Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz a 2x - mám vypnout body obnovení?

Zdravím, měl bych na Vás možná hloupý dotaz. Několikrát jsem zde četl, že je lepší (ideálně po instalaci systému) vypínat body obnovení, autorun a provádět kontroly systému v nouzovém režimu. A samozřejmě nepoužívat účet administrátora.
Je mi jasné, že to je kvůli bezpečnosti. Já bych rád, kdyby mi to někdo vysvětlit konkrétněji, proč ty tři body využívat. Účty chápu, članek jsen četl, ale ty předchozí tři body jsem našel jen jako doporučení v odpovědích. Nebylo tam ale vysvětleno proč. Já bych rád věděl přesněji proč. Jendak mě to zajímá a jedna abych mohl třeba někomu (přátelům) poradit a vysvětlit, proč by si měli na PC provést tyto věci. Vím podstatu, neumím to je vysvětlit včem konkrétně daná věc pomůže/zamení. Díky.
A když už jsem u toho dotazování. Mám ve zvyku před vypnutím PC vždy aktualizovat antivirový program a zárověn vyčistit Windows pomocí CCleaner (jen systém, ne registry). Dělám to hlavně kvůli prohlížečům, abych nemusel myslet na to, že je mám jednou začal vyčistit, aby byly svižnější. Zároveň tím nezůstavají v PC různé cookies (hlavě ty sledovací). Co mě ale překvapilo je, že ačkoli používám výhradně prohlížeč Firefox, CCleaner nachází nějaké "stopy" i v Internet Exploru (temporary internet files, někdy Index.dat a history), ačkoli IE vůbec nepouživám. Čím to?

Změna předmětu, původně: Dotaz a 2x
Tady to není tak, že si založíš "osobní vlákno" a řešíš v něm všechno možné. Na každý problém se zakládá nové a s výstižným předmětem. (LaKr) (Kráťa)

Vypínat body obnovení? Jediný pozitivum, který získáš, tak je volný místo. Pokud máš dostatečně velkej disk, není důvod to vypínat, nakopak ti to může někdy pomoci.
Vypnout autorun - když máš vir na flasdisku, kterej se aktivuje pomocí autorunu, tak máš průser, proto je lepší ten autorun vypnout, tím pádem se virus nespustí.
Kontrola systému v nouzovým režimu - protože systém je spuštěn jen s nejnutnějšími komponentami, tedy nespustí se žádnej rezidentní SW (včetně virů a spywaru) a kontrola proti virům je tedy účinnější. Těžko se zbavuje virů, který běží zároveň v paměti a tím můžou naručovat činnost antiviru (resp. antispywaru).

Body obnovení bych nevypínal, naopak, můžou pomoci v mnoha případech. Autorun je myšleno kvůli samospouštěcím virům na CD/disketě/flešce - tyto viry jsou již překonané a tato metoda se již nepoužívá. Kontroly v nouzovém režimu usnadní mazání jinak zablokovaných infikovaných souborů a protože při nouzovém režimu spouští Widle jen to nejnutnější, většina virů se nespustí (i když spoléhat na to nelze).

CCleaner je IMHO nadraka, akorát podělá co fungovalo. MS IE je spuštěn vždy s Windowsama, i když se zjevně nepoužívá (využívají ho různé M$ programy lezoucí na Net aniž by to uživatel tušil).

PS: Nepřeháněj to s pucováním počítače.

PPS: to Prasak: Lumpe, byl's rychlejší.

když něco čteš, uvědom si že je to psané v nějakém kontextu - že to reaguje na problém se kterým se sem někdo přihrne. čili co je psáno nemusí být dogma pro všechny případy.

body obnovení už řešili předkolegové. 4 z 5 brtníků touto funkcí pohrdají a nepotřebují ji, nebo je z nějakého důvodu malý disk - třeba asusek901 má céčko 4gb.
nebo si někdo zapere daty systémový disk, a windows mu nechcou fungovat - pak je rozumné obětovat tuto trapáckou funkci, a získat tak čas na řešení.

omezený účet používám všude, i na jednouživatelském pc jako je zmíněný netbook. případný spuštěný vir (nebo instalátor spyware) zdědí jen taková práva, jako má uživatel co ho spustil. omezená=žádná co mohou poškodit systém.
a nemusím se otravovat s aktualizací antiviru, antispyware ... k ničemu je nepotřebuju.
domácím instalátorům, kteří nemohou žít bez instalací kradených aplikací nebo bez admošského účtu na netu, pak nezbývá než mít tyto blbosti nainstalované, a hádat se v diskusích který sw je na jejich škole považován za lepší. (je to jedno, stačí když jsou přiměřeně aktualizované)

ms už po letech a desítkách miliónů zavirovaných pc pochopil, že autorun je smrtelná blbost. kterási aktualizace funkci "open" pro výměnná média vypíná. dnes autorun může akorát zobrazovat ikonu, a nabízí popisek k datovému médiu pro volbu co s obsahem.
já autorun zakazuju rovnou, zároveň umisťuju na všechny flashky/sd karty vlastní autorun.inf s identifikační ikonou.

už zas čističi: tyto programy necleanují nic užitečného proto se jimi nezabývám. leštit cache nepotřebuju, recent záznamy se přepisují samy, ukládání cookies třetích stran mám v prohlížeči zakázané.
nepoužívám čističe něčeho co nemá smysl, místo toho mám přehled o procesech - proč mi běží v paměti.
chyby nehledám v málo vyčištěném pc, ale podívám se do prohlížeče událostí k čemu došlo.

cookies z ie: některé spywarodajné aplikace si mohou spustit ie na pozadí, nebo používat jeho část.

Abych přispěl svoji troškou do mlýna:
- Body obnovy zásadně vypínám. Krom šetření místa na disku se tím urychlí systém (prosím, nehádejte se, je to můj názor, ale nehodlám ho obhajovat) a krom toho: Mnohokrát žádný bod obnovení nepomůže. Místo toho raději používám image systémového oddílu.
- Autorun je bez debaty. Tuto zhůvěřilost zakazuji kde jen mohu.
- CCleaner používám (jenom na tempy). I když někteří mají k němu odmítavé stanovisko, domnívám se, že když neprospěje, tak rozhodně neuškodí. Kromě toho jsem zažil situace, kdy CCleaner vymazal pozoruhodné množství dat (řádu GB) a počítač docela ožil.

Samozřejmě, že názory jsou k tomu, aby se různily, ale já raději, jak jsem již psal, body obnovy nahrazuji "dostatečně častým" vytvářením image. Samozřejmě, že je věcí diskuze, co to je to "dostatečně častým", ale rozhodně je to účinnější, než body obnovy - ty často nepomohou, kdežto image vždy, i při pádu systému.

Obnovení systému na disku s Windows nevypínám, na discích s daty ano. Ještě jsem to nepoužil, ale kdo ví. Na všech mých PC používám omezený účet, vedle toho mám ještě klasický účet správce, kam lezu když něco instaluji apod. Antivir nepoužívám, viry nemám.
Autorun vypnutý nemám, poněvadž do PC nedávám cizí flashky (a flashku jako takovou jsem nepoužil hodně dlouho), připojuji jen vlastní externí disky a čtečku s kartou z fotoaparátu. Opět - bez problému a bez virů.
Programy na čištění nemám, čas od času použiju Vyčištění disku integrované v systému. Opět - není problém a Windows běží stále jak po čerstvé instalaci.