
systémový oddíl hdd - raw
Dostal jsem starší počítač na opravu a bohužel se mi podařilo poškodit 30gb systémový oddíl. Zkusil jsem ho připojit ke svýmu pc a opravit chyby. A najdednou je tam systém souborů raw. Naštěstí jsem si důležity věci zálohoval - ale na něco málo jsem zapoměl. Asi už není šance s tím něco udělat? Tedy kromě přeformátování a instalace systému.
Přečtěte si článek o tom, jak na záchranu dat HDD, flash disku, nebo paměťové karty (reklama) (los)
Zdravím...
včera se mi stalo něco podobného.. přišel jsem domů, zapnul jsem počítač.. a můj takřka plný 1TB externí disk se mi zobrazoval jako nenaformátovaný. Ve správci disků se mi hlásil že je v systemu RAW. Vůbec netuším jak se to stalo..
Na internetu jsem o tom nasel spoustu veci, ale vsude to nakonec skonci tim, že si mám stahnout nějaký soft, zazálohovat soubory a disk zformátovat... a to je pro mě teda rada za všechny prachy... shánět druhej disk s kapacitou 1TB a zkopírovat data jinam...
moje řešení které pomohlo mě, nevím jestli pomůže vám:
1. disk sem připojil k jinému pc (to si myslím že neni vůbec nutné stačí když bude mít disk v systému přiřazené písmeno)
2. pustil sem si příkazový řádek (xp: start - spustit - cmd / vista&7: start - cmd)
před dalším krokem jsem ještě zkoušel příkaz "CONVERT D: /fs:ntfs" kde D: je pismeno vadneho disku, ale nevim jestli to mělo na něco vliv (vysledek byl ze convert neprobehl protoze disk uz ntfs je)
3. v příkazovém řádku jsem napsal příkaz "chkdsk d: /v /r /x" kde d: je pismeno poskozeneho disku
toto mi běželo cca 4 hodiny (ext. disk přes usb) a bylo to na 8% tak sem to vypnul protoze sem si rekl ze disk vypojim a pripojim primo pres sata kabel... ale kdyz sem videl ze ten chkdsk neco provedl jeste pred tou dloooouhou procedurou, tak jsem disk opet zapojil pres usb a hle... vše je ok, žádná ztráta dat žádný formát žádné kopírování souborů :D
ted jsem vysmátej jak lečo, doufám že to pujde až přijdu domů :D
třeba vám to taky pomůže ;)
ahoj prosimte pouzil jsem tvuj postu data konecne vidim ale zadny film stoho nespustim napise pristup odepren muzes mi prosim poradit dik
založ si vlastní dotaz nebo se aspoň pořádně rozepiš:
uveď způsob poškození, cos vlastně zkoušel pro obnovu, a co je teď z disku vidět.
ahoj prosím nejde mi bod dvě já mám windous 10
Je to 7 roků starý dotaz, nevadí? Nebylo by lepší si založit nový?
Z věty "nejde mi bod 2" se taky toho nedá moc poznat, natož poradit.
2. pustil sem si příkazový řádek (xp: start - spustit - cmd / vista&7: start - cmd)
Já vím, co bylo napsaný v bodu 2 - nemusíš ho kopírovat. Ale nevím, co ti na tom nefunguje?
Prostě jde o spuštění příkazového řádku - nejrychleji klávesovou zkratkou Win+R, napsat cmd a stisknout Enter.
Jestli máš s tímto problém, tak radši svěř opravu někomu zkušenějšímu.
toto mi píše
Ono to ale nic nepíše. To chkdsk atd. máš psát ty.
obrázek mi nenačetl
přitom bych tipoval, že nejjednodušší je v případě zdánlivé ztráty celého disku sáhnout po programu testdisk.
(možná getdataback, nezkoušel jsem)
na obnovování jednotlivých souborů buď taky ten g., nebo recuvu.
Na program testdisk se taky odkazovali ve všech diskuzích. Stáhl jsem ho ale nějak sem nepochopil co s ním... ale myslím že je taky spíš jenom na vydolování dat z disku abych ho pak mohl naformátovat. Nebo se mýlim? Jestli to je opravdu jen k zachrane dat, tak to je právě cesta kterou sem vůbec jít nechtěl.
Jak sem včera psal, já sem k tomu žádný další program navíc nepotřeboval ;) a disk šlape.
Jsi první kdo popisuje tak jednoduchou vec na zachranu. Jinak ty programy opravdu pouze kuchaji soubory ze zdanlive necitelneho oddilu HDD.
Dostal jsem HDD a ma tri oddily, recovery, C: a D:. Pouze C: je RAW ! Odzkousim tvou metodu. Podle me k tomu dochazi vzdy pri spatném vypnuti (vypadek el. proudu atp...), nebo mechanickem poškození. Pri mech. poskozeni se uz toho moc zachranovat neda.
Zkoušel jsem všechno možné ale nakonec mi pomohl program EaseUS Data Recovery. Vyhledal všechny soubory i ty co jsem dávno smazal(u těch byl červený vykřičnik že obnova dat se nemusí podařit) a všechno jsem zachránil bez poškození. Sice jsem musel použit dalši prázdný hdd. Výhoda byla že protokol o nalezení dat šlo uložit a program vypnout a pak kdykoli bez testu načíst přrdchozí protokol a jen zaškrtnout požadovane soubory a obnovit je třeba i po jednom souboru. 750Gb hdd trvalo obnovit cca 36h.
ahoj mužeš poradit ? ted mi to dělá ten EaseUS a po dokončení dám co dole to recover jako opravit ?
Ono záleží na tom, co je pro vás důležité. Pokud je problémem opatřit si druhý disk, tak asi data nejsou příliš cenná. Co se týká programů na obnovu/záchranu dat, je to celkem jedno, každý bude doporučovat to, s čím umí. Jak TestDisk, tak GetDataBack jsou ověřené a spolehlivé. Je ale potřeba uvážit jednu věc - program chkdsk je velmi mocný nástroj, který dokáže někdy (často) skutečně data zachránit. Na druhou stranu ale je třeba počítat s tím, že někdy to domrší tak, že už se s tím nedá pak dělat vůbec nic.
to je brutaaaaaaaal :D
Mal som rovnaky problem, teda znicoho nic sa mi z fungujuceho disku stala RAW particia, samozrejme je kopec softverov na obnovu dat, ktore po kvante hodinach vam vypluju data ale treba mat licenciu na taky softver a potom aj miesta na kopirovanie dat, takze som to rychlo vzdal...
Pomohol princip opravy ktory spominal @tryskacz, teda otvorit prikazovy riadok a zadat "chkdsk d: /v /r /x" kde d: je pismeno poskozeneho disku,
mne to zbehlo na 10% disku a potom to tak dlho stalo, vypol som to, disk bezpecne odstranil z USB, zapol naspat, automaticky sa nacital... hned som klikol aj na automaticku opravu chyb na disku a vsetko ide ako predtym :D
vdaka
Vsetko nejde ako predtym. mas zrejme vadne sektory na disku a zrejme aj poskodene data.
Mě se stalo něco podobného dnes.V avg pc tuneup jsem dal kontrolu ext.usb disku.Na 10% procentech se to seklo a nic dál.Po restartu disk byl viditelnej ale jako by prázdnej.Ve správě disků byla informace,že je ve formátu RAW a nešlo s tím nijak hnout.Nechal jsem ho ale v usb.Až po nějakým čase jsem potřeboval z jinýho důvodu do nouzového režimu (Windows 8.1 PRO 64 bit)a tam najednou byl normálně čitelnej a v NTFS.Po restartu do normálu už to tak zůstalo.Třeba to někomu pomůže.
Kdo tuní, tomu nepomůže nic.
jak to dám do nouzového v hlavní nabidce spuštění to není
Koukej na rok příspěvku!
to je snad jedno z jakýho roku potřebuji proste pomoc
dík, mě to pomohlo