Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem WIN98SE a DMA

nejde mi zapnout DMA u HDD, po restartu se vždy vypne. chipset Intel 845GV - poslední drivery tam jsou. Pokud nainstaluji akcelátor, tak WIni už nenaběhnou.

ZD DFI g4v621-b

Itel 2.26 Prescot

512RAM

160GB ATA SEAGATE 8M - na IDE 1- master

LG -h10n - IDE2- Master

strašně pomalu zálohuji čistý systém WIN98 ,jak ACRONISEM, tak Paragonem,cca 30min,na tom samém PCjsou ještě XP a tam to maká za 4min. Na jiných PC s WIN98 ...starších jde zap DMA. a není problém.... taky 4min. Tak jsem to chtěl zapnout a nejde to.??

No akcelerator prave musis mat (to su drivery), inac ti to nepojde. Musia byt ale spravne (pre Win98). Intel uz od urciteho chipsetu vobec ovladace pre W98 vobec nerobi, takze na W98 by som uz v tvojom pripade radsej zabudol.

BTW. mas 160GB disk, ako mas na nom particie? Skus len particiu pod 128GB. A W98 bez ovladacov ktore podporuju 48bit LBA nevie 48bit LBA, takze sa ani nedostanes nad fyzickych 128GB.

diskc 160GB je rozdělen takto :

20G - C: WIN98,D: 30G-ntfs-XP, E -50G FAT32, F-50G- FTT32

ovladače chipsetu nainstaluji O.K, ale ten Intel® Application Accelerator, tak to spadne, tam by mělo jít nastavi ve WIN98 právě to DMA:-/

Tak si pozri linku co dal MM_Tank vyssie, tam mas vysvetlenie preco W98 nebootuju na CPU > 2GHz.

Inac ako som pisal tu poslednu particiu by som dal radsej na NTFS (vo WinXP je prikaz convert, vid Start-napoveda), aby si na nu z W98 nemohol, ktovie ci tie ovladace vedia 48bit LBA, ak by nevedeli tak by si si pri pristupe k posl. particii prepisal prvu. P.S. tusim som kdesi cital ze intel W9x ovladace vedia 48bit LBA ale istota je istota...

Mám takový dojem, že pro Win98SE jsou podporovány chipsety do i865. Nicméně jsem je zkušebně rozchodil i na ASUSu P4C800 Deluxe s 3GHz Prescottem (i975) a na velkých (>128/137GB) discích - dualboot s WinXP. Tam ovšem fyzická oblast disku, která by přesahovala onu hranici, je v NTFS, aby ji Win98 nenašly. UDMA funkční. Z giga ramky je polovina pro Win98 zakázána.

Tak si pozri linku co dal MM_Tank vyssie, tam mas vysvetlenie preco W98 nebootuju na CPU > 2GHz.[/b]

btw. mám tam procesor Prescot 2.26 a chodí mi to zatím na 1,17G, to jsem zatím nezkoumal . BIOS je nastavenej DEFAULT jumper na ZD na AUTO, pokud ho nastavím 100Mhz, tak už při nabíhání řve jak hasič a nenaběhne ani BIOS.

?? To si kde nameral tych 1.17GHz? Nastav si v BIOSe spravne FSB.
Inac tych 1.17GHz moze byt ak ten CPU vie speedstepping, predpokladam ze po nacitani ovladacov Win sa to prepne na plnu freq. Na to co pisu Win v "ovladacie panely - system" sa vykasli, pouzi nejaky seriozny program, napr. cpu-z, sisoft sandra, apod na zistenie aktualnej freq. vo Win. A ten patch na ten ndis pouzi, ako uz pisali vyssie.

P.S.2. alebo mas tie Win98 uplne rozdrbane, neprevadzkoval si tu instalaciu predtym na inom motherboarde? Ak ano tak to cele zmaz a instaluj vsetko nanovo...

Tak to skus nepozerat v cistych WinXP, ale az nainstalujes ovladace. Alebo pod XP skus SpeedswitchXP, neviem ci ten CPU vie speedstepping, sa mi zda ze nevie, ale je divne ze mas len polovicnu freq (presne to robili prve verzie speedsteppingu).

V BIOSe si najdi polozku "FSB" a skontroluj ze je tam nastavene "133", alebo "533", alebo jumprami (vid NAVOD K DOSKE).

BTW. U kazdeho prispevku je vpravo hore tlacitko "odpovedat", aby bolo jasne na koho reagujes.

tak ovladače jsem nainstaloval a chová se to stejně. BIOS je PHOENIX- AWARD v6.00PG.
Prolezl jsem ho a FSB jako samostatný tam není. Jumry na MB taky nejsou.

toto je pouye v manualu :

jumpr JP1 2-3 On: 100MHz
(forced FSB speed)
1-2 On: Auto
(default)

jede to pouze na AUTO

The default setting is Auto. The system will run according to the front
side bus of the CPU installed on the system board.
Important:
• If you are using a CPU whose frequency has been locked
by the manufacturer, overclocking will have no effect.
• Overclocking may result to the CPU’s or system’s instability
and are not guaranteed to provide better system

CPU Clock Ratio
This field is used to select the CPU’s frequency ratio.
Important:
The frequency ratio of some processors may have been locked
by the manufacturer. If you are using this kind of processor,
setting an extended ratio for the processor will have no effect.
The system will instead use its factory default ratio.
3.1.8.2 Auto Detect PCI Clk
When enabled, the system will automatically send clock signals to
existing PCI devic

3.1.8.4 CPU Host/3V66/PCI Clock
This field provides several options for selecting the external system
bus clock of the processor. The AGP clock and PCI clock will at the
same time appear next to the external bus clock selected. For
example, if you selected “100/66/33MHz”, “100” is the external bus
clock, “66” is the AGP clock and “33” is the PCI clock. The default
setting is “Default”. Under this setting, the system will run according
to the processor’s clock frequency.
Important:
Overclocking may result to the processor’s or system’s
instability and are not guaranteed to provide better system
performance.
If you selected an option other than the default setting and is unable
to boot up the system, clear the CMOS data by setting JP3 to 2-3
On. All fields in the BIOS Setup will automatically be set to their
default settings.

jinak násobiče jsou řešeny nastavením v BIOSU, ale zvednout jdou na max 1.6GHz, potom se to sekne, tak neví co s tím, nemám s tímto zkušenosti.

Deska není zase tak stará, že by s procesorem nespolupracovala?

Tak ked to je takto tak to nechaj vsetko na auto (defaulte), aj nasobic.
Skus si do WinXP nainstalovat speedswitchXP (indexd.html) a skus nastavit "full" frekvenciu, ci ti to znizenie freq. nerobi speedstepping.
Ak je v BIOSe nejake nastavenie ze "throttling" tak to vypni (to je spomalovanie CPU). A skontroluj teplotu, na niektorych doskach sa moze 50% throttling zapinat ked je vysoka teplota CPU. Inac nevidim dovod preco by mal ten CPu bezat na polovicnej freq., ak nechas vsetko na auto tak to musi bezat naplno. Pozrel by som aka verzia BIOSu je tam a stranky vyrobcu dosky ci nie je na tu dosku novsia.
Odkial tu dosku mas? Doteraz to slo korektne?
Nainstaluj si Sisoft Sandra a urob si CPU benchmark, budes tam mat pri vysledkoch mylsim porovnanie s inymi CPU, tam budes vidiet ci to bezi ako 2GHz alebo ako 1Ghz Pentium4.
Pozri este stranky vyrobcu dosky ci k tomu nemas nejake utility, ktore by ovplyvnovali freq. CPU alebo speedstep technology apod. Sa dost divim ptz. mam pocit ze speedstep mali len notebookove CPU, a ze by bol aktivovany 50% throttling ak je teplota CPU v normale sa mi zda tiez divne. AIDA asi keca :-)

Inac skus si stiahnut napr. Intel frequency ID utility
www.intel.com/support/processors/tools/frequencyid/ index.htm
ze co ti vypise ona.

P.S: ach sorry, potrebujes tuto utilitu (ta vyssie je na stare CPU):
http://support.intel.com/support/processors/tools/p iu/

deska je koupená nová,jedna z posledních v prodeji, velice těžko jse ji sháněl, kvůli těm ISA slotům.

Je od fy DFI - G4V621-B a vůbec jsem na ni najít BIOS ani na stránkách výrobce. Suport se mi ještě neozval, kde ho vzít. Jediné co jsem našel je tadz, ale nerozumím -email BIOS service- tam jsem takz poslal dotaz a nic. Prostě BIOS není:-(

download.php

Co presne je tam, skus to "pid" (ten druhy odkaz), a napis sem vsetky udaje co su tam.

... este si stiahni program "CPUMSR" CPUMSR_main.htm, klikni si v lavom stlpci na spravnu ikonku (pentium4), a pozri si aka je FSB, nasobic, ci nie je aktivovany thermal management, throttling, apod.

P.S. odbocili sme od povodnej otazky (Win98 UDMA), ale mam pocit ze tam mas viac problemov, najprv by som riesil tie. Zaujimave je co vypise CPUMSR a ake FSB ti vypisuje ta PID utility od intelu...
Inac chod vo WinXP aj do ovladacie panely - system a tam si pozri co tam mas na prvej karte (malo by tam byt najprv nazov CPU vcetne freq. aku by mal mat, a pod tym namerana frekvencia).

P.S.2 skus pod WinXP preistotu aj ten speedswitchXP (linka o par prispevkov vyssie), nech konecne vylucime speedstepping...

P.S.3. a v BIOSe pozri aka je teplota CPU (dufam ze je v BIOSe Hardware Monitoring), ale pockaj tam kym sa CPU zohreje a sleduj ze kam teplota az poleze...

P.S.4. si si isty ze ten CPU ma FSB 533, a nie 800? (to by uz ta doska podla specifikacii nezvladla (?)). Napis sem z tej intel utility na poslednej zalozke mas CPUID informacie (model, type, stepping, ...)

když tak se zítra ozvu, tem comp mám v práci. Zatím dík. Je fakt, že mě podstatně trápí to DMA ve WIN98, které jsou přednější než XP, ty defakto nepotřebuji. Nainstaloval jsem je tam pouze z důvodu vytváření zálohy Acronisem těch W98, které musím zálohovat,tam to zálohuje velice rychle. Nemohu si dovolit, pokud mi spadne systém, všechny programy instal. znovu. Velká časová stráta. Je to výrobní PC. Jelikož mi to z WIN98 pomalu zálohuje, tak jsem se snažil najít nějaké řešení a mimi jiné jsem narazil na to DMA, že nejde nastavit. Ono asi nebude s tou deskou něco v pořádku protože pokud vytvořím BootCD Acronisu, tak mi při bootu nezdetekuje HDD.

Stiahni preistotu aj speedswitchXP.

Ak ide primarne o to DMA vo Win98, tak musis rozbehnut tie ovladace (inf update a accelerator, apod.), instaluj to co mas na CD k doske, alebo z www.intel.com si tam najdi ovladace pre ten chipset, pre Win98 (!).
A ako uz pisali vyssie najprv v tom Win98 oprav to ndis.exe ci co to robi problemy (resp. odinstalovat telefonny adapter ci co, ako sa pisalo v tom clanku na zive), az potom ak to nepomoze ma zmysel dalej skumat ze co ide a ako ide.

Predpokladam ze to CPU bezi naplno, alebo aspon ak je vytazene. Inac je mozne ze si zle nasadil chladic, tak pozri aj tu teplotu CPU v BIOSe.

BIOS je z dubna 2006 a na domovských stránkách není žádný. Kontaktoval jsem zastoupení DFI v DE nějakou firmu Rosh, ale tam se mnou vyběhli, prý není problém zaslat aktual. BIOS, ale chtěli zákaznický numero, nebo jestli jsem MB koupil u nich. Jinak ten proc. chodí opravdu na 1,17. Doporučené utility od MM.. jsem zatím neměl čas vyzkoušet.Jinak ten patch na ten tel. adapter nezabral, po nainstal. akcelerátorů "výtuh", pouze nouzový režim (je zajímavé, že na origo CD instalačce žádný akcelerátory nejsou a na Webu INTELU na tento čipset pro WIN98 ano.. ty jsem práívě použil). Ale BIOS AGENT, kterým jsem to narychlo testnul, tak to potvrdil, podle by tam měl být Celeron. frekfence 2,26, ale kmitá na 1,17Mhz.

Jinak proč by neměly na tomto PC jít WIN98, když je MB i chipset podporují. Dokonce je máme ještě na posledním chipsetu od INTELU, který WIN98 podporuje a nejsou problémy. Používají se jako testry přes COMY. Akorá tu mou potvoru nemohu zatím zlomit. Kdybych nepotřeboval ty poděl. ISA sloty, tak bych ji hodil po psovi.

Neporadím, jen bych chtěl říci že ti opravdu nezávidím. Zkoušet rozběhat OS určený a optimalizovaný pro PC třídy 486DX4 100Mhz 24MB RAM, OS který výkon počítače s od 64 MB RAM výše brzdí, s takovou deskou a komponenty to není vskutku co závidět... 8-)

furt nechápu proč jsi použil desku kancelářského pc, a nekoupil do výroby normální standartní průmyslový pc.
nestojí to žádné milióny, nejsou problémy s kompatibilitou, není problém při poruše sehnat náhradní typ a nejsi záviský na tom, jestli nějaký dfi ukončí výrobu svého hybridu.
no, aspoň se máš s čím bavit.

Pane boze preco si nekupil nejaky normalny P3 so 440BX alebo VIA twister apod., ked tam chces W9x. P3 sa doteraz predava, to mozno aj nase industrial dosky na zakazku su lacnejsie (kecam :)))

Skus clear CMOS (pri vypmutom zdroji z 230V), a potom do biosu load defaults save and exit.
Pozri teplotu CPU v BIOSe, to je dolezite, a tie utility tiez, hlavne v CPUMSR pozriet ci nie ja aktivny thermal circuit (prehriatie), ake je aktualne FSB, nasobic, najlepsie opisat vsetko co to vypise...

nemůže být opravdu problém v procesoru? MB je relativně starší pro procesory :
viz. manual

PROCESSOR
• Intel® Pentium® 4 (Prescott and Northwood) processor up
to 3.2GHz+
- Intel Hyper-Threading Technology
- FSB: 533MHz
• Intel® Celeron® processor
- 400MHz system data bus (0.9μ)

a tady jsem se dočetl :

První "prescottové" Celerony jsou určeny pro patici Socket 478, používají 533MHz frekvenci sběrnice (quad pumped, takže skutečná frekvence je 133MHz). Pro odlišení od starších Celeronů jsou označovány písmenem D (Celeron D). Poznáte je také podle 533MHz sběrnice, i když nebudou označeny D-éčkem.

Vzhledem k novému jádru, nemusí některé starší základní desky tyto procesory podporovat, přinejmenším bude vyžadován update BIOSu.

ale ten je starý pět měsíců, tak nevím:-(

A aky mas presne CPU? :-) To sa da najlepsie zistit tym ze si v CPUMSR alebo v tej intel utilite pozries model (to bude nabeton 6), type, stepping a napises to sem, alebo si najdes datasheet sam.

P.S. ak si tam dal prescott co potrebuje 800MHz FSB tak ten ti korektne nepojde...