám že programátor nemusí mít nějaké široké znalosti přímo modelování objektů v 3D (blender, 3DS max a další)... to už jsou jiní lidé, co tohle budou obstarávat (v případě větších projektů), že?

Her je bžilion typu, od hardwarovejch hraček v ASM, typu brokou s PICem až po 4D grafické hry.
Jsou tu hry pro mobily (Java, C++..), jsou tu hry pro Facebook, aplikace/hry pro GoogleApi A Google Android, Widgety, Flash hry, 3DHry atd.

Zalezi takze podle toho co chces delat. Pokud si chces hrat tak nejlepsi je ASM/C++ a prvni verze pro vytvareni hracek jako jsou umeli robutci a tak. Pokud chces vydelavat, hry nejsou cesta.

Tak tak, já chci být právě tenhle typ. Doufám že to nebude volání do nebe, bude záležet hodně na mě a na tom, jak se mi do toho bude chtít.
Už odmala jsem tvůrčí typ, když jsem našel ve hře nějaký editor (videohry :P) skákal jsem radostí do vzduchu. Pak přišlo mé první PC a tam jsem si taky pěkně vyhrál, než jsem kolem těch 15 roků zjistil, že bych chtěl být programátor.

Učím se angličtinu a němčinu, v německu je poměrně široké uplatnění, ale člověk jak jsi řekl, musí být "extrémně kvalitní programátor" takže je to spíše hodně do budoucna. Nějaký Einstein nejsem a vše si budu muset pořádně vydřít. Proto se vás tady ptám, s čím mám začít, ať nepiluju něco, co mi k ničemu nebude, jako jsem to udělal při výběru školy (všeobecný gympl? Na co mi bude takový dějepis - například ? )...

Jenže v německu mají přímo školy, kde si vyberou co chtějí dělat a na to se zaměří... my máme něco podobného a to jsou právě průmyslovky, ale nedá se to moc srovnávat, jelikož o jejich systému vyučování toho moc nevím.

Jenže v německu mají přímo školy, kde si vyberou co chtějí dělat a na to se zaměří

pocuj neospevuj tolko to nemecko bo ma vystre. Tie ich skoly produkuju vacsinou uplne nesamostatnych debilov (ked ma kolega nemec nieco urobit tak jeho prva otazka je "a to jak sa robi"? a ja mam v tom momente chut vyskocit von oknom ptz uz tusim ze to budem muset robit zas ja lebo vysvetlit mu to by trvaloi viac jak urobit to, a potom jak to urobim tak to este chce aj vysvetlit aby to pochopil, vtedy mam chut vyskocit z okna druhykrat :D), bud rad ze studujes v CR.
P.S. ale musim uznat ze su pracoviti, ak vie "jak sa to robi" tak maka poctivo, nie jak ja ze sa pol dna zadrbavam na internete :D

Na co mi bude takový dějepis - například ? )...

Ostatní předměty máš proto, aby z tebe nevyrostl jednostranně zaměřený, ale jinak všeobecně omezený tupec. Je dobré znát od všeho něco a od něčeho všechno. Život není jen práce. Nezaškodí vědět, kdo byl Napoleon a co dělal u Slavkova.
A konkrétně k dějepisu - národ, který nezná vlastní historii, je odsouzen si ji zopakovat. A věř, že já bych o něco takovýho nestál, je tam dost temných míst.

Jistě, teorie není všechno. Zkušenosti jsou taky hodně důležité.
Chci se ještě optat, když například programátor hledá práci, většinou tam najdete například "3 roky praxe", co se tou praxí v tomto případě myslí? Soukromé projekty? Předešlá práce pro nějakou firmu? Díky :)

A jaký typ her, no, nechci si vybírat, chci se přizpůsobit požadavkům na mě kladeným... jak to tak vypadá, programátorů přibývá a konkurence bude čím dal větší. Proto se budu muset propracovat k tomu, abych se do nějaké větší firmy dostal a to dobré místo si utrhl sám pro sebe.

Bude to hromada času a ještě větší hromada bude právě sbírání zkušeností.

To vše ale ještě mám před sebou.

Ještě jedna otázečka: co myslíte že budu potřebovat za teoretické znalosti ohledně IT abych se dostal na vysokou? Je to sice bez přijimaček, hodně lidí to možná nadchne, já ale jsem přizemi, horší bude se na té škole udržet, bude to přísný filtr... A bude tam hodně lidí co příjdou ze středních škol zaměřených přímo na IT.

A kto v nemecku robi hry? To si nieco asi blbo cital.
To co chces sa robi zatial vacsinou v C++, ale programovaci jazyk je absolutne nepodstatny, je to uplne jedno keby mi niekto povedal zajtra programuj v nejakom super novom jazyku X++ tak si za 3dni nastudujem syntax a programujem. Neni to o nejakom jazyku, v engine hry je hodne vela fyziky, hodne vela specialnych veci ktore sa scanuju specialnymi zariadeniami umiestnenymi na hercoch, je tam hodne 3D veci (directx, alebo openGL ked chces aj linux) to su specialne veci ktore mozes studovat aj rok (premietanie a texturovanie 3D modelov, samotne 3D API, atd). Chod na skolu a uc sa a kludne si aj rob nejake veci sam alebo v ramci semestralok (u nas sa v ramci semestralky v roku tusim ca. 1998 robil aj jednoduchy 3D engine). Budes mat urcite aj predmet pocitacova grafika kde sa dozvies dost a zbytok si budes muset dostudovat sam (z MSDN atd).

Inac enginov hier je dnes doaleluja, neni az taka potreba vyvijat novy engine, a v takej hre je programator dnes len maly cloviecik vacsina je o modeloch a zvukoch a namete, pribehu, atd, t.j. necakaj ze budes milionar budes len robotnik ktoreho sef odrbe a da ti nejaku almuznu akoze vyplata a hihihi. Ked chces v nemecku nieco robit tak sa skor uc databazu a javu to chcu vsetky banky a banky maju prachov doaleluja tam sa da zarobit. BTW. nemecky vies rozpravat plynule? P.S. nema vyznam cpat sa do nemecka su to socialisticki zobraci

Učím se čtvrtým rokem. Až dochodím gympl, budu mít 6 roků němčiny za sebou. Plánuji z ní odmaturovat, bude tam i plynulá řeč... Samozřejmě technická němčina se na střední neučí, to se budu učit jako vedlejší dodatek-doplněk na VŠ.

Hry se dělaj ve všech vyvinutých zemích... Hlavně mě zaujala firma PiranhaBytes... Je tam sice okolo 10 programátorů, ale svou práci dělaj skvěle. Samozřejmě nemluvím o dalších lidech jako různí 3D grafici, manageři, designeři, zvukaři (no, spíš orchestry ale neva :D ), atd... ale německo není priorita jako taková.
Než já budu mít dostatečné vědomosti a zkušenosti, hodně věcí se mezitím změní... ale angličtinu uplatním tak či tak...

Tak zavisi ze co a hlavne ze kde robis (su firmy typu zgrlosi co si nezaorbia ani na slanu vodu a su aj slusne firmy). Dobry vyvojar s nejakou par rocnou praxou (schvalne nepouzijem slovo programator ptz to neni stejne ako softwarovy vyvojar = ten pouziva aj mozog) kludne moze mat mesacne aj 4x tolko penazi co pises. Prax sa da uz pocas vysky zacat zbierat ked si najdes nejaku firmu na polovicny uvazok apod. Ked budes v tom dobry tak ta firmy budu chciet a aj zaplatia (len si treba pytat potom viac alebo zmenit firmu :)

jenomže co je to za život s 25k?

... vem si, že jedeš na dovolenou na lyže a ted neni ani kousek sněhu... jedině člověk, kterej vydělává dost neni naštvanej na počasí(a tedy ani celej zájezd) a jen to komentuje slovy: tak dneska je hold neděle odpoledne, no... ale zejtra si tu hned ráno koupíme kola a budeme teda jezdit...

ano ale tam slo skor o ten napad ze ako urobit nieco nove zaujimave co pritiahne ludi ktori su ochotni nieco platit za nejake vyhody v hre, je to trochu ina kategoria ako to na co sa pytal (tam nejde ani tak o programovanie nejaky travian naprogramoje ktokolvek kto vie PHP a databazy apod skor ide o ten napad)

daj si do google SAP. Je to asi najznamejsi na svete databazovy system pre firmy. Take veci potrebuje kazda firma, SAP je svetova spicka (je to nemecka firma, vynamna akciovka, ta akcia je aj v DAX indexe) takze nemcinu uplatnis. Mnoho velkych firiem ktore maju peniaze si to dava a plati sa za to dobre. Ked sa po studiu alebo pocas studia dostanes do nejakej firmy ktora s tym robi tak nejake skolenia zaplati a uz mas potom prax a si plateny jak svina. V takychto a podobnych veciach (napr. databazy a java pre bankove systemy, SAP pre firemne systemy) je ovela viac penazi jak v nejakych hrach resp. u hry robis jak blazon roky a nevies ci si to vobec potom niekto kupi.

Chces se podivat, jak se tvori hry? :-)Mangos je open source serverovy projekt, ktery se snazi dosahnout co nejvetsi podobnosti se servery World of Warcraftu. Je tusim psany v Cecku a obsahuje uz opravdu hooodne radku kodu. Vyvoraji byly staveni pred problemy od autentifikaci uzivatelu, pres AI az po vypocet prime vyditelnosti v 3D prostorove siti v realnem case. Projekt je postaven jako "vyukovy" (naucit se, co to vlastne obnasi), takze idealni pro sbirani zkusenosti.

Jj toto je presne cesta, ktorou by si sa mal uberat, na svete je mnoho open source komunitnych projektov a tam v komunite nazbieras tolko skusenosti, co nenazbieras vo firme a na skole dokopy.
Inak dost nesuhlasim s tym tvojim precenovanim vzdelanie. Za 1 gympel nie je zla skola, urcite nie horsia ako priemyslovka. Za 2 na to aby si bol dobry programator nepotrebujes VS. VS vo vseobecnosti nie je o tom, aby ta nieco naucila, ale aby ta naucila samostatne mysliet a naucila vo vseobecnosti ako sa mas ucit. Napriklad ja podnikam v IT, mam manazment stojarskych podnikov vystudovany a zo skoly som v praxi vyuzil maloco. Vysoka skola bola o tom, ze som dostal zaklady istych veci a dalej uz bolo na mne ako tieto zaklade rozviniem. VS je o tom odtriedit lepsie od horsieho a poviem ti nie vzdy sa jej to podari (a s tom studoval na najlepsej strojarskej fakulte v SR). Keby ti ukazem niektore moje spoluziacky z IQ tykve...skoda hovorit. A maju rovnaly titul ako ja. V praxi su vsak neuplatnitelne, takze svoje miesto v zivote ziskali cez rodinu, znamosti, postel...nakoniec s blbcami na roznych miestach sa v zivote budes stretavat dennodenne.
Pokial sa chces venovat IT tak si si vybral cestu celozivotneho vzdelavania, takze v skole budes vlastne stale.

pokud budes hodně dobrý doporučuji ti se dostat do blizzardu ;) není to zas tak těžké určite znáš World of Warcraft , Starcraft , Warcraft ??? To sou hry který hejbli světem a co sem slyšel od známého který tam pracuje je dobře platově ohodnocen a dobře se o něj starají ale budeš muset hodně dobře umět anglicky ;)