Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdelenie primarneho disku pre druhy operac. system...

Zdravim, chystam sa rozdelit disk (aktiv., primar.) na dve casti, na tu druhu cast budem instalovat operacny system, delim to cez acronis a ten mi da na vyber moznosti logicky disk, primarny a aktivny...primarny som hned vylucil, ale teraz neviem, ci mam zvolit moznost aktivny, ci logicky, lebo ked dam aktivny, tak vlastne ked nahodim dany operac. system, tak v danom casovom okamihu bude tato jednotka aktivna, alebo mozem dat aj logicky a pri instalacii daneho systemu sa to prevedie samo?

70gb pro windows je nepraktická trotlovina - až budeš chtít/muset přeinstalovat windows, budeš řešit jak zachránit data ležící ve stejné partition - viděl bych to na zvlášť oddíl pro data. počítej že 80gb disky jsou ve skutečnosti asi 75gb.
je normální že systém bootuje z primárního oddílu, i když xp snad umí bootovat i z logického disku. ve tvém případě bych to viděl na rozdělení:
[primární, 20gb, ntfs, xp][primární, 10gb, ntfs, server2003][primární, ntfs, 45gb, pro data][primární, 50mb, fat16, pro xosl apod]
třetí oddíl sice může být i jako extended a v něm jediný logický disk, což třeba při zrušení oddílu serveru a pokusu připojit jeho místo k datům je zbytečná komplikace.
záleží na tobě zda budeš bootovat pomocí nějakého externího boot manažeru, nebo prostě pomocí win.ini z windows - jako active pak označíš buď poslední partition s nějakým tím xoslem, nebo oddíl s kompletním windowsovým boot.ini pro oba systémy.

pro dělení disku použij například partition magic verze 8, ten je zde na poradně ohromně populární, anebo tuším v 11.chipu vyšel acronis disk director 10 (nástupce acronis partition expertu). zkoušel jsem teď i nástroje od dalších firem, ale jen tyto dva jsou zcela bezproblémové.

Hej.
Existuju primarne a logicke oddiely.
Kazdy disk ma najviac 4 primarne oddiely a jeden (mozno aj viacere) z nich moze byt tzv. rozsireny (extended) a na nom su potom logicke oddiely.

Aktivny je jeden z primarnych a to ten, z ktoreho sa bootuje.
Aktivny teda nechaj iba ten povodny!

Ak da win server2003 nainstalovat na logicky disk(*), tak je to jedno (primarny alebo logicky), inak musis pouzit primarny.

(*) Windows vzdy potrebuje aktivny primarny oddiel na bootovanie, ale ten moze (alebo skor musi) byt spolocny pre viac MS systemov a systemy samotne mozu byt inde (snad aj na logickoych oddieloch).

ad (*) - nemusí to tak být. Můžeš nainstalovat dva MS systémy na dva primární oddíly a bootování řídit ze třetího (maličkého) primárního (a aktivního) s nějakým bootmanažerem, např. xOSl. Toto je IMHO nejlepší řešení, oba OS jsou na sobě naprosto nezávislé.

Mám 2 instalace WinXP (hry+práce). Jako boot manažer jsem zkoušel System Commander (SC), který se mi líbí, ale není free a proto ho chci nahradit něčím jiným. Instalace XOSLu z Windows nešla spustit, tak jsem nabootoval z FDD a instalaci povedl z diskety. Zdálo se, že je vše OK, ale systém po restartu nenabootoval. Měl jsem chvíli docela práci, abych to vrátil do původního stavu.

A kam si nacpal ten XOSL? Ved ti touchwood pisal ze treba tretiu malu particiu aby si sa necpal windowsom do bootbloku particie. Potom si v xosl zvolis z ktorej particie sa ma spustit system.

Ak si to mal uz nainstalene tak predsa WInNT/2k/XP ma vlastny bootmanager, tak naco ti bol xosl?

Ehm ja som to nepisal tebe.
K tomu tvojmu SATA - neviem ako zvlada xosl dalsie diskove radice (SATA).
Ak u teba xosl nevidi ten treti SATA disk, tak skusit pohrabat sa v nastaveniach BIOSu, nastavit SATA controller na "legacy" ak sa da.

P.S: xosl sa dava pokial sa nemylim na malu FAT particiu, takze co chces u xosl s NTFS??

neni duvod aby XOSL nesel kvuli SATA disku.

jinak pokud jsou dva systemy, tak obvykle davam 1.primarni NTFS (Win), 2.primarni, aktivni FAT16 (xosl), 3.primarni NTFS (Win) nebo EXT3 (linux).

V dobe Win2000 a nize byl potreba dat tenhle system jako prvni, dnes uz muze byt prvni XOSL.

Jinak ale nemel by byt problem dat 1.primarni Win1 a 2.primarni Win2 a bootovat to z toho 1.primarniho, tudiz aktivni.