Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdelenie primarneho disku pre druhy operac. system...

Zdravim, chystam sa rozdelit disk (aktiv., primar.) na dve casti, na tu druhu cast budem instalovat operacny system, delim to cez acronis a ten mi da na vyber moznosti logicky disk, primarny a aktivny...primarny som hned vylucil, ale teraz neviem, ci mam zvolit moznost aktivny, ci logicky, lebo ked dam aktivny, tak vlastne ked nahodim dany operac. system, tak v danom casovom okamihu bude tato jednotka aktivna, alebo mozem dat aj logicky a pri instalacii daneho systemu sa to prevedie samo?

70gb pro windows je nepraktická trotlovina - až budeš chtít/muset přeinstalovat windows, budeš řešit jak zachránit data ležící ve stejné partition - viděl bych to na zvlášť oddíl pro data. počítej že 80gb disky jsou ve skutečnosti asi 75gb.
je normální že systém bootuje z primárního oddílu, i když xp snad umí bootovat i z logického disku. ve tvém případě bych to viděl na rozdělení:
[primární, 20gb, ntfs, xp][primární, 10gb, ntfs, server2003][primární, ntfs, 45gb, pro data][primární, 50mb, fat16, pro xosl apod]
třetí oddíl sice může být i jako extended a v něm jediný logický disk, což třeba při zrušení oddílu serveru a pokusu připojit jeho místo k datům je zbytečná komplikace.
záleží na tobě zda budeš bootovat pomocí nějakého externího boot manažeru, nebo prostě pomocí win.ini z windows - jako active pak označíš buď poslední partition s nějakým tím xoslem, nebo oddíl s kompletním windowsovým boot.ini pro oba systémy.

pro dělení disku použij například partition magic verze 8, ten je zde na poradně ohromně populární, anebo tuším v 11.chipu vyšel acronis disk director 10 (nástupce acronis partition expertu). zkoušel jsem teď i nástroje od dalších firem, ale jen tyto dva jsou zcela bezproblémové.

Hej.
Existuju primarne a logicke oddiely.
Kazdy disk ma najviac 4 primarne oddiely a jeden (mozno aj viacere) z nich moze byt tzv. rozsireny (extended) a na nom su potom logicke oddiely.

Aktivny je jeden z primarnych a to ten, z ktoreho sa bootuje.
Aktivny teda nechaj iba ten povodny!

Ak da win server2003 nainstalovat na logicky disk(*), tak je to jedno (primarny alebo logicky), inak musis pouzit primarny.

(*) Windows vzdy potrebuje aktivny primarny oddiel na bootovanie, ale ten moze (alebo skor musi) byt spolocny pre viac MS systemov a systemy samotne mozu byt inde (snad aj na logickoych oddieloch).

ad (*) - nemusí to tak být. Můžeš nainstalovat dva MS systémy na dva primární oddíly a bootování řídit ze třetího (maličkého) primárního (a aktivního) s nějakým bootmanažerem, např. xOSl. Toto je IMHO nejlepší řešení, oba OS jsou na sobě naprosto nezávislé.

Mám 2 instalace WinXP (hry+práce). Jako boot manažer jsem zkoušel System Commander (SC), který se mi líbí, ale není free a proto ho chci nahradit něčím jiným. Instalace XOSLu z Windows nešla spustit, tak jsem nabootoval z FDD a instalaci povedl z diskety. Zdálo se, že je vše OK, ale systém po restartu nenabootoval. Měl jsem chvíli docela práci, abych to vrátil do původního stavu.

A kam si nacpal ten XOSL? Ved ti touchwood pisal ze treba tretiu malu particiu aby si sa necpal windowsom do bootbloku particie. Potom si v xosl zvolis z ktorej particie sa ma spustit system.

Ak si to mal uz nainstalene tak predsa WInNT/2k/XP ma vlastny bootmanager, tak naco ti bol xosl?

Ehm ja som to nepisal tebe.
K tomu tvojmu SATA - neviem ako zvlada xosl dalsie diskove radice (SATA).
Ak u teba xosl nevidi ten treti SATA disk, tak skusit pohrabat sa v nastaveniach BIOSu, nastavit SATA controller na "legacy" ak sa da.

P.S: xosl sa dava pokial sa nemylim na malu FAT particiu, takze co chces u xosl s NTFS??

Ja mam 3 disky.Jeden 20 G ATA druhy 80 G ATA a treti som si kupil 160 G SATA II.
Mal som pred tym 20 G ATA a XOSL isiel v pohode,ale teraz ako som vymenil ten ATA 20 G za SATA II 160 G tak mi nece ist XOSL.Ten 160 G je nafor. NTFS.Ide XOSL na SATA II ? a ked je NTFS ?
Poradte mi aby mi isiel XOSL s tym 160 G SATA II diskom. DIKY

neni duvod aby XOSL nesel kvuli SATA disku.

jinak pokud jsou dva systemy, tak obvykle davam 1.primarni NTFS (Win), 2.primarni, aktivni FAT16 (xosl), 3.primarni NTFS (Win) nebo EXT3 (linux).

V dobe Win2000 a nize byl potreba dat tenhle system jako prvni, dnes uz muze byt prvni XOSL.

Jinak ale nemel by byt problem dat 1.primarni Win1 a 2.primarni Win2 a bootovat to z toho 1.primarniho, tudiz aktivni.