Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vhodny OS pre PDA

Caute,

chcem si kupit PDA kombinovane s telefonom a neviem sa rozhodnut, ci si vybrat take s OS Windows Mobile 2003, alebo s novsim systemom Windows Mobile 5.0. Ak by mi ktosi vedel vysvetlit podstatne rozdiely, hocico poradit, napisat skusenosti, postrehy, varovania atp., budem mu vdacny.

Windows Mobile 5 je jako každý nový operační systém lepší a perspektivnější, ale má jednu zásadní nevýhodu, která mou nenávist vůči MS posouvá až někam za patologickou hranici.

WM5 totiž nedovoluje svému synchronizačnímu programu MS ActiveSync 4.x synchronizovat tzv. PIM data (v podstatě položky Outlooku) se stolním PC přes jakýkoliv typ sítě (kromě BT). To znamená, že při synchronizaci musíte být vždy v bezprostřední blízkosti desktopu. Žádná synchronizace přes LAN, WLAN a už vůbec ne přes Internet. Navíc ve WM nejdou standardně synchronizovat accessové soubory *.mdb do PocketPC formátu *.cdb, ačkoliv se jedná o vlastní formát MS.

Všechny tyhle problémy se u starších verzí OS Windows Mobile (dříve Pocket PC) nevyskytují. Proto bude zapotřebí, abyste si v tomto směru vyhodnotil své priority.

To nevíš, že všechno od M$ je nejlepší a vymyšlený teamy odborníků, kterejm nešaháme ani po kotníky? Musíš už konečně pochopit, že tvoje požadavky jsou naprosto zcestný a zastaralý. Tyhle všechny vylepšení jsou pro vyšší bezpečnost dat. V příští verzi systému bude možno zálohovat jen data odsouhlasená Microsoftem a s ověřenýcm podpisem Billa Gatese ale jen na disk v Redmontu. :-D

1. Symbian s klávesnicí (ideálně Nokia 9xxx), já doporučuju N9300i
2. PalmOS

pak dlouho nic

a někde na konci se krčí Windows Mobile :-D

P.S.: Pořadí je s ohledem na pracovní výkon a produktivitu. Pokud se chceš bavit a nevadí ti, že každý den budeš rebootovat, tak pak WinMob je na prvním místě. :-D

Aktualne je (zatim) situace takova, ze nejlepsi volbou je asi WM2003 - existuji pro nej mraky aplikaci a jsou doladene. Pro WM5 jeste plno programu neni, tudiz na nem mnoho veci vubec nejde - a hodne lidi je z toho obcas otravenych. Ale je jasne, ze behem roku se to preklopi. Uz ted treba Opera pro PPC jede lip na WM5 nez na WM2003.
Co se tyce ActiveSync4.0 (pro WM2003 i WM5) - to je opravdu nepochopitelna zvracenost.

Takze tezko radit - ja se drzim WM2003, pouzivam PDA docela intenzivne (jako www-browser, jako voip telefon pres 3G/Eurotel i WiFi, jako skype telefon, s GPS pro navigaci TOMTOM, pro vzdaleny pristup na pc pres terminal services i vnc, na pousteni divx a dvd, mp3player, jako dalkovy infrared ovladac na domaci spotrebice, vyuzivam casto bluetooth i wifi, atd...) a vsechno funguje naprosto bezvadne - zadne reinstally ani restarty se nekonaji, jak vas kolega strasi.
Ale perspektivnejsi je urcite WM5.
S upgradem z WM2003 na WM5 nepocitejte, je zapotrebi jina hardwarova koncepce.

Naopak pred tim symbianem bych trochu varoval (mam ho taky, i kdyz ne na N9xxx, a pripada mi, ze drzi pohromade jen silou vule).

EDIT - rozhodne nejsem fanousek ms.

hm?

Já mám uptime na Symbianu přes 60 dní :-) A to prosím ho fakt používám. SMSek tak 0,5MB, synchronizovaný kalendář půl roku zpět a rok dopředu, replika pošty, cca 40MB rozpracovaných wordovských a excelovských dokumentů, pak spousta e-knížek, nějaký ten emulátor. A když vidím chudáky jak nadávají na MS se stylusem v ruce, tak se musím smát :-). BTW největší atrakce vždycky byla, když WM-powered zařízení došly baterky :-D, ale prý to "už" opravili. O výdrži baterky nemluvě, moje stará baterka vydrží 3 dny průměrné práce a telefonování (tj. cca 4 hodiny volání a 2 hodiny práce + standby)

Jediné, co bych vytknul, je jen 8MB RAM, což je dost často o tom, že musím zavírat velké aplikace, když chci dělat s jinou velkou aplikací, což ale řeší nové modely N93xx a N95xx

P.S.: je rozdíl mezi Symbianem pro "malé" telefony a Symbianem pro Komunikátory. Ale fakt nemíním nikoho přesvědčovat, k takovému názoru musí člověk dojít.

Jo, kdo si vzpomínáte na Psion 5mx? To byl mazlík!! :-D

60 dni je pri pouzivani slusny.
zapomnel jsem, ze na wm je precejen ten problem s bluetooth stackem, takze cca jednou za 14 dnu na softreset dojde...
jinak - ja taky nechci nikoho presvedcovat, a s n9xxx nemam (bohuzel) zkusenosti.
jen jsem chtel rict, ze - aspon u me - wm2003 funguje lip nez jsem cekal. dokonce se da rict, ze mi na nem funguje vsechno, co si zamanu. a verte, ze kdyby me zlobil, tak bych ho davno nemel, a tady bych na nej pekne nadaval.

btw psiona 5mx jsem mel :-) ...vzpominam, ze jsem pro nej dokonce zbastlil par aplikaci v EPOC SDK :-D

Vdaka vsetkym za info a linky,
na strankach vyrobcu navigacneho systemu iGO, ktory planujem na tom PDA telefone pouzivat je nasledovne upozornenie:
Volanie na zariadeniach so systémom Windows Mobile 2003 SmartPhone (SE) napríklad (HP iPaq 6300) nie je počas navigácie možné.
http://www.mobile.sk/product_info.php?cPath=22_51&p roducts_id=481
Teraz som si nie isty, ci sa to tyka len toho "SmartPhone" vydania, alebo Windows Mobile 2003 vseobecne. Pre mna je, pochopitelne, moznost telefonovat aj pocas navigacie velmi dolezita. O tych problemoch so synchronizaciou cez ine rozhrania ako Bluetooth som zatial nikde necital. Nemoze to byt len ojedinelo sa vyskytujuci problem?

Ad "O tych problemoch so synchronizaciou cez ine rozhrania ako Bluetooth som zatial nikde necital. Nemoze to byt len ojedinelo sa vyskytujuci problem?":

Neni, to je znama vec - ActiveSync4.0 na rozdil od verze 3.x neumi synchronizovat pres sit (tj. napriklad pres wifi).
No a na WM5 nejde pouzit starsi ActiveSync nez 4.0.
3-[

no me to nejak nevadi, proste to obcas dam pres noc do nabijecek..
ty mas pda s gps? jak se ti to osvedcuje? kdyz jsem to zkousel, tak se to muselo v aute strkat az uplne k oknu, aby to videlo na satelity, a pak zas nebylo videt na pda ... => celkem nepouzitelny. prijde mi prave lepsi samostatna bt gps.

Squad_leader> rikas "vsechno dokaze jedina", ale kdyz jsem hledal, tak jsem proste takovou nenasel. vzdycky by to byl dost blbej kompromis, pritom zbytecne.

EDIT - jeste k pda x telefon:
abych se priznal, u me byl jeden z hlavnich duvodu pro samosatny pda (bez telefonu) ten, ze jsem chtel mit moznost prejit na rychlej net pres 3G, az ho zavedou. kdyz ho zavedli, poridil jsem mobil s UMTS a bylo to. no ale druhej duvod je taky ten, ze i kdyz skypuju a voipuju pres pda (a je tam dokonce specialni "voip reproduktor"), tak - co si budeme povidat - telefonovat telefonem je precejen o dost prijemnejsi nez s dotykovym displejem u ucha. ;-)

Já mám PDA s GPS Acer N35 (už delší dobu). V autě funguje jedna radost i pod metalizovaným sklem. Chce to ale program Dynavix, je sice drahý, ale špička v této kategorii. Dále jsem do firmy koupil GPS Mio Digiwalker a ta nemá chybu. V autě funguje snad i pod vodou. Má nesmírně citlivý satelitní přijímač.

Nevytrhavej věci z kontextu.
Jednoúčelové zařízení je vždy lepší na určenou věc. To je logické.
Ale proč nemít stále sebou důležité dokumenty nebo knihy ?
Proč si nenapsat aplikace ve formě html?
Proč nemít stažené stránky ?

Jsem sice jako programátor looser, ale například tato mini-aplikace ti pojede
v kapse na PDA a jsi ji schopen napsat během několika vteřin:
nahoda.html
// edit ten programek je fakt ujetý. Má parodovat některé skutečnosti. :-D
To o čem to je jsou plusy. Každému sice vyhovují jiné věci.
Někomu vyhovuje Unix nekomu zase Windows.

Nikomu nic nevnucuji jenže tak jako Windows je oblíbenější na PC než Unix (podle počtu uživatelů - Unixáci nekamenujte mě za termín uživatel, vím jak se vám protiví) tak stejně tak MDA by chtěl maximální počet uživatelů.
Jenže MDA je několikrát dražší než nějaký "omezený" mobil.
Takže asi tak.

Musis si stanovit priority co a jak a jak casto budes vyuzivat.
Ja si napr. poridil MDA compact - chtel jsem neco maleho a protoze mobil s PDA velmi uzce spolupracuje, je zbytecne tahat 2 pristroje. A velikostne to moc vetsi nez jen telefon neni.

Zato pro GPS, ktere nevyuzivam kazdy den jsem si poridil externi prijimac.
Vyhody ?
- muzu jej strcit v aute na palubku a zarizeni mit pritom uplne nekde jinde
- samotny prijimac ma vetsi vydrz na baterie nez PDA, ktere ti prubezne zobrazuje mapu pri navigaci. Pokud by se k tomu pripojil jeste odber GSM, bylo by to s tou vydrzi mnohem horsi. V aute se to da, tam muzes dobijet, ale treba na kole nebo pri turistice je to s dobijenim mnohem tezsi...

Ja som tiez zastanca toho, ze je lepsie mat vsetko v jednej krabicke. Poznam sa a viem, ze 2 elektronicke zariadenia so sebou tahat dlho nebudem a casom by to skoncilo tak, ze PDA ostane doma na stole a premeni sa na zbytocne vyhodene peniaze. Ale male PDA s telefonom - tu uz si viem predstavit ako vsadepritomne zariadenie.
Celkom ste ma nalomili na WM2003, ale je tu jeden problem - ako GPS navigacny system chcem pouzivat iGO Europe 2006. V tomto by som nechcel robit az take velke kompromisy. No a na strankach vyrobcu je napisane, ze pocas GPS navigacie so systemom WM2003 Smartphone sa mi nikto nedovola - co je pre mna problem, pretoze navigaciu budem vyuzivat prave v pripadoch, kedy sa blizim k miestu, kde ma niekto caka (akcie s kamaratmi, chaty, vylety, ...) a vacsinou mi tito ludia pred prichodom volaju. Tento problem sa pri WM5.0 nespomina.
-
Niekto mi este spominal o problemoch s WM5.0 na niektorych zariadeniach - ze je to uplne na nic, ze to len mrzne a je to nepouzitelne - ma niekto take skusenosti?
To PDA chcem vyuzivat v prvom rade ako telefon (volania a SMS), potom hlavne ako organizator casu, v exceli mam spravenu taku osobnu kontrolu financii (su tam aj grafy, co hovori v prospech WM5.0), sem-tam internet a sem-tam GPS navigacia. Zvazujem zariadenia MDA Compact (lepsi procesor Intel 412MHz, WM2003) a MDA Compact II (slabsi procesor, TI 195MHz, WM5.0). Nejak mi na tie moje poziadavky viacej sedi ta dvojka, nemyslite?

Ad "Niekto mi este spominal o problemoch s WM5.0 na niektorych zariadeniach - ze je to uplne na nic, ze to len mrzne a je to nepouzitelne - ma niekto take skusenosti?"

pravdepodobne mysleli pristroje upgradovane na wm5 z wm2003 - to se presne takhle projevuje. pda vyvinute pro wm2003 proste neni delane pro wm5 - lidi s ipaqem 4700 by mohli vypravet..