Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem A/D převodník

Předem, jsem začátečník a jako začátečník se rozkoukávám. Potřebuju vyrobit (naprogramovat) 8bit A/D převodník. Čtu různé články atd., ale mám zmatek v tom, jaké jsou vlastně možnosti. Vím, že existují mikrokontroléry se zabudovaným A/D převodníkem, kam se může nahrát program pomocí programátoru (dokážu si představit). Vím, že existují vývojové kity, kde si také umím představit naprogramování. Potom jsem ale narazil na další oblast a to jsou samostatné malé "šváby", které se dají koupit za cca 100Kč jako A/D převodník. Jak se takový A/D převodník programuje, nebo jinak, jak k tomu mám přistoupit. Budu vděčný za rady, za odkazy (můžou být v AJ), kde by byl třeba tutoriál na tento můj problém. Děkuji.

U D/A převodníku není problém, tam to je prostě pár odporů a to je všechno (R2R síť). Takto vypadá 3-bitový A/D převodník:
[flash-adc-3-bit.gif]
Problém je ten, že u 8 bit máš 512 možností úrovně signálu, to znamená 512 komparátorů a problematický MUX do 256-128-64-32-8-4-2-1. Nejlepší bude zakoupení malého (kdyby ses pokusil o těch 512 komparátorů, tak se z toho zblázníš a utratíš minimálně pár tisíc) švába, co to umí.

vzorkovačka nebude vysoká. Půjde tam o dlouhodobé snímání za účelem kontroly dat...

čili nejspíš tě nebudou zajímat okamžité úrovně střídavého signálu, ale spíš změny střední hodnoty/amplitudy v čase.
může tam být jednoduchý rc vf filtr pro fitraci poruch signálu. za ním třeba špičkový usměrňovač který ze st signálu udělá měřitelný ss signál, bude tu úroveň držet desetiny-několik s, podle tvých potřeb.
koupíš a/d převodník, já s tím nedělám tak se mi vybavuje jen prehistorický z rodiny ICL7109. ale převodník s paralelním výstupem (podle počtu bitů) se nezpracovává nejlíp, bude rozumnější polistovat v katalogu po sérovovém převodníku. nebo rovnou koupit procesor s a/d s příslušným rozlišením.
pozn: 10-bitový zná 1024 úrovní - čili z 5V reference bys dostal rozlišení 50mV, to předpokládám nebude vyhovovat.

Pripadne mozes nastudovat ako sa riesi snimanie a vypocet urovne signalu u tunerov DVB signalu, napriklad aj u wifi kariet. To ma na snimanie RSSI zvycajne 8bit ADC s predradenym LNA a riadenim cez AGC. Dynamika sa tak natiahne na nejakych 80-90dB, pri zachovani nizkej ceny za ADC.