Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kvíz - poznejte verzi Windows

Dovolil jsem si použít Igorovy kategorie :-) Ale tentokrát půjde jen o poznávací kvíz verzí Windows, který jsem teď sestavil z dlouhé chvíle. Zkuste poznat, z které verze Windows pochází screenshot. Všechno jsou screenshoty z nezměněného defaultního nastavení. Pozor, není to jednoduché a jsou tam i chytáky...

Nejprve ty relativně lehčí:

[contest069pc.png]

č.1 (dvě možné správné odpovědi)

[contest018ww.png]

č.2 (Jediná možná správná odpověd)

[contest072bb.png]

č.3 (Jediná možná správná odpověd)

[contest098ui.png]

č.4 (Jediná možná správná odpověd)

[contest100kf.png]

č.5 (Jediná možná správná odpověd)

A teď ty těžší. Hledejte i mezi CR verzemi

[contest025ki.png]

č.6 (Tři možné správné odpovědi)

[contest039qz.png]

č.7 (Jediná možná správná odpověd)

[contest088gt.png]

č.8 (Jediná možná správná odpověd)

[contest053ap.png]

č.9 (Jediná možná správná odpověd)

:-D zkusím si tipnout
1. to bude něco jako Win3.0
2. je WinNT 4 TS
3. je WinNT 3.51 (u WfW3.11 nebyl tuším "international" ovl. panel), teoreticky taky by to mohl být Citrix Winframe
4. je Win95 OSR2
5. je Win98 (iris v liště okna)
6. může být buď NT4, nebo Win95
7. to je jasné - XPčka
8. NT4 beta
9. Win2000 beta?

Přiznám se, že z malých kousků okýnek uhádne OS asi jen člověk s dobrou pamětí na obrazy :-D

Mimochodem, možná by stálo za to přikódovat kvízový formulář, tj. aby se odpovědi nezobrazovaly, případně se zobrazily až po vyhodnocení soutěže :-) Byla by to větší sranda, až by "pokladač otázky" napsal řešení a odškrtnul "vyřešeno" a objevily by se odpovědi :-D

Jste dobří :-D

Ale ještě zbývá vyřešit:

Nikdo neuhodl obě verze u č.1. Bez hintu :-)
Nikdo neuhodl č.6. Hint: prohlédněte si ikonu ještě jednou. Je podtržená, to znamená ActiveDesktop.
Nikdo neuhodl č.7. Hint: podívejte se na ty ikonky ještě jednou. Pak se podívejte na svůj desktop a najděte 1 rozdíl.
Na č.8 tu padla uznatelná odpověď, ale není přesná. Hint: přečtěte si nápis na vysouvací liště, přesně říká o co jde.

Večer z práce pošlu rozuzlení...

č.7 - aha, už to vidím, ikonka IE5.5 ... takže že by nějaký XP RC1 ?
č.8 - NT explorer - toho jsem si všiml, ale nepamatuju se, že bych to někde viděl. Buď je to (jak jsem už řekl) nějaká beta/RC, nebo je to nějaká "offline liveCD" verze typu ERD Commander. Pokud se pamatuju, "klasická" NTčka měla proužek "Windows NT Professional" a pozadí byl iris z modré do černé.

Tak a řešení jsou tu :-)

1. jsou Windows 95 a Windows 98, které mají jako poslední drivery pro monochrome :-) Starší verze Windows to nemohou být, protože v těch se nedalo z ovládacího panelu nastavovat rozlišení.

2. je Windows NT 4.0 Terminal Server Edition. Ikona "Windows NT Security" slouží k "stisku" kláves Ctrl-Alt-Del v prostředí terminálového klienta.

3. mohou být pouze Windows NT 3.51, ne snad že by ovládací panel International v 3.11 nebyl, ale nebyl tam hlavně panel "System" - NT již neběžely nad DOSem. A že to nejsou NT 3.1 nebo 3.5 určuje instalovaný Real Player...

4. Je Internet Explorer dodávaný s Windows 95OSR, který ukazoval verzi Windows (Windows 4.x = Windows 9x) namísto své vlastní (verze IE 4.40 nikdy neexistovala :-))

5. je Program Manager spuštěný ve Windows 98 - mohou to být pouze ony, dvojbarevný pruh okna

6. je ikona Internet Exploreru 4.0 Beta, který měl již Active Desktop, ale ještě neměl ikonu "modré É". Našli bychom ji v betách Windows 95OSR2(Nashville), Windows 98(Memphis), Windows 2000 (NT 5.0)

7. může být jen Windows Whistler Server, beta neuskutečněné serverové verze XP, který ještě obsahoval IE 5.5 (v XP již je 6.0)

8. jsou Windows NT 3.51 s updated shellem dodávaným s MSDN CD - "Windows Shell Preview". Proto je nápis v menu "Windows NT Explorer", šlo pouze o předvedení nového shellu, ne nový OS.

9. je z Windows 2000 beta

takže zpětně na to koukám že to byl hlavně IE kvíz :-D

všem gratuluji za správné odpovědi, a příště se těšte na kvíz pro změnu OS s textovým rozhraním, bude těžší ;-)

Agitaci! To jsem to teda dopracoval :-)

NT Embedded jsem nikde neviděl ani se k nim nemám šanci dostat. To muselo bejt dost nenáročný na HW, že? O Win2K vím, že embedded nikdy nebyly (v tomto slova smyslu), ale mám dojem že MS pro ně udělal "cosi" a daly se do embedded překlopit...

Pavel

ani já je nemám ani jsem je neviděl "v akci", je to celkem velká vzácnost. Nenáročnost - no, to je relativní, ano i ne. NT jádro je hodně náročné na paměť, což je obecně problém pro embedded použití Windows, takže 12 MB RAM bylo udávané minimum (ale dle mého šlo jít o něco níž, s 8 MB RAM se dají rozběhnout i obyčejné NT 4.0. Na druhou stranu, NT 4 Embedded si prý vystačily (minimum) s 10 MB na disku, což není zlé.

Specialitou NT Embedded byla vzdálená textová konzole, po síti nebo sériovém portu (něco jako rcmd.exe), i když možná je to i v XP embedded...

Minimum pro XP emebdded je taky kolem asi 12 MB RAM, ale to je jen jádro a "kde nic, tu nic" :-), kolik je minimum na disku nevím přesně, ale bude to o dost víc. N2co takovýho je tuším i v XP, "serial console" (?)

Mám dojem že pro NT ale nebylo to co je teď pro XP, tedy Studio, tam se to asi dělalo jinak, ale to mám jen z doslechu.

Pavel