Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regulace otáček na větráku se "zlodějkou"

Zdravim, potřeboval bych poradit. Koupil jsem si prosklenou bočnici s 80mm větrákem vprostřed. Jenže ejhle, místo 3-pin konektoru je tam tzv.(aspoň jsem to tak slyšel) zlodějka. Neboli větrák je "napájen z konektoru pro napájení pevných disků"(to je napsaný na stránkách prodejce). Prostě a jednoduše, zapojil jsem to a celkem kvalitně to hučí :-/ Ve speedfanu jsem nikde nenašel jak to regulovat. Je teda samotřejmě možný, že jsem se koukl špatně :-) Mohl byste mi někdo prosím poradit, jakým způsobem mám snížit otáčky? Napadlo mne snížení napětí, ale zase když je to na kabelu, kterej napájí HDD, tak nevím. Děkuju za pomoc, Hany

Ale on ti nepise nic o vymene ::)
Mas do toho vetraku dostat nizsie napatie alebo zapojit ho do konektoru pre vetrak na doske ak tvoja doska podporuje regulaciu otacok (v oboch pripadoch to znamena aspon prerobit napajaci konektor), ak to je zapojene priamo na 12V zo zdroja (pises ze je), tak otacky ziadnym programom nemozes znizit.

Můžeš do napájecího kablíku zapojit do série několik usměrňovacích diod. Každá dioda ubere 0,7V, takže když zapojíš 5 diod, snížíž napětí o 4,9V, tedy snížíš napájecí napětí zhruba na 7 voltů. Případně ještě diodu přidáš, klesne to pak na 6,4V. Více diod už bych tam nedával, je jednodušší to přehodit na těch 5V, jak radili ostatní výše. Ale ty diody je třeba zapojit do káblíku od větráku, nikoliv k diskům!!!

Také je možnost připojit ventilátor mezi +12V a +5V (t.j. výsledné napětí 7V), nebo převzít některé ze zhruba miliónu řešení, co se na českých stránkách objevilo. Tento problém se řešil už za dob AT, je tedy notně letitý a řešení je skutečně přehršel, jen pohledat. Pokud ale trváš na vyřešení na této poradně, tak jsi skutečně první (a to je u tohoto druhu problémů skutečně ojedinělé).

Ty to, milý obrněnče, považuješ za prasárnu kvůli zkratu, ale já myslím, že ten ventilátor je schopen udělat takový "zkrat", že si toho ostatní obvody ani nevšimnou. Kolem tečou desítky ampér a i kdyby se zkratovaly přívodní kablíky (což jsem ještě neviděl), tak v klidu přehoří a nikomu se nic nestane.
Abych ale pravdu řekl, tak kdybych pocítil touhu snižovat otáčky ventilátoru, tak by mé srdce bilo pro regulaci závislé na teplotě a asi bych takhle natvrdo nesnižoval napětí.

Tohle jsem montoval jedné zákazníci a podařilo se mi škrábnout ten přední otvírací dekl. Už jsem myslel to budu mít doma taky-že to budu muset platit. Potom sme to přestříkali:-D Co se týče vybavení se mi to líbilo. Co se týče regulace tak mi vadila ta automatický režim- nejde nijak štelovat a zdálo se mi že zbytečně "vytáčí" ventilátorky i při normálních teplotách do otáček.