Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Záloha HDD 1:1

Zdarec,
potřeboval bych nějaký software, ve kterém by se daly zazálohovat windows + celý obsah HDD a aby to šlo z toho souboru obnovit i v případě nefunkčnosti Win. Zkoušel sem ntbackup, ale nemohu vytvořit disketu nutnou pro obnoveni, poněvadž jsem oddělal disketovku. Stačilo by, kdyby se v Ntbackup dalo nějak nastavit, aby se to uložilo místo na disketu třeba na flash.

Vyuziju tenhele thread na podstrceni takove technicko-debilni podotazecky...Proc je vlastne potreba na zalohovani HDD pouzivat specialni program ? Vzdycky jsem si myslel, ze na disku je zapsany pouze MBR, partition table, FAT a pak uz jenom normalni soubory. A ze staci zalohovat jenom soubory. Pokud se mi teda povede prinutit Windows aby mi je vydal vsechny. Pri restaurovani HDD mne formatovaci program vytvori MBR a FAT se (podle aktualni velikosti clustru) mi vytvori az budu nahravat soubory. Co vic je potreba udelat?

A jak budes vedet, kde kterej soubor mas? :) Respektive kde jsou jeho jednotlive fragmenty (filesystemy se totiz fragmentuji rady a ochotne)

EDIT: ted jsem si to precet a beru zpet .. pri zaloze jde o to, abys system obnovil presne do puvodniho stavu, jako byl tehdy. Zaloha souboru staci, ale kdyz si zazalohujes jen soubory a napriklad nainstalujes system jinde znova a soubory nakopirujes, tak ten system uz bude jiny, bude mit jine uzivatele, identifikatory a podobne.

Pořád nechápu. :-| Mám za to, že všechny údaje o uživatelích vč.hašů hesel jsou normálně zapsané v nějakém ze souborů a když je všechny na disk vrátím, dostanu se do původního stavu.
Ten postup co popisuji výše bude určitě fungovat pro W98 a FAT32. U systému NTFS tuším nějakej zádrhel.

aha, diky, už začínám mít jasno. Podle NTFS nejsou přístupová práva obsažena v souboru (žil jsem v bludu) ale jde o souborový atribut, jako je hidden,archive,system,readonly atp. a tudíž se zapisují do MFT, což je jakási obdoba FAT.
to MM_tank: Na systémový disk se dá prý dostat pomocí utilitky NTFS4DOS.

Hlavní problém u 2000 a XP je že pokud běží tak se prostě ke všem souborům nedostaneš a nemůžeš je okopírovat. Pokud je systém na NTFS pak je další problém že se k němu nejde rozumně dostat například z dosu a podobně abys to zkopíroval a obnovil.

Pokud se k systému dostaneš přes bootovací cdčko např. BartPE nebo miniXTpe tak je záloha windows teoreticky řešitelná.

Takové zálohování kopírováním ale bude zřejmě trvat několikrát déle než použití například nortonghost v dosu nebo acronics true image ve win.

No prave ze Windows tak jednoducho neprinutis aby ti "vydal" vsetky subory (niektore maju prava len pre system - na to ti IMHO nepomoze asi ani live CD Win musel by si asi menit prava rucne, niektore subory su locknute systemovym procesom ak bezi Win z toho disku, apod.), software na robenie image particie ti to spravi poriadne a bez problemov (teda vacsinou :-)).
P.S. pisal som o NTFS, ktory je dnes spravidla pouzivany pre XP a spol. U FAT32 by mohlo fungovat aj tak ako pises (napr. z W9x-DOSu) ale bolo by to zbytocne komplikovane sa s tym drbat.

To ma dva aspekty - prvy su prava, tam ak je niekto admin tak si ich aj tak moze privlastnit kedykolvek, a ak nabootujes iny OS tak si proste admin.
Druhy aspekt je, ze kdejaky free zalohovaci program sa nepotrebuje dostat k skutocnym datam (v pripade sifrovania), ale staci ze odzalohuje obsah disku (t.j. zasifrovane data, nepotrebuje a ani nevie ich odsifrovat).