BF: Všechno šlape až do dne, kdy máš víc USB zařízení než je zdraví rozumné. Klávesnice, myš, mikrofon, RGB lampa č. 1, RGB lampa č. 2, jedna webkamera, druhá webkamera (protože jiný úhel, že ..), Backlight LED RGB pásky na monitor, větrák, podsvícená podložka pod myš, tři externí HDD, víceportový adaptér do kterého je zapojený HUB PORT 2 a ten krmí HUB PORT 3, USB repráčky.
A pak to přijde: "Nemám žádný volný port USB!"
PCIE slot kam bych mohl zapojit dejme tomu "4x3.1 USB" ? Zabrala ho velikost kolosalního GPU, který žere víc wattů jak dětský tábor.
Tak co teď? Jasně, je tu HUB, ale jaký? Ty levné jsou spíš loterie. Maximálně jedno slušný Ačko, těch je ale hodně ruzných typů kvality a jsou často omezené na [USB-A USB 2.0] kvality odpovidající plastikové hračce z Kinder vajíčka. Co tedy dělat. Odpověd je jednoduchá, použijte USB Type-E.
Přejít na článek
1. Tohle si fakt už zkus najít sám, oba termíny jsou velice dobře vysvětleny na wikipedii.
2. Přestaň psát nadpisy samejma velkejma písmenama.
kup si normální klávesnici, jinak tě učitel bude mít za trotla a na nějaké odpovědi se ti vys...
Ano, klasika. Místo odpovědi nadávání tazateli. Bravo.
A u tebe klasika, že reaguješ na něco, aniž bys znal kontext.
Umím číst co se tazatel ptá a vidím odpovědi. Jaký v tom mám hledat kontext nebo hlubší smysl? Ano, klasicky opakuji, že jestli posíláte lidi hledat na Gůgl, tak tu Poradna být nemusí a rovnou jí přesměrujte na Gůůůgla. Ze tazatal páše nadpis velkými písmeny není sice estetické, ale není to důvod k nadávání.
Ano ale nevíš třeba, že ten tazatel vychrlil během pár minut několik otázek. Nebo že to byl jeho školní úkol a měl ho zjistit sám a ne, aby mu ho někdo naservíroval pod nos. To že všechny dotazy napsal velkými písmeny už beru jenom jako "bonus".
Je rozdíl mít problém a potřebovat radu, nebo být línej splnit školní úkol. Suplovat encyklopedii není účel poradny.
No rozhodne poradna nieje na to, aby za neschopneho a leniveho uzivatela vyhladavala na webe verejne dostupne a do sekundy vyhladatelne informacie.
Obzvlast ked to tu chalan zaspamoval minimalne piatimi elementarnymi dotazmi, ktore dokaze do minuty vyhladat aj opica.
Sa uvedom a zacni konecne rozmyslat.
Northbridge (Severní můstek) je systémový řadič. Je jedním ze dvou základních čipů na základní desce. Druhý se nazývá jižní můstek a společně je označujeme jako tzv. čipset.
Southbridge (jižní můstek) je vstupně-výstupní řadič. Čip realizuje pomalejší funkce základní desky v počítačové architektuře se severním a jižním můstkem. Jižní můstek odlišíme od severního snadno tak, že není přímo spojen s procesorem. Severní můstek realizuje spojení jižního můstku a procesoru.
Z toho asi moc mudrejsi nebude
CPU sa musi dostat na RAM alebo na periferie stejnym sposobom (adresny priestor na PCI) a teda ked z CPU vyleze napr. cyklus citania pamate adresa XYZ, tak nejaka chytra "krabicka" musi vediet ci adresa XYZ sa ma zobrat z RAM alebo z periferie. T.j.
A ked ide cyklus na periferie, tak to treba dalej rozdelit podla toho co za zbernice su v danom PC, a plus musia byt niekde aj tie samotne kontrollery pre periferne zbernice (SATA controller, LAN controller, Audio controller, apod). To je v dalsej krabicke
1. chytra krabicka sa vola northbridge, druha southbridge. Preco - pretoze tak jak som to nakreslil tak ta 1. je na severe a 2. na juhu. Bridge je to preto lebo to posiela nejake cykly/data roznymi smermi, t.j. prepaja medzi sebou nejake zbernice.
P.S. v northbridge teda logicky je aj samotny memory controller, ptz je na nom elektricky navesena RAM. Ak ma chipset integrovanu grafiku tak je tiez v northbridge (int.grafika potrebuje priamy pristup na RAM).
V poslednych rokoch sa northbridge a CPU dava na jeden chip (= t.j. v novsich PC je len CPU a southbridge). V nejakych low cost alebo tabletovych CPU sa dava na jeden chip uplne vsetko (tzv. SoC = System on Chip)
Bezvadné pupulární vysvětlení.
