Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem S/PDIF optický výstup a projení z domácím kinem.

Přeji pěkný večer. Budu stavět HTPC který bych chtěl propojit z domácím kinem pomocí optického kabelu pro přenos zvuku.
Nikdy jsem to nezkoušel, tak se ptám jak to funguje. Jen se to propojí, pustím film na HTPC, na domácím kině nastavím input na S/PDIF a už to fachčí?

Pochop, že tvůj HT systém moc lidí nezná. Já mám například pionýra (single receiver 7.1), a na něm je dost jednoduché navolit neadekvátní režim dekodéru 5.1. Taky přehrávám ze samohrajky přes optiku BD - na receiveru je třeba zvolit patřičný optický vsup, navíc v módu "direct". Až pak mi dá volby pro dolby, dts, vlastní nastavení... jinak to skuhrá pouze ve stereu, jen s možností upravit prostor dle nějakých hovadných křivek. Podobné nastavení bude i u tvého HT, jen je třeba jej v menu objevit. Nastavení zvukovky je jediné - SPDIF. Nějaký počet analogových repráků tě nemusí trápit. And BTW: používám posledního VLCa. Přehraje to beze ztráty kytičky.

edit: Jestli používáš trialové přehrabávače, je možné (z důvodů, které zná pouze autor), že ti plnou zvukovou informaci "očešou". Zkus toho VLCa.

Používám CyberLink PowerDVD 11 a TotalMedia Theatre 5. Na domácím kině jsem žádnou možnost nastavení nenašel, jen přepnu vstup a to je vše. Podle mě to je něco ve zvukovce ale nevím co. Prostě mi to ukazuje jen stereo. Nikdy jsem optiku nepoužíval, peru se s tím poprvé, ale zase si myslím že už nejsem úplný nováček, zatím jsem na dost věcí přišel. Někdy s podporou druhých, někdy sám. Ale tohle jsem prostě ještě nezažil abych v mixéru nedokázal nastavit patřičný zvuk.

Znovu: V SPDIF (ať už metalice či optice) máš plnou zvukovou informaci nezávisle na nastavení analogu (repráků). Jediné, co ti může prostorový zážitek poku*vit, jsou (chtěná) omezení SW přehrávačů nebo neschopnost domácího kina zvukový stream dekódovat. Nic mezi tím. HW (s ovladači) samohraky je v tom na 99% nevinně.

Sample a bit neřeš - tohle buď receiver (či co to je) vezme nebo ne. S rozlišením kanálů to nemá nic společného. Trvám na tom, že je problém v SW playeru nebo v receiveru. Ad repráky: mám ošéfované, že to "znalý" receiver vezme i z takovéto přiblblé konfigurace: NTB s 2.0 chrchlátky - HDMI - TV - z ní optika SPDIF - receiver - 5.1 dle přehrávaného videa. Prostě to ten jeho HT systém neumí. Tečka.

:-) To není totéž. Downsample z DTS do sterea umí např. i některé stolní playery (nastavení v menu), aby bylo možné přehrát film na aparátu, který DTS dekódovat neumí. Sampling a bit rate je něco zcela jiného - obvykle to bývá jedno, záleží na "akustickém stroji", kolik toho zná...

edit: Stavbou HTPC se dost zabývám, ale podobný problém jsem ještě nezaznamenal. Pravdou ovšem je, že "nejhloupější" receiver, který jsem konfiguroval, byl VSX-D814 (a ten pravda mezi moc hloupé nepatří :-)). Já to tipuju na tu tazatelovu podivuhodnou HT soustavu...