Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hádanka pro předškoláky

Dětem v mateřských školkách byla dána tato hádanka:

Na kterou stranu jede autobus, který vidíš na obrázku?
[clipimage0018xo.gif]
Podívej se důkladně! Už víš odpověď? Možné jsou jen dvě, a to „jede doleva“ nebo „jede doprava“. Ještě pořád nevíš? Tak se podívej dále. Děti ve školce to věděly hned.

Tak dobrá ;-) Autobusy mají dveře na straně u chodníku, aby lidi mohli nastupovat. Na obrázku nejsou žádné dveře vidět, chodník je tedy "za" autobusem. Díváš se tedy na autobus "přes ulici", takže jede doleva. Tedy... platí to jen v zemích, kde se jezdí napravo. V Británii by bylo řešení opačné :-D

Pokud tam není řidič, tak autobus stojí.

S takto příkře vyřčenou tezí si dovolím nesouhlasit. Není-li řidič, nemusí to ještě nutně znamenat, že autobus stojí.;-)
Například v tomto článku je na fotografiích vidět 2 autobusy (ne nepodobné vozidlu z kresby v titulní otázce), které jezdí zcela bez řidiče. Jak to dopadá se přesvědčte sami: www.wolfstad.com/2005/12/driveless-robot-busses-cra sh/

Ja by som na to neprisiel nikdy, ptz. by ma vzivote nenapadlo ze ten co to kreslil chcel niekedy nakreslit aj dvere (profesionalna deformacia - v praxi sa na nacrt kresli len to co je potrebne, clovek nepredpoklada ze na nacrte je nieco z opacnej strany), a ten autobus fakt vypada ako nacrt. :-)
Ale teraz ma to napadlo ako dobra vyhovorka: ked mi bude niekedy nieco chybat v nejakom nacrte, tak poviem sefovi ze to je z opacnej strany :-D:-D

Ehm, tak som to po vasom vysvetleni konecne pochopil :-D
Sorry ale ked toto niekto nazve "autobus", tak si kazdy normalny clovek musi okamzite mysliet ze dvere tam nie su preto, ze autor toho "diela" dvere nakreslit proste nebol schopny, a nie ze to ide dolava :-D

Neda mi to nevlozit jeste jednu;-):

Mame 3 pokusne osoby (Adam, Bohus, Cyril) a 5 cepic (3 bile a 2 cervene). Osoby sedi za sebou tak, ze Adam vidi Bohuse i Cyrila, Bohus vidi Cyrila a Cyril nevidi nikoho. Kazde osobe dame na hlavu cepici tak, aby ji dotycny nevidel. kazdemu z nich polozime stejnou otazku:

"Jakou cepici mas na hlave?"
Adam: "Nevim"
Bohus: "Nevim"
Otazka: Co odpovi Cyril? Predpokladejte, ze vsichni 3 uvazuji logicky.

adam mohol povedat, ze nevie, jedine, ked pred sebou videl 2 biele alebo jednu bielu a jednu cervenu, cize neviem ako by adamove slova mohli pomoct bohusovi, cize ak by aj cyril mal na hlave cervenu, bohus by musel mat bielu a ak by mal cyril bielu, bohus by mohol mat bud bielu alebo cervenu....nejak nemozem prist na ten hacik 3-[

1. Adam povedal ze nevie => aspon jeden z prednych dvoch musel mat bielu
2. Bohus povedal ze nevie => to predsa nemoze povedat ak by pred sebou videl cervenu (lebo ak by pred sebou videl cervenu vedel by ze on sam musi mat na hlave bielu, ptz. to vyplyva z bodu 1, aspon jeden z nich dvoch musi mat bielu). Ak povedal ze nevie, tak musel vidiet pred sebou bielu = Cyril ma bielu.

Áno, na začiatku som sa pomýlil. Bielu, nie červenú, ale išiel som na to takto:

1. A vidí 2 červené, tak má červenú
- Vidí bielu a červenú alebo dve biele

2. B vie, že A nevie, takže, ak vidí červenú, tak má bielu
- Vidí bielu, tak nevie

3. C vie, že A nevie a že nevie ani B, tak má bielu

ok, ked hadanky, tak poriadne:

Miništrant a farár pozerajú z veže kostola, čo stojí na kopci, ako k nim idú traja ľudia. Na to farár povie miništrantovi: "vidíte tých ludi, čo k nám prichádzajú? Všetci traja dokopy su takí starí ako ste vy, a súčin ich rokov je 2450. Viete mi povedať, koľko má každý rokov?". Na to sa miništrant zamyslí, a odpovie že nevie. Na to mu farár odpovie: "Dobre, ešte vám pomôžem, nikto z nich nie je starší ako náš biskup, viete to teraz?" Na to mu miništrant odpovie, že áno.

Otázka: Koľko rokov má biskup? Je to seriózna logická úloha, žiadny vtip, a dá sa vyriešiť.

biskup nemoze mat 25 ani 26, pretoze by neplatili vsetky vety otazky.
Ak si myslis ze biskup moze mat 25, tak sem napis kolko maju v tom pripade vsetci ostatni rokov a vysvetli mi preco ministrant najprv nevedel povedat kolko maju ludia rokov, a po poslednej vete uz vedel.

P.S. tym chcem povedat ze pri svojom rieseni ignorujes polovicu tej hadanky, teda pri vysledkoch ktore ponukas by ten pribeh v hadanke nemohol nastat tak ako je napisany.

Miništrant a farár pozerajú z veže kostola, čo stojí na kopci, ako k nim idú traja ľudia. Na to farár povie miništrantovi: "vidíte tých ludi, čo k nám prichádzajú? Všetci traja dokopy su takí starí ako ste vy, a súčin ich rokov je 2450. Viete mi povedať, koľko má každý rokov?". Na to sa miništrant zamyslí, a odpovie že nevie. Na to mu farár odpovie: "Dobre, ešte vám pomôžem, nikto z nich nie je starší ako náš biskup, viete to teraz?" Na to mu miništrant odpovie, že áno.

Otázka: Koľko rokov má biskup? Je to seriózna logická úloha, žiadny vtip, a dá sa vyriešiť.

Miništrant: 46
Ľudia: 7, 14, 25 (spolu toľko čo miništrant a súčin 2450)

Nevedel odpovedať, lebo vyšlo 8 možností veku troch ľudí, kde je vek každého pod 100 rokov vrátane miništranta, z toho...

Beriem späť.

[mod]Ved preto :-) Zmazana spravna odpoved. (nechaj radost aj inym) (MM..)[/mod]

Tak dobre, posledna indicia (z toho to uz musis vidiet, len si poriadne precitaj zadanie aby si pochopil co ktory stlpec znamena a aby si vedel ktore riadky hladas :-))

2 + 5 + 245 = 252
2 + 7 + 175 = 184
2 + 25 + 49 = 76
2 + 35 + 35 = 72
5 + 5 + 98 = 108
5 + 7 + 70 = 82
5 + 10 + 49 = 64
5 + 14 + 35 = 54
7 + 7 + 50 = 64
7 + 10 + 35 = 52
7 + 14 + 25 = 46

uff, snad su tam vsetky.
P.S. Igor, mozes to zmazat a obnovit neskor :-)

Aha to s 1 ma nenapadlo, diky za doplnenie, nema to ale vplyv na vysledok.

Precitaj si tu hadanku predsa, preco ten ministrant hned nevedel kolko maju ti ludia rokov, ak by aj mal takuto tabulku ?

P.S. Posledne "dokopavacie" indicie :-):
- ktory stlpec je vek ministranta?
- keby si bol ten ministrant, vedel by si kolko mas ty sam rokov? :-D Tak preco hned nevedel odpovedat?

ked uz tu tak hadankujeme, tiez pridam nieco, nepamatam si presne slova, cital som to niekedy davno v jednej knihe, tak sa to budem snazit povedat vlastnymi slovami

Kedysi davno, zil jeden odvazny bohatier, ludia ho mali radi, ale kralovi lezal v zaludku. Nejaky neprajnik ho udal, kde sa skryva a kralove vojska ho zatkli. Dostal sa do vezenia, rozsudok hned znel: smrt. Ale v tom kralovstve bol zauzivany zvyk, kazdy si pred smrtou mohol z truhlicky vytiahnut papierik, boli tam vzdy dva: smrt alebo zivot. Kral ale chcel mat istotu, ze tento clovek umrie, povedal svojim ludom, aby z truhlice vybrali papierik na ktorom bol "zivot" a nahradili ho papierikom "smrt". Takze tam boli oba so smrtou a tento clovek nemal mat ziadnu sancu na zachranu. Dozvedeli sa to vsak jeho priatelia a boli ho vo vezeni na to upozornit. On im pekne podakoval a povedal im, aby to nikomu nepovedali, lebo to je jeho jedina moznost na zachranu. Priatelia ho posluchli a nikomu nic nepovedali aj ked si mysleli svoje.
Na druhy den, prisiel tento bohatier pred porotu, vybral si papierik z truhlice a vyhol sa smrti. Ako je to mozne?

Narazil jsem na podobnou hadanku jako dal IgorK:

Potkaji se dva kamaradi a prvni se pta: "na co neses tolik darku?" a druhy opdovi: "ale moje tri deti maji dneska narozeniny", prvni opaci: "a kolik jim je let?" a druhy opdovi: "soucin jejich veku je 36", prvni se zamysli a odpovi: "to mi nestaci", na to druhy napovi: "soucet jejich veku je stejny jako pocet oken tohoto domu" prvni se zase zamysli a odpovi: "to mi nestaci", druhy znova napovi: "nejmladsi Evicka nosi cervenou cepicku", prvni se zamysli a odpovi "aha, jejich vek je....".

Otazka: Jake je stari jednotlivych deti?