Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SQL výběr klíčů u duplicitních hodnot

Mám v DB2 tabulku klnt, obsahuje mj. sloupce klcitc (to je klíč) a kl_mob (číslo mobilu). Šéf si vymyslel, že prý číslo mobilu má být též v DB unikátní (nepište, že je to kravina, je to prý zákazníkův požadavek) a mám mu napsat skript, který vrátí klcitc řádků s duplicitním mobilem. Připomínám, že DB2 GROUP BY nezná.

Příklad:

SELECT klcitc, kl_mob
FROM klnt
WHERE kl_mob <> ''
ORDER BY kl_mob

vrátí mj.
a já potřebuju, aby to vypsalo id 2. a 3. řádku s duplicitním telefonem, tedy 2594, 2595.

Taky mne napadlo udělat si pomocnou tabulku, která bude obsahovat sloupce klcitc a kl_mob, kl_mob bude mít nastaveny unikátní hodnoty a nasypat do ní odpovídající sloupce z pův. tabulky. Jenže nevím jak přimět DB2, aby po té, co dojde k chybě pokusu o vložení duplicitního záznamu pokračovala dalším řádkem a nespadla :-(. Pak bych porovnáním těch dvou tabulek byla schopná zjistit klcitc duplicit.

Pokud DB2 zná join (nevím, nikdy jsem v ní nepracoval), snad by mohlo pomoci :

SELECT DISTINCT d1.klcitc,d1.kl_mob
FROM klnt AS d1 JOIN klnt AS d2 ON d1.kl_mob=d2.kl_mob
WHERE d1.kl_mob <> '' and d1.klcitc>d2.klcitc
ORDER BY d1.kl_mob

pokud jsem neflákl chybu v syntaxi ( neodzkoušeno) .

tohle je správné řešení.. případně třeba takto:

SELECT * FROM (
SELECT klcitc,
kl_mob,
(select count (*) from klnt where kl_mob=t.kl_mob) marta
FROM klnt t
WHERE kl_mob <> ''
)
WHERE marta>1