
Napájení PC zařízení z autobaterie
Dobrý den sestavujeme meteostanici (dataloger + Router 10W) včetně webové kamery Airlive OD-325HD napájené přes POE .Jediná možnost napájení stanice je solární baterií 12V 65Ah dobíjenou solárním panelem. Je nutné měnit výstup z baterie na 230V a následně pro každé zařízení zase měnit adaptérem z 230V na potřebnou hodnotu ... nebo existují nějaká zařízení která dokáží přímo z 12V napájet třeba router. Nejsem elektrotechnik a převody mi nic neříkají, jen hledám informace o možnostech napájení celé sestavy ... jako laikovi mi přijde zbytečné 12V měnit určitě se ztrátou na 230V a potom zase se ztrátou měnit na třeba 9V .. Ale mé pocity nemusí být správné díky za každou radu.
Pokud to jede z autobaterie, tak místo originálních adaptérů můžeš použít adaptéry pro použití v automobilu. Např:
http://www.blacklink.cz/zbozi/we-48w-univerzalni-a c-adapter-pro-netbooky-5-konc-/detail.aspx?p=z:205 316
Ale pokud je to zařízení používané venku, tak budeš muset vybrat něco, co zvládne i mráz (včetně toho routeru) a to se rázem dostaneš do jiné cenové kategorie průmyslových komponent.
PS: např. ta Airlive OD-325HD má zaručený provoz jen do -10°C, takže v současných mrazech by asi měla problém.
Nekecaj.
Co sa týka chladu, do cca - 20 st. Celsia, elektronike samotnej, to vyslovene prospieva.
Problém nastáva nie chladom ale s vlhkosťou, tvorba kondenzátu, jeho namrzanie, tvorba vodivých mostíkov.
Horšie to je s chladom, co sa týka obalov, plastových škatulí. Tie mráz nemajú radi. Nie je vhodné s nimi manipulovať.
Až do -40°C můžeš použít např. toto:
http://cz.farnell.com/texas-instruments/ptn78000wa h/switching-reg-2-5-to-12-6v-1-5a/dp/1564908
Vstupní napětí 7-36V
Výstupní napětí nastavitelné v rozsahu 2.5-12.6V (vstupní napětí musí být o 2-2.5V vyšší než požadované výstupní, takže při napájení z autobaterie max. 10V)
výstupní proud až 1.5A
Ta kamera jede i teď a to je -22°C ... a zatím žádný problém. Odesílá přes FTP, tak i se lze na ní připojit i on-line .. paráda mám z ní radost.
Není důvod, proč složitě z 12VDC vyrábět 230VAC a poté nazpět 12VDC. Tedy, takto: Některé routery jsou sice napájeny z 230VAC, většina ale je napájena z 12VDC a jsou dodávány s externím zdrojem, v tomto případě zbytečným. Je tedy třeba vybrat taková zařízení, která jsou napájena z 12V a je vymalováno.
Navíc některé routery umožňují napájení přes PoE, jako zmiňovaná kamera.
Jak už bylo zmíněno, vybrat zařízení, která jdou napájet přímo. Pokud jde o PC, volil bych ITX řešení a pico zdroj.
Jo a ještě bych doporučil doplnit obvod, který odpojí přístroje při vybitém akumulátoru, až ho ten solární panel za nepříznivých podmínek nestihne přes den dostatečně nabít, jinak hrozí jeho zničení.
Děkuji všem za odpovědi ... i jako laik jsem si udělal obrázek jak to udělat. Už je mi jasné že budu muset sehnat nějakého šikovného elektroborce který mi ty DC-DC měniče hodí do nějaké funkční sestavy i s odpojením, s jedním 12V vstupem a několika různými výstupy. Bohužel u té meteostanice a logeru není 12V vstup. Ještě jednou dííky