Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co brzdí výkon grafické karty?

Zdravím,
rád bych se všech zkušenějších PC maniaků zeptal na tuto otázku.

Dnes jsem si k 19. narozeninám koupil novou grafickou kartu. Hraji World of Warcraft a s mou starou ASUS EAH5670 1gb GDDR5 jsem vytáhl na střední detaily 30-60 fps
Pořídil jsem si o dost výkonnější ASUS EAH6950 1gb GDDR5 a s ní Seasonic 650W 80Bronze+.
Ve WoWku mám nyní opět na střední detaily 60-80 fps, což je opravdu, ale opravdu málo. Kamarád s ASUS GTX560 1gb má stabilních 250+ fps na maximální detaily.

Mno, usoudil jsem že mi výkon grafiky bude něco brzdit. Asi vím že to budou Paměti RAM a Processor, ale až takovou brzdu jsem opravdu nečekal.

Jinak mám v PC tyto komponenty
CPU: AMD Phenom II X2 550 BE 3.1Ghz 6mb L3 Cache, přetaktované na 3.5Ghz
RAM: 3x 1gb 800Mhz DDR2 CL4
HDD: WD 500gb 16mb Cache SATAII
MB: Gigabyte s podporou DDR2 RAM a AM2-AM3 processorů

Moje otázka zní, opravdu moje RAM a CPU brzdí výkon grafiky, nebo bude problém jinde?

Děkuji za názory, případně piště co potřebujete vědět. Děkuji

EDIT -> ještě bych se zeptal, jestli je u takto výkoné karty normální teplota 85°C při hraní? byl jsem u ASUS EAH5670 zvyklí na teploty max do 65°C
přitom ASUS se svou DirectCU II garantuje o 35°C nižší teploty, což je divné, pochybuju že by jinak karta 6950 jela na 120°C

"Ve WoWku mám nyní opět na střední detaily 60-80 fps, což je opravdu, ale opravdu málo" - Na co u všech svatých potřebuješ víc? Stačí ti když budeš mít při mass pvp / raidu 25 fps a hra je plynulá. Neznamená čím víc pfs tím víc adidas...Pro lepší chod hry si spíš pořiď SSD disk na kterým budeš WoWko mít nebo rychlejší int. připojení.

No podle toho co si psal výše ti vadí, že máš pouze 60-80 fps... Já si myslím, že těch 60-80 v tvým případě je naprosto opodstatněných v zhledem k tomu, že máš pomalé "RAMky" a nevyvážený výkon mezi procesorem a grafickou kartou. Dál je důležitý aby si hrál hru se stejným rozlišením jako máš např. u plochy a měl povypínané zbytečné programy, které můžou vést ke snížení fps..mistře

Je to Black Edice a ty se taktujou jen zvýšení multiplyeru nebo jak se tomu nadává.. a není zas tak starý, rok ho mám a v té době patřil mezi střední třídu
Vše mám nyní na defaultu, 3.1Ghz a voltage 1.350V
Předchvilkou jsem si koupil novej chladič, místo tohot boxu, jede na 2.2k RPM, jedná se o tento typ (tuším že není špatný a měl by tohoto drobečka Phenoma uchladit jak nic)
arctic-freezer-13-d200569.htm
místo té zatvrdlé pasty co na něm byla jsem dal kvalitní keramickou za 200,- což by mělo být ještě +.

Už hodinu a půl mi jede Prime95
Zatížení je 100%, otáčky chlazení jsou 2.280 RPM a teplota 74°C což se mi zdá až moc, jelikož TjMax tento processor má 69°C (aspoň podle CoreTemp)...
Proudění vzduchu by nemělo být špatně.. abych to jednoduče vysvětlil...

Zdroj mám nahoře, hned podním je větráček který odvětrává společně se zdrojem teplý vzduch pryč, uprostřed je chladič CPU, nasměrovaný tak, že ten horký vzduch fouká směrem do zdroje, tudíž jsem teda předpokládal že ten horký vzduch by měl lést ven snáž...

Je ale fakt, že směrem dovnitř studený vzduch neposílám, teď se naskytuje otázka, mám otočit ten větráček na zadní čísti skříně směrem tak, aby foukal dovnitř bedny?

nema byt napatie nahodou len 1,3000V?
http://ht4u.net/reviews/2009/athlon_250_phenom_550 /index6.php
Dal si v BIOSe vsetko na automatiku? Alebo load defaults? (RAM si potom donastav ak treba)

P.S. a kolko si tam nadrbal tej pasty? Cim menej tym lepsie, idealne takmer priesvitnu vrstvu. Ked jej tam das vela tak to chladit nebude.
BTW. a v navode/letaku k tomu chladicu si pozri jaka je idealna pozicia pre ten chladic, nemusi to byt jedno pre tie heatpipes, zvycajne je to vyznacene v tom letraku ze jaka orientacia je najvyhodnejsia (moznosti su len dve, otocene o 90 stupnov).

Na tom obrázku je ale Athlon X2 55 nebo co
Vše mám na automat... nic krom násobiče jsem u processoru nikdy nezvedal...
Jinak v everestu u těch senzorů je voltage u CPU 1.41V to je normální?
Jinak teď je teplota 75°C v zátěži
A chipset je na 81°C
Grafika je na 61°C nevim proč sou teploty tak vysoké, nedodává ten zdroj moc šťávy? víc než by měl? přecejen 400W a 650W je velký rozdíl...
Mno a jinak klidně teda koupim ještě ten větráček dopředu ať to fučí líp...

Zdroj s tym nema nic spolocne, napatia riadi doska. Mozes tam dat aj 1 MegaWatt zdroj a furt to bdue stejne :)
Otvor bednu a sleduj jake budu teploty potom (z toho potom mozes usudit ze jak sa co zmenilo ci mas dost prietok vzduchu v kejse)
1,41V uz moc neni normalni ked to chce 1,35, v tom BIOSe asi je nieco blbo, daj tam load defaults a save and exit. Alebo to len blbo mera, co je relativne normalna vec, ale nie s takou odchylkou (pozri si napatia a teploty aj v BIOSe, to je najdoveryhodnejsi udaj. Programy mozu merat haluze ptz nevedia co jak merat na roznych doskach).

Poslechl jsem, rovnou jsem teda znovuupdatnul BIOS na F5 (Pro podporu mého phenoma) s tím, že se resetne BIOS do defaultu (přes program od gigabyte).
Objevila se mi na processoru novinka, processor se přetaktovává podle využití, není to divné? třeba mi jedou jádra 800Mhz s voltage 1.000V a při zatížení je na 3.1Ghz a 1.350V
Myslel jsem že toto je funkce Intelu, nebo až u phenomů X6 (Turbo Core) nebo se pletu? to je poprvé co to vidím, tak se omlouvám ;)

Neni to divne u AMD je to funkcia Cool&Quiet a da sa to vypnut v BIOSe. Ze si ten BIOS predtym nemal na defualts :)
P.S. update BIOSu samozrejme bol dobry napad, skus do BIOSu preistotu znova load defaults, a skus ten CPU zas vytazit ze kam pojde teplota atd. Ten Cool&Quite mozes nechat zapnuty to je dobra vec.

no měl bych mít, já do biosu nelezu a flashuju bios když je třeba, jinak by neviděl můj phenom, jelikož je AM3 a deska je AM2+
Už to vypadá v pohodě a to taktování podle zátěže, mám si to nechat? nebo ty časté úpravy voltage a frekvence nějak snižují životnost? nevim neviděl sem to nikdy..
Ještě se dneska podívám na otevření dalších dvou jader, třeba budu mít štěstí a nebudu muset kupovat Phenom X4 nebo X6

V té budce sem nic špatného nenašel. Ty teploty pokud bych to u boxu bral jako +- tak s tím freezerem 13 rozhodně normální nejsou. Zkus tam dát normální rychlost a normální napětí. Už jsem měl v ruce procesory od amd,které byli špatné a přehřívali se..no nevím bez druhého cpu nezjistíš jestli to náhodou není procesorem. Nechci ale nějak strašit.

Máš pravdu ;) okey, no s tím chladičem to je už asi Okey, 70°C v zátěži asi není normální, ale není to kritické...
Přidám tam v pátek chladič zepředu aby fučel studenej vzduch, a třeba to bude Ok, kdyby něco ozvu se

Jinak mockrát děkuji za rady a pomoc, a i pokec ;) budu sem chodit častějc, samozřejmě i pomáhat, když bude v mojich silách ;)

Maj to asi všeci výrobci, snaží se při zátěži tomu cpu narvat víc asi aby to bylo stabilnější.
U asusu se to jmenuje loadline calibration a fakt to s tím přídáváním přehání. U novějších desek to jde nastavit,já to většinou vypínám a přidávám přetaktovanému cpu o 0,1v.

Každopádně zase o tolik by mu to teplotu zvednout nemělo...Podle mě s tím novým chladičem by se měl vrtět okolo 60sátky.

Navíc psal že normálně hraje..kdyby tam pustil primetest nebo linx tak nejspíš vidí modrou/se mu to vypne.