Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak nainstalovat - dvoje windows xp

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak nejlépe nainstalovat dvoje windows xp do nového pc.
Chci jej instalovat na disk Samsung SP2504C 250 GB SATAII/300 7200 RPM, 8 MB. Disk chci rozdělit na 3.části.
1. partition - ntfs WIN_XP SP2 č.1
2. partition - ntfs WIN_XP SP2 č.2
3. partition - Data
Prosím poraďte nejlepší postup instalace, aby bylo možné bootovat oba dva systémy.
Děkuji
Pepa

Tím se ovšem vysvětluje, proč sem tolik lidí chodí pro rady. ;-) Ne že bych se na to spoléhal, ale dva stejné OS jsou neocenitelné při diagnostice určitých problémů. Prostým přebootováním mohu během několika minut bezpečně rozhodnout, zda jde v případě závady o problém softwarový či hardwarový. V případě pádu jedněch Windows mohu druhé využít jako záložní (ne vždy přijde kolaps OS ve chvíli, kdy má člověk čas a prostředky to řešit), dále je mohu využít jako prostředí pro experimenty, pro oživení nefunkčního OS vč. možnosti rychle se dostat k datům, pro možnost rychle se dostat k internetu, ke stažení potřebných utilit, k možnosti říci si o radu v poradně atd. atd. atd. :)

P.S. A co když se jedná o různé jazykové mutace? Není přece vyloučeno, že s jedním PC pracuje více lidí mluvících různou řečí. ;-)

Asi mi to nebudete věřit, ale přesně z tohoto důvodu mám na počítači 2 stejné OS a právě jsem přišel sem napsat důvody, které před deseti minutama popsal anarchist...takže abych neopisoval : 100 % souhlasím, pro mne jako laika je velmi cenné, když takhle odliším problém HW od SW, případné svinstvo se mi likviduje snadněji a nový sw si vyzkouším bez rizika, že mi rozhodí (relativně) vyladěný systém.

Nastartujes z instalacniho CD WinXP
Dojdes az k bodu, kdy se te Windows bude ptat, kam nainstalovat. Zde neodmacknes Enter na disku C, ale prectes si spodni radek a zjistis, ze muzes vytvaret/rusit oddily. Takze si vytvoris 3 oddily podle svych pozadavku, pak provedes instalaci na prvni oddil - Disk C: Pro formatovani muzes pouzit NTFS rychle

Jakmile bude system nainstalovany, pujdes do spravy pocitace / Sprava disku a naformatujes oba oddily a priradis jim pismenka.

Po instalaci Windows opet vlozis do mechaniky disk s instalaci WinXP a nastartujes z nej. Tentokrat si pro instalaci vyberes oddil 2 a provedes instalaci

Windows si samy nastavi volbu bootovani z obou nainstalovanych systemu a pri startu se te budou ptat.

správný postup, který je na 100% jistý, že bude fungovat za všech okolností (např. i s programy, které "natvrdo" očekávají, že systém je na oddíle C:) je následující:

1. přidat na disk ještě jeden maličký (8MB) primární oddíl (tj. 3x primární a 1x extended na datový oddíl) s xOSl (nebo jiným bootmanažerem s možností skrývání oddílů). xOSL preferuju, protože je spolehlivý a zdarma pod GPL a existuje i v české verzi.
2. nastavit xOSL bootmenu tak, že pro každou plánovanou instanci XP bude vidět jen jeden z oddílů určených pro XPčka, druhý bude skryt.
3. instalace XP č.1
4. start xOSL, volba bootu z XP č.2 (které ještě neexistují, ale "přepne" to viditelné disky
5. instalace XP č.2
6. voila, hotovo. V případě potřeby lze připojit neaktivní instalaci XP jako (např.) disk D: (nebo E:, pokud máš datový oddíl)

P.S.: teď si jen nejsem jist, zda stačí skrytí z xOSLu, nebo jsem na to použil jiný "tvrdší" nástroj. Důležité je, abys pro instalaci viděl jen jeden z těch dvou primárních oddílů, to je zásadní pro to, aby instalace proběhla vždy na "C:".

edit: ještě si už nepamatuju, zda je nutné mezi a po instalaci obnovit xOSL zavaděč v MBR. Pokud ano, je na to volba v xOSL installeru

taky mam na mysli tento postup, jen jsem pouzival BootStar ... Ale spis se to delavalo driv kdyz chtel nekdo win98 a XP ted v posledni dobe dva systemy uz po me nechtel nikdo. U tech win98 bylo jednodussi ze tu NTFS partition XPcek proste nemeli sanci videt :) a tak svuj disk meli jako C automaticky.

1) vytvořit tři partition bud v instalátoru nebo ty dvě udělat v nainstalovaných windows a naformátovat part. 2 a 3
2) nainstalovat na první windows xp, doladit, zaktivovat:-D nahrát společné programy antivir a tak podobně.

3) pomocí sw ghost udělat kopii partition 1 na partition 2
nebo pomocí acronics trueimage udělat image z na partition 1 a uložit ji na partion 3 a pak obnovit uloženou image partition 1 na partition 2
nebo pomocí speciálních cd s názvy BartPE nebo miniXT. Windows XP Pe překopírovat soubory z partion 1 na partition 2 /včetně skytých systémových../

4) upravit boot.ini na první partition /ručně nebo z widnows

[boot loader]
timeout=1
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)p artition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDO WS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noguiboot /bootlogo

upravená
[boot loader]
timeout=1
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)p artition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDO WS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noguiboot /bootlogo
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WIND OWS="Druhé wokna" /noexecute=optin /fastdetect /noguiboot /bootlogo

Jestli se ti to povede naghostovat za to neručím ale případné urychlení celé operace je v řádu jedné až několika hodin

Nekecáš. Navíc náročnost na systémové prostředky je - když to značně zjednoduším - dvojnásobná. Takže na slabším stroji je to dlouhodobě nepoužitelné.
Nemám nic proti emulátorům, jsou to velmi dobří pomocníci, ale jsou situace, kdy je jejich použití nevhodné. A naopak.

Asi takhle: rozumnej člověk si udělá zálohu (image) operačního systému (jednu nebo víc) a v případě problémů obnoví systém ze zálohy (15 minut když je to pomalý).

Ve VMware můžeš dělat psí kusy, naučit se rozdělit disk, vyzkoušet si instalaci WinXP (nebo jiných OS obecně), vyzkoušet nejrůznější aplikace, i ty pofidérní. Nelze to ale použít na "detekci" problémů na PC (HW/SW) - pak bych použil buď live operační systém (Windows/Linux) nebo nějaký "detekční nástroje" - UBCD, UBCD4Win, H*rens atd.

Nebo obnovení třeba zazipovaného systému také ne, že?

Už je potřeba naučit se nový věci, viz Ghost, True Image, DriveImage XML, ...

Pavel

Však já to nikomu nevnucuju. Ani jsem nepsal, že to tak mám. I když jsem to také párkrát zkoušel. Jen jsem to psal jako možnou variantu. Plno lidí těm zálohovacím programům moc nerozumí. Dělám to spíš známým kteří počítačům moc nerozumí. Někomu třeba pro děti.
Zdá se mi to lepší než na jednom systému mít více uživatelů.